- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Home staging - jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
W Polsce jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na rynku nieruchomości pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Klienci w ciągu kilku sekund decydują, czy skreślić dane mieszkanie z listy, a może nadal rozważać jego zakup lub wynajem.
Dlatego, zanim pokażemy swoją nieruchomość potencjalnym najemcom, to powinniśmy włożyć trochę pracy w jej aranżację. Warto więc zapoznać się z ideą home stagingu i jej ogólnymi zasadami. Jeśli wprowadzimy je w życie, to osoby oglądające mieszkanie od razu je pokochają.
Czym jest home staging?
Home staging jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a od 1972 roku stanowi jedno z narzędzi marketingowych wykorzystywanych przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. W Polsce ta dziedzina dopiero się rozwija i wiele osób nadal nie wie, na czym polega. Home staging to nic innego jak profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu.
Jego celem jest zwiększenie atrakcyjności lokalu w oczach potencjalnych nabywców. Warto jednak sobie uświadomić, że home staging nie polega na ukrywaniu mankamentów, aby oszukać kupującego nieruchomość. Jego ideą jest aranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby uwydatnić jej potencjał. Natomiast ewentualne usterki należy likwidować, a nie ukrywać przed potencjalnymi nabywcami.
Wiele osób może się zastanawiać, po co przygotowywać mieszkanie, które za chwilę stanie się własnością innej osoby. Okazuje się, że taka taktyka pozwala znacznie szybciej zawrzeć korzystną transakcję. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania można je sprzedać lub wynająć w ciągu kilku dni lub tygodni.
W dodatku zwiększa się szansa na zawarcie transakcji w cenie rynkowej. Jeżeli mieszkanie będzie pozbawione wad, nabywcy nie mają pretekstu do negocjacji. Warto więc wiedzieć, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży.
Zacznij od planowania
Na początku należy zaplanować, jakie prace należy przeprowadzić w mieszkaniu. W tym celu powinno się je starannie obejrzeć i zastanowić się, co należy odnowić. To jest też dobry moment na ustalenie budżetu, w którym chcemy się zmieścić. Warto sobie uświadomić, że home staging nie polega na generalnym remoncie.
Dlatego do razu zrezygnujmy z zakupu nowych mebli, skuwania płytek ze ścian, a także innych wymagających prac. Zdecydowanie lepiej się ograniczyć do niewielkich napraw, które mogą przynieść spektakularne efekty. Zalicza się do nich malowanie ścian, odnowienie mebli, wymiana listew podłogowych, a także zdarcie tapet.
Zanim jednak przystąpimy do prac, warto się zastanowić, kto jest naszą grupą docelową. Jeżeli wszystko dokładnie przemyślimy, to łatwiej będzie ustalić, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży. Inna aranżacja zainteresuje rodziny dziećmi, inna singla, a jeszcze inna starsze małżeństwo z wieloletnim stażem.
Jak ustalić, na jakim kliencie należy się skoncentrować? Najlepiej wypisać wszystkie mocne i słabe strony nieruchomości, nie powinno się przy tym zapominać o jej otoczeniu. Na tej podstawie najłatwiej będzie określić, jacy nabywcy będą najbardziej zainteresowane oferowanym mieszkaniem.
Uporządkuj przestrzeń
Najważniejszym zadaniem home stagingu jest uporządkowanie przestrzeni, aby kupujący od razu chciał zamieszkać w danym mieszkaniu. Nie chodzi tylko o posprzątanie, ale też schowanie osobistych rzeczy, aby osoba oglądająca nie miała wrażenia, że narusza czyjąś prywatność.
W mieszkaniu, które chcemy sprzedać, nie powinny się znajdować pamiątki, rodzinne zdjęcia, różne bibeloty, zabawki i inne osobiste zdjęcia. To sprawi, że potencjalny nabywca będzie mógł sobie wyobrazić, że znajduje się w swoim przyszłym mieszkaniu. W odpowiednio przygotowanym lokum nie może też być prania, porozrzucanych ubrań, czy pogniecionej pościeli.
W uporządkowaniu przestrzeni pomoże też odpowiednia aranżacja mieszkania. Najlepiej zacząć od doboru odpowiedniej kolorystyki. Zdecydowanie lepiej wybierać neutralne barwy takie, jak biele, brązy oraz beże. Jeżeli chcemy wprowadzić mocniejsze akcenty, to warto wykorzystać je na dodatkach. Dzięki temu mieszkanie będzie bardziej neutralne i spodoba się szerszej grupie odbiorców.
Stwórz odpowiedni nastrój
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby kupujący je pokochali? Lokum powinno być urządzone neutralnie, ale warto stworzyć w nim odpowiedni nastrój. W tym celu można wykorzystać poduszki, dywany, koce a także inne dekoracje pozbawione charakteru osobistego.
Nie zapominajmy też o potędze zapachów w mieszkaniu. Dlatego przed przybyciem klienta należy porządnie przewietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się nieprzyjemnych woni. Dobrym pomysłem jest również użycie łagodnych odświeżaczy lub chusteczek zapachowych. Na stole warto umieścić świeże kwiaty, dzięki którym kupujący od razu poczuje się jak w domu.
Zgodnie z zasadami home staging mieszkanie do sprzedaży powinno być też odpowiednio oświetlone. Najlepiej sprawdzi się naturalne, dzienne światło. Jeżeli mieszkanie jest pokazywane wieczorem, to musimy pamiętać o odpowiednich lampach, halogenach i świecach.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
24.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Umowa przedwstępna sprzedaży działki: wzór w PDF i DOC
Chęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzóChęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzór udostępniamy w artykule.
30.03.2023, Redakcja
Jak dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Chcesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie i o czym pamiętać przy jej tworzeniu. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży M? Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu. Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu.
17.03.2023, Redakcja
Jak krok po kroku odsprzedać mieszkanie?
Odsprzedaż mieszkania może być dobrym sposobem na zysk. Czym jest taka transakcja i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Przeczytaj i dowiedz się. Na czym polega odsprzedaż mieszkania? Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.