Home staging - jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Katarzyna Kubeł

Katarzyna Kubeł

Data publikacji: 24.07.2019

Jak zwiększyć atrakcyjność sprzedawanego mieszkania? Czym jest home staging? Jakie zasady wprowadzić by szybko sprzedać nieruchomość? Sprawdź na GetHome.pl

W Polsce jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na rynku nieruchomości pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Klienci w ciągu kilku sekund decydują, czy skreślić dane mieszkanie z listy, a może nadal rozważać jego zakup lub wynajem.

Dlatego, zanim pokażemy swoją nieruchomość potencjalnym najemcom, to powinniśmy włożyć trochę pracy w jej aranżację. Warto więc zapoznać się z ideą home stagingu i jej ogólnymi zasadami. Jeśli wprowadzimy je w życie, to osoby oglądające mieszkanie od razu je pokochają.

Czym jest home staging?

Home staging jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a od 1972 roku stanowi jedno z narzędzi marketingowych wykorzystywanych przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. W Polsce ta dziedzina dopiero się rozwija i wiele osób nadal nie wie, na czym polega. Home staging to nic innego jak profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu.

Jego celem jest zwiększenie atrakcyjności lokalu w oczach potencjalnych nabywców. Warto jednak sobie uświadomić, że home staging nie polega na ukrywaniu mankamentów, aby oszukać kupującego nieruchomość. Jego ideą jest aranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby uwydatnić jej potencjał. Natomiast ewentualne usterki należy likwidować, a nie ukrywać przed potencjalnymi nabywcami.

Wiele osób może się zastanawiać, po co przygotowywać mieszkanie, które za chwilę stanie się własnością innej osoby. Okazuje się, że taka taktyka pozwala znacznie szybciej zawrzeć korzystną transakcję. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania można je sprzedać lub wynająć w ciągu kilku dni lub tygodni.

W dodatku zwiększa się szansa na zawarcie transakcji w cenie rynkowej. Jeżeli mieszkanie będzie pozbawione wad, nabywcy nie mają pretekstu do negocjacji. Warto więc wiedzieć, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży.

zdjęcie mebli dekoracyjnych

Zacznij od planowania

Na początku należy zaplanować, jakie prace należy przeprowadzić w mieszkaniu. W tym celu powinno się je starannie obejrzeć i zastanowić się, co należy odnowić. To jest też dobry moment na ustalenie budżetu, w którym chcemy się zmieścić. Warto sobie uświadomić, że home staging nie polega na generalnym remoncie.

Dlatego do razu zrezygnujmy z zakupu nowych mebli, skuwania płytek ze ścian, a także innych wymagających prac. Zdecydowanie lepiej się ograniczyć do niewielkich napraw, które mogą przynieść spektakularne efekty. Zalicza się do nich malowanie ścian, odnowienie mebli, wymiana listew podłogowych, a także zdarcie tapet.

Zanim jednak przystąpimy do prac, warto się zastanowić, kto jest naszą grupą docelową. Jeżeli wszystko dokładnie przemyślimy, to łatwiej będzie ustalić, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży. Inna aranżacja zainteresuje rodziny dziećmi, inna singla, a jeszcze inna starsze małżeństwo z wieloletnim stażem.

Jak ustalić, na jakim kliencie należy się skoncentrować? Najlepiej wypisać wszystkie mocne i słabe strony nieruchomości, nie powinno się przy tym zapominać o jej otoczeniu. Na tej podstawie najłatwiej będzie określić, jacy nabywcy będą najbardziej zainteresowane oferowanym mieszkaniem.

zdjęcie kuchni

Uporządkuj przestrzeń

Najważniejszym zadaniem home stagingu jest uporządkowanie przestrzeni, aby kupujący od razu chciał zamieszkać w danym mieszkaniu. Nie chodzi tylko o posprzątanie, ale też schowanie osobistych rzeczy, aby osoba oglądająca nie miała wrażenia, że narusza czyjąś prywatność.

W mieszkaniu, które chcemy sprzedać, nie powinny się znajdować pamiątki, rodzinne zdjęcia, różne bibeloty, zabawki i inne osobiste zdjęcia. To sprawi, że potencjalny nabywca będzie mógł sobie wyobrazić, że znajduje się w swoim przyszłym mieszkaniu. W odpowiednio przygotowanym lokum nie może też być prania, porozrzucanych ubrań, czy pogniecionej pościeli.

W uporządkowaniu przestrzeni pomoże też odpowiednia aranżacja mieszkania. Najlepiej zacząć od doboru odpowiedniej kolorystyki. Zdecydowanie lepiej wybierać neutralne barwy takie, jak biele, brązy oraz beże. Jeżeli chcemy wprowadzić mocniejsze akcenty, to warto wykorzystać je na dodatkach. Dzięki temu mieszkanie będzie bardziej neutralne i spodoba się szerszej grupie odbiorców.

Stwórz odpowiedni nastrój

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby kupujący je pokochali? Lokum powinno być urządzone neutralnie, ale warto stworzyć w nim odpowiedni nastrój.  W tym celu można wykorzystać poduszki, dywany, koce a także inne dekoracje pozbawione charakteru osobistego.

Nie zapominajmy też o potędze zapachów w mieszkaniu. Dlatego przed przybyciem klienta należy porządnie przewietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się nieprzyjemnych woni. Dobrym pomysłem jest również użycie łagodnych odświeżaczy lub chusteczek zapachowych. Na stole warto umieścić świeże kwiaty, dzięki którym kupujący od razu poczuje się jak w domu.

Zgodnie z zasadami home staging mieszkanie do sprzedaży powinno być też odpowiednio oświetlone. Najlepiej sprawdzi się naturalne, dzienne światło. Jeżeli mieszkanie jest pokazywane wieczorem, to musimy pamiętać o odpowiednich lampach, halogenach i świecach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Katarzyna Kubeł

Katarzyna Kubeł

Dziennikarka i copywriterka, dla której pisanie stanowi największą pasję. Od kilka lat śledzi rynek nieruchomości i trendy związane z aranżacją wnętrz. Swoje obserwacje wykorzystuje w tworzonych tekstach. W wolnych czasie podróżuje i stara się odkrywać nowe, ciekawe zakątki Polski oraz Europy.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: