placement placeholder
placement placeholder

Ile średnio trwa sprzedaż mieszkania? Jak przyspieszyć transakcję?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.01.2023

Nie wiesz, ile czasu średnio trwa sprzedaż mieszkania? Zastanawiasz się, jak przyspieszyć transakcję? Sprawdź skuteczne porady na GetHome.

Planujesz sprzedać mieszkanie, ale nie masz pojęcia, ile może trwać taki proces? Prawda jest taka, że niekiedy udaje się sprzedać nieruchomość w zaledwie kilka dni. Innym razem na kupca trzeba jednak czekać miesiącami. Dowiedz się, jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania i jak można przyspieszyć transakcję.

Ile czasu średnio trwa sprzedaż mieszkania?

Ile trwa sprzedaż mieszkania? W tym przypadku bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź. Czas sprzedaży mieszkania może być krótszy lub dłuższy w zależności od różnych czynników. Do najważniejszych należą:

  • sytuacja na rynku – szybszej sprzedaży sprzyjają m.in. duży popyt na mieszkania, mała podaż, łatwość otrzymania kredytu, niskie stopy procentowe;
  • lokalizacja – średni czas sprzedaży mieszkania jest niższy w dużych miastach, a szczególnie na peryferiach z dobrym połączeniem do centrum;
  • okolica – zwykle zdecydowanie łatwiej jest sprzedać mieszkanie w zadbanej okolicy z dobrym dojazdem do centrum; ponadto każdy nabywca szuka innych cech sąsiedztwa, w tym np. dobrego dostępu do szkół i przedszkoli, czy też bliskości terenów rekreacyjnych albo punktów gastronomicznych i miejsc kultury;
  • metraż lokalu – krótszy czas mieszkania zwykle dotyczy lokali o mniejszych metrażach, które są po prostu tańsze; zależy to jednak częściowo od sytuacji na rynku, ponieważ w dobie tanich kredytów na popularności zyskują większe powierzchnie użytkowe;
  • układ wnętrza i inne szczególne cechy – zwykle nietypowe mieszkania muszą dłużej poczekać na kupca, szczególnie jeśli ich wyjątkowość ma związek np. z niestandardowym układem wnętrza (nabywcy rzadziej wybierają chociażby lokale z przechodnimi pokojami czy też dużą liczbą pomieszczeń na niewielkim metrażu);
  • stan prawny – to, jak długo sprzedaje się mieszkanie, bardzo często zależy od jego stanu prawnego; większość kupujących wybiera mieszkania z pełnym prawem własności.

Oczywiście czas sprzedaży mieszkania zależy też od ceny. Nie bez powodu zbywający chcący szybko pozbyć się nieruchomości często obniżają jej cenę poniżej rynkowego pułapu. Dobre okazje zawsze znajdą chętnego i zwykle nie trzeba na niego długo czekać.

Średnio za czas sprzedaży mieszkania należy przyjąć kilka miesięcy. Najczęściej nabywcę udaje się znaleźć w okresie od miesiąca do pół roku.

Sprzedaż mieszkania

Jak przyspieszyć transakcję sprzedaży?

Nie zawsze sprzedający ma wpływ na to, ile czasu trwa sprzedaż mieszkania. W przypadku niekorzystnej sytuacji rynkowej oczekiwanie na kupca może się znacznie przedłużać. Istnieje jednak również wiele sposobów, dzięki którym można skrócić ten okres. Jakich? Sprawdź poniżej!

Drobne prace remontowe

Mieszkania w złym stanie wizualnym często są pomijane przez nabywców już na etapie przeglądania ogłoszeń. Dlatego często korzystne może się okazać przeprowadzenie drobnych prac remontowych. Pozwolą one nie tylko skrócić czas sprzedaży mieszkania, ale często nawet uzyskać lepszą cenę. Warto przede wszystkim usunąć usterki – szczególnie te, które wcale nie wymagają dużych nakładów finansowych, a robią złe wrażenie. Ponadto pomocne mogą się okazać np. malowanie ścian czy wycyklinowanie parkietu. Lokal powinien prezentować się przede wszystkim schludnie i przyjaźnie.

Współpraca z agencją nieruchomości

Jesteś przerażony tym, ile trwa sprzedaż domu lub mieszkania na własną rękę? Powierz tę kwestię fachowcom. Agencje nieruchomości umieszczają ogłoszenie o sprzedaży na branżowych portalach i aktywnie szukają kupca w imieniu zbywcy. Mają swoje bazy klientów i współpracują z innymi pośrednikami, co pozwala im działać sprawniej i skuteczniej. Pomagają też odpowiednio przygotować mieszkanie, aby lepiej się prezentowało, a nawet je wycenić. Często zatrudnienie pośrednika pozwala znacznie skrócić czas sprzedaży mieszkania. Jednocześnie takie posunięcie oszczędza wiele czasu i nerwów!

Odpowiednia wycena nieruchomości

Jak już wspomniano, średni czas sprzedaży mieszkania w znacznym stopniu zależy od jego wyceny. Jeśli lokal ma zawyżoną cenę, może bardzo długo pozostawać na rynku. Z kolei wyraźne okazje (mieszkania tańsze od innych w podobnej lokalizacji, o zbliżonym metrażu i standardzie) często bardzo szybko znikają z portali ogłoszeniowych. Jeśli więc zależy Ci na bardzo szybkiej sprzedaży mieszkania, możesz lekko obniżyć cenę lub otworzyć się na negocjacje.

Większość sprzedawców chce jednak uzyskać jak najwyższą cenę, nie czekając przy tym zbyt długo na kupca. Ustalając, za jaką kwotę powinna być sprzedana nieruchomość, należy brać pod uwagę jej lokalizację, metraż, stan i dodatkowe udogodnienia.

Przygotowanie lokalu do sprzedaży

Wciąż niewiele osób zadaje sobie trud, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży. Tymczasem jest to jeden z najlepszych sposobów na szybsze znalezienie kupca. Tzw. home staging polega na dokonaniu niewielkich zmian i ulepszeń, aby nieruchomość prezentowała się jak najlepiej. Może polegać np. na uprzątnięciu rzeczy osobistych i nadmiernej ilości przedmiotów, odmalowaniu pomieszczeń, dołożeniu paru modnych dodatków czy zadbaniu o jasne oświetlenie. Obecnie na rynku działa coraz więcej ekspertów od home stagingu, którzy mogą pomóc w szybszej sprzedaży mieszkania. Tego typu prace można jednak również przeprowadzić samodzielnie.

Profesjonalna sesja nieruchomości

Dopełnieniem przygotowania lokalu do sprzedaży są odpowiednie zdjęcia. Ogromną rolę odgrywa tutaj światło. Ponadto wnętrza powinny być uporządkowane. Dzięki temu wydają się większe i przyjaźniejsze. Najlepszym sposobem na pozyskanie dobrze wyglądających zdjęć nieruchomości jest oczywiście wynajęcie fachowca, który przeprowadzi profesjonalną sesję, posługując się swoją wiedzą oraz wysokiej jakości sprzętem.

Przyzwoite zdjęcia mieszkania na sprzedaż można zrobić nawet telefonem, ale potrzebna jest odrobina wiedzy z zakresu fotografii. Jeśli masz czas i ochotę, aby się dokształcić, sporo wskazówek znajdziesz w internecie.

Odpowiednio sformułowane ogłoszenie

Zdjęcia nieruchomości odpowiadają za pierwsze wrażenie, ale niezwykle ważny jest również opis. Jeśli nie będzie zawierał najważniejszych z punktu widzenia kupca informacji, może odstraszyć go już na wstępie. Powinien być zwięzły i konkretny. Warto podzielić tekst na akapity i stosować wypunktowania, które ułatwiają odbiór treści. W opisie powinny się znaleźć informacje dotyczące:

  • lokalizacji,
  • metrażu i układu mieszkania,
  • wykończenia i wyposażenia,
  • otoczenia, komunikacji oraz infrastruktury i dostępnych usług.

Najlepsze opisy są dość szczegółowe, a jednocześnie zwięzłe. Warto pamiętać, że nabywców interesują konkrety!

Dokumentacja

Sprzedawca powinien się też przygotować na pytania ze strony potencjalnych kupców. Bardzo często dotyczą one kosztów utrzymania. Warto więc przygotować dokumentację obrazującą wydatki na czynsz i media. Pomoże to nabywcy w szybszym podjęciu decyzji i pokaże poważne podejście do kwestii sprzedaży. Aby natomiast skrócić czas potrzebny na dopięcie transakcji, powinno się już na wstępie zgromadzić wszystkie dokumenty, które będą potrzebne u notariusza.

Jak szybko sprzedać M?

Co może być przeszkodą w szybkiej sprzedaży M?

Oczywiście to, jak długo sprzedaje się mieszkanie, zawsze jest kwestią indywidualną. Nawet mimo podjęcia wymienionych wyżej kroków poszukiwanie nabywcy może się przedłużać. Najczęściej jednak powodami przedłużania się procesu sprzedaży są:

  • zły stan mieszkania,
  • zawyżona cena,
  • wady ogłoszenia – mało zachęcające zdjęcia, źle sformułowany opis,
  • niedostępność czasowa sprzedającego – niemożność umówienia się na oglądanie mieszkania czy też długi czas oczekiwania na odpowiedź na zadane przez potencjalnego kupca pytania.

Należy też pamiętać, że nietypowe lokale zwykle dłużej czekają na kupca. Dodatkową przeszkodą do szybkiej sprzedaży może być stan prawny. Niechętnie są wybierane lokale pozbawione np. balkonów czy wind lub znajdujące się w kłopotliwym czy nieciekawym sąsiedztwie. Na te kwestie nic nie można poradzić, dlatego właściciele takich lokali muszą uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeśli nie chcą przesadnie obniżać ich ceny.

Podsumowanie

Średni czas sprzedaży mieszkania to kilka miesięcy, ale można się postarać, aby zniknęło ono z rynku w jak najkrótszym czasie. Czasami wystarczy niewielka inwestycja (np. w drobny remont, kilka napraw albo ekipę, która zajmie się home stagingiem i wykonaniem profesjonalnych zdjęć). Zwykle sprawdza się również przekazanie sprzedaży pośrednikowi. Najważniejsze są jednak dobry stan nieruchomości oraz właściwa wycena – wówczas nie powinno być problemu z dość szybką sprzedażą.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: