1. Blog
  • Dla profesjonalistów
  • Analizy
  • Aranżacje
  • Architektura
  • Baza wiedzy
  • Dzielnice
  • Finanse i prawo
  • Lokalizacje
  • Porady
Tematy

Inwestycja w lokal użytkowy - czy warto?

Redakcja

Redakcja

24.03.2020

Jaki zysk może przynieść inwestycja w lokal użytkowy i jak wybrać odpowiedni? Dowiedz się z GetHome.pl

Inwestycja w nieruchomość nadal wydaje się najbezpieczniejszą formą lokaty kapitału. Większość osób decyduje się na wynajem zakupionego mieszkania, uzyskując w ten sposób pasywny dochód. Tymczasem okazuje się, że lepszym pomysłem, przynoszącym większy zysk, jest wynajem lokalu użytkowego. Taka forma inwestycji może się okazać szczególnie korzystna w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Czy warto zatem zainteresować się lokalami usługowymi?

Przeczytaj, jak wygląda wynajem mieszkania krok po kroku

Większy zysk z wynajmu

Rentowność wynajmu mieszkania osobie prywatnej oscyluje na poziomie od 3 do 5%. Dodatkowo, najczęściej wynajmują one lokal na okres ok. 1 roku, a potem inwestor zmuszony jest do szukania kolejnego najemcy. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna w przypadku lokali usługowych. Najemcami w tym przypadku są głównie firmy, zainteresowane dłuższym czasem użytkowania przestrzeni - jest to okres powyżej 5 lat. Dla inwestora oznacza to kilkuletni nieprzerwany dochód z najmu.

Okazuje się, że stopa zwrotu z inwestycji w przypadku lokalu usługowego jest również bardziej korzystna niż w przypadku mieszkania - wynosi od 7 do 10%. Należy także zwrócić uwagę na to, że umowa najmu lokalu użytkowego zawarta z przedsiębiorcą oznacza większe bezpieczeństwo i łatwiejsze dochodzenie ewentualnych roszczeń z tytułu zaległych płatności.

Jak wybrać lokal użytkowy?

Przed wyborem lokalu usługowego na inwestycję, najlepiej będzie ustalić jaka działalność będzie miała w nim miejsce i czy w związku z tym musi on spełniać specyficzne warunki. Duże znaczenie ma oczywiście lokalizacja. Urokliwa starówka to świetne miejsce na kawiarnię, a z kolei na świeżo wybudowanym osiedlu największy popyt będzie na piekarnie, sklepy spożywcze, czy apteki. W aspekcie lokalizacji, ważną rolę odgrywa również kwestia konkurencji. Im będzie ona mniejsza, tym większe są szanse szybkiego znalezienia najemcy, jak również rośnie prawdopodobieństwo, że lokal zostanie wynajęty na długi okres czasu.

W przypadku samego lokalu zazwyczaj decyduje jego metraż i atrakcyjność dla najemcy. Duża część deweloperów zdaje sobie z tego sprawę i wyposaża projekty swoich lokali w dodatkowe elementy sprzyjające prowadzeniu biznesu, jak na przykład odpowiednia wentylacja, czy też dodatkowa witryna reklamowa.

Chcesz zamieszkać na przedmieściach stolicy? Sprawdź: domy na sprzedaż w Warszawie

Nakłady na inwestycję

Wynajmując mieszkanie, inwestor musi ponieść nakłady finansowe na jego wyposażenie. Biorąc pod uwagę, że oczekiwania najemców w tym zakresie sukcesywnie rosną, może to oznaczać całkiem spory wydatek. Na tym etapie inwestycja w lokal użytkowy wygląda znacznie korzystniej. Większość firm decyduje się na samodzielne zagospodarowanie przestrzeni w sposób najbardziej sprzyjający prowadzonemu przez nie biznesowi. To oznacza, że właściciel lokalu nie musi ponosić kosztów urządzenia go, niemniej jednak dobrze sprawdzić w jakiej kondycji są instalacje - wszelkie naprawy z tym związane obciążają wynajmującego.

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Olsztyn

Minusem w inwestycji w lokal użytkowy jest próg wejścia, wyższy niż w przypadku mieszkania. W Warszawie średnia cena za mkw. wynosi ok. 8500 zł, a we Wrocławiu ok. 6000 zł. Ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów zainteresowanych lokalami komercyjnymi jest Łódź - miasto rozwija się dynamicznie, a średnia cena za mkw. to nieco mniej niż 4000 zł. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera