placement placeholder
placement placeholder

Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku? Prognozy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 17.03.2023, Data aktualizacji: 17.02.2023

Kiedy spadną ceny mieszkań? Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku? Jak deweloperzy podsumowują miniony rok? Czytaj na GetHome.

Ubiegły rok przyniósł branży nieruchomości wiele trudnych wyzwań. Najistotniejszymi z nich były wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, podwyżki stóp procentowych oraz spadek zdolności kredytowej wielu Polaków.

Jak zdaniem deweloperów będzie rozwijał się rynek nieruchomości w naszym kraju? Czy zmieni się sytuacja na nim w 2023 roku i czy można spodziewać się spadku cen mieszkań? Przeczytaj i dowiedz się.

Perspektywy rynku nieruchomości okiem deweloperów

Dominują prognozy, że obecny rok przyniesie sporo wyzwań zarówno dla deweloperów, jak i wykonawców inwestycji. Najczęściej przewiduje się stabilizację sytuacji w branży – aż do 2024 roku, kiedy nastąpi odbicie. Zdaniem deweloperów, w dalszym ciągu dominującą grupą nabywców nowych mieszkań będą klienci gotówkowi. Kupują oni mieszkania w celach inwestycyjnych – aby uchronić pieniądze przed inflacją i zabezpieczyć swoją przyszłość. Nadal wiele osób będzie natomiast odwlekać decyzję o nabyciu własnego M w celach mieszkaniowych.

Niektórzy deweloperzy przewidują ograniczenie popytu i podaży nowych mieszkań. Może przyczynić się do tego zaostrzenie zasad udzielania kredytów hipotecznych oraz dalsze wzrosty inflacji. Duże znaczenie będą miały kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Ich utrzymanie na obecnym poziomie pomoże zapobiec załamaniu rynku nieruchomości w Polsce. Pojawiły się opinie, że w 2023 roku najmniejsi deweloperzy dysponujący niedużym kapitałem będą wstrzymywać nowe inwestycje. Sytuacja na rynku może ich zmusić do przejęć i konsolidacji.

Zdaniem przedstawicieli branży, nieznaczne ożywienie ma szansę nastąpić najszybciej w drugiej połowie 2023 roku. Perspektywy rynku nieruchomości mogłoby poprawić złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego warunków przyznawania kredytów hipotecznych. W związku ze zbliżającymi się wyborami do sejmu, możliwe jest także pojawienie się programów rządowego wsparcia do zakupu mieszkań, które pobudzi popyt na rynku. Z powodu trudnej dostępności kredytów, deweloperzy spodziewają się utrzymania trendu wzrastającej popularności wynajmu lokali.

Według prognoz dla rynku nieruchomości, wzrastać będzie zapotrzebowanie na powstawanie osiedli mixed-use. Oprócz funkcji mieszkalnych, zapewniają one mieszkańcom dostęp do wielu usług, oferty gastronomicznej, handlowej i rekreacyjnej. Prognozując perspektywy rynku nieruchomości, deweloperzy zwracają uwagę na rosnącą popularność koncepcji 15-minutowych miast. Zakłada ona, że mieszkańcy mogą dotrzeć w 15 minut z własnego M do najważniejszych punktów miasta.

Ważnym trendem na rynku nieruchomości będzie także wprowadzanie rozwiązań proekologicznych i energooszędnych, w tym budownictwa pasywnego. Nadal opłacalne pozostanie inwestowanie przez deweloperów w segment luksusowych nieruchomości, który jest odporny na stagnację. Przedstawiciele firm deweloperskich przewidują również wzrost popytu na zakup mieszkań dwupokojowych o niedużym metrażu.

Ceny nieruchomości – prognozy długoterminowe

Zdaniem większości deweloperów, w kolejnych miesiącach 2023 roku ceny mieszkań będą się stabilizować, a w kilkuletniej perspektywie powinny rosnąć. Nie przewidują oni tendencji spadkowej. Uzasadniają to m.in. utrzymywaniem się wysokiej inflacji oraz wynikającym z niej wzrostem kosztów materiałów budowlanych, wykonawstwa oraz finansowania inwestycji.

W branży deweloperskiej dominują prognozy, zgodnie z którymi podwyżki cen mieszkań nie będą tak wysokie jak w ubiegłych latach. Na przyspieszenie tempa ich wzrostu mogą jednak wpłynąć nieprzewidywane zdarzenia, np. znaczące obniżenie stóp procentowych, które pobudzi popyt na rynku nieruchomości. Podobny efekt może wywołać wprowadzenie przez rząd programu nisko oprocentowanych kredytów hipotecznych.

Kiedy spadną ceny mieszkań?

Obecne prognozy dla rynku nieruchomości w Polsce najczęściej nie przewidują spadku cen mieszkań. Mogą one jednak z końcem 2023 roku obniżyć się nieznacznie w przypadku lokali, na których zakup istnieje najmniejszy popyt. Są to głównie mieszkania o stosunkowo dużym metrażu – 65-95 m². Może również dojść do niewielkiego obniżenia cen na rynku nieruchomości w małych miastach. Nowe mieszkania będą szybciej taniały, jeśli dojdzie do sporego spowolnienia gospodarczego.

Podsumowanie

Perspektywy rynku nieruchomości w Polsce są więc umiarkowanie optymistyczne. Deweloperzy nie spodziewają się załamania, lecz najczęściej przewidują stabilizację obecnej sytuacji. Najprawdopodobniej ceny nowych mieszkań w 2023 roku utrzymają się na poziomie zbliżonym do aktualnego, a w kolejnych latach będą nieznacznie wzrastać.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: