- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku? Prognozy
Ubiegły rok przyniósł branży nieruchomości wiele trudnych wyzwań. Najistotniejszymi z nich były wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, podwyżki stóp procentowych oraz spadek zdolności kredytowej wielu Polaków.
Jak zdaniem deweloperów będzie rozwijał się rynek nieruchomości w naszym kraju? Czy zmieni się sytuacja na nim w 2023 roku i czy można spodziewać się spadku cen mieszkań? Przeczytaj i dowiedz się.
Perspektywy rynku nieruchomości okiem deweloperów
Dominują prognozy, że obecny rok przyniesie sporo wyzwań zarówno dla deweloperów, jak i wykonawców inwestycji. Najczęściej przewiduje się stabilizację sytuacji w branży – aż do 2024 roku, kiedy nastąpi odbicie. Zdaniem deweloperów, w dalszym ciągu dominującą grupą nabywców nowych mieszkań będą klienci gotówkowi. Kupują oni mieszkania w celach inwestycyjnych – aby uchronić pieniądze przed inflacją i zabezpieczyć swoją przyszłość. Nadal wiele osób będzie natomiast odwlekać decyzję o nabyciu własnego M w celach mieszkaniowych.
Niektórzy deweloperzy przewidują ograniczenie popytu i podaży nowych mieszkań. Może przyczynić się do tego zaostrzenie zasad udzielania kredytów hipotecznych oraz dalsze wzrosty inflacji. Duże znaczenie będą miały kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Ich utrzymanie na obecnym poziomie pomoże zapobiec załamaniu rynku nieruchomości w Polsce. Pojawiły się opinie, że w 2023 roku najmniejsi deweloperzy dysponujący niedużym kapitałem będą wstrzymywać nowe inwestycje. Sytuacja na rynku może ich zmusić do przejęć i konsolidacji.
Zdaniem przedstawicieli branży, nieznaczne ożywienie ma szansę nastąpić najszybciej w drugiej połowie 2023 roku. Perspektywy rynku nieruchomości mogłoby poprawić złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego warunków przyznawania kredytów hipotecznych. W związku ze zbliżającymi się wyborami do sejmu, możliwe jest także pojawienie się programów rządowego wsparcia do zakupu mieszkań, które pobudzi popyt na rynku. Z powodu trudnej dostępności kredytów, deweloperzy spodziewają się utrzymania trendu wzrastającej popularności wynajmu lokali.
Według prognoz dla rynku nieruchomości, wzrastać będzie zapotrzebowanie na powstawanie osiedli mixed-use. Oprócz funkcji mieszkalnych, zapewniają one mieszkańcom dostęp do wielu usług, oferty gastronomicznej, handlowej i rekreacyjnej. Prognozując perspektywy rynku nieruchomości, deweloperzy zwracają uwagę na rosnącą popularność koncepcji 15-minutowych miast. Zakłada ona, że mieszkańcy mogą dotrzeć w 15 minut z własnego M do najważniejszych punktów miasta.
Ważnym trendem na rynku nieruchomości będzie także wprowadzanie rozwiązań proekologicznych i energooszędnych, w tym budownictwa pasywnego. Nadal opłacalne pozostanie inwestowanie przez deweloperów w segment luksusowych nieruchomości, który jest odporny na stagnację. Przedstawiciele firm deweloperskich przewidują również wzrost popytu na zakup mieszkań dwupokojowych o niedużym metrażu.
Ceny nieruchomości – prognozy długoterminowe
Zdaniem większości deweloperów, w kolejnych miesiącach 2023 roku ceny mieszkań będą się stabilizować, a w kilkuletniej perspektywie powinny rosnąć. Nie przewidują oni tendencji spadkowej. Uzasadniają to m.in. utrzymywaniem się wysokiej inflacji oraz wynikającym z niej wzrostem kosztów materiałów budowlanych, wykonawstwa oraz finansowania inwestycji.
W branży deweloperskiej dominują prognozy, zgodnie z którymi podwyżki cen mieszkań nie będą tak wysokie jak w ubiegłych latach. Na przyspieszenie tempa ich wzrostu mogą jednak wpłynąć nieprzewidywane zdarzenia, np. znaczące obniżenie stóp procentowych, które pobudzi popyt na rynku nieruchomości. Podobny efekt może wywołać wprowadzenie przez rząd programu nisko oprocentowanych kredytów hipotecznych.
Kiedy spadną ceny mieszkań?
Obecne prognozy dla rynku nieruchomości w Polsce najczęściej nie przewidują spadku cen mieszkań. Mogą one jednak z końcem 2023 roku obniżyć się nieznacznie w przypadku lokali, na których zakup istnieje najmniejszy popyt. Są to głównie mieszkania o stosunkowo dużym metrażu – 65-95 m². Może również dojść do niewielkiego obniżenia cen na rynku nieruchomości w małych miastach. Nowe mieszkania będą szybciej taniały, jeśli dojdzie do sporego spowolnienia gospodarczego.
Podsumowanie
Perspektywy rynku nieruchomości w Polsce są więc umiarkowanie optymistyczne. Deweloperzy nie spodziewają się załamania, lecz najczęściej przewidują stabilizację obecnej sytuacji. Najprawdopodobniej ceny nowych mieszkań w 2023 roku utrzymają się na poziomie zbliżonym do aktualnego, a w kolejnych latach będą nieznacznie wzrastać.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
16.02.2023, Redakcja
Gdzie znajdują się najtańsze mieszkania w Polsce?
Ceny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przCeny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przeraża. Dowiedz się, gdzie można znaleźć najtańsze mieszkania w Polsce.
12.05.2022, Marek Wielgo
Mieszkaniowy rynek wtórny - podsumowanie IQ 2022
Jak aktualne wahania ekonomiczne i klimat geopolityczny przekładają się na mieszkaniowy rynek wtórny w Polsce? Jak zmieniają się ceny oraz oferta lokali w 7 największych miastach? Sprawdź analizę za I kwartał 2022 roku, przygotowaną przez specjalistów GetHome.pl. GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne
07.04.2022, Redakcja
Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?
6 kwietnia 2022 nastąpiła kolejna podwyżka stóp procentowych, które obecnie są najwyższe od 2014 roku. W konsekwencji wzrósł również WIBOR, co przekłada się na zwiększenie rat kredytowych. Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości oraz ceny najmu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i prognozy analityków.. Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości oraz ceny najmu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i prognozy analityków.
28.02.2022, Redakcja
Sytuacja i warunki mieszkaniowe w Polsce
Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 łączna liczba nieruchomości zwiększyła się o 12,6% w porównaniu z 2011 rokiem. Dane statystyczne GUS wskazują na to, że zasoby mieszkaniowe w Polsce ulegają ciągłym zmianom. Mają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, żeMają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, że
05.01.2022, Redakcja
2021 był rokiem wyzwań. Jaki będzie 2022?
Czas podsumowań, analiz i wyciągania wniosków. Miniony rok był dla nas wymagający: zmierzyliśmy się z mnóstwem wyzwań i podjęliśmy się wielu ambitnych zadań. Ostatnie 12 miesięcy pracowaliśmy ciężko, aby rok 2021 zamknąć z pełną satysfakcją i uśmiechem na ustach. Na początek kilka liczb:Na początek kilka liczb: