placement placeholder
placement placeholder

Jak przepisać liczniki?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.09.2022

Zmieniłeś mieszkanie? Przepisanie liczników to formalność, którą powinieneś dopełnić po przeprowadzce do nowego lokum. Jak przepisać liczniki prądu i gazu? Czytaj.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego (a często również jego wynajęcie) wymaga przepisania liczników mierzących ilość zużytego prądu i gazu. Jest to niezbędne dla poprawnego rozliczania się z dostawcami i pomaga uniknąć zadłużenia, a w konsekwencji odcięcia mediów. Dlatego warto się tym zająć jak najszybciej. Sprawdź, jak zadbać o przepisanie liczników.

Jak przepisać liczniki prądu?

Przepisanie licznika prądu pozwala się upewnić, że faktury będą wystawiane na nowego nabywcę lub najemcę lokalu. Nie jest to bardzo skomplikowane. Obecnie dostawcy energii starają się ułatwiać odbiorcom tę kwestię, upraszczając procedury i coraz częściej pozwalając na zdalne załatwienie tej sprawy. Co nie mniej istotne, przepisanie licznika prądu nic nie kosztuje. Poniżej znajdziesz wytyczne dot. przepisania liczników na najemcę lub nowego właściciela u poszczególnych firm energetycznych.

PGE

W PGE przepisanie umowy na nowego właściciela jest możliwe poprzez wniosek online. Wymagane jest jednak potwierdzenie Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Chęć zmiany właściciela licznika można także zgłosić na infolinii.

E. ON

E. ON również umożliwia zrealizowanie tej procedury przez Internet, udostępniając specjalny serwis Przejmij licznik. Wymaga ona podania stanu licznika, danych swoich oraz poprzedniego właściciela oraz wyboru taryfy. Dokumenty potwierdzające są wysyłane mailowo.

Tauron

Tauron także udostępnia specjalne narzędzie internetowe do przepisania licznika prądu. Jest ono dostępne zarówno dla nowych właścicieli lub najemców (opcja „chcę przejąć licznik prądu”), jak i dla poprzednich właścicieli (opcja „chcę oddać licznik prądu”). Formularz zawierający protokół zdawczo-odbiorczy jest wypełniany przez Internet.

Energa

Energa zapewnia kilka dróg przepisania licznika. Można to zrobić:

  • telefonicznie,
  • online,
  • w salonie sprzedaży.

W pierwszych dwóch przypadkach dokumenty przesyłane są mailowo. Przy osobistym załatwianiu sprawy przyda się porozumienie o przepisaniu licznika podpisane z poprzednim właścicielem wskazujące na stan licznika w dniu przekazania nieruchomości.

Licznik prądu - jak przepisać?

Jak przepisać liczniki gazu?

Jeśli w nabytym lub wynajętym lokalu korzystasz również z gazu, konieczne będzie przepisanie również tych liczników. Nie jest to skomplikowana procedura. PGNiG udostępnia jeden formularz, który pozwala również rozwiązać starą umowę i nawiązać nową. Formalności można załatwić online poprzez konto w eBOK. W Tauronie czy PGE procedura wygląda praktycznie identycznie jak przy przepisywaniu licznika prądu. Podobnie jest u innych dostawców – wszyscy umożliwiają przepisanie licznika bez konieczności wzywania na miejsce pracownika dostawcy.

Ile kosztuje przepisanie licznika gazu?

Przepisanie licznika gazu, podobnie jak przepisanie licznika prądu, nic nie kosztuje. Dlatego tym bardziej warto zadbać o porządek w dokumentacji i załatwić to jak najszybciej po faktycznym „przejęciu” liczników.

Zgłoszenie cesji licznika do gazowni

Faktyczne zgłoszenie cesji licznika wymaga zazwyczaj wypełnienia jednego lub kilku formularzy. Są one dostępne na stronach internetowych dostawców gazu. Potrzebne są:

  • wypowiedzenie umowy kompleksowej poprzedniego odbiorcy,
  • protokół zdawczo-odbiorczy,
  • dokument potwierdzający prawo do lokalu nowego odbiorcy,
  • nowa umowa kompleksowa przyszłego odbiorcy.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi rodzaj umowy pomiędzy dawnym a nowym odbiorcą gazu. Jego najważniejszą funkcją jest wskazanie stanu licznika w momencie jego przekazania – dzięki temu żadna ze stron nie będzie obciążona nadprogramowymi opłatami. Podpisanie protokołu nie wymaga obecności pracownika gazowni – wystarczy, że nowy i stary odbiorca podpiszą go za obopólnym porozumieniem.

Kiedy przepisanie liczników jest niezbędne?

Przepisanie liczników jest wskazane zawsze wtedy, gdy zmienia się faktyczny odbiorca prądu czy gazu. Dokonuje się go standardowo po zmianie właściciela nieruchomości. Coraz częściej praktykuje się również przepisywanie liczników na najemców – dzięki temu osoba wynajmująca lokal sama rozlicza się z dostawcami, ma kontrolę nad rachunkami oraz swobodę w zakresie wyboru taryfy. Przepisanie licznika jest natomiast niezbędne w przypadku śmierci właściciela mieszkania

Dokumenty potrzebne do przepisania liczników

Przepisanie liczników to prosta formalność, ale nie może się obyć bez pewnych dokumentów. Potrzebne będą:

  • akt własności lub umowa o najmie lokalu – oba te dokumenty umożliwiają przepisanie licznika prądu na wynajmującego lub nowego właściciela;
  • dowód tożsamości przepisującego licznik;
  • wniosek oraz protokół zdawczo-odbiorczy potwierdzający stan rzeczywisty licznika w momencie przejmowania mieszkania, domu czy innego lokalu, podpisany przez dwie strony umowy (poprzedniego i nowego użytkownika lub ich pełnomocników);
  • w przypadku śmierci właściciela lub właścicielki nieruchomości – akt zgonu, postanowienie o spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.

Warto też wiedzieć, że przy sprzedaży lub najmie mieszkania za pośrednictwem agenta nieruchomości, często można liczyć na jego pomoc przy przepisywaniu liczników oraz udziela informacji na ten temat.

Ile trwa procedura przepisania liczników?

To, ile trwa cała procedura przepisania liczników, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko uda Ci się zgromadzić niezbędne dokumenty. Złożenie wniosku przez Internet to kwestia zaledwie kilku chwil. Równie szybko przebiega procedura telefoniczna.

Przepisanie licznika osobiście w punkcie obsługi klienta wymaga nieco więcej wysiłku, ale formalności również są załatwiane bardzo szybko. Formalności dopełniane są najczęściej w kilka dni (do dwóch tygodni). Prąd lub gaz pobierany jest natomiast na rachunek nowego właściciela liczników od stanu wskazanego w protokole zdawczo-odbiorczym.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: