- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak przepisać liczniki?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego (a często również jego wynajęcie) wymaga przepisania liczników mierzących ilość zużytego prądu i gazu. Jest to niezbędne dla poprawnego rozliczania się z dostawcami i pomaga uniknąć zadłużenia, a w konsekwencji odcięcia mediów. Dlatego warto się tym zająć jak najszybciej. Sprawdź, jak zadbać o przepisanie liczników.
Jak przepisać liczniki prądu?
Przepisanie licznika prądu pozwala się upewnić, że faktury będą wystawiane na nowego nabywcę lub najemcę lokalu. Nie jest to bardzo skomplikowane. Obecnie dostawcy energii starają się ułatwiać odbiorcom tę kwestię, upraszczając procedury i coraz częściej pozwalając na zdalne załatwienie tej sprawy. Co nie mniej istotne, przepisanie licznika prądu nic nie kosztuje. Poniżej znajdziesz wytyczne dot. przepisania liczników na najemcę lub nowego właściciela u poszczególnych firm energetycznych.
PGE
W PGE przepisanie umowy na nowego właściciela jest możliwe poprzez wniosek online. Wymagane jest jednak potwierdzenie Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Chęć zmiany właściciela licznika można także zgłosić na infolinii.
E. ON
E. ON również umożliwia zrealizowanie tej procedury przez Internet, udostępniając specjalny serwis Przejmij licznik. Wymaga ona podania stanu licznika, danych swoich oraz poprzedniego właściciela oraz wyboru taryfy. Dokumenty potwierdzające są wysyłane mailowo.
Tauron
Tauron także udostępnia specjalne narzędzie internetowe do przepisania licznika prądu. Jest ono dostępne zarówno dla nowych właścicieli lub najemców (opcja „chcę przejąć licznik prądu”), jak i dla poprzednich właścicieli (opcja „chcę oddać licznik prądu”). Formularz zawierający protokół zdawczo-odbiorczy jest wypełniany przez Internet.
Energa
Energa zapewnia kilka dróg przepisania licznika. Można to zrobić:
- telefonicznie,
- online,
- w salonie sprzedaży.
W pierwszych dwóch przypadkach dokumenty przesyłane są mailowo. Przy osobistym załatwianiu sprawy przyda się porozumienie o przepisaniu licznika podpisane z poprzednim właścicielem wskazujące na stan licznika w dniu przekazania nieruchomości.
Jak przepisać liczniki gazu?
Jeśli w nabytym lub wynajętym lokalu korzystasz również z gazu, konieczne będzie przepisanie również tych liczników. Nie jest to skomplikowana procedura. PGNiG udostępnia jeden formularz, który pozwala również rozwiązać starą umowę i nawiązać nową. Formalności można załatwić online poprzez konto w eBOK. W Tauronie czy PGE procedura wygląda praktycznie identycznie jak przy przepisywaniu licznika prądu. Podobnie jest u innych dostawców – wszyscy umożliwiają przepisanie licznika bez konieczności wzywania na miejsce pracownika dostawcy.
Ile kosztuje przepisanie licznika gazu?
Przepisanie licznika gazu, podobnie jak przepisanie licznika prądu, nic nie kosztuje. Dlatego tym bardziej warto zadbać o porządek w dokumentacji i załatwić to jak najszybciej po faktycznym „przejęciu” liczników.
Zgłoszenie cesji licznika do gazowni
Faktyczne zgłoszenie cesji licznika wymaga zazwyczaj wypełnienia jednego lub kilku formularzy. Są one dostępne na stronach internetowych dostawców gazu. Potrzebne są:
- wypowiedzenie umowy kompleksowej poprzedniego odbiorcy,
- protokół zdawczo-odbiorczy,
- dokument potwierdzający prawo do lokalu nowego odbiorcy,
- nowa umowa kompleksowa przyszłego odbiorcy.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi rodzaj umowy pomiędzy dawnym a nowym odbiorcą gazu. Jego najważniejszą funkcją jest wskazanie stanu licznika w momencie jego przekazania – dzięki temu żadna ze stron nie będzie obciążona nadprogramowymi opłatami. Podpisanie protokołu nie wymaga obecności pracownika gazowni – wystarczy, że nowy i stary odbiorca podpiszą go za obopólnym porozumieniem.
Kiedy przepisanie liczników jest niezbędne?
Przepisanie liczników jest wskazane zawsze wtedy, gdy zmienia się faktyczny odbiorca prądu czy gazu. Dokonuje się go standardowo po zmianie właściciela nieruchomości. Coraz częściej praktykuje się również przepisywanie liczników na najemców – dzięki temu osoba wynajmująca lokal sama rozlicza się z dostawcami, ma kontrolę nad rachunkami oraz swobodę w zakresie wyboru taryfy. Przepisanie licznika jest natomiast niezbędne w przypadku śmierci właściciela mieszkania
Dokumenty potrzebne do przepisania liczników
Przepisanie liczników to prosta formalność, ale nie może się obyć bez pewnych dokumentów. Potrzebne będą:
- akt własności lub umowa o najmie lokalu – oba te dokumenty umożliwiają przepisanie licznika prądu na wynajmującego lub nowego właściciela;
- dowód tożsamości przepisującego licznik;
- wniosek oraz protokół zdawczo-odbiorczy potwierdzający stan rzeczywisty licznika w momencie przejmowania mieszkania, domu czy innego lokalu, podpisany przez dwie strony umowy (poprzedniego i nowego użytkownika lub ich pełnomocników);
- w przypadku śmierci właściciela lub właścicielki nieruchomości – akt zgonu, postanowienie o spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Warto też wiedzieć, że przy sprzedaży lub najmie mieszkania za pośrednictwem agenta nieruchomości, często można liczyć na jego pomoc przy przepisywaniu liczników oraz udziela informacji na ten temat.
Ile trwa procedura przepisania liczników?
To, ile trwa cała procedura przepisania liczników, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko uda Ci się zgromadzić niezbędne dokumenty. Złożenie wniosku przez Internet to kwestia zaledwie kilku chwil. Równie szybko przebiega procedura telefoniczna.
Przepisanie licznika osobiście w punkcie obsługi klienta wymaga nieco więcej wysiłku, ale formalności również są załatwiane bardzo szybko. Formalności dopełniane są najczęściej w kilka dni (do dwóch tygodni). Prąd lub gaz pobierany jest natomiast na rachunek nowego właściciela liczników od stanu wskazanego w protokole zdawczo-odbiorczym.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!