- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak znaleźć i sprawdzić numery działek?
Numer działki może okazać się potrzebny w wielu sytuacjach — od uzyskania wymaganych pozwoleń w przypadku budowy domu, przez sporządzenie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, aż po sytuacje, gdy dana osoba jest zainteresowana zakupem takiej nieruchomości i chce uzyskać więcej informacji na jej temat. Jak można pozyskać numer działki i identyfikator działki ewidencyjnej?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak sprawdzić numer działki na mapie,
- jak sprawdzić numer działki w Internecie,
- jaka jest różnica między numerem działki a jej identyfikatorem.
Numer działki a identyfikator działki
Warto na początek zdawać sobie sprawę z faktu, że błędem jest zamienne stosowanie numeru działki i identyfikatora działki. Działki ewidencyjne wyróżnia się poprzez nadanie im numeru, który ma postać liczby naturalnej. W razie podziału nieruchomości na kilka mniejszych nowe działki otrzymują numer w postaci ułamka q/p (przy czym q oznacza pierwotny numer działki, która uległa podziałowi, natomiast p — najmniejszą liczbę naturalną umożliwiającą wyróżnienie każdej nowej działki ewidencyjnej).
Jednocześnie działki ewidencyjne — w celu prowadzenia, raportowania i udostępniania danych ewidencyjnych, oznacza się odpowiednimi identyfikatorami (ID). Budowę tych identyfikatorów określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z przepisami, identyfikator działki ewidencyjnej zawiera w swojej strukturze sekwencje cyfr i liter umożliwiających określenie położenia działki ewidencyjnej na mapie kraju. Co więcej, numer ewidencyjny działki stanowi część identyfikatora. Identyfikatory przyjmują bowiem postać WWPPGG_R.XXXX.NDZ, gdzie "NDZ" to właśnie numer ewidencyjny działki.
Jak znaleźć numer działki?
Do poszukiwań numeru działki zmuszone są zazwyczaj osoby, które mają interes prawny lub faktyczny do nieruchomości. Zgodnie z definicją, interes prawny to interes osobisty, własny, indywidualny, znajdujący podstawę w konkretnym przepisie prawa materialnego oraz potwierdzenie w okolicznościach stanu faktycznego sprawy. Tym samym za interes prawny należy uznać m.in. bycie wierzycielem czy stroną w postępowaniu spadkowym. Interesem prawnym nie jest natomiast chęć nabycia nieruchomości przez osobę postronną.
Jeśli chcesz sprawdzić numer działki budowlanej czy rekreacyjnej, bo jesteś zainteresowany jej kupnem, a jednocześnie nieruchomość nie została oficjalnie wystawiona na sprzedaż, to ustalenie numeru działki jest możliwe na kilka sposobów.
Sprawdź również: Jak znaleźć właściciela działki?
Jak znaleźć numer działki na Geoportalu?
Aby ustalić numer działki ewidencyjnej, można w pierwszej kolejności posłużyć się danymi z serwisu online o nazwie Geoportal — w tym celu należy wejść na stronę geoportal.gov.pl. Na stronie znajduje się interaktywna mapa Polski, dzięki której można szybko zlokalizować interesującą nas działkę. Na początek wystarczy wybrać konkretny obszar (np. danej miejscowości), a następnie powiększać go do momentu, aż na mapie pojawią się granice działek. W tym celu wystarczy posługiwać się znakiem plusa w górnym rogu, po lewej stronie mapy. Po kliknięciu na obszar danej działki na mapie pojawią się interesujące nas informacje:
- numer szukanej działki ewidencyjnej,
- pełny identyfikator działki,
- powierzchnię,
- oznaczenie TERYT (rejestr urzędowy podziału terytorialnego Polski),
- gminę (a także informację, czy jest to gmina miejska, czy wiejska), powiat oraz województwo.
Sprawdź również: Jak sprawdzić klasę gruntu online
Jak znaleźć numery działek przy wykorzystaniu ewidencji gruntów i budynków?
Numer ewidencyjny działki znajduje się również w ewidencji gruntów i budynków. Warto jednak mieć świadomość, że aby złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów i budynków, należy wskazać dane identyfikacyjne nieruchomości — czyli albo nr jednostki rejestrowej, albo nr księgi wieczystej. Zazwyczaj jednak numerem księgi wieczystej dysponują właściciele nieruchomości. Tym samym złożenie wniosku o wypis w Wydziale Geodezji i Kartografii starostwa powiatowego lub urzędu miasta jest dobrą opcją, ale przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości, którzy potrzebują numeru działki np. do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży terenu. Dodatkowo należy mieć świadomość, że wraz z wnioskiem trzeba uiścić odpowiednią opłatę - 150 zł za wydruk lub 140 zł za elektroniczną wersję wypisu.
Właściciel działki może jednak skorzystać też z innego sposobu na poznanie numeru ewidencyjnego działki. Wystarczy w tym celu dysponować numerem księgi wieczystej danej działki. Numer ewidencyjny będzie znajdować się w dziale I księgi wieczystej — razem z innymi podstawowymi informacjami o nieruchomości. Aby przejrzeć księgę wieczystą, można albo zwrócić się o odpis do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego, albo skorzystać z bezpłatnej wyszukiwarki Ministerstwa Sprawiedliwości, znajdującej się pod adresem ekw.ms.gov.pl. Po wejściu na stronę należy podać numer księgi wieczystej, wybrać opcję "Przeglądanie księgi wieczystej", a później wprowadzić numer księgi i kliknąć "Wyszukaj księgę".
Sprawdź również: Uzbrojenie działki - jaka procedura i koszty
Jak znaleźć księgę wieczystą po numerze działki?
Dzięki temu, że Geoportal pozwala na stosunkowo łatwe pozyskanie numeru ewidencyjnego działki, osoby, które są zainteresowane zakupem danej nieruchomości (mimo że nie została ona oficjalnie wystawiona na sprzedaż), mogą próbować na tej podstawie znaleźć numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Znajomość numeru księgi wieczystej pozwoli im natomiast zarówno na ustalenie właściciela działki, jak i stanu prawnego wybranej działki. Problem polega jednak na tym, że zazwyczaj legalne zdobycie numeru księgi wieczystej działki bez posiadania innych informacji i interesu prawnego jest po prostu niemożliwe. W internecie działają wprawdzie strony, które na podstawie wpisanego numeru ewidencyjnego działki umożliwiają uzyskanie numeru księgi, jednak jest to praktyka niezgodna z przepisami o RODO. Tym samym osoba korzystająca z takich stron może narazić się na zarzut pozyskania danych osobowych w sposób niezgodny z wyżej wspomnianymi przepisami.
Sprawdź również: Kto może kupić działkę rolną?
Jak znaleźć i sprawdzić numery działek: podsumowanie
Najprostszą metodą na sprawdzenie numeru ewidencyjnego działki jest skorzystanie z Geoportalu. W tym celu należy wyszukać działkę — najpierw trzeba podać np. nazwę miejscowości, a następnie powiększać wybrany obszar do momentu, aż będzie można odnaleźć miejsce położenia działki. Po kliknięciu na działkę pojawią się określone informacje. Oprócz numeru ewidencyjnego szukający będzie mógł poznać również powierzchnię działki, numer obrębu identyfikacyjnego czy oznaczenie TERYT.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.