placement placeholder
placement placeholder

Uzbrojenie działki – jaka procedura i koszty?

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 21.11.2022, Data aktualizacji: 07.07.2023

Jak wygląda procedura uzbrojenia działki? Jakie formalności należy spełnić? Ile kosztuje uzbrojenie działki w prąd, wodę i gaz? Czytaj.

Uzbrojone działki budowlane są postrzegane jako atrakcyjne i cieszą się sporym popytem. Umożliwiają podłączenie mediów, zwłaszcza wody i prądu, lecz także kanalizacji czy gazu płynnego. Nie oznacza to jednak, że grunty pozbawione niezbędnych przyłączy są bezużyteczne. Sprawdź, jak uzbroić działkę i ile to kosztuje.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to znaczy, że działka jest uzbrojona,
  • ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej, rekreacyjnej i rolnej,
  • co wpływa na koszt uzbrojenia działki,
  • jak długo trwa uzbrajanie działki,
  • jakie są najważniejsze formalności związane z uzbrojeniem działki.

Co to jest uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki to proces, który polega na podłączeniu w jej granicach przyłączy do sieci. Aby na działce budowlanej możliwe było postawienie domu mieszkalnego, musi ona mieć dostęp do energii elektrycznej i wody. Można również wyposażyć ją w dodatkowe media, w tym gaz, kanalizację oraz światłowody.

Uzbrojenie działki budowlanej wiąże się z wieloma formalnościami i niemałymi kosztami. Zwykle też zajmuje sporo czasu. Działki uzbrojone są kupowane najchętniej, ponieważ nie wymagają pracy i kosztów związanych z doprowadzeniem mediów.

Planujesz nabyć parcelę nieuzbrojoną, skuszony np. jej atrakcyjną lokalizacją czy ceną? Sprawdź przed zakupem działki, jakie są możliwości doprowadzenia do niej niezbędnych mediów – nie zawsze będzie to możliwe, nawet jeśli w pobliżu znajdują się już budynki lub uzbrojone grunty.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki?

Na uzbrojenie działki warto zwrócić uwagę jeszcze przed jej zakupem. Jest to istotne dla właściciela, ponieważ obecność przyłączy do mediów zwiększa wartość nieruchomości.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki? Dane na ten temat powinny być dostępne w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla lokalizacji działki. Aby je uzyskać, skontaktuj się z miejscowym wydziałem geodezji i kartografii. 

Jeszcze prostszą drogą jest wykorzystanie źródeł internetowych, takich jak Geoportal, który zawiera wiele cennych informacji o gruntach. Wystarczy znać numer ewidencyjny lub adres nieruchomości. Można w ten sposób poznać odległość przyłączy od granicy terenu, a tym samym oszacować, ile będzie wynosił koszt uzbrojenia działki w media.

Warto też sprawdzić, jacy operatorzy działają na danym terenie. Upewnij  się, że przyłączenie do sieci w granicach działki, którą masz zamiar uzbroić, będzie możliwe.

Czy podłączenie przyłącza do sieci wymaga pozwolenia?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, wykonanie przyłączy na działce nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia. Trzeba jednak zgłosić budowę w urzędzie. W tym celu dołącz do wniosku kompleksową dokumentację techniczną, w tym:

  • szkice lub rysunki,
  • właściwe pozwolenia, uzgodnienia oraz opinie, które są wymagane w całym procesie,
  • projekt zagospodarowania działki, który powinien zostać stworzony przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami.

Można rozpocząć prace budowlane po upływie 21 dni od momentu doręczenia zgłoszenia budowy do właściwego organu – jeśli w tym czasie nie zostanie wniesiony sprzeciw.

Uzbrojenie działki.

Uzbrojenie działki – formalności i procedury

Inwestor musi przejść przez liczne formalności związane z uzbrojeniem działki. Jakie? W znacznej mierze zależy to od rodzaju wykonywanego przyłącza, choć procedury dla sieci elektroenergetycznej i wodociągowej wyglądają podobnie. Jak uzbroić działkę w przyłącze mediów i jak długo to trwa? Sprawdź.

Uzbrojenie działki w prąd – procedury

Aby przyłączyć działkę do sieci, należy zwrócić się do Operatora Systemów Dystrybucyjnych, który działa na danym terenie. W Polsce jest ich kilku. W pierwszej kolejności właściciel działki powinien złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Musi on zawierać między innymi przewidywaną moc przyłączeniową. Przedsiębiorstwo sieciowe rozpatrzy wniosek o określenie warunków w terminie około 21-30 dni.

Następnie operator przekazuje wnioskodawcy warunki przyłączenia do sieci wraz z projektem umowy. Taki dokument zawiera również informacje na temat terminu przyłączenia do sieci, typu przyłącza (napowietrzne lub podziemne) oraz kosztów realizacji.

Dowiedz się również, jak sprawdzić klasę gruntu online.

Uzbrojenie działki w wodę – formalności

Dostęp do wodociągów jest niezbędny na każdej działce budowlanej. W tym przypadku formalności są nieco bardziej skomplikowane niż przy zaopatrzeniu terenu w prąd. 

W pierwszej kolejności trzeba się postarać o wydanie technicznych warunków zaopatrzenia w wodę. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek w zakładzie wodociągowym, właściwym ze względu na lokalizację parceli. Właściciel działki powinien do niego dołączyć:

  • dokument potwierdzający prawo dysponowania działką do celów budowlanych,
  • mapę zasadniczą do celów projektowych (w skali 1:500),
  • orientacyjne planowane zużycie wody, a ewentualnie też liczbę mieszkańców czy główny cel poboru wody.

W odpowiedzi zakład wodociągowy wyda warunki wykonania przyłączenia, w tym wskaże miejsce przyłączenia do sieci i instalacji wodomierza oraz materiały, z jakich ma być wykonane przyłącze. Na ich podstawie należy wykonać projekt, co wymaga zatrudnienia specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami.

Następnie konieczne jest złożenie projektu w zakładzie wodociągowym, po uzyskaniu akceptacji Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Warto również wiedzieć, że jeśli budowa przyłącza wymaga ingerencji w drogę, konieczne jest zwrócenie się do zarządu dróg – najczęściej zajmuje się tym projektant przyłącza.

Przed rozpoczęciem prac trzeba jeszcze zgłosić taki zamiar w urzędzie miasta lub gminy. Prace można rozpocząć, jeśli w ciągu 21 dni nie zostanie wniesiony sprzeciw.

Uzbrojenie działki w gaz – procedury

Inwestor może zrezygnować z realizacji przyłącza gazowego – obecnie coraz więcej budynków mieszkalnych funkcjonuje bez tego medium. Może je zastąpić np. nowoczesny kocioł na paliwo stałe czy pompa ciepła.

Jeśli jednak w pobliżu działki przebiega sieć gazowa, inwestor może rozważyć wykonanie przyłącza. Po wybudowaniu domu będzie to znacznie trudniejsze. Alternatywnym rozwiązaniem jest postawienie zbiornika na gaz płynny.

Procedura uzbrojenia danej działki w gaz wygląda podobnie jak w przypadku prądu i wody. Należy się w tym celu zwrócić do gazowni z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowniczej. Niezbędne będzie również uzyskanie pozytywnej opinii od kominiarza, udokumentowanie próby szczelności przyłącza i podpisanie protokołu montażu gazomierza.

Odległość granicy działki od sieci nie powinna być zbyt duża. Prace może zrealizować sam zakład gazowniczy lub też uprawniony wykonawca. Podobnie jak w przypadku uzbrojenia działki w wodę czy prąd, trzeba też dokonać zgłoszenia zamiaru wykonania prac budowlanych w urzędzie. 

Sprawdź także, ile wynosi podatek od sprzedaży działki.

Jak długo trwa uzbrajanie działki?

Procedury związane z podłączeniem przyłączy do sieci są czasochłonne. Wykonanie każdego z nich może zajmować od kilku miesięcy do roku, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy zakupie nieuzbrojonej działki. Informacje na temat szacunkowego czasu podłączenia przyłączy do sieci uzyskasz w miejscowych zakładach zarządzających sieciami.

Jakie są koszty uzbrojenia działki?
Koszt uzbrojenia działki jest niemały, a w ostatnim czasie ceny podłączenia przyłącza do sieci dynamicznie rosną. Inwestor może zapytać o koszty bezpośrednio firmę, która zajmuje się wykonywaniem przyłączy mediów do działki.

Kwestia tego, ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej, zależy w dużym stopniu od danego regionu, podobnie jak wymagane procedury i czas potrzebny na załatwienie formalności.

Sprawdź też, co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży działki.

Ile kosztuje uzbrojenie działki w prąd?

Przyłącze energetyczne można wykonać w formie napowietrznej lub podziemnej. Drugi rodzaj instalacji jest wybierany zdecydowanie częściej, głównie z uwagi na estetykę i bezpieczeństwo. Warto jednak wiedzieć, że wiąże się ono z trudniejszą procedurą i wyższymi kosztami.

Ile kosztuje podłączenie prądu do działki budowlanej? Najczęściej co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli dana działka jest położona na terenie, dla którego gmina opracowała założenia do planu zaopatrzenia w prąd, zakład energetyczny naliczy wtedy zryczałtowaną opłatę – najczęściej wynosi ona około 60-80 zł za kW w przypadku przyłącza kablowego, a 40-50 zł napowietrznego.

Płaci się dodatkowo kilkadziesiąt złotych za każdy metr przyłącza powyżej 200 m. Do tego doliczana jest opłata zgodnie z mocą przyłączeniową, trzeba też ponieść koszty wydania warunków technicznych, projektów i uzgodnień. Opłaty związane z wykonaniem przyłącza energetycznego są także uzależnione od liczby działek w danej lokalizacji.

Ile kosztuje podłączenie do prądu działki rolnej? Zazwyczaj opłaty będą podobne jak w przypadku terenu budowlanego. Mogą jednak znacznie wzrosnąć, jeśli parcela rolna jest znacznie powyżej 200 metrów oddalona od linii zasilającej.

Chciałbyś mieć energię elektryczną w swoim ogrodzie, aby np. zasilać prądem kosiarkę, oświetlić domek czy podłączyć w nim kuchnię. Zapytaj wcześniej operatora sieci, ile kosztuje uzbrojenie działki rekreacyjnej. Koszty zwykle będą niższe niż w przypadku parceli budowlanej, ponieważ zapewne będziesz potrzebować niższej mocy przyłączeniowej. Jeśli planujesz odwiedzać działkę rekreacyjną głównie w weekendy i święta, wybierz taryfę G12w z tańszym prądem w takie dni.

Jakie są koszty uzbrojenia działki w wodę?

Koszt podłączenia wody do działki jest podobny jak w przypadku jej uzbrojenia w prąd. W tym przypadku na ich podwyższenie będzie mieć wpływ m.in. konieczność przeprowadzenia połączenia pod jezdnią. Całkowita cena realizacji przyłącza wody to ponownie co najmniej kilka tysięcy złotych, tak samo, jak w przypadku gazu.

Na koszty uzbrojenia działki w wodę składa się jej podłączenie do sieci (około 200-400 zł za każdy metr, w zależności od długości samego przyłącza) i wykonanie projektu (około 1000 zł). Trzeba także ponieść wydatki związane z odbiorem prac przez uprawnioną osobę (około 150 zł), wydaniem administracyjnych warunków zaopatrzenia w wodę (około 150 zł) i wykonaniem czynności geodezyjnych (około 2000 zł).

Ile kosztuje uzbrojenie działki w gaz?

Koszty w przypadku przyłącza gazowego są wysokie – mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli działka znajduję się blisko sieci gazowej, a warunki terenowe są standardowe, wtedy inwestor ponosi ryczałtową opłatę przyłączeniową. Wynosi ona około 3000 zł za odcinek o długości 15 m. Każdy kolejny metr wiąże się z dodatkowym wydatkiem około 100 zł. Właściciel działki poniesie też koszty geodezyjne (około 2000 zł) i związane z instalacją szafki gazowej (około 600 zł).

Uzbrojenie działki: podsumowanie

Uzbrojenie działki jest niezbędne, zwłaszcza jeśli chcesz ją wykorzystać na potrzeby budowlane. Zwykle doprowadzenie mediów będzie możliwe, ale wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami i kosztami uzbrojenia, które wynoszą co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak jesteś właścicielem działki i myślisz o sprzedaży, warto poświęcić czas i pieniądze na uzbrojenie – dzięki temu szybciej znajdziesz kupca i uzyskasz znacznie wyższą cenę!

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Daniel Grzegorzek

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: