- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wygląda zagospodarowanie działki wokół domu,
- ile kosztuje projekt zagospodarowania działki,
- jak zagospodarować działkę ROD.
Aranżacja działki – od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy dysponujemy sporym ogrodem dookoła domu, czy jedynie niewielką działką rekreacyjną, ważne jest, aby w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać nasz teren. Oczywiście im większy metraż, tym tych funkcji może być więcej, ale wszystko zależy od naszych potrzeb. Na tej podstawie możemy stworzyć plan zagospodarowania działki, w którym wyznaczymy konkretne strefy w ogrodzie. Co może się w nich znaleźć?
Taras lub altana
To świetne miejsce do relaksu, gdzie możemy ustawić meble ogrodowe, w tym głęboki fotel czy hamak. Postawmy na komfort, ale i praktyczność – meble wypoczynkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych np. na wilgoć. Zadaszenie tarasu czy altanki uchroni nas przed letnim deszczem, jednak nie pomoże na panującą w powietrzu wilgoć. Zazwyczaj sprawdzi się rattan, metal, plastik lub zabezpieczone drewno. Poza przestrzenią do relaksu możemy także stworzyć strefę posiłkową – wystarczy ustawić stół i kilka krzeseł i cieszyć się posiłkami z rodziną oraz przyjaciółmi.
Grill lub ognisko
Jedna z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl przy okazji aranżacji ogrodu czy działki to właśnie palenisko na grilla lub ognisko. Któż nie lubi widoku wesoło tańczących płomieni i charakterystycznego trzasku drewna? Ognisko możemy stworzyć sami – dbając przy tym o bezpieczeństwo, a więc odpowiednie zabezpieczenie, aby ogień pozostał kontrolowany – lub kupić gotowy produkt w postaci paleniska ogrodowego, najczęściej wykonanego ze stali. Zaletą jest to, że takie ognisko jest „mobilne”, tzn. możemy je ustawić w dowolnym miejscu. Ponadto dostępne są produkty z pokrywą, co pozwala na stosunkowo szybkie wygaszenie ognia.
Przestrzeń dla dzieci i zwierząt
Jeśli mamy dzieci (szczególnie te małe) lub zwierzęta, warto, abyśmy jeszcze podczas planowania ogrodu, wzięli pod uwagę także ich potrzeby. Własny nieduży plac zabaw z huśtawką i piaskownicą, trampolina czy drewniany domek to marzenie chyba każdego małego szkraba. Koty ucieszą się z bezpiecznej woliery pełnej drapaków i miejsc do wspinaczki, natomiast psom zwykle wystarczy kawałek otwartej przestrzeni, gdzie mogą swobodnie biegać i – o zgrozo – kopać dołki. Jeśli boimy się o swoje rośliny, warto wydzielić zwierzakom część ogrodu, gdzie będą mogły hasać bez krzyków domowników w tle „nie wolno!”.
Basen
Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że basen to synonim bogactwa i luksusu. Dziś coraz więcej domów sąsiaduje z niewielkimi basenami w ogrodzie, które dają ochłodę w upalne dni oraz wiele frajdy i relaksu. Basen do wkopania zajmuje jednak sporo miejsca i wymaga sporo pracy. Łatwiejszym i znacznie tańszym rozwiązaniem jest basen naziemny – dmuchany lub na stelażu, który w prosty sposób można wkomponować w ogrodową przestrzeń. W tej sytuacji trzeba się jednak pożegnać z trawą, która pod ciężarem wody po prostu zgnije. Ciekawą opcją jest pozostawienie basenu na stałe – przy zachowaniu pewnych zasad przetrwa zimę w nienaruszonym stanie, a wraz z początkiem lata wystarczy go dokładnie wyczyścić i napełnić świeżą wodą.
Strefy zielone i własny ogródek warzywny
Czym byłby ogród bez roślinności? To właśnie ona sprawia, że przebywanie na świeżym powietrzu jest tak przyjemne, również dla oczu. I choć ostatnio dużą popularnością cieszą się tzw. trawniki od linijki i żywopłoty z tuj czy innych iglaków, warto rozważyć nieco większą różnorodność i dodać do ogrodu trochę koloru. Pamiętajmy też, że sadzenie kwiatów, krzewów i drzew to ukłon w stronę środowiska naturalnego i żyjących w nim małych zwierząt, ptaków i owadów. Co więcej, jeśli tylko mamy w sobie żyłkę rolnika, warto postawić niedużą szklarnię czy stworzyć grządki i rozpocząć uprawę własnych warzyw i owoców.
Jak zagospodarować działkę przed domem?
Teren wokół domu to przestrzeń dla każdego z domowników – zarówno na relaks czy uprawianie sportów, jak i spełnianie swoich pasji. To, jak ustawimy poszczególne strefy, zależy w dużej mierze od orientacji działki na kierunki świata oraz usytuowania domu. Zwykle decydujemy się na to, by ogrodowe życie toczyło się za domem, dalej od ulicy. Zazwyczaj to tam możemy cieszyć się ciszą i spokojem, których nie zakłócają spojrzenia przechodniów zza płotu. Przed domem z kolei, blisko granic działki, decydujemy się często na zielone aranżacje. To miejsce na wszelkie klomby i rabaty zarówno o prostych liniach, jak i falistych kształtach, a także na posadzenie roślin – drzew i krzewów.
Jeśli pomysły na działkę to za mało, a stworzenie gotowego planu wydaje się zbyt trudne – warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Ten ma w swojej ofercie projekty zagospodarowania działki, które maksymalnie wykorzystają potencjał przestrzeni, zapewniając domownikom komfort i piękne otoczenie do spędzania wolnego czasu blisko natury. Koszt usługi jest zależny przede wszystkim od metrażu działki, jak również poziomu skomplikowania projektu. Dla ogrodu o powierzchni 1000 m2 średnia cena wyniesie około 3-4 tys. zł. Zewnętrznej firmie możemy zlecić nie tylko wykonanie projektu, ale także jego realizację.
Jak zagospodarować działkę rekreacyjną?
Pomysły na działkę rekreacyjną są nieco inne niż w przypadku ogrodu przy domu. Zgodnie z przepisami obszar działki na terenie ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych) nie może przekraczać 500 m2, a zwykle jest to sporo mniej. To oznacza, że nie musimy się zastanawiać, jak zagospodarować dużą działkę – wręcz przeciwnie, jeśli na jej terenie stoi jeszcze domek, do aranżacji zostaje nam niewielki obszar. Mimo wszystko funkcje takiego miejsca są nieco inne, a działka ROD z założenia jest miejscem odpoczynku, gdzie przyjeżdżamy na przykład na weekend, by choć na chwilę uciec od gwaru miasta i natłoku obowiązków. Jak więc urządzić działkę rekreacyjną?
Schemat jest ten sam, bowiem na początku musimy wyznaczyć strefy – jeśli chcemy urządzić małą działkę, prawdopodobnie będziemy musieli z czegoś zrezygnować lub połączyć. Możemy na przykład postawić altanę, a w niej komplet wypoczynkowy, który będzie nam służył zarówno do relaksu, jak i spożywania posiłków. Tuż obok możemy zaaranżować grill – albo zdecydować się na kompaktową wersję przenośną. Prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z oczka wodnego czy basenu, ale na pewno znajdzie się miejsce, aby posadzić na działce piękne kwiaty i krzewy.
Ogródek – jak zaaranżować strefy zielone?
Ogród pełen roślinności stanowi istotny element zagospodarowania działki, dodając piękna i naturalnego uroku. Planując aranżację stref zielonych w ogrodzie, istotne jest zróżnicowanie i uwzględnienie różnych rodzajów roślin. Możemy rozważyć posadzenie kwiatów, krzewów i drzew, które nie tylko dostarczą wspaniałych kolorów, ale również przyciągną do ogrodu różnorodne gatunki ptaków, owadów i innych zwierząt. Warto zwrócić uwagę na rośliny zimozielone, które będą cieszyć oko również zimą. Uroku dodadzą kwiaty o różnych porach kwitnienia.
Dzięki ich odpowiedniemu zestawieniu będziemy mogli cieszyć się kolorami przez wiele miesięcy. Podczas aranżacji działki rekreacyjnej warto wyznaczyć miejsce na posadzenie roślin, biorąc pod uwagę, jak duże te urosną w przyszłości. Inną ważną kwestią są potrzeby danych kwiatów i krzewów, między innymi nasłonecznienie czy pH gleby. Jeśli o to zadbamy, a rośliny będziemy regularnie podlewać – ogród na pewno się nam odwdzięczy.
Działka a kwestie prawne
Wiele osób marzy, by móc urządzić ogródek działkowy lub stworzyć idealny ogród dookoła domu – swój własny kawałek ziemi. Działka to jednak nieruchomość, z którą wiąże się kilka prawnych kwestii i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki. Jeśli upatrzyliśmy sobie idealną posesję, ale nawet nie wiemy, czy ta jest na sprzedaż, musimy sprawdzić numery działek i znaleźć właściciela. Jeśli uda się podpisać umowę przedwstępną, może się okazać, że trzeba sprawdzić klasę gruntu oraz poznać procedury związane z uzbrojeniem działki – w wielu nieruchomościach przyłącza nie są doprowadzone. Jest to szczególnie popularne, gdy mamy do czynienia z działką rolną. Kto ją może kupić? Okazuje się, że nie każdy, warto to wiedzieć! Oczywiście każda działka podlega również przepisom skarbowym. Na szczęście podatek od sprzedaży działki leży po stronie dotychczasowego właściciela – my z kolei będziemy musieli opłacać podatek od nieruchomości jak w przypadku mieszkania czy domu.
Projekt zagospodarowania działki: podsumowanie
Własny ogród lub działka rekreacyjna to niezwykła przestrzeń, która pozwala cieszyć się naturą i spełniać liczne potrzeby. W celu zagospodarowania działki warto rozważyć różnorodne elementy, takie jak taras lub altana, strefa grillowania czy ogniska, przestrzeń dla dzieci i zwierząt, basen, strefy zielone oraz własny ogródek warzywny. Odpowiednie rozmieszczenie tych stref zależy od orientacji działki i usytuowania domu. Wyzwaniem może okazać się zagospodarowanie działki ze spadkiem lub innym trudnym ukształtowaniem terenu – tu z pomocą przyjdzie architekt krajobrazu. Mając jednak pomysł i odrobinę zacięcia ogrodniczego, można w łatwy sposób stworzyć wyjątkowe miejsce – przestrzeń do odpoczynku i obcowania z naturą.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
23.01.2024, Artykuł sponsorowany
Rodzaje biokominków, czyli który biokominek sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?
Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w posBiokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.