placement placeholder
placement placeholder

Jak powinno wyglądać mieszkanie dla seniora?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 10.03.2020

Jak powinno wyglądać mieszkanie przystosowane do potrzeb osób starszych? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź na GetHome.pl

Senioralne lokum i jego optymalne wyposażenie, to coraz częściej poruszany temat. Wiadomo, że potrzeby osób w podeszłym wieku różnią się od wymagań młodych małżeństw, czy singli. Może się okazać, że wcześniej zakupione mieszkanie przestanie spełniać oczekiwania – będzie za duże lub zbyt wysoko położone.

Opcja zamiany na inne nie zawsze jest możliwa – polscy seniorzy mają zazwyczaj do dyspozycji niskie świadczenia emerytalne i muszą rozważnie planować domowy budżet. Nie wszyscy też wykazują chęć zmian i opuszczenia mieszkania, w którym spędzili całe życie.  

W takiej sytuacji można spróbować przystosować dotychczasowe lokum do indywidualnych potrzeb. Jakie wymagania powinno spełniać mieszkanie dla seniora?

Metraż nie musi być duży

Jest to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za zamianą mieszkania na mniejsze. Często zdarza się tak, że seniorzy samotnie lub we dwójkę zajmują lokum, w którym mieszkali wcześniej z całą rodziną. W podeszłym wieku zmniejsza się potrzeba dużego metrażu, a w zamian mogą się pojawić problemy z kosztami utrzymania takiego lokalu i doprowadzeniem go do porządku.

Dlatego też wiele miast prowadzi politykę senioralną w oparciu o programy zamiany mieszkań. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć wydatki związane z czynszem i opłatami za mieszkanie. Jest to kluczowe ułatwienie w przypadku, gdy senior mieszkanie wynajmuje.

Równie korzystna może się okazać sprzedaż mieszkania i zakup mniejszego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że nadwyżkę gotówki pozostałą po transakcji, można przeznaczyć na wyposażenie nowego lokum i przystosowanie go stricte do potrzeb senioralnych.

Z windą lub na parterze

Bardzo ważne w przypadku mieszkania dla seniora, jest jego położenie. Chodzi tutaj zarówno o lokalizację, jak i konkretną kondygnację. Nowoczesne inwestycje deweloperskie mają oczywiście wiele plusów. Nowe, przestronne mieszkania mieszczą się na wyposażonych w monitoring osiedlach strzeżonych, co w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców.

Ale z drugiej strony, niska dostępność działek budowlanych w korzystnych lokalizacjach, sprawia, że deweloperzy budują na słabo rozwiniętych obrzeżach miast, gdzie infrastruktura handlowo-usługowa dopiero powstaje. W tej sytuacji dostęp do placówek zdrowotnych, sklepów, ośrodków kulturalnych, czy też komunikacji miejskiej jest poważnie utrudniony.

Z punktu widzenia seniora, który ma problemy z poruszaniem się, konieczność długiego, wyczerpującego dojazdu do lekarza, czy supermarketu, jest czynnikiem dyskwalifikującym tak położone mieszkanie.

Równie istotną kwestią jest kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie. Nowoczesne budynki są wprawdzie wyposażone w windy, ale, jak wszystkie urządzenie, bywają one awaryjne. Warto zatem rozważyć zakup lokalu położonego niżej – na parterze lub pierwszym piętrze. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której seniorowi zabraknie sił, żeby dostać się do mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie dla seniora? 

Urządzając lokum dla seniora, warto mieć na uwadze, że to, co jest zaledwie małą niedogodnością dla osób młodych i sprawnych ruchowo, może być dużym utrudnieniem dla seniora. Mowa tutaj o wysokich progach, które stanowią niepotrzebne obciążenie dla osób mających problemy z poruszaniem lub korzystających z wózka. Mogą one również okazać się niebezpieczne w przypadku potknięcia.

W mieszkaniu urządzanym na potrzeby seniora, najlepiej będzie zadbać o wyrównanie różnic w poziomie poszczególnych pomieszczeń. Można to zrobić za pomocą wylewki samopoziomującej albo podkładu – należy jednak pamiętać, że jego maksymalna grubość nie powinna przekraczać 1 cm. Jeżeli poziomowanie podłogi nie wchodzi w grę, warto zlikwidować wysokie progi i zastąpić je listwami o półokrągłym profilu, które łączą poziomy posadzki w mniej inwazyjny sposób.

Należy też zatroszczyć się o to, żeby senior mógł się swobodnie poruszać po mieszkaniu – wejścia do poszczególnych pomieszczeń powinny mieć odpowiednią wielkość, tak aby mógł się w nich zmieścić wózek. Aby łatwiej było posprzątać mieszkanie, pozbądźmy się niepotrzebnych bibelotów i rzeczy, z których nie korzystamy. Sprawi to, że lokum będzie bardziej przestrzenne i łatwiej się będzie po nim poruszać.

Bezpieczna łazienka dla seniora

Najważniejszą kwestią w łazience osoby starszej jest bezpieczeństwo. Należy zatem zadbać o antypoślizgową posadzkę – miejmy tego świadomość, wybierając płytki podłogowe. Najlepiej sprawdzą się kafelki o wyraźnej fakturze, posiadające wyżłobienia, bądź wypustki. Zrezygnujmy również z dywaników, o które łatwo można się potknąć.

Do podstawowego wyposażenia łazienki seniora, należy kabina prysznicowa – osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą mieć problem z wejściem do wanny o wysokim brzegu. Brodzik z prysznicem sprawdzi się lepiej w tej sytuacji. Wybierając model, zwróćmy uwagę na to, aby miał niski próg i szerokie drzwi – zapewni to osobie starszej wygodny dostęp.

Możemy zainwestować w kabinę prysznicową walk-in – jest to rozwiązanie pozbawione brodzika, gdzie odpływ znajduje się bezpośrednio w podłodze.

Funkcjonalna kuchnia dla seniora

Kuchnia seniora powinna być zlokalizowana w miarę możliwości blisko wejścia, tak aby nie trzeba było dźwigać ciężkich zakupów przez całe mieszkanie. Ważny jest wygodny dostęp do szafek, lodówki, kuchenki, czy też innych sprzętów. Najlepiej byłoby, gdyby znajdowały się one na wysokości umożliwiającej swobodne korzystanie – dotyczy to zwłaszcza szafek wiszących.

Niektóre modele posiadają mechanizm, umożliwiający opuszczenie szuflad z zawartością na pożądaną wysokość. Elektroniczne sprzęty powinny być możliwie najbardziej intuicyjne w obsłudze. Dobrze byłoby również wyposażyć je w timer, który ułatwi przygotowywanie posiłków.

Kuchnię dla seniora warto wyposażyć w płytę indukcyjną. Będzie ona bezpieczniejsza niż kuchenka gazowa, gdyż praktycznie uniemożliwia poparzenie.

Komfortowy odpoczynek

Odpoczynek w ciągu dnia ma ogromne znaczenie dla organizmu seniora. Dlatego w jego mieszkaniu nie może zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. W miarę upływu lat, kiedy dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu, coraz bardziej dają się we znaki, osoba starsza będzie więcej czasu spędzać w fotelu. Powinien on zatem posiadać wysokie opacie, zapewniające stabilne podparcie dla wszystkich odcinków kręgosłupa oraz dobrze wyprofilowane podłokietniki.

Należy również odpowiednio dobrać twardość siedziska – jeżeli będzie ono zbyt miękkie, może powodować bóle pleców. Kupując model dla seniora, zwróćmy uwagę na materiał wykonania. Najlepiej, aby obicie sporządzone zostało z naturalnych surowców – dzięki temu komfort użytkowania będzie zachowany zarówno latem, jak i zimą.

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego łóżka. Powinno ono posiadać odpowiednio wysoki stelaż – sprawi to, że osoby z ograniczeniami ruchowymi będą mogły swobodnie kłaść się i z niego wstawać. Łóżko powinno być solidne i wytrzymałe, a także ustawione w taki sposób, aby osoba pielęgnująca osłabionego seniora, miała do niego swobodny dostęp.

Ponieważ z czasem łóżko staje się wygodnym miejscem odpoczynku również w dzień, zadbajmy o to, aby zapewniało podparcie dla pleców, na przykład wygodne wezgłowie. Wtedy osoba starsza będzie mogła w pozycji półsiedzącej oglądać telewizję albo czytać książkę.

Kolejny istotny czynnik stanowi wybór materaca. Powinien on być na tyle miękki, aby zapewniał komfortowy wypoczynek, ale równocześnie na tyle twardy, aby zapewniać optymalne ułożenie kręgosłupa. Zwróćmy uwagę na to, aby materac był wykonany z naturalnych materiałów – zapewni to odpowiednia cyrkulację powietrza i zapobiegnie namnażaniu drobnoustrojów.

 

Materiał przygotowany przez Eksperta portalu CafeSenior

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: