Wrocławskie Centrum Seniora – by żyło się aktywniej, twórczo

Wrocławskie Centrum Seniora

Wrocławskie Centrum Seniora

Data publikacji: 26.02.2020

Jak miasto Wrocław dba o potrzeby osób starszych? Zachęcamy do lektury artykułu przygotowanego przez Wrocławskie Centrum Seniora.

Wrocławskie Centrum Seniora od ponad 10 lat działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Wśród licznych projektów instytucji znajdziemy programy adresowane do seniorów, ich rodzin, nastawione na współpracę międzypokoleniową oraz działania skierowane do tych, którzy już niedługo wejdą w wiek emerytalny.

marsz kapeluszy we wrocławiu

Zacznijmy od podstaw, czyli punktu informacyjnego Wrocławskiego Centrum Seniora, który działa na wrocławskim Starym Mieście w dni robocze od godz. 9.00 do 15.00 i do którego przychodzi dziennie około stu osób. Seniorzy kontaktują się także telefonicznie – pod numer telefonu seniora (71 344 44 44) dzwoni codziennie prawie 200 osób. WCS, zgodnie z przyjętą misją inicjowania działań zmierzających do poprawy jakości życia osób starszych, służy nie tylko informacją o tym, co dzieje się we Wrocławiu dla seniorów, ale także tworzy autorskie projekty dla i z seniorami.

Szukasz mieszkania w stolicy Dolnego Śląska? Sprawdź oferty mieszkania Wrocław na sprzedaż

Wrocławska Karta Seniora

Jednym z nich jest Wrocławska Karta Seniora. To innowacyjny program, adresowany do wrocławian w wieku 60+, dzięki któremu mogą korzystać z promocji i ofert przygotowanych przez firmy i instytucje miejskie specjalnie z myślą o nich. Srebrna Karta przeznaczona jest dla osób w wieku 60+, Złota dla osób 75+, a Szmaragdowa dla seniorów, którzy skończyli 90. rok życia.

W ramach Złotej Karty działa projekt Taxi 75+, czyli dwa darmowe przejazdy taksówką w miesiącu do lekarza specjalisty lub urzędu. Szmaragdowa Karta to z kolei bezpłatne usługi z dojazdem do domu seniora: fryzjerskie, podologiczne, optometryczne (kontrola wzroku i wyrobienie okularów), audiometryczne (badanie słuchu i wypożyczenie aparatu słuchowego), sprzątanie, pranie, prasowanie, naprawa drobnych usterek w mieszkaniu, wypożyczenie książek z MBP oraz odwiedziny wolontariuszy (nazywani akompaniatorami seniora) w celu wspólnego spędzenia czasu.

wrocławska karta seniora

Strefa 55+

Jesienią Wrocławskie Centrum Seniora uruchomiło program Strefa 55+, adresowany do wrocławianek mających 55-59 lat. Dlaczego właśnie do pań? Bo to one najczęściej skarżą się na pogorszenie nastroju w wieku okołoemerytalnym, w związku z czasem, w którym ich dorosłe dzieci opuszczają rodzinny dom. Projekt Strefa 55+ zakłada kompleksowe podejście do problemów tych kobiet, które chcą wzmocnić swoje siły witalne oraz zmienić swoje życie na bardziej świadome, efektywne i satysfakcjonujące.

Wrocławskie Centrum Seniora proponuje szereg zajęć ze specjalistkami z różnych dziedzin. Są więc warsztaty z kompetencji personalno-społecznych, z dietetyki, z pielęgnacji i urody, z kreowania własnego wizerunku i ze śmiechoterapii, bo jak wiadomo nie od dziś, śmiech nie tylko poprawia krążenie, ale także łagodzi stres, dotlenia i wzmacnia nasz system odpornościowy.

Przeczytaj, jakie powinno wyglądać mieszkanie dla Seniora  

Szkoła Liderów

Kolejny projekt instytucji to Szkoła Liderów, w której eksperci uczą seniorów, jak stać się liderami środowisk senioralnych. Program jest odpowiedzią na zgłaszaną od wielu lat potrzebę kształcenia animatorów środowisk senioralnych, którzy swoją postawą, umiejętnościami i wiedzą będą motywowali i aktywizowali osoby w wieku 60+ oraz inicjowali działania i projekty w mniej lub bardziej sformalizowanych grupach senioralnych.

Uczestnicy w każdej edycji projektu spotykają się dwa razy w miesiącu (łącznie cykl obejmuje 8 spotkań) na wykładach i warsztatach dotyczących: organizowania i koordynowania działań senioralnych oraz międzypokoleniowych, współpracy z partnerami/instytucjami lokalnymi, pozyskiwania dotacji, identyfikowania potrzeb osób starszych w danej społeczności, doskonalenia kompetencji personalno-społecznych.

szkoła liderów dla seniorów we Wrocławiu

Radiowy Klub Seniora

W listopadzie 2018 roku, wsłuchując się w głos seniorów, Wrocławskie Centrum Seniora stworzyło kolejny projekt – przestrzeń medialną, która pokazuje całe bogactwo późnej dorosłości, wolnej od stereotypów i uprzedzeń. To Radiowy Klub Seniora – audycja, która nie tylko umożliwia przekazanie ważnych dla seniorów informacji, ale także stwarza okazję do rozmowy na interesujące tematy, spotkanie z ciekawymi gośćmi, wymianę myśli i życzliwych uczuć.

Zobacz również: mieszkania do wynajęcia Wrocław

Wrocławskie Filmowe Centrum Seniora

W 2020 roku wrocławianie mają natomiast, w ramach kolejnego projektu realizowanego przez WCS – Wrocławskiego Filmowego Centrum Seniora, możliwość spotkania z polskimi aktorami. Jego pomysłodawcą jest Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego i Festiwalu Reżyserii Filmowej, który razem z aktorem Robertem Gonerą zasiadł w komisji rekrutującej uczestników do nowo powstających grup warsztatowych. Ideą projektu oprócz spotkań z gwiazdami małego i wielkiego ekranu jest bowiem powstanie filmu dotyczącego życia wrocławskich seniorów.

Warsztaty aktorskie prowadzi aktorka dr Małgorzata Lipmann, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, a sztuki reżyserowania uczy reżyser prof. Janusz Majewski, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Podczas aktorskich warsztatów seniorzy pracują nad dwuosobowymi scenami, które wprowadzą ich w świat pracy aktora.

Uczestnicy uczą się też podstawowych narzędzi amerykańskiej metody aktorskiej używanej przez aktorów na całym świecie w celu budowania świata postaci, ale również skontaktowania się ze swoimi emocjami i swoim ciałem.

W ramach najnowszego projektu WCS wrocławianie mieli już okazję uczestniczyć w spotkaniach z Janem Nowickim i Bronisławem Cieślakiem. Wkrótce spotkanie z kolejnym znanym aktorem – Danielem Olbrychskim.

Sprawdź także, co warto wiedzieć o wrocławskich dzielnicach:

wrocławskie centrum seniora marsz kapeluszy

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Wrocławskie Centrum Seniora

Wrocławskie Centrum Seniora

Wrocławskie Centrum Seniora od stycznia 2009 roku wchodzi w skład Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Czym zajmuje się Wrocławskie Centrum Seniora? Bez wiedzy nie można działać – dlatego najważniejszym zadaniem Centrum jest pozyskiwanie informacji o ofercie dla seniorów w mieście: firm, instytucji, organizacji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: