placement placeholder
placement placeholder

Kredyt 2 procent: sprzedaż mieszkania

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 28.07.2023

Bezpieczny kredyt 2 procent jest częścią programu „Pierwsze Mieszkanie”. Zakłada dopłatę do rat przez pierwsze 10 lat spłaty. Czy można sprzedać lub wynająć nieruchomość, która została zakupiona w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc.? Czytaj na GetHome.pl.

Kredyt 2 procent jest instrumentem finansowym przeznaczonym na zakup pierwszego mieszkania. Rządowy projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków, którzy nie ukończyli 45. roku życia. Co warto wiedzieć na temat programu Kredyt 2 procent? Sprzedaż mieszkania może przyczynić się do utraty prawa do dopłat. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie zasady obowiązują w programie „Pierwsze Mieszkanie”;
  • kiedy utracisz prawo do preferencyjnego kredytu;
  • czy możesz sprzedać lub wynająć nieruchomość kredytowaną na 2%.

Czy można kupić mieszkanie i w nim nie mieszkać?

Bezpieczny kredyt 2 procent ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.  Z tego względu w nabytym mieszkaniu powinno być prowadzone gospodarstwo domowe. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty prawa do dopłat. Przed rozpoczęciem korzystania z programu, wskazane jest zapoznanie się z wszystkimi przepisami ustawy, która weszła w życie dnia 1 lipca 2023 roku.

Do utraty prawa do dopłat może dojść w sytuacji, gdy kredytobiorca nie wprowadzi się do nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od jej nabycia. W przypadku domu jednorodzinnego termin ten jest liczony od dnia zgłoszenia zakończenia budowy finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2 procent. Prawo do dopłat można też stracić w sytuacji, gdy kredytobiorca nie prowadzi gospodarstwa domowego przez co najmniej rok. Wspomniane ryzyko pojawia się, jeśli mieszkanie lub dom jest nieużywane przez beneficjenta programu powyżej 12 miesięcy.

Bezpieczny Kredyt 2 – sprzedaż mieszkania

Prawo do dofinansowania rat można stracić nie tylko w przypadku, gdy kredytobiorca nie wprowadzi się do nieruchomości w ciągu 2 lat. Spośród pozostałych możliwych przyczyn warto wymienić prawomocne skazanie za oszustwo kredytowe, ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przedterminową spłatę całości zobowiązania, zmianę sposobu użytkowania mieszkania lub domu, sprzedaż lub wynajęcie kredytowanej nieruchomości w okresie przysługiwania dopłat. Wyżej wymienione prawo wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym nastąpiła jedna z opisywanych sytuacji.

Bezpieczny Kredyt 2 procent a wynajem mieszkania

Jeśli kredytobiorca użyczył nieruchomość komuś innemu w okresie przysługiwania dopłat, może   również na tym stracić. Przede wszystkim mowa o wynajmie kredytowanego mieszkania lub domu przez pierwsze 10 lat. Po tym czasie beneficjent programu może swobodnie wynajmować nieruchomość. Kredytobiorca nie ponosi wówczas żadnych konsekwencji. Jeśli zdecyduje się na wynajem w okresie przysługiwania dopłat, robi to na własne ryzyko. Jednak musi się liczyć z koniecznością zwrotu bankowi części pieniędzy. Chodzi o dopłaty otrzymane po wygaśnięciu do nich prawa.

Kredyt 2 procent a prowadzenie działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy ustawy z 1 lipca 2023 r. nie zabraniają takiej możliwości. Beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie” musi jednak pamiętać o dwóch zasadach. Traci prawo do dopłat, jeśli w okresie 10 lat zmieni sposób użytkowania całości lub części nieruchomości na taki, który nie służy już do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Poza tym nie może prowadzić działalności w czasie korzystania z gwarancji BGK. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, kredytobiorca musi najpierw dokonać jej spłaty.

Kredyt 2 procent – kiedy można sprzedać nieruchomość?

Jak nie stracić prawa do preferencyjnej spłaty zobowiązania? Oczywiście konieczne jest przestrzeganie warunków umowy. Przepisy ustawy dotyczącej programu „Pierwsze Mieszkanie” wskazują, że sprzedaż nieruchomości nie zawsze skutkuje utratą prawa do dopłat. Przewidziane zostały wyjątki od tej reguły. Kredytobiorca nie straci, gdy w okresie przysługiwania dopłat ulegnie rozszerzeniu wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami. Innymi słowy, należy włączyć do majątku wspólnego nieruchomość, która została kupiona przez jednego ze współmałżonków. Istnieje też możliwość zbycia mieszkania lub domu na rzecz drugiego z kredytobiorców.

Przy okazji warto też wspomnieć, że w ustawie przewidziano wyjątki odnośnie zakazu posiadania nieruchomości. O preferencyjny kredyt na 2% mogą się starać osoby, które przed ukończeniem 18. roku życia otrzymały w darowiźnie lub odziedziczyły mieszkanie lub dom, który następnie zbyły. Ewentualnie posiadały prawo własności maksymalnie w 50% do jednego lokalu mieszkalnego. Wyjątkiem jest także sytuacja, gdy były właścicielem mieszkania lub domu, który na podstawie decyzji nadzoru budowlanego został wyłączony z użytkowania.

Kredyt 2 a sprzedaż mieszkania: podsumowanie

Naruszenie jakichkolwiek zasady programu może skutkować utratą dopłat. Warto jednak mieć na uwadze, że ograniczenia dotyczące sprzedaży czy wynajmu nieruchomości obowiązują przez okres 10 lat. Po tym czasie kredytobiorca może nie tylko sprzedać lub wynajmować mieszkanie, ale też prowadzić w nim działalność gospodarczą oraz częściowo lub całkowicie spłacić kredyt hipoteczny.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: