- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, domu lub działki
Klienci banków komercyjnych korzystają z różnych form finansowania. Część z nich podejmuje starania o kredyt mieszkaniowy pod zastaw mieszkania własnościowego. Na jakich zasadach jest przyznawany? Kto ma szansę na zaciągnięcie zobowiązania? Czy można ustanowić zastaw hipoteczny na nieruchomości gruntowej, rolnej lub leśnej? Czytaj na GetHome.pl.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego;
- jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać;
- kiedy warto skorzystać z takiej formy finansowania.
Kredyt pod zastaw domu lub mieszkania
Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł duże zmiany na rynku kredytowym. Przyniósł spore ożywienie w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. Polski rynek kredytowy powoli odbija się od dna, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Coraz więcej osób stara się o finansowanie zakupu wymarzonego lokum. Wśród nich są właściciele nieruchomości, którzy wnioskują o kredyt pod zastaw mieszkania lub domu. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba zadbać o dopełnienie szeregu formalności.
Czym jest kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości? Przede wszystkim daje możliwość pożyczenia znacznej sumy pieniędzy na praktycznie dowolny cel. Pozyskanych środków finansowych nie można jedynie przeznaczyć na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przyznane przez bank finansowanie pod zastaw jest korzystniejsze niż pożyczka gotówkowa. Dotyczy ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Pieniądze pożyczone od instytucji finansowej mogą posłużyć m.in. na remont, wyposażenie lokum czy kupno samochodu.
Kredyt pod zastaw mieszkania – kalkulator 2023
Zanim bank udzieli finansowania, szczegółowo weryfikuje złożony wniosek. Kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa wnioskodawcy, która zależy od wielu czynników. Bank bierze pod uwagę zarówno dochody, jak i zobowiązania finansowe potencjalnego kredytobiorcy. Dodatkowo sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w BIK. Jak obliczyć wstępnie szanse na kredyt pod zastaw domu? Kalkulator zdolności kredytowej jest przydatnym narzędziem, które znajduje się na stronach z porównywarkami ofert banków. Może posłużyć do wstępnej oceny zdolności kredytowej. W celu dokonania precyzyjnej weryfikacji warto umówić się na spotkanie z doradcą.
Na co powinny zwrócić uwagę osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości? Kalkulator rat to narzędzie, z jakiego chętnie korzystają klienci banków. Potencjalni kredytobiorcy najczęściej odwiedzają witryny z porównywarkami online, gdzie mogą dokonać symulacji spłaty i wybrania najlepszej oferty dla siebie. Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym pod zastaw nieruchomości powinny przyjrzeć się bliżej RRSO, marży, prowizji i wymaganemu wkładowi własnemu. Nie bez znaczenia jest również okres spłaty, którego wydłużenie wpływa na sumę odsetek.
Kredyt pod zastaw działki – kalkulator banków
O ten rodzaj finansowania mogą ubiegać się właściciele nieruchomości gruntowych. Istnieje możliwość ustanowienia hipoteki m.in. na działce budowlanej, rolnej, leśnej czy rekreacyjnej. Bank zwraca uwagę przede wszystkim na wartość nieruchomości gruntowej. Drugorzędne znaczenie ma rodzaj działki, która służy jako zabezpieczenie. Kredytobiorca może ustanowić hipotekę na nieruchomości z założoną księgą wieczystą i potwierdzoną wartością rynkową oraz bez wad prawnych.
W pierwszej kolejności powinien ocenić swoje możliwości finansowe. Do tego celu może posłużyć kalkulator kredytu hipotecznego, który przyda się zwłaszcza na wczesnym etapie analizy zdolności kredytowej. Dzięki niemu istnieje możliwość oszacowania, jak będzie wyglądać rata przez okres obowiązywania umowy. Potencjalny kredytobiorca może zawnioskować np. o kredyt pod zastaw mieszkania PKO BP, Pekao S.A., ING czy mBank. Oferta banków różni się pod względem RRSO, które wpływa na całkowity koszt kredytowania.
Kredyt pod hipotekę domu – wymagane dokumenty
- Dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy – niezbędny jest dowód osobisty lub paszport.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodu, które powinien wystawić pracodawca.
- Wyciąg z konta bankowego przyda się zwłaszcza osobom składającym wniosek w banku innym niż założony rachunek.
- Odpis z księgi wieczystej nieruchomości – dokument stanowi potwierdzenie, że mieszkanie nie zostało już obciążone hipoteką i roszczeniami.
- Potwierdzenie nabycia prawa do nieruchomości – może być akt notarialny lub umowa darowizny.
Wniosek kredytowy należy złożyć wraz z załącznikami w wybranym oddziale banku. Niezbędne są dokumenty finansowe, na podstawie których bank ustala zdolność kredytową oraz związane z przedmiotem zabezpieczenia. W przypadku wnioskowania o kredyt pod zastaw działki należy dołączyć wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i rejestru gruntów wraz z mapką ewidencyjną. Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie o warunkach zabudowy.
Kredyt pod zastaw domu bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?
Szanse na uzyskanie finansowania mają osoby posiadające stały dochód i stabilne zatrudnienie. Kredyt pod zastaw mieszkania czy domu nie wchodzi w grę bez odpowiedniej zdolności kredytowej, czy wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość zależy od indywidualnej polityki banku. Instytucje finansowe wymagają 10% lub 20% wartości nieruchomości. O kredyt gotówkowy pod hipotekę mogą ubiegać się wyłącznie osoby mające zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Wiele banków udziela finansowania do 80% wartości zabezpieczenia.
Możliwość uzyskania finansowania przysługuje także osobom ubiegającym się o kredyt hipoteczny pod zastaw innej nieruchomości. Pod warunkiem że mają udokumentowane źródło dochodów oraz zgodę właściciela mieszkania na to, by stało się ono zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. W niektórych sytuacjach bank wymaga, aby został on współkredytobiorcą. Młode osoby mogą np. wnioskować o kredyt hipoteczny pod zastaw innego mieszkania, które należy do rodziców czy dziadków. Ustanowienie hipoteki na cudzej nieruchomości jest możliwe także w przypadku braku pokrewieństwa.
Kredyt hipoteczny pod zastaw: podsumowanie
Z takiej formy finansowania korzystają najczęściej osoby poszukujące wysokiej pożyczki na dowolny cel. Kto może wziąć kredyt pod hipotekę? Warunki podstawowe, jakie trzeba spełnić, by go otrzymać to zdolność kredytowa i wkład własny (10 lub 20%). Znaczącym kryterium jest również wiek kredytobiorcy, wysokość dochodów, miejsce i rodzaj zatrudnienia. Bank bierze też pod uwagę wartość nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.