- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Mieszkania bezczynszowe – czym się charakteryzują?
W momencie, gdy zaczynamy rozważać zakup mieszkania na rynku wtórnym, możemy spotkać się z ogłoszeniami, w których znajdziemy oferty sprzedaży mieszkań bezczynszowych. Pomimo sugerującej nazwy, nie każdy wie, co oznacza określenie "bezczynszowe", dlatego przychodzimy z poniższym artykułem, w którym wyjaśnimy wszelkie najważniejsze informacje dotyczące tego typu nieruchomości.
Mieszkania bezczynszowe - co to znaczy?
Myśląc o mieszkaniu bezczynszowym, pierwszym skojarzeniem, jakie się pojawia w naszych głowach, jest oczywiście to, że takie mieszkania są wolne od opłat czynszowych. Ogłoszeń z mieszkaniami bezczynszowymi jest obecnie bardzo niewiele i zwykle oferowane są mieszkania, w których musimy dokonywać comiesięcznej opłaty na rzecz zarządcy budynku.
W przypadku mieszkań bezczynszowych nie jesteśmy zwolnieni ze wszystkich wydatków, ale nie będą to comiesięczne określone kwoty. Często w skład tych dodatkowych opłat będą wchodziły np. wywóz śmieci, remonty klatki schodowej itp. Ale będą to jednorazowe większe wydatki.
Wygląd budynków z mieszkaniami bezczynszowymi
Mieszkania bezczynszowe najczęściej będą ulokowane w kamienicach znajdujących się na osiedlach, nie w centrum miasta. Aby mieszkanie mogło zostać bezczynszowe, musi być ono jak najmniej zależne od części wspólnych z innymi mieszkańcami, dlatego będą to budynki o małej ilości mieszkań, np. 5-6. Dlaczego te budynki nie posiadają większej ilości mieszkań? Dlatego, że im większa przestrzeń, tym większe opłaty związane z utrzymaniem zarządcy budynku. Jeżeli w budynku nie będzie wielu mieszkań, wówczas nie będziemy musieli utrzymywać części wspólnych.
Co w przypadku, gdy budynki mieszkalne, nie posiadają swoich zarządców? W takim przypadku zadbanie o części należące do budynku będzie spoczywało na lokatorach.
Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe? Odpowiedź brzmi warto, pod warunkiem, że jesteśmy świadomi tego, iż pomimo braku czynszu i tak będziemy musieli ponosić pewne kwoty za naprawę i utrzymanie porządku przestrzeni. Za co możemy ponosić koszty, kupując lub wynajmując mieszkanie bezczynszowe? Najczęściej będzie to odśnieżanie podjazdu, koszenie trawy, prace remontowe czy ogrzewanie.
Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy
Na kupno mieszkania bezczynszowego najczęściej decydują się osoby, którym zależy na mniejszym koszcie utrzymania i takie, którym nie przeszkadza samodzielne utrzymywanie czystości wokół budynku, jak i w jego wnętrzu. Przed tak poważną decyzją, jaką jest kupno mieszkania, warto zapisać sobie na kartce wady i zalety kupna konkretnej nieruchomości, aby zadecydować, czy idziemy w dobrym kierunku.
Zalety kupna mieszkania bezczynszowego:
- Na pewno pierwszą zaletą będzie brak comiesięcznych opłat czynszu;
- Liczba sąsiadów, a dokładniej mała ich ilość, gdyż tak jak wspomnieliśmy, mieszkania bezczynszowe charakteryzują się niewielką ilością lokali w budynku;
- Kolejną bardzo ważną zaletą jest wzajemne dbanie o wspólne dobro wszystkich lokatorów, gdyż porządek w budynku, jak i wokół niego oddziałuje na wszystkich;
- Możemy również uniknąć uczestniczenia w spotkaniach wspólnoty.
Jakie są wady mieszkania bezczynszowego?
- Dla wielu z nas wadą może być brak określonego z góry kosztu wpłacanego na fundusz remontowy, ponieważ gdy dojdzie do uszkodzenia jakiegoś obiektu, mieszkańcy muszą wspólnie regulować koszty naprawy, co może wiązać się z jednorazowymi dużymi wydatkami;
- Kolejną wadą jest to, że każdy głos się liczy i każda decyzja musi zostać wspólnie podjęta;
- Minusem może być również to, że musimy utrzymywać cały czas dobre stosunki z sąsiadami, aby nie było nieporozumienia przy podejmowaniu decyzji.
Jak możemy zauważyć, mieszkanie bezczynszowe ma wiele zalet, ale również wiele wad, dlatego warto samemu sporządzić listę "za i przeciw" kupna tego typu mieszkania.
Mieszkania bezczynszowe – opinie
Czy utrzymanie mieszkania bezczynszowego jest tak proste, na jakie wygląda? Sprawdziliśmy opinie ludzi z forów internetowych, którzy wypowiadali się na temat kupna mieszkań bezczynszowych i przedstawiali swoje doświadczenia. Zdania ludzi są bardzo podzielone. Większość komentarzy pokazuje nam, że społeczeństwo jest świadome tego, że mieszkania bezczynszowe nie są mieszkaniami bez dodatkowych opłat.
Ludzie są zgodni pod względem tego, że na początku życie w mieszkaniu bezczynszowym jest ciekawą opcją, ale po kilku-kilkunastu latach, gdy zaczynają pojawiać się większe problemy i budynek wymaga remontu, to często dobre stosunki z mieszkańcami schodzą na drugi plan. Niestety kupno takiego mieszkania nie jest tak kolorowe, jak może się nam wydawać. Forumowicze zgadzają się z tym, że zdarzają się sytuacje, iż osoby mieszkające na parterze nie chcą pomóc przy remoncie np. dachu, na czym zależy osobom z wyższych pięter.
Na forach możemy znaleźć również pozytywne opinie właścicieli mieszkań bezczynszowych, którzy wypowiadają się, że nie płacą czynszu, ale opłacają podatek roczny i nie wyobrażają sobie nie pomóc sąsiadowi, gdyż należą do małej wspólnoty.
Artykuł stworzony we współpracy z Pewny Lokal.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.08.2024, Artykuł sponsorowany
Second Home - nie tylko pod inwestycję czyli mieszkanie nad morzem i nowy trend wśród Polaków
Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu.Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu. Second Home to moda wśród osób, które inwestują w nieruchomości letniskowe. Sprawdź więc, jaka jest specyfika ofert i co wybierają Polacy.
19.12.2022, Redakcja
Kawalerki w Polsce – zestawienie cen
Kawalerki mają swoich zwolenników i przeciwników, ale jedno jest pewne – są bardzo popularne. Postrzega się je jako dobre mieszkania „na start” czy też na inwestycję. Ze względu na mały metraż wśród najtańszych lokali na rynku znaleźć można właśnie kawalerki. CKawalerki mają swoich zwolenników i przeciwników, ale jedno jest pewne – są bardzo popularne. Postrzega się je jako dobre mieszkania „na start” czy też na inwestycję. Ze względu na mały metraż wśród najtańszych lokali na rynku znaleźć można właśnie kawalerki. Czy jednak faktycznie można uznać je za „tanie”? Poznaj ceny mieszkań jednopokojowych w 2022 roku.
31.08.2022, Redakcja
Mieszkanie z licytacji komorniczej – co warto wiedzieć?
Licytacja komornicza ma na celu wyegzekwowanie od dłużnika spłaty zobowiązania. Dla nabywców może być natomiast szansą na zakup w okazyjnej cenie mieszkania, samochodu lub innego mienia. Zastanawiasz się, na czym polegają licytacje komornicze nieruchomości? Jesteś zainteresowany zakupem mieszLicytacja komornicza ma na celu wyegzekwowanie od dłużnika spłaty zobowiązania. Dla nabywców może być natomiast szansą na zakup w okazyjnej cenie mieszkania, samochodu lub innego mienia. Zastanawiasz się, na czym polegają licytacje komornicze nieruchomości? Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania lub domu pochodzących z licytacji? Dowiedz się, na czym polegają tego typu procedury i jak można w nich uczestniczyć!
23.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Mieszkania TBS: co to znaczy, na czym polega, ile się czeka i jak dostać partycypację w systemie TBS?
Nieruchomości z zasobu Towarzystwa Budownictwa Społecznego cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem. Sprawdź, kto może zostać najemcą lokalu mieszkalnego od gminnej spółki i ile to kosztuje. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: jak dostać mieszkanie TBS, czy lokal Towarzystwa Budownictwa Społecznego można wykupić? czy lokal Towarzystwa Budownictwa Społecznego można wykupić?
29.12.2021, Redakcja
Co warto wiedzieć o mieszkaniu komunalnym?
Nieruchomości będące własnością gminy stanowią szczególną formę pomocy społecznej dla mieszkańców, których nie stać na zakup własnego "M". Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać lokal komunalny? Czy można wykupić mieszkanie, którego właścicielem jest gmina? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź komu przysługuje takie lokum na GetHome!, których nie stać na zakup własnego "M". Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać lokal komunalny? Czy można wykupić mieszkanie, którego właścicielem jest gmina? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź komu przysługuje takie lokum na GetHome!