placement placeholder
placement placeholder

Mieszkania bezczynszowe – czym się charakteryzują?

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Data publikacji: 02.09.2021

Czy mieszkanie bezczynszowe rzeczywiście pozbawione jest jakichkolwiek opłat? Jakie są plusy i minusy kupna takiego lokalu? Sprawdź na GetHome.pl.

W momencie, gdy zaczynamy rozważać zakup mieszkania na rynku wtórnym, możemy spotkać się z ogłoszeniami, w których znajdziemy oferty sprzedaży mieszkań bezczynszowych. Pomimo sugerującej nazwy, nie każdy wie, co oznacza określenie "bezczynszowe", dlatego przychodzimy z poniższym artykułem, w którym wyjaśnimy wszelkie najważniejsze informacje dotyczące tego typu nieruchomości.

Mieszkania bezczynszowe - co to znaczy?

Myśląc o mieszkaniu bezczynszowym, pierwszym skojarzeniem, jakie się pojawia w naszych głowach, jest oczywiście to, że takie mieszkania są wolne od opłat czynszowych. Ogłoszeń z mieszkaniami bezczynszowymi jest obecnie bardzo niewiele i zwykle oferowane są mieszkania, w których musimy dokonywać comiesięcznej opłaty na rzecz zarządcy budynku.

W przypadku mieszkań bezczynszowych nie jesteśmy zwolnieni ze wszystkich wydatków, ale nie będą to comiesięczne określone kwoty. Często w skład tych dodatkowych opłat będą wchodziły np. wywóz śmieci, remonty klatki schodowej itp. Ale będą to jednorazowe większe wydatki.

Wygląd budynków z mieszkaniami bezczynszowymi

Mieszkania bezczynszowe najczęściej będą ulokowane w kamienicach znajdujących się na osiedlach, nie w centrum miasta. Aby mieszkanie mogło zostać bezczynszowe, musi być ono jak najmniej zależne od części wspólnych z innymi mieszkańcami, dlatego będą to budynki o małej ilości mieszkań, np. 5-6. Dlaczego te budynki nie posiadają większej ilości mieszkań? Dlatego, że im większa przestrzeń, tym większe opłaty związane z utrzymaniem zarządcy budynku. Jeżeli w budynku nie będzie wielu mieszkań, wówczas nie będziemy musieli utrzymywać części wspólnych.

Co w przypadku, gdy budynki mieszkalne, nie posiadają swoich zarządców? W takim przypadku zadbanie o części należące do budynku będzie spoczywało na lokatorach.

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe? Odpowiedź brzmi warto, pod warunkiem, że jesteśmy świadomi tego, iż pomimo braku czynszu i tak będziemy musieli ponosić pewne kwoty za naprawę i utrzymanie porządku przestrzeni. Za co możemy ponosić koszty, kupując lub wynajmując mieszkanie bezczynszowe? Najczęściej będzie to odśnieżanie podjazdu, koszenie trawy, prace remontowe czy ogrzewanie.

Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Na kupno mieszkania bezczynszowego najczęściej decydują się osoby, którym zależy na mniejszym koszcie utrzymania i takie, którym nie przeszkadza samodzielne utrzymywanie czystości wokół budynku, jak i w jego wnętrzu. Przed tak poważną decyzją, jaką jest kupno mieszkania, warto zapisać sobie na kartce wady i zalety kupna konkretnej nieruchomości, aby zadecydować, czy idziemy w dobrym kierunku.

Zalety kupna mieszkania bezczynszowego:

  • Na pewno pierwszą zaletą będzie brak comiesięcznych opłat czynszu;
  • Liczba sąsiadów, a dokładniej mała ich ilość, gdyż tak jak wspomnieliśmy, mieszkania bezczynszowe charakteryzują się niewielką ilością lokali w budynku;
  • Kolejną bardzo ważną zaletą jest wzajemne dbanie o wspólne dobro wszystkich lokatorów, gdyż porządek w budynku, jak i wokół niego oddziałuje na wszystkich; 
  • Możemy również uniknąć uczestniczenia w spotkaniach wspólnoty.

Jakie są wady mieszkania bezczynszowego?

  • Dla wielu z nas wadą może być brak określonego z góry kosztu wpłacanego na fundusz remontowy, ponieważ gdy dojdzie do uszkodzenia jakiegoś obiektu, mieszkańcy muszą wspólnie regulować koszty naprawy, co może wiązać się z jednorazowymi dużymi wydatkami;
  • Kolejną wadą jest to, że każdy głos się liczy i każda decyzja musi zostać wspólnie podjęta;
  • Minusem może być również to, że musimy utrzymywać cały czas dobre stosunki z sąsiadami, aby nie było nieporozumienia przy podejmowaniu decyzji.

Jak możemy zauważyć, mieszkanie bezczynszowe ma wiele zalet, ale również wiele wad, dlatego warto samemu sporządzić listę "za i przeciw" kupna tego typu mieszkania.

Mieszkania bezczynszowe – opinie

Czy utrzymanie mieszkania bezczynszowego jest tak proste, na jakie wygląda? Sprawdziliśmy opinie ludzi z forów internetowych, którzy wypowiadali się na temat kupna mieszkań bezczynszowych i przedstawiali swoje doświadczenia. Zdania ludzi są bardzo podzielone. Większość komentarzy pokazuje nam, że społeczeństwo jest świadome tego, że mieszkania bezczynszowe nie są mieszkaniami bez dodatkowych opłat.

Ludzie są zgodni pod względem tego, że na początku życie w mieszkaniu bezczynszowym jest ciekawą opcją, ale po kilku-kilkunastu latach, gdy zaczynają pojawiać się większe problemy i budynek wymaga remontu, to często dobre stosunki z mieszkańcami schodzą na drugi plan. Niestety kupno takiego mieszkania nie jest tak kolorowe, jak może się nam wydawać. Forumowicze zgadzają się z tym, że zdarzają się sytuacje, iż osoby mieszkające na parterze nie chcą pomóc przy remoncie np. dachu, na czym zależy osobom z wyższych pięter.

Na forach możemy znaleźć również pozytywne opinie właścicieli mieszkań bezczynszowych, którzy wypowiadają się, że nie płacą czynszu, ale opłacają podatek roczny i nie wyobrażają sobie nie pomóc sąsiadowi, gdyż należą do małej wspólnoty.

 

Artykuł stworzony we współpracy z Pewny Lokal.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: