- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Inwestowanie w nieruchomości - od czego zacząć?
Inwestowanie w nieruchomości to bardzo odpowiedzialny krok. Wymaga zarówno determinacji, jak i odpowiedniej wiedzy. Dużo osób zastanawia się, w jaką nieruchomość najlepiej zainwestować, by bezpiecznie ulokować swój kapitał.
Zabezpieczenie w formie posiadania własnego lokalu daje poczucie bezpieczeństwa. Ponadto rozsądnie zakupione mieszkanie może w przyszłości przynosić regularne przychody w postaci zysku z wynajmu (dochód pasywny). Zamierzasz zainwestować w nieruchomość, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jak wygląda inwestowanie, na co należy zwrócić uwagę i czego się przestrzegać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule poniżej.
Wyznacz cel i ustal swoje możliwości
Zanim rozpoczniesz inwestowanie w nieruchomości, zadaj sobie podstawowe pytanie – dlaczego chcesz kupić mieszkanie? W dzisiejszych czasach podążanie ślepo za tłumem, który inwestuje w nieruchomości, ponieważ większość osób tak robi lub jest to po prostu modne, nie przyniesie żadnych rezultatów. Najważniejsze jest wyznaczenie jasno określonego celu oraz oszacowanie swoich możliwości.
Inwestowanie w nieruchomości powinno być punktem wyjścia do jakichkolwiek działań. Dobrym rozwiązaniem na początek będzie ustalenie, czy inwestycja w nieruchomość będzie do użytku własnego, na wynajem, czy też do podbicia wartości mieszkania, a następnie sprzedaży (tzw. house flipping).
House flipping
House flipping polega na zakupie nieruchomości w niskiej cenie na rynku wtórnym, wyremontowaniu jej (nieruchomości przeznaczone do kupna na tzw. flippa często są w złym stanie technicznym), a następnie sprzedaży z dużym zyskiem. Ta metoda zarabiania na nieruchomościach to jeden z najbardziej popularnych sposobów na stosunkowo szybki zarobek w segmencie mieszkaniowym; ważne, by wiedzieć, jak zrobić to skutecznie i opłacalnie.
Określ swój kapitał (budżet inwestycyjny)
Ważną kwestią jest posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego, dzięki któremu będziesz mógł zainwestować w nieruchomość. Jest to przede wszystkim komfortowa sytuacja, gdyż zgromadzenie odpowiedniej ilości środków na zakup inwestycji nie jest łatwe. Wartość wkładu własnego jest bardzo istotna, jednak można wspomóc się kredytem (należy jednak pamiętać o podwyżkach stóp procentowych, co może mieć wpływ na opłacalność inwestycji w nieruchomości pod wynajem).
Jeśli dysponujesz dobrymi zasobami finansowymi, możesz pozwolić sobie na inwestowanie w nieruchomości za gotówkę; jest to bardziej opłacalne, bezpieczniejsze, a w przyszłości zwrócą się koszty na spłatę kredytu hipotecznego. Jeśli nie posiadasz wolnych środków, przestrzegaj się takich zabiegów, gdyż możesz zamrozić większość funduszy.
Stopa zwrotu: oszacuj rentowność przedsięwzięcia
Inwestycja w nieruchomości pod wynajem czy na sprzedaż, jak każda inna forma lokowania kapitału, musi być opłacalna. W dobie kryzysu (będącego m.in. echem pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie) ceny mieszkań rosną, tak samo, jak koszty najmu; przewiduje się, że trend ten utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Żeby zakup nieruchomości na wynajem długoterminowy był opłacalny, musisz określić wszystkie koszty oraz przyszłe zyski z takiej inwestycji. Rentowność lokalu zakupionego pod inwestycję zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, okresu najmu (długo czy krótkoterminowy).
Zbadaj rynek nieruchomości
Przed kupnem pierwszego mieszkania lub domu przeanalizuj rynek – dowiedz się, w co warto inwestować i jak zrobić to dobrze. Sprawdź, jakiego typu lokale są poszukiwane: usługowe, mieszkalne? Nieruchomości pod wynajem długoterminowy, a może na wynajem krótkoterminowy? Przestronne lokum o podwyższonym standardzie (tzw. nieruchomości premium), czy kawalerki z niskim czynszem (np. w pobliżu uczelni wyższych)? Powyższe kwestie mają kluczowe znaczenie dla tej formy inwestowania.
Postaw na odpowiednią nieruchomość
Sposobów na inwestowanie w nieruchomości jest wiele. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe i oszacowane ryzyko, zdecyduj, jaki typ nieruchomości wybierasz. Jeśli planujesz od samego początku zainwestować w apartamenty lub mieszkania pod wynajem, dobrym rozwiązaniem będzie zakup lokalu w atrakcyjnej lokalizacji z rozbudowanymi węzłami komunikacyjnymi. Gdy dysponujesz środkami na większą nieruchomość, warto rozważyć nabycie willi czy dużego ośrodka, który można wyremontować i urządzić w nim np. SPA.
Dokonując kupna, kieruj się własnymi kryteriami, czy sam chciałbyś w tym miejscu zamieszkać, czy lokalizacja jest atrakcyjna i przede wszystkim – czy inwestycja będzie się zwracać. Warto zrobić dobre rozeznanie na rynku i nie wybierać pierwszej lepszej oferty z brzegu. Powinieneś mieć porównanie co do ofert i zdecydować się na najlepszą.
Wady i zalety inwestowania w nieruchomości w Polsce
Inwestycja w nieruchomości na wynajem to z pewnością dobra forma lokowania kapitału. Eksperci i doświadczeni inwestorzy zapowiadają kryzys na rynku nieruchomości w ciągu dwóch lat; wzrost cen kredytów i surowców zmuszają małych deweloperów do wstrzymywania prowadzonych inwestycji. Wciąż zwiększający się popyt na lokale do wynajęcia, wynikający z coraz droższych kredytów hipotecznych, zmusza najemców do wstrzymania planów o własnym lokum, a inwestorom pozwala liczyć na wzrost wartości nieruchomości, a tym samym na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji.
Szacuje się, że wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem w końcu wyhamuje – inflacja zacznie spadać, kredyty tanieć, wśród najemców powróci chęć kupna własnego lokum. Może mieć to negatywny wpływ na opłacalność inwestycji w kolejnych latach, co bez wątpienia należy mieć na uwadze.
Czy warto inwestować w nieruchomości? Tak, jednak wymaga to dużej wiedzy, znajomości rynku i prognoz. Kluczowe jest również bieżące śledzenie cen nieruchomości i podążanie za trendami.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.08.2024, Artykuł sponsorowany
Second Home - nie tylko pod inwestycję czyli mieszkanie nad morzem i nowy trend wśród Polaków
Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu.Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu. Second Home to moda wśród osób, które inwestują w nieruchomości letniskowe. Sprawdź więc, jaka jest specyfika ofert i co wybierają Polacy.
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.