1. Blog

Orłowo Gdynia - klimatyczna nadmorska dzielnica

Podziel się

Redakcja
19.05.2021

Orłowo to część Gdyni granicząca z Sopotem, Małym Kackiem, Redłowem oraz Zatoką Gdańską. Dzielnica ma niepowtarzalny klimat małego miasteczka, przeważa tu willowa zabudowa, a życie płynie jakby wolniej. Orłowo jest też atrakcyjnie turystycznie - co roku odwiedzają to miejsce przyjezdni, by choćby przejść się na spacer nadmorską promenadą czy wejść na nieduże molo. Co jeszcze kryje w sobie nadmorska okolica?

Skąd nazwa Orłowa?

Pierwszym budynkiem w okolicy była karczma Adlershorst (w tłumaczeniu "Orle Gniazdo"), którą postawił pewien rybak na zakupionej w roku 1829 ziemi przy ujściu rzeki Kaczej. Mówi się, że to właśnie stąd wzięła się nazwa dzielnicy - Orłowo. Dziś zajazd jest częścią szkoły plastycznej i stoi w najatrakcyjniejszej okolicy Orłowa. Jeszcze w roku 1907 w całej dzielnicy stało zaledwie kilka domów. Jednak rok wcześniej powstał tutaj Dom Kuracyjny. Umiejscowiony u stóp Klifu Orłowskiego, z pięknym widokiem na zatokę, przyciągał licznych kuracjuszy z całego kraju. Obecnie mieszczą się w nim mieszkania komunalne.

Gdynia Orłowo - klif, molo i stare sanatorium

Współcześnie najchętniej odwiedzanymi miejscami w Orłowie jest wspomniany klif - stromy brzeg Kępy Redłowskiej, pięknego rezerwatu przyrody. Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się średnim tempie 1 m rocznie, jednak spacer po szczycie zapewnia niesamowite widoki i przyciąga turystów oraz miejscowych. Na jednej ze skarp klifu znajduje się słynne, opuszczone już Sanatorium, działające w latach 1962 - 2005. Niegdyś odbywały się tu turnusy zdrowotne oraz imprezy okolicznościowe. Po zamknięciu obiektu całe wyposażenie zostało rozkradzione, okna wybite, a na ścianach pojawiło się graffiti.

Choć budynek znajduje się na terenie prywatnym i jest teoretycznie ogrodzony - nie brakuje chętnych, by wejść na jego najwyższy punkt (taras na 4 piętrze) i podziwiać zachód słońca nad Zatoką Gdańską. Z dachu sanatorium świetnie ukazuje się też plaża Gdynia Orłowo oraz drewniane, 180 - metrowe molo. Popularnym miejscem jest też Domek Żeromskiego - obecnie kawiarnia i muzeum, a w 1920 roku miejsce pobytu Stefana Żeromskiego z rodziną, podczas którego powstało m.in. Sambor i Mestwin. Wzdłuż brzegu biegnie deptak - Promenada Królowej Marysieńki, a kawałek dalej, na plaży stoi Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni.

Szukasz nieruchomości w Orłowie? Sprawdź oferty:

Nieruchomości w Orłowie - zabytkowe wille i nowoczesne bloki

Orłowo słynie z niskiej zabudowy domów jednorodzinnych. Istnieje tu wiele willi, a zdecydowana większość należy do zabytków. Spacer ulicami Balladyny, Przebendowskich czy Perkuna to niezwykła podróż w przeszłość, podczas której można podziwiać dawne rozwiązania architektoniczne. Obecnie w Orłowie powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli. Zabudowa nadal jest niska - bloki mają po 2-3 piętra, a deweloperzy stawiają na duże okna, przestronne balkony i tarasy i wyjątkowe miejsca do relaksu. Ceny nie należą do najniższych, ale okolica jest tego warta. Poza sezonem turystycznym w Orłowie panuje cisza i spokój. Nawet w miesiące wakacyjne jest tu dużo kameralniej, niż w sąsiednich dzielnicach. 

Orłowo to świetne miejsce dla każdego fana przechadzek brzegiem morza. Z każdej części dzielnicy jest blisko do Zatoki Gdańskiej, a okolica jest bogata w tereny zielone. Z Orłowa łatwo też dojechać do innych dzielnic Gdyni, a także do okolicznych miast. Szybka Kolej Miejska zawiezie nas w niecałe 30 min na stację Gdańsk Główny i w jedyne 5 minut do centrum Sopotu. Przez Aleję Zwycięstwa prowadzi kilka linii autobusowych i trolejbusowych. Okolica to znakomity wybór zarówno, by tutaj zamieszkać, kupić mieszkanie "sezonowe", a także nabyć nieruchomość pod inwestycję. Gdynia Orłowo noclegi to jedna z najczęściej sprawdzanych informacji przez turystów.

Redakcja

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.