Orłowo Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Jakie atrakcje zapewnia mieszkańcom i turystom Orłowo - nadmorska dzielnica Gdyni? Sprawdź na GetHome.pl

Orłowo to nadmorska dzielnica Gdyni od lat ciesząca się powodzeniem wśród turystów z całego kraju. Dawniej była to miejscowość sanatoryjna, o czym przypomina miejska infrastruktura kuracyjna, obecnie opuszczona lub przerobiona na mieszkania komunalne. Zabudowa dzielnicy składa się głównie z wilii przed- i powojennych oraz budynków jednorodzinnych i niskiego budownictwa wielorodzinnego poprzetykanego licznymi pasami zieleni, których na Orłowie nie brakuje. Lokalne okoliczności przyrody: plaża, klif, Kępa Redłowska i Park Kolibkowski cieszą się uznaniem zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Niestety, w dzielnicy brakuje dużych ośrodków kulturalnych, poza Sceną Letnią Teatru Miejskiego i kilkoma muzeami nie ma tutaj kin, teatrów ani centrum kultury. Kolejnym minusem jest uboga oferta żłobków, zwłaszcza że liczba i oferta edukacyjna przedszkoli jest imponująca. Na Orłowie nie ma także szkół wyższych, w związku z czym studenci zmuszeni są dojeżdżać do innych dzielnic, co ułatwia im sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Orłowo

domy na sprzedaż Orłowo

1. Informacje ogólne

Położenie Orłowa na mapie Gdyni

Orłowo to jedna z południowych, nadmorskich dzielnic Gdyni od północy granicząca z Redłowem, od zachodu z Małym Kackiem, od wschodu z Zatoką Gdańską, a od północy z miastem Sopot. Tak komfortowe położenie, blisko centrum i tuż przy plaży sprawia że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów części miasta. Orłowo zajmuje powierzchnię 5,03 km2, co jest dziewiątym wynikiem wśród wszystkich dzielnic.

Przez Orłowo przepływa rzeka Kacza wpadająca tu do Morza Bałtyckiego. Znajduje się tutaj także naturalny klif, będący jedną z największych miejscowych atrakcji. Na zabudowę dzielnicy składają się niewielkie budynki willowe oraz niska zabudowa jedno- i wielorodzinna, w ostatnich latach wybudowano tu kilka osiedli zamkniętych o podwyższonym standardzie.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Orłowie?

Według najnowszych danych Orłowo na stałe zamieszkuje 6788 mieszkańców, z czego 1097 osób jest wciąż w wieku przedprodukcyjnym, 3738 osób w wieku produkcyjnym i 1953 osób w wieku poprodukcyjnym, jest to więc społeczność dość młoda, co nie jest standardem w tak szybko starzejącym się mieście jak Gdynia.

Liczba mieszkańców Orłowa spada, jednak nie jest to zjawisko zbyt dynamiczne, zdarzają się lata, kiedy ta liczba wzrasta i potem ponownie spada, co związane jest z migracją mieszkańców i turystów zatrzymujących się tu na dłużej. Obecnie zagęszczenie ludności na Orłowie wynosi 1 350 osób na km2

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wbrew temu, że Orłowo jest niezwykle popularnym celem wakacyjnych podróży, żyje się tutaj dość spokojnie. Dzielnica zachowała atmosferę nadmorskiej riwiery i udało jej się uniknąć losu wielu nadmorskich miejscowości, które w biegiem lat przeistoczyły się w sezonowe imprezownie. Z tego powodu Orłowo cenią sobie seniorzy, którzy mogą cieszyć się zdrowotnymi walorami mieszkania nad morzem i brakiem obecności ciężkiego przemysłu w pobliżu. Jest to ważne także dla miejscowych rodzin z dziećmi, dla których liczy się przede wszystkim miejscowa oferta edukacyjna i liczba atrakcji dla dzieci.

Jest to także dobre miejsce dla osób chcących otworzyć pensjonat lub jedynie dorabiać sobie wynajmowaniem pojedynczych kwater turystom. W dzielnicy mieszka także wiele studentów, którzy mają stąd ławy dojazd do niemalże wszystkich uczelni w Trójmieście, a po zajęciach bez problemu mogą odpocząć w pobliżu swojego domu.

Czy Orłowo to styl życia Gdyni?

Orłowo znajduje się w granicach Gdyni od 1935 roku, wcześniej była gminą wiejską i do tej pory czuje się, że jest to swoiste miasto w mieście. Wbrew dość dużej migracji wewnętrznej i zewnętrznej, mieszkańcy Orłowa czują się związani ze swoją dzielnicą i są dumni ze swojej nadmorskiej riwiery. Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia osób mieszkających na Orłowie determinują pory roku. Latem, w sezonie wakacyjnym na pewno dużo się tu dzieje, jednak poza sezonem Orłowo pozostaje spokojną, cichą dzielnicą położoną z dala od ruchliwych ulic i ciężkiego przemysłu z interesującą ofertą handlową. Mieszkania na Orłowie wyjątkowo szybko znajdują nowych najemców i kupców.

Planowany rozwój dzielnicy

Obecnie w fazie przygotowania jest plan nowego zagospodarowania przestrzennego części Orłowa w okolicy ulic Spacerowej, Orłowskiej, Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka oraz rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Ponadto Okręgowe Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej realizuje program uciepłownienia południowej części Gdyni, co będzie miało bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji szkodliwych substancji i poprawę jakości powietrza. Poza tym na orłowskiej plaży właśnie trwa rozsypywanie przywiezionego z okolic mola w Sopocie piasku, dzięki czemu plaża (w najwęższym miejscu mająca szerokość zaledwie 2-4 metrów) osiągnie szerokość nawet czterdziestu metrów.

Orłowo — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Orłowo jest jedną z najchętniej odwiedzanych dzielnic Gdańska. Poza walorami przyrodniczymi, znajduje się tutaj także wiele klasycznie rozumianych atrakcji turystycznych. Jednym z symboli dzielnicy jest długie na 180 metrów molo, z którego można podziwiać plaże i klif. Wiele atrakcji Orłowa ma związek z jego kuracyjną przeszłością, kiedy to w celach zdrowotnych przyjeżdżali tu ludzie z całego kraju. Jednym z turystów był Stefan Żeromski, który spędził tu wakacje 1920 r. i mieszkał wtedy przy ul. Orłowskiej w urokliwym domku, w którym teraz swoją siedzibę ma teraz Towarzystwo Przyjaciół Orłowa i Rada Dzielnicy. Można tu także oglądać wystawę Życie i twórczość Stefana Żeromskiego.

Inną atrakcją jest opuszczony Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy Zdrowie, obecnie nazywany Sanatorium w Gdyni Orłowie. Budynek jest doskonale widoczny z plaży, ale od 2005 roku jest opuszczony i niszczeje. Przy tej samej ulicy znajdował się wpisany obecnie do rejestru zabytków Dom Kuracyjny, który obecnie służy jako budynek komunalny. Z historią Orłowa związane są także wille przy ul. Przybendowskich (willa Weneda) i Inżynierskiej, a poza tym Zespół pałacowo-parkowy ze stadniną koni przy ul. Zwycięstwa i Zespół pałacowo-parkowy z XVIII wieku położony przy ul. Folwarcznej.

Wielbiciele sztuki sakralnej z pewnością chętnie odwiedzą wybudowany w XVI wieku Kościół Matki Boskiej Bolesnej, Kościół Chrystusowy i klasztory sióstr serafitek, urszulanek, dominikanek, elżbietanek i karmelitanek bosych. Poza tym ogromną atrakcją Orłowa jest organizowana rokrocznie Scena Letnia Teatru Miejskiego — jedyna w Polsce letnia impreza wystawiająca spektakle na plaży.

Molo w Orłowie GdyniaMolo w Orłowie, widok z lotu ptaka

Czy Orłowo to bezpieczna dzielnica?

Czy Orłowo to bezpieczna dzielnica? Dawniej miejscową legendą była kładka nad przejściem kolejowym, którą w celu zachowania bezpieczeństwa należało omijać, ale obecnie jest to już historia. Większość raportowanych w dzielnicy przestępstw to drobne wykroczenia związane ze śmieceniem, piciem alkoholu w miejscach niedozwolonych i zakłóceniem ciszy nocnej, nierzadko zgłaszane są także drobne kradzieże, dokonywane zwłaszcza przez polujących na nieuważnych turystów kieszonkowców.

Miasto podejmuje wiele inicjatyw mających wspierać lokalne służby w ich pracy. Na terenie dzielnicy działa Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Parolotniowa Grupa Poszukiwawcza. Warto także pamiętać, że bezpieczne jest także korzystanie z dobrodziejstw orłowskiej plaży ponieważ miejscowe kąpielisko jest kąpieliskiem strzeżonym.  

Atrakcje Orłowa: oferta dla dzieci

Największą orłowską atrakcją dla najmłodszych jest bez wątpienia plaża i położony tuż obok niej plac zabaw dla dzieci. Kolejny plac zabaw znajduje się przy ul. Bernadowskiej, przy której działa też Kolibki Adventure Park — największy park przygodowy w Polsce z parkami linowymi, paintballem, wspinaczką, tyrolkami i quadami oraz rozbudowaną ofertą dla dzieci.

Najmłodsi miłośnicy przyrody chętnie odwiedzają Stajnię Mustang przy ul. Spółdzielczej, która zaprasza na zajęcia z jazdy konnej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Orłowo jest więc przyjazne najmłodszym i ma dużo do zaoferowania dzieciom i nastolatkom.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Orłowa do centrum?

Z Orłowa można bezproblemowo dojechać zarówno do centrum Gdyni (cztery kilometry), jak i Sopotu (pięć kilometrów). Dojazd do gdyńskiego śródmieścia zajmuje około 30 minut, choć w godzinach szczytu może to potrwać nieco dłużej. W dzielnice funkcjonuje komunikacja trolejbusowo-autobusowa oraz kolejowa w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej. Komunikacja samochodowa również jest komfortowa, ponieważ przez dzielnicę przebiega jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w całej Gdyni — al. Zwycięstwa.

Tramwaje w Orłowie

W Gdyni nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Zamiast tego na terenie kilku dzielnic kursują trolejbusy. Do Orłowa dojeżdżają następujące linie trolejbusowe:

 • linia 26 — łącząca Orłowo SKM Klif i Cisowę Sibeliusa,
 • linia 27 — łącząca Kacze Buki i Cisowę SKM,
 • linia 31 — łącząca Dąbrowę Miętowa i Ergo Arenę,
 • linia 33 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Karwiny Tuwima,
 • linia 710 — łącząca Kacze Buki i Dąbrowę Miętowa.

Autobusy w Orłowie

Komunikacja autobusowa na Orłowie jest bardzo dobrze rozwinięta. Kursują tutaj następujące linie:

 • linia K — łącząca Kacze Buki i Obłuże Maciejewicza,
 • linia R — łącząca Kacze Buki i Rumię Dworzec,
 • linia S — łącząca Pustki Cisowskie i Sopot Reja,
 • linia 180 — łącząca Redłowo Szpital i Karwiny Tuwima,
 • linia 252 — kurs z i do Norwida,
 • linia 700 — łącząca Witomino-Leśniczówkę i Mały Kack Sandomierska ,

Poza tym do Orłowa dojeżdża także linia nocna N10, łącząca Kacze Buki i Oksywie Godebskiego. Ruch autobusowy odbywa się głównie wzdłuż ulic Wielkopolskiej, Wrocławskiej i Placu Górnośląskiego, tam też znajdują się najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Orłowa znajduje się zajezdnia trolejbusowa Orłowo SKM - Klif wykorzystywana liniowo jako przystanek krańcowy. W dzielnicy jest także przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Orłowo, z którego korzystają także przewozy regionalne. W planach jest generalny remont tej stacji, który wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pasażerów i ułatwienie dostępu osobom niepełnosprawnych. Nie tutaj jednak dworca.

Orłowo — ścieżki rowerowe

Gdynia wciąż nie posiada rozwiniętej linii ścieżek rowerowych, choć władze miasta od lat nad tym, by zmienić tę sytuację. Orłowo jest chlubnym wyjątkiem na mapie Gdyni między innymi ze względu na ilość terenów zielonych i niezbyt gęstą zabudowę. Poza tym przebiega tędy rowerowa Trasa Nadmorska o długości 8,2 km oceniana jako trudna ze względu na częste wzniesienia na Kępie Redłowskiej. Po drodze można zobaczyć największe atrakcje Orłowa, przewidziano także miejsce na odpoczynek i naprawę roweru. Jest to najdłuższa i najlepiej przygotowana trasa rowerowa w tej dzielnicy, ale przebiegają przez nią także trasy rowerowe prowadzące do Sopotu, Rumi, Gdańska i oczywiście pozostałych dzielnic Gdyni. Ponadto przy ul. Powstania Styczniowego działa prywatna wypożyczalnia rowerów.

Komunikacja w Orłowie — główne ulice

Przez Orłowo przebiega al. Zwycięstwa, będąca jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych Gdyni łącząca się z drogą wojewódzką nr 468. Przecina się z nią ul. Wielkopolska, która przechodzi w drogę wojewódzką nr 474. Jest to ważna ulica ze względu na liczbę linii autobusowych, które zatrzymują się przy położonych na niej przystankach. Z turystycznego punktu widzenia ważne są natomiast prowadzące na plażę reprezentacyjne ulica Orłowska i Promenada Królowej Marysieńki.

Komunikacja w Orłowie — planowane inwestycje drogowe

Wszystkie wykonywane i planowane inwestycje drogowe na Orłowie mają na celu modernizację i estetyzację istniejącej już infrastruktury, jedynie na Kolibkach w pobliżu ul. Świętopełka mają powstać nowe parkingi rowerowe. W planach są remonty ulic Raciborskiej i Rybickiej na odcinku od ul. Sosnowieckiej do ul. Sieradzkiej oraz chodników przy ul. Oficerskiej i Świerkowej. Ponadto rada dzielnicy podjęła decyzję o wybudowaniu oświetlenia siłowni plenerowej przy ul. Orłowskiej, przy ul. Kościelnej i dwóch mostków na Kaczej w ciągu ulic Szyprów i Cyprysowej. Planowane jest także odtworzenie zieleni na skrzyżowaniu Wielkopolskiej i Wrocławskiej aż do Placu Górnośląskiego.

Jedną z ważniejszych inwestycji jest modernizacja przystanku SKM Gdynia Orłowo. Po zakończeniu remontu stacja będzie bezpieczniejsza a osoby starsze i niepełnosprawne będą miały do niej łatwiejszy dostęp.

Ocena redakcji

Transport publiczny na Orłowie jest dobrze zorganizowany, dojeżdża tu zadowalająca linia trolejbusów i autobusów, a komunikację dodatkowo ułatwia stacja SKM Gdynia Orłowo. Nie ma problemu z dojazdem do centrum Gdyni oraz Sopotu. Zdarzają się korki, zwłaszcza w godzinach szczytu i przy al. Zwycięstwa, ale z pewnością są one mniejsze niż w innych, bardziej centralnych dzielnicach miasta. W planach zagospodarowania przestrzennego nie ma projektów budowy nowych ulic na Orłowie, a mieszkańcy domagają się głównie prac modernizacyjnych.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Orłowie

Oferta żłobków na Orłowie jest uboga i wymaga poprawy. Na terenie dzielnicy znajduje się jeden prywatny żłobek przy ul. Klonowej i językowy punkt przedszkolny z opieką żłobkową przy ul. Wrocławskiej. Znacznie więcej jest przedszkoli, bo aż pięć prywatnych (w tym językowe angielsko-hiszpańskie, integracyjno-terapeutyczne, jeździeckie i montessori) przy ul. Wrocławskiej, Mierniczej, Spółdzielczej i Balladyny oraz dwa publiczne przy ul. Miodowej i Ks. Stanisława Zawackiego. Rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w placówkach przedszkolnych.

Szkoły Podstawowe: edukacja w Orłowie

Na Orłowie znajdują się dwie publiczne szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Bohaterów Załogi ORP Grom przy ul. Wrocławskiej i Szkoła Podstawowa nr 8 im. Obrońców Helu przy ul. Orłowskiej. Są to znane i szanowane w mieście placówki z interesującą i bogatą ofertą edukacyjną. Na terenie dzielnicy nie szkół podstawowych prywatnych. Czy łatwo się dostać do żłobka na Orłowie? Niestety, jest to bardzo trudne. Działają tu tylko dwie placówki tego typu i obie przyjmują ograniczoną liczbę chętnych.

W znacznej lepszej sytuacji znajdują się rodzice nieco starszych dzieci, ponieważ miejscowa oferta przedszkoli jest wyjątkowo bogata. Dwa przedszkola publiczne mają profil ogólny, ale wśród placówek prywatnych można znaleźć profile językowe, integracyjno-terapeutyczne, jeździeckie i montessori. Nie notuje się problemów z dostępnością miejsc w orłowskich przedszkolach. Nie ma również problemu z zapisaniem dziecka do szkoły podstawowej.

Licea i technika w Orłowie: szkoły średnie dzielnicy

Na Orłowie działa kilka szkół średnich, które są znane w całej Gdyni. Przede wszystkim jest to założone w 1945 roku 5-letnie Liceum Plastyczne działające przy Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Orłowskiej uważane za jedno z najlepszych liceów artystycznych w kraju. Poza tym na terenie dzielnicy działa też IX Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Orłowskiej.

Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, to zdecydowanie wyróżnia się znajdujący się przy al. Zwycięstwa Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych przygotowujący swoich uczniów do zawodów technik ekonomista, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik rachunkowości, technik reklamy przy al. Zwycięstwa. Na Orłowie nie ma jednak ani jednego technikum.

Popularne szkoły w Orłowie

Dużą popularnością cieszą się orłowskie szkoły prywatne, głównie przedszkola wyróżniające się swoją wyjątkową ofertą edukacyjną. Nie mniej oblegane są szkoły publiczne podstawowe i średnie, zwłaszcza Liceum Plastyczne. Na brak kandydatów nie narzekają również wchodzące w skład Zespołu Szkół Plastycznych Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych i Policealna Szkoła Plastyczna. Na Orłowie nie ma uczelni wyższych, ale działa tutaj Prywatna Szkoła Muzyczna I stopnia "Concertino".

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Orłowa jest bardzo dobra, ale cieniem kładzie się na niej niewielka liczba żłobków i klubów dziecięcych dla najmłodszych. W znaki mógłby się dawać także brak szkół wyższych, ale miejscowi studenci bez problemu mogą sobie pozwolić na szybki łatwy dojazd do niemalże wszystkich trójmiejskich uczelni. Dużą zaletą dzielnicy jest liczba przedszkoli i szkół średnich oraz miejscowa szkoła muzyczna. Poza żłobkami, orłowianie chwalą miejscowy poziom edukacji.

Klif orłowo

Klif Orłowski

4. Jak się mieszka w Orłowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Historycznie Orłowo było nadmorską riwierą i miejscowością sanatoryjną, co przełożyło się na znaczną ilość terenów zielonych która była ceniona zarówno przez mieszkańców dzielnicy, jak i kuracjuszy. Poza licznymi pasami zieleni oddzielającymi budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, znajduje się tutaj Park Kolibkowski wraz z Potokiem Kolibkowskim, Skwer Królowej Marysieńki będący nadmorskim deptakiem i znaczna część Kępy Redłowskiej. Rozległe tereny zielone znajdują się także przy Zespole pałacowo-parkowym przy ul. Folwarcznej.

Najważniejszym terenem rekreacyjnym w dzielnicy jest jednak plaża wraz ze strzeżonym kąpieliskiem. Niedaleko, bo przy ul. Orłowskiej, znajduje się też siłownia plenerowa i plac zabaw. Piękny widok na orłowską linię brzegową rozchodzi się z wieży widokowej Kolibki.

Miłośnicy sportu mogą skorzystać z oferty kilku siłowni i klubów fitness oraz przyszkolnych boisk, ponieważ na Orłowie brakuje ogólnodostępnych boisk dostępnych dla każdego. Inne ciekawe miejsca, w których można aktywnie spędzać czas to Golf Park City i Stajnia Mustang, oba ośrodki znajdują się przy ul. Spółdzielczej, a amatorzy sportów ekstremalnych z pewnością znajdą coś dla siebie w Kolibki Adventure Park przy ul. Bernadowskiej, Centrum Techniki Nurkowej przy ul. Limbowej i Alternatywnym Startowisku Paralotniowym. Na terenie dzielnicy nie ma jednak basenu.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Orłowie? W dzielnicy nie brakuje miejsc, w których możemy zjeść coś dobrego i spędzić czas z przyjaciółmi, choć znaczna ich część znajduje się albo bezpośrednio przy plaży lub przy drogach do niej prowadzących, albo w okolicy Centrum Handlowego Klif i przy różnych hotelach. Spośród nich warto wymienić Tłustą Kaczkę serwującą tradycyjne dania kuchni polskiej w nowej odsłonie, Tawernę Orłowską specjalizującą się w daniach ze świeżo złowionych ryb i Przystań Orłowo tworzącą dania na podstawie sezonowych produktów najwyższej jakości. Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej z pewnością powinni zawitać do Casa Cubeddu Ristorante da Domenico lub Pescado Restaurante. Pozostałe warte odwiedzenia miejsca to doceniona przez przewodnik kulinarny restauracja Biały Królik, urocze Bistro Serwus i Hashi Sushi.

Oferta kulturalna Orłowa nie jest zbyt bogata i w dużej mierze opiera się na muzeach i organizowanych tutaj wydarzeniach. Co rok na plaży pojawia się Scena Letnia Teatru Miejskiego, który wystawia swoje spektakle na zewnątrz. Warto odwiedzić Domek Żeromskiego, w którym mieszkał niegdyś pisarz i znajdujący się tuż obok Skansen Rybołówstwa Morskiego. Nie ma tu jednak kin, centrum kultury ani biblioteki. Są za to dwie galerie sztuki: Debiut przy ul. Orłowskiej i TuBaza przy al. Zwycięstwa.

6. Zdrowie w Orłowie

Jakość powietrza w Orłowie jest wręcz wzorowa, sporadycznie wskaźniki wskazują na niewielkie jej pogorszenie, ale co najwyżej do poziomu ocenianego jako dobry. Dzieje się tak głównie zimą, gdy mieszkańcy zaczynają palić w piecach, większość starej zabudowy dzielnicy wyposażona jest w piece kaflowe, które w znaczny sposób przyczyniają się do powstawania smogu. Miasto ma zamiar w ciągu najbliższych czterech wymienić kopciuchy we wszystkich mieszkaniach komunalnych. Równie dobrze oceniana jest orłowska kranówka, którą według najnowszych badań i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji PEWIK można pić bez przegotowania. Woda jest w odpowiedni sposób oczyszczana i nawet zdrowsza niż większość dostępnych na naszym rynku wód butelkowanych.

Na terenie Orłowa nie ma szpitala, ale mieszkańcy mogą korzystać z usług przychodni publicznej NZOZ Przychodni Orłowo przy ul. Wrocławskiej, gabinetów stomatologicznych i kliniki ortodontycznej Orthos. Ponadto działa tu Centrum Psychoterapii oraz Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej. Nie ma problemu z dostępnością aptek, ponieważ funkcjonuje ich tutaj kilkanaście.

7. Orłowo: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Najważniejszym obiektem handlowym w dzielnicy jest znajdujące się przy al. Zwycięstwa Centrum Handlowe Klif, w którym mieści się blisko 160 sklepów, restauracji oraz punktów usługowych rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach. To jedna z najważniejszych galerii handlowych w mieście, w związku z czym często są tłumy kupujących z innych dzielnic.

Poza tym na Orłowie można robić zakupy w kilkunastu supermarketach i dyskontach takich jak Piotr i Paweł, Odido czy Żabka rozsianych na terenie całej dzielnicy. Nie brakuje także sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz rybnych, ale brakuje tutaj dużych hipermarketów.

Orłowo jest idealnym miejscem dla miłośników wysokiej jakości żywności bowiem znajduje się tutaj jedno z największych targowisk w mieście. Jest to zamknięte targowisko przy pl. Górnośląskim, na którym można kupić produkty ekologiczne, rękodzieło i wyroby garmażeryjne. Równie popularna jest Jadłostajnia Kolibki przy al. Zwycięstwa, w której można zaopatrzyć się w zdrową żywność prosto od rolnika. Orłowskie bazary wciąż są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdyni oraz pozostałych trójmiejskich miast.
Plaża w Orłowie Gdynia

Plaża w Orłowie

8. Wady i zalety mieszkania w Orłowie

Zalety:

 • dzielnica nadmorska,
 • cisza i spokój mimo turystycznej popularności,
 • liczba i oferta edukacyjna przedszkoli,
 • dużo zieleni i terenów oraz obiektów rekreacyjnych, także dla dzieci,
 • wysoka jakość powietrza i kranówki,
 • dobrze zorganizowana komunikacja miejska.

Wady:

 • problem z dostępnością miejsc w żłobkach,
 • brak szkół wyższych,
 • brak szpitali,
 • uboga oferta kulturalna.

Orłowo to nadmorska dzielnica Gdyni z piękną plażą, molo, atmosferą spokojnej riwiery i zachwycającym klifem. Jest to idealne miejsce zarówno dla osób chcących zająć się turystyką, jak i dla miłośników spokoju i życia wśród zachwycających okoliczności przyrody. Liczba terenów i obiektów rekreacyjnych zapewnia dobrą zabawę i pomaga zadbać o kondycję fizyczną, ale na terenie dzielnicy brakuje dużych instytucji kulturalnych, młodym ludziom szczególnie doskwiera brak kina.

Rodziny z dziećmi doceniają miejscową ofertę przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, ale jednocześnie uskarżają się na brak miejsc w żłobkach i dojeżdżają ze swoimi pociechami do placówek położonych w innych dzielnicach, do na ułatwia im dobrze zorganizowana komunikacja miejska. 

Czy Orłowo to dzielnica przyjazna dla zwierząt?

Orłowo to z pewnością dzielnica przyjazna zwierzętom. W pobliżu osiedla Kolibki znajduje się psia plaża oraz wybieg dla psów wyposażony w poprzeczki do przeskoków, pochylnie skośne, tyczki do slalomu, równoważnię i tunel prosty. Przy ul. Inżynierskiej znajduje się lecznica dla zwierząt, a wiele orłowskich restauracji akceptuje na terenie swojego lokalu obecność psów, są to na przykład kawiarnia Domek Żeromskiego przy ul. Orłowskiego i bistro Serwus przy al. Zwycięstwa. Bez wątpienia ma na to wpływ coraz silniejszy trend na podróżowanie razem ze swoimi psimi podopiecznym. 

9. O tym się mówi w Orłowie

Największe emocje wśród mieszkańców Orłowa budzi projekt poszerzenia miejscowej plaży do aż czterdziestu metrów, co z pewnością uprzyjemni im i turystom nadmorski wypoczynek. Na ustach wszystkich jest też sprawa dawnego klubu Maxim, szczególnie popularnego w czasach PRL, a obecnie od lat opuszczonego i coraz bardziej niszczejącego. Miasto już kilka razy próbowało sprzedać teren o powierzchni blisko 7,7 km2, ale kolejne przetargi nie wyłaniają zwycięzcy. Duże kontrowersje budzi też kwestia tego, co na nim powstanie, osiedle mieszkaniowe czy miejsce użytku publicznego.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: