Działki Leśne Gdynia

Redakcja

Redakcja

10.06.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w gdyńskiej dzielnicy Działki Leśne? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Działki Leśne to niewielka dzielnica Gdyni, położona w sąsiedztwie Śródmieścia i w niedalekiej odległości od Zatoki Puckiej. Sprawia to, że w sezonie letnim nie brakuje turystów, a mieszkańcy przez cały rok mogą cieszyć się bliskością plaży. Na komfort życia na Działkach Leśnych wpływa dobrze zorganizowana komunikacja miejska, liczba i dostępność placówek edukacyjnych i zdrowotnych oraz centrum handlowe, w którym można kupić wszystko czego potrzeba. Z wymienionych powodów dzielnica ta jest często głośna i zdarza się, że zatłoczona, a mieszkania, nawet w starej zabudowie, są dość drogie.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Działki Leśne Gdyniadomy na sprzedaż Działki Leśne Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy

Działki Leśne to niewielka dzielnica zajmująca powierzchnię 1,95 km2 położona w centralnej części miasta w niedalekiej odległości od morza, jednak bez bezpośredniego dostępu do linii brzegowej. Dzielnica od północy sąsiaduje z Grabówkiem, od południa ze Wzgórzem Św. Maksymiliana, od wschodu z gdyńskim Śródmieściem i od zachodu z Witominem-Radiostacją.

Ze względu na swój rozmiar nie dzieli się już na mniejsze osiedla. Została zbudowana niemalże od zera na początku XX wieku i dlatego też nazewnictwo ulic jest tematycznie jednorodne - w znacznej części pochodzi od nazw miast (Malborska, Szczecińska, Zakopiańska) lub regionów (Mazowiecka, Pomorska, Wołyńska).

Działki Leśne — liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Według danych statystycznych z 2019 roku, Działki Leśne zamieszkuje 7350 osób i zgodnie z trendem panującym w większości gdyńskich dzielnic, liczba ta od lat systematycznie spada, co prawdopodobnie wiąże się z ujemnym przyrostem naturalnym.

Struktura demograficzna mieszkańców pokazuje, że jest to społeczeństwo starzejące się, ponieważ zaledwie 1000 osób jest w wieku przedprodukcyjnym, 3959 w wieku produkcyjnym i 2391 w wieku poprodukcyjnym. Zagęszczenie ludności wynosi 3769 osób na km2, co jest szesnastym wynikiem spośród wszystkich dzielnic.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Z pewnością zamieszkanie na Działkach Leśnych cenią sobie rodziny z dziećmi, ponieważ jest to jedna z niewielu gdyńskich dzielnic, w której nie ma większego problemu z dostępnością miejsc w placówkach dla najmłodszych (przejściowe problemy pojawiają się jedynie w przypadku żłobków). Doskonale zorganizowana komunikacja miejska gwarantuje mieszkańcom bezproblemowy dojazd do centrum, a turystom swobodne poruszanie się po mieście, zwłaszcza Śródmieściu i nadmorskich dzielnicach. Z tego samego powodu jest to dobre miejsce dla studentów uczęszczających zarówno do placówek w Gdyni, jak i w pozostałych miastach Trójmiasta, choć mogą ich wystraszyć wysokie ceny mieszkań.

Kto mieszka na Działkach Leśnych?

Działki Leśne są zamieszkane zarówno przez osoby, których rodziny mieszkają tam od początku powstania dzielnicy, jak i tych, którzy osiedlili się tutaj niedawno na jednym z nowoczesnych osiedli deweloperskich. Według badania jakości życia mieszkańców Gdyni, aż 100% mieszkańców Działek Leśnych jest zadowolona z zamieszkania tutaj i jest to wynik, jakiego nie osiągnęła żadna inna dzielnica. Udowadnia to, że pozytywnie ocenili ją przedstawiciele wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Dla kogo Działki Leśne?

Położenie Działek Leśnych blisko Śródmieścia oraz Zatoki Puckiej, sprawia, że jest to idealne miejsce do zamieszkania dla osób pracujących w centrum miasta lub tych, którzy planują wykorzystać w swoim biznesie turystyczne walory Gdyni oraz Trójmiasta w całości. Doskonale zorganizowany transport publiczny docenią także studenci, którzy mają stąd doskonały dojazd do wszystkich pomorskich szkół wyższych.

Dzielnicę chwalą także rodziny z dziećmi, bo, według danych z 2020 roku, wszystkie zgłoszone dzieci bez problemu znalazły miejsca w gminnych przedszkolach. Z kolei seniorzy doceniają bliskość placówek zdrowotnych oraz ofertę kulturalną dostosowaną specjalnie do ich potrzeb.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Mieszkańcy Działek Leśnych wyjątkowo chwalą sobie zamieszkanie właśnie w tej części miasta. Nie brakuje tutaj placówek edukacyjnych i zdrowotnych, infrastruktury handlowo-usługowej, instytucji kulturalnych, a  transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany i zapewnia bezproblemowy dojazd do dowolnego miejsca w mieście. Jest to dzielnica chętnie odwiedzana przez turystów, przez co w sezonie letnim zwykle jest tutaj głośno i tłoczno, co nie podoba się części mieszkańców. Ze względu na tak uprzywilejowane położenie, mieszkania na Działkach Leśnych są jednymi z droższych w całej Gdyni.

Planowany rozwój

Obecnie na terenie Działek Leśnych powstaje pięć dużych osiedli deweloperskich, trzy przy ul. Wolności i po jednej przy ul. Kieleckiej i Nowogrodzkiej, a przy II Liceum Ogólnokształcącym powstaje hala sportowa. Niestety, dużym inwestycjom mieszkaniowym nie towarzyszą inwestycje drogowe. Wszelkie prace w tym zakresie w dzielnicy mają charakter kosmetyczny lub też mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w okolicach szkół. Mieszkańcy od dawna narzekają na stan nawierzchni i chodników, ale przez lata niewiele się w tej sprawie zmienia. W planach nie budowy obwodnic i dróg dojazdowych, ponieważ nikt nie zgłasza takiej potrzeby.

Działki Leśne - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Największą atrakcją Działek Leśnych jest ich położenie oraz architektura. Dzielnicę zaczęto budować w trzeciej dekadzie XX wieku na obszarach leśnych położonych na krawędzi wysoczyzny polodowcowej, przez co występowała tam duża różnica poziomów. W związku z tak niesprzyjającym postępującej urbanizacji okolicznościom przyrody, na osiedlenie się tam stać było tylko zamożnych ludzi, którzy budowali zgodnie z ówczesną modą na funkcjonalizm i modernizm.

Obecnie największą popularnością na Działkach Leśnych cieszą się spacery Gdyńskim Szlakiem Modernizmu, ponieważ na terenie tej dzielnicy znajduje się około dwadzieścia zabytkowych willi i kamienic czynszowych, z których najbardziej znana jest ta przy ul. Słupeckiej 9, która jest turystycznym symbolem dzielnicy. Chętnie odwiedzane są także budynki przy ul. Zakopiańskiej, Nowogrodzkiej, Tatrzańskiej, Wolności, Pomorskiej i Olsztyńskiej. Miłośników historii z pewnością zainteresuje głęboka na dwadzieścia pięć i długa na trzysta metrów sztolnia przeciwlotnicza znajdująca się między ul. Olsztyńską i Witomińską.

Czy Działki Leśne to bezpieczna dzielnica?

Według badania przeprowadzonego przez jeden z serwisów nieruchomości, Gdynia znajduje się w czołówce miast, których mieszkańcy czują się w swojej okolicy bezpiecznie. Za najbezpieczniejszą dzielnicę uznano Działki Leśne, które w generalnym rankingu zdobyły 4,32 punktu na pięć możliwych, w kategorii pewność poruszania się po zmroku zdobyły 4,45, a bezpieczeństwo dzieci oceniono na 4,09.

Raczej nie zgłasza się tutaj poważnych przestępstw, policja wzywana jest głównie do stłuczek i drobnych wykroczeń takich jak zakłócanie ciszy nocnej czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Na terenie dzielnicy nie ma jednak posterunku policji, za bezpieczeństwo mieszkańców Działek Leśnych odpowiada Komisariat Policji Śródmieście przy ul. Jerzego Waszyngtona.

Atrakcje dla dzieci

Rodziny z dziećmi mieszkające na Działkach Leśnych z pewnością nie mają problemu ze znalezieniem na terenie dzielnicy miejsca, gdzie można spędzić czas. W okolicy, zwłaszcza przy dużych osiedlach mieszkaniowych, znajduje się wiele świetnie wyposażonych placów zabaw, z których największe są te przy ul. Śląskiej, Wolności i Kieleckiej. Bogactwo atrakcji i zajęć dla dzieci oferuje Centrum Handlowe Riviera leżące na granicy między Działkami Leśnymi i Wzgórzem Św. Maksymiliana. Znajduje się tam, między innymi, zamknięty plac zabaw Fun Park, w którym dostępne są atrakcje dostosowane do kilku grup wiekowych dzieci.

Rodziny prowadzące aktywny styl życia, mogą spędzać czas na ogólnodostępnych boiskach lub w Centrum Sportowym u Jezuitów Frajda przy ul. Tatrzańskiej, w którym znajduje się basen, szkoła pływania, sala sportowa i tor do jazdy na rolkach, a przy ul. Poleskiej mieści się szkoła tańca oferująca zajęcia grupowe dla dzieci od szóstego roku życia. Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszy się również obie gminne biblioteki przy ul. Śląskiej i Warszawskiej, które organizują wiele atrakcji i wydarzeń dla dzieci.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Działek Leśnych do centrum?

Dojazd do centrum z Działek Leśnych zajmuje od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu minut i nie wydłuża się nawet w godzinach szczytu. Transport publiczny jest tutaj bardzo dobrze zorganizowany. Większość mieszkańców z niego korzysta, ograniczając tym samym podróże samochodowe, które nie są zbyt popularne ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych.

Tramwaje

W Gdyni nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Zamiast tego w wybranych dzielnicach kursują trolejbusy i tak jest właśnie na Działkach Leśnych, gdzie dojeżdża pięć linii, ułatwiających mieszkańcom transport po centralnych częściach miasta. Są to:

 • Linia 22 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Cisową SKM,
 • Linia 26 — łącząca Orłowo SKM Klif i Cisową Sibeliusa,
 • Linia 27 — łącząca Kacze Buki i Cisową SKM,
 • Linia 30 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Cisową SKM,
 • Linia 34 — łącząca Węzeł Franciszki Cegielskiej i Demptowo.

Autobusy

Komunikacja autobusowa na Działkach Leśnych jest bardzo dobrze rozwinięta, kursuje tutaj dziesięć linii umożliwiających swobodny transport po całym mieście. Najważniejszy przystanek autobusowy to Węzeł Franciszki Cegielskiej, ale wiele autobusów zatrzymuje się również przy ul. Śląskiej, Zakopiańskiej, Tatrzańskiej, Kwidzyńskiej, Pomorskiej i Wolności. Mieszkańcy nie zgłaszają potrzeby wybudowania nowych przystanków.

Dostępne na terenie dzielnicy linie autobusowe to:

 • Linia 103 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Obłuże Maciejewicza,
 • Linia 109 — łącząca Redłowo SKM i Babie Doły,
 • Linia 140 — łącząca Wiczlino Niemotowo i Gdynię Dworzec Główny PKP,
 • Linia 141 — łącząca Pogórze Górne i Witomino Sosnową,
 • Linia 147 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Karwiny Tesco,
 • Linia 150 — łącząca Witomino Leśniczówka i Oksywie Godebskiego,
 • Linia 160 — łącząca Chwarzno Sokółkęi Gdynię Dworzec Główny PKP,
 • Linia 182 — łącząca Węzeł Franciszki Cegielskiej i Obłuże Maciejewicza,
 • Linia 203 — łącząca Mały Kack Sandomierską - powracająca do przystanku początkowego,
 • Linia 204 — łącząca Norwida i Plac Kaszubski,

Dodatkowo na terenie dzielnicy funkcjonują dwie linie nocne:

 • Linia N20 — łącząca Chwarzno-Sokółkę i Karwiny Tesco,
 • Linia N94 — łącząca Węzeł Franciszki Cegielskiej i Suchy Dwór - Borchardta.

Dworce/zajezdnie

Na terenie gminy nie ma dworców ani zajezdni, jedynie Węzeł Franciszki Cegielskiej pełni funkcję istotnego przystanku końcowego, a przy ul. Wolności znajduje się jeden z przystanków tranzytowych Dworca Głównego PKP. Na Działkach Leśnych nie ma również stacji SKM, jednak mieszkańcy nie odczuwają ich braku, ponieważ można do nich bez problemu dojechać lub nawet dojść - znajdują się one w sąsiednich dzielnicach, tuż przy granicy.

Działki Leśne - ścieżki rowerowe

Trasy rowerowe o charakterze miejskim na Działkach Leśnych nie tworzą linii ciągłej, pojawiając się wyspowo, głównie przy ul. Śląskiej i ul. Kieleckiej. Z tego powodu mieszkańcy mogą mieć problem ze swobodnym przemieszczaniem się po dzielnicy rowerem bez konieczności przeprowadzania pojazdu przez ulicę i domagają się budowy kolejnych ścieżek. Przez dzielnicę przebiega kilka rekreacyjnych szlaków rowerowych, między innymi, po centralnych gminach Gdyni i z Działek Leśnych do Chwarzna.

Główne ulice

Najważniejsza arteria komunikacyjne dzielnicy to ulica Śląska, będąca łącznikiem między prowadzącą do drogi wojewódzkiej 468 al. Zwycięstwa oraz prowadzącą do zachodnich rejonów miasta ul. Kielecką. Ze względu na liczbę punktów handlowo-usługowych oraz placówek edukacyjnych istotne są również ul. Pomorska i Tatrzańska.

Planowane inwestycje

Obecnie na terenie dzielnicy nie mają miejsca większe przebudowy i renowacje obiektów związanych z transportem, co po konsultacjach z mieszkańcami ma się zmienić. O ile dzielnicy nie potrzeba budowy nowych dróg i obwodnic, to zgłaszane są problemy z jakością nawierzchni dróg oraz chodników.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Działkach Leśnych jest sprawnie zorganizowana i pozwala na swobodny dojazd do niemalże wszystkich dzielnic Gdyni i poza nią. Funkcjonuje tutaj transport autobusowy i trolejbusowy, a śródmiejski Dworzec Główny i stacje SKM znajduję się na tyle blisko, że mieszkańcy nie raportują konieczności doprowadzenia transportu kolejowego stricte do dzielnicy. Niestety, na Działkach Leśnych nie są prowadzone duże inwestycje drogowe. Na ten moment brakuje tutaj ścieżek rowerowych, a drogi dojazdowe wymagają rewitalizacji.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Działkach Leśnych

Rodzice najmłodszych dzieci mogą mieć problem ze znalezieniem miejsca w żłobku, ponieważ znajdują się tutaj tylko dwie placówki tego typu - przy ul. Filipkowskiego oraz Tatrzańskiej. Kilka innych przyjmuje maluchy w ramach punktów opieki. W nieporównywalnie lepszej sytuacji są rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym, którzy mogą korzystać z usług publicznego Przedszkola nr 4 przy ul. Tatrzańskiej i pięciu przedszkoli prywatnych (ul. Filipkowskiego, Pomorska, Podolska, Olsztyńska) oferujących całodzienną opiekę, wysoki poziom nauczania i zróżnicowaną ofertę zajęć dodatkowych. Są wśród nich placówki terapeutyczne, Montessori i dwujęzyczne (z językiem angielskim).

Szkoły podstawowe

Na terenie Działek Leśnych znajdują się dwie publiczne szkoły językowe. Są to Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej z wykładowym językiem francuskim przy ul. Tatrzańskiej i Zespół Szkół Specjalnych nr 17 przy ul. Witomińskiej, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci Przewlekle Chorych nr 38 i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2. Obie te placówki są często chwalone przez uczniów i innych rodziców. Ceniona jest również prywatna Szkoła Podstawowa Jezuitów z wykładowym językiem hiszpańskim znajdująca się przy ul. Tatrzańskiej.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Na terenie dzielnicy okresowo zgłaszane są problemy z dostępnością miejsc w żłobkach, ale z racji tego, że na Działkach Leśnych mieszka zaledwie 1000 dzieci w różnym wieku, nawet tak niewielka liczba placówek jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Według danych z 2020 roku, wszystkie zapisane do przedszkoli dzieci zostały przyjęte. Problemów nie ma również z dostaniem się do szkoły podstawowej, rodzice mają do wyboru renomowane placówki publiczne, prywatne i specjalne.

Licea i technika

Oferta szkół średnich na Działkach Leśnych jest imponująca. Znajdują się tutaj dwa publiczne licea: II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza z oddziałami integracyjnymi z językiem francuskim przy ul. Wolności i Pierwsze Społeczne Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pomorskiej.

Są tutaj również trzy placówki prywatne: Liceum Ogólnokształcące Jezuitów z językiem hiszpańskim, Gdyńskie Liceum Autorskie STO im. Edwarda Stachury przy ul. Pomorskiej (prowadzące klasy Arki Gdynia) oraz Technikum TEB przy ul. Śląskiej oferujące kształcenie w zawodzie technika informatyka, a także z zakresu fotografii i nowych mediów, reklamy, usług fryzjerskich, organizacji turystyki, weterynarii i logistyki (wybrane kierunki są zwolnione z opłaty).

Popularne szkoły

Właściwie wszystkie placówki edukacyjne na Działkach Leśnych cieszą się popularnością wśród miejscowych dzieci i ich rodziców, dojeżdżają tutaj także uczniowie z innych dzielnic, których przyciągają oddziały dwujęzyczne z aż trzema językami: przedszkole z wykładowym językiem angielskim, XXVI Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej i II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza z wykładowym francuskim i Zespół Szkół Jezuitów specjalizujący się w języku hiszpańskim.

Warto także nadmienić, że II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w 2019 roku zajęło czwarte miejsce w rankingu gdyńskich szkół średnich. Wyjątkowo cenione są szkoły specjalne, które są jednymi z najlepszych tego typu placówek w całym Trójmieście. Na terenie dzielnicy znajdują się dwie uczelnie: Wyższa Szkoła Bankowa przy ul. Śląskiej i Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu przy ul. Kieleckiej.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Działek Leśnych wypada imponująco nawet na tle sąsiedniego Śródmieścia. Znajdują się tutaj placówki publiczne i prywatne każdego szczebla: dwujęzyczne, terapeutyczne, artystyczne i z oddziałami sportowymi. Na szczególną uwagę zasługują szkoły specjalne, które gwarantują wysoki poziom nauczania i przygotowanie zawodowe dzieciom i dorosłym w każdym wieku. Poza okresowymi problemami z dostępnością miejsc w żłobkach, raczej nie zgłasza się tutaj problemów z zapisaniem dziecka do wybranej placówki, w 2019 roku okoliczne przedszkola przyjęły wszystkich chętnych.

Studenci mieszkający w dzielnicy mogą podjąć naukę w dwóch szkołach wyższych i mają bezproblemowy dojazd do pozostałych gdyńskich uczelni znajdujących się w Śródmieściu.

4. Jak się mieszka na Działkach Leśnych? Parki i rekreacja w dzielnicy

Ze względu na niewielki rozmiar, zagęszczenie budowy i centralne położenie, na terenie Działek Leśnych nie ma zbyt wielu terenów zielonych. Mieszkańcy, chcąc wypocząć na łonie natury, decydują się na dojazd na plażę lub do Trójmiejskiego Parku Narodowego, który znajduje się tuż przy zachodniej granicy dzielnicy.

Miłośnicy aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu chętnie odwiedzają na Działkach Leśnych Centrum Sportowe U Jezuitów przy ul. Tatrzańskiej. Znajduje się tam pełnowymiarowy basen, z którego po wykupieniu karnetu mogą korzystać też osoby prywatne. W ramach działalności Szkoły Pływania Frajda, prowadzone tam są zajęcia z nauki pływania dla dzieci i dorosłych. Na terenie centrum można także korzystać z sali sportowej, boisk i toru do jazdy na rolkach.

Mieszkańcy Działek Leśnych mogą uczęszczać do trzech siłowni położonych przy ul. Śląskiej (Tiger Gym, Fenix Training) i Słupeckiej (Body Active). Poza tradycyjnym treningiem siłowym dostępne są tam również grupowe zajęcia fitness, treningi personalne i EMS.

Na terenie Działek Leśnych znajduje się również Akademia Jogi (ul. Poleska) prowadząca zajęcia na różnych poziomach zaawansowania oraz lekcje Latino Solo oraz Szkoła Tańca Dance Fusion przy ul. Poleskiej, oferująca zajęcia z różnych styli tanecznych dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Przy ul. Kazimierza Górskiego znajdują się dwa istotne dla całego miasta obiekty sportowe: Narodowy Stadion Rugby i Gdynia Arena.

5. Gastronomia i kultura

Na Działkach Leśnych nie brakuje miejsc, w których można smacznie zjeść, jednak nie ma ich zbyt dużo ze względu na sąsiedztwo rozwiniętego pod tym względem Śródmieścia. Wśród polecanych miejsc znajdują się: leżące przy ul. Śląskiej Restauracja Moon serwująca kuchnię chińską i bar restauracyjny Rozmaryn specjalizujący się w kuchni polskiej. Smaczną kawę można wypić w kawiarniach Coffee Away przy ul. Śląskiej i w mobilnych budkach AjCafe.

W Centrum Handlowym Riviera znajduje się Kino Helios, znany multipleks, w którym można oglądać najważniejsze premiery filmowe oraz specjalne maratony dla miłośników kinematografii. Przy ul. Śląskiej znajduje się Teatr dla Dzieci Gargulec wystawiający spektakle dla najmłodszych oraz organizujący specjalne warsztaty i festyny zarówno w swojej siedzibie, jak i na życzenie, w siedzibach klientów. Niestety, dorośli wielbiciele teatru zmuszeni są dojeżdżać do instytucji położonych w Śródmieściu.

Na terenie Działek Leśnych działają dwie samorządowe biblioteki: przy ul. Śląskiej i przy ul. Warszawskiej udostępniające wszystkim zainteresowanym swój księgozbiór, gry planszowe, audiobooki i stanowisko komputerowe, a przy tym organizujące spotkania z ciekawymi gośćmi i lekcje głośnego czytania dla najmłodszych.

Poza wymienionymi powyżej, na Działkach Leśnych nie ważnych instytucji kultury, po raz kolejny — z powodu bliskości Śródmieścia, w którym znajdują się liczne kina, teatry i inne tego typu instytucje.

6. Zdrowie

Jakość powietrza na Działkach Leśnych uważana jest za dobrą, a nawet bardzo dobrą, można ją regularnie kontrolować na poświęconych temu stronach. Smog jest odczuwalny sporadycznie i pojawia się głównie w sezonie zimowym, gdy mieszkańcy zaczynają palić w piecach z przestarzałą instalację grzewczą. W 2019 roku miasto rozpoczęło czteroletni plan likwidacji wszystkich tego typu pieców.

Kranówka na Działkach Leśnych posiada I klasę czystości i nadaje się do spożycia bez przegotowania. Trafia ona do mieszkań po oczyszczeniu ze związków żelaza i manganu oraz napromieniowaniu UV, dzięki czemu spełnia nawet najbardziej restrykcyjne normy.

Na terenie dzielnicy znajduje się niepubliczny zakład NZOZ Przychodnia Działki Leśne posiadający również kontrakt z NFZ, zapewniający bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej oraz miejscowy oddział Przychodni Morskiej. Pacjenci mający problem okulistyczny mogą zgłaszać się do NZOZ OKO przy ul. Śląskiej. Mieszkańcy wymagający pomocy psychologicznej korzystają z oferty Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej Bliżej Siebie przy ul. Słupeckiej lub Ośrodka Psychologiczno-Pedagogicznego Razem przy ul. Pomorskiej. W dzielnicy nie brakuje również gabinetów stomatologicznych.

Mieszkańcy Działek Leśnych mogą na terenie dzielnicy robić zakupy w pięciu aptekach położonych przy najważniejszych arteriach komunikacyjnych takich jak ul. Śląska, Pomorska, Witomińska, Warszawska i Wolności.

7. Działki Leśne: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na granicy między Działkami Leśnymi i Wzgórzem Św. Maksymiliana przy ul. Kazimierza Górskiego znajduje się Centrum Handlowe Riviera, w którym można znaleźć kino Helios, supermarket Auchan, blisko dwieście pięćdziesiąt sklepów i liczne restauracje. Jest to częste miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy.

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele supermarketów i dyskontów, takich jak Żabka czy Lewiatan oraz sklepów ze zdrową żywnością oraz osiedlowych warzywniaków. Mieszkańcy bez problemu zrobią też zakupy w sklepach specjalistycznych, np. ogrodniczych i z częściami samochodowymi.

Infrastruktura handlowo-usługowa w centrum dzielnicy jest oceniana bardzo dobrze, ale mieszkańcy zachodniej części Działek Leśnych narzekają na niewielką liczbę sklepów w swojej okolicy. Nie zgłasza się za to problemów z dostępem do rynku usług, którzy tam kwitnie, zwłaszcza jeśli chodzi o branżę beauty (fryzjerstwo, kosmetyka) i fachowców.

8. Wady i zalety

Zalety:

 • liczba placówek edukacyjnych i wysoki poziom nauczania,
 • sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska,
 • wysoka jakość powietrza i kranówki,
 • rozwijająca się infrastruktura handlowo-usługowa.

Wady:

 • wysokie ceny mieszkań,
 • niewiele terenów zielonych,
 • okresowe problemy z dostępnością miejsc w żłobkach,
 • niewiele planowych remontów dróg.

Ocena redakcji

Największą zaletą dzielnicy jest położenie w sąsiedztwie Śródmieścia i w niedalekiej odległości od Zatoki Puckiej, co sprawia że w sezonie letnim nie brakuje tu turystów, a mieszkańcy przez cały rok mogą cieszyć się bliskością plaży. Na komfort życia na Działkach Leśnych wpływa dobrze zorganizowana komunikacja miejska, liczba i dostępność placówek edukacyjnych i zdrowotnych oraz centrum handlowe, w którym można kupić wszystko czego potrzeba. Z wymienionych powodów dzielnica ta jest często głośna i zdarza się, że zatłoczona, a mieszkania, nawet w starej zabudowie, są dość drogie.

Czy Działki Leśne są przyjazne dla zwierząt?

Na terenie Działek Leśnych znajdują się dwie duże lecznice weterynaryjne przy ul. Warszawskiej i Kieleckiej oraz kilka świetnie wyposażonych sklepów zoologicznych. Niestety nie ma tutaj wybiegu dla psów, a z powodu niewielkiej ilości zieleni, warto wybierać się na długie spacery z psami do parków położonych w innych dzielnicach.

9. O tym się mówi

Według badania jakości życia w Gdyni, na Działkach Leśnych najgorzej oceniany jest stan nawierzchni dróg i chodników, w związku z czym mieszkańcy coraz śmielej domagają się ich remontów i rewitalizacji.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: