Pustki Cisowskie-Demptowo Gdynia

Redakcja

Redakcja

09.06.2020

Co ma do zaoferowania mieszkańcom gdyńska dzielnica Pustki Cisowskie-Demptowo? Sprawdź na GetHome.pl

Pustki Cisowskie-Demptowo to jedna z północno-zachodnich części Gdyni położona w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i nosząca miano najbardziej zalesionej dzielnicy miasta o charakterze typowo podmiejskim, z przeważającą budową jednorodzinną i niską wielorodzinną. Przebiega tędy Obwodnica Trójmiasta, łącząca Gdynię z drogą ekspresową S6 oraz druga co do długości ulica w mieście - ul. Marszewska. Turyści zwykle docierają tu tylko na krótkie wycieczki, w związku z czym mieszkańcy czują się ze sobą zżyci i cieszą się tu ciszą i spokojem.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Pustki Cisowskie-Demptowo Gdyniadomy na sprzedaż Pustki Cisowskie Demptowo

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy

Pustki Cisowskie-Demptowo to trzecia pod względem wielkości dzielnica Gdyni, zajmująca powierzchnię 15,2 km2, położona w północno-zachodniej części miasta. Została włączona w obręb Gdyni w 1935 roku, a w 1988 roku powiększono jej powierzchnię o lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przez co jest to najbardziej zalesiona dzielnica Gdyni.

Składa się z dwóch dużych osiedli: Pustek Cisowskich i Demptowa oraz niewielkiej osady leśnej Marszewo. Od północy graniczy z Cisową i Chylonią, od południa z Chwarznem-Wiczlinem, od wschodu z Leszczynkami i Grabówkiem, a od zachodu z gminą Wejherowo.

Pustki Cisowskie-Demptowo - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Według danych statystycznych z 2019 roku, Pustki Cisowskie-Demptowo zamieszkuje 8218 osób. 1226 osób jest w wieku przedprodukcyjnym, 4379 w wieku produkcyjnym i 2503 osoby w wieku poprodukcyjnym, z czego wynika, że znaczna część mieszkańców dzielnicy to młodzi pracujący ludzie. Zgodnie z tendencją obowiązującą w mieście, liczba mieszkańców regularnie spada o kilkadziesiąt osób na rok, co prawdopodobnie jest związane z ujemnym przyrostem naturalnym. Zagęszczenie ludności jest niewielkie, wynosi 541 osób na km2 i jest to drugi najmniejszy wynik spośród wszystkich dzielnic.

Pustki Cisowskie-Demptowo - osiedla

Dzielnica składa się z dwóch osiedli tworzących jej nazwę. Są to:

 • Pustki Cisowskie - osiedle i dzielnica zwyczajowa o charakterze podmiejskim i zabudowie jedno- oraz wielorodzinnej,
 • Demptowo - zachodnie, bardziej zalesione osiedle biegnące wzdłuż ul. Demptowskiej o przeważającej zabudowie jednorodzinnej i willowej.

W skład dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo wchodzi również niewielka, ale istotna z punktu widzenia nadleśnictwa oraz turystyki osada leśna Marszewo, przez którą przebiega druga co do długości ulica w Gdyni - ul. Marszewska. Znajduje się tam Leśnictwo Cisowa, Leśny Ogród Botaniczny i pozostałości bunkrów z czasów II wojny światowej, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych dzielnicy.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Pustki Cisowskie-Demptowo to piękna dzielnica położona w otulinie Trójmiejskiego Parku Narodowego, idealna dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Mieszka tu wielu seniorów, dla których ważna jest możliwość codziennego kontaktu z naturą, z kolei rodziny z małymi dziećmi doceniają ilość terenów zielonych i liczbę placów zabaw. Jednocześnie muszą mierzyć się z ubogą ofertą edukacyjną dzielnicy i koniecznością dojeżdżania do placówek położonych w innych częściach miasta.

Transport publiczny jest tutaj dobrze zorganizowany, ale nie na tyle, żeby chętni przenosili się tutaj studenci również dojeżdżający do uczelni w centrum lub na Działkach Leśnych. Nieczęsto trafiają tutaj turyści, a jak się pojawiają to tylko na krótkie wycieczki wzdłuż szlaków leśnych, co powinny wziąć pod uwagę osoby planujące otwarcie swojego biznesu.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Na Pustkach Cisowskich-Demptowie żyje się spokojnie, z dala od zgiełku centrum miasta, z czego mieszkańcy korzystają na wiele sposobów. Część z nich docenia ciszę i kontakt z naturą, część prowadzi aktywny styl życia, biegając lub jeżdżąc na rowerze po szlakach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Bliskość lasów doceniają właściciele zwierząt, którzy mogą legalnie wybierać się tam z nimi na długie spacery. Niestety, ceną tego jest konieczność dojeżdżania do innych dzielnic w celu pójścia do kina, teatru, czy na większe zakupy, ponieważ na Pustkach Cisowskich-Demptowie brakuje tego typu obiektów.

Planowany rozwój

Planowany rozwój dzielnicy skupia się na kilku istotnych elementach, z których najważniejsze to wymiana nawierzchni dróg i chodników oraz budowa ciągów pieszo-rowerowych wraz z urządzeniem terenów rekreacyjnych. W 2020 roku zgłoszono do realizacji między innymi modernizację skrzyżowania ul. Chabrowej i Jaskółczej, modernizację ul. Pawiej w celu usprawnienia na niej komunikacji pieszej i rowerowej z dopuszczeniem lokalnego ruchu samochodowego, budowę chodnika przy ul. Słowiczej, Sakowicza, Jaskółczej i Żurawiej (ewentualnie z budową skrzyżowania), budowę terenów rekreacyjnych przy ul. Skarbka i wzdłuż ul. Chabrowej oraz budowę Skate Parku przy ul. Malinowej.

Dodatkowo dwa osiedlowe place zabaw przy ul. Gulgowskiego i Borowikowej zyskają nowe sprzęty zabawkowe i meble miejskie. Rewitalizacji poddane zostaną także place zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 16 i przy ul. Rumskiej. W dzielnicy nie przybywa jednak inwestycji deweloperskich.

Pustki Cisowskie-Demptowo - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Większość atrakcji Pustek Cisowskich-Demptowa jest związana z ich peryferyjnym położeniem w dolinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który sam w sobie wzbudza zainteresowanie turystów i mieszkańców lubiących aktywny wypoczynek na łonie natury. Przebiega tędy wiele szlaków pieszych i rowerowych między innymi z Demptowa do Chwarzna i z Witomina do Demptowa oraz tzw. szlak wejherowski o łącznej długości 56 km.

Poza tym na jego terenie znajduje się Rezerwat Przyrody Cisowa obejmujący powierzchnię 24,87 ha i leżący głównie w dolinie potoku Cisówka. Miłośnicy flory mogą również odwiedzić prowadzący działalność edukacyjną Leśny Ogród Botaniczny Marszewo. W tej samej okolicy znajdują się pozostałości kompleksu niemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej.

Czy Pustki Cisowskie-Demptowo to bezpieczna dzielnica?

Pustki Cisowskie-Demptowo uważane są za bezpieczną dzielnicę, policja jest wzywana głównie do pomniejszych wykroczeń, poważne przestępstwa zdarzają się rzadko. Za porządek na tym terenie odpowiada Komisariat Policji w Gdyni Chylonia, a władze dokładają wszelkich starań, żeby jeszcze bardziej poprawić poziom bezpieczeństwa w dzielnicy, zwłaszcza w zakresie drobnej przestępczości, zaś za poprawę bezpieczeństwa na drogach dbają władze miejskiee, remontując chodniki, wymieniając nawierzchnię oraz montując odpowiednie oświetlenie.

Atrakcje dla dzieci

Najmłodsi mieszkańcy Pustek Cisowskich-Demptowo mogą korzystać z placów zabaw umiejscowionych  przy większych osiedlach i atrakcjach turystycznych, spośród których warto wymienić plac zabaw przy ul. Modrzewiowej, plac zabaw przy ul. Pawiej i leśny plac zabaw przy ul. Marszewskiej. Na terenie dzielnicy nie brakuje także boisk, a dodatkową atrakcją są liczne szlaki leśne chętnie uczęszczane przez rodziców z dziećmi. Maluchy lubiące czytać mogą odwiedzać miejską bibliotekę przy ul. Chabrowej, która dysponuje odpowiednim dla ich potrzeb i zainteresowań księgozbiorem.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Pustek Cisowskich-Demptowa do centrum?

Na terenie dzielnicy kursują linie trolejbusowe i autobusowe. Dojazd do centrum za pomocą jednego z tych środków komunikacji miejskiej w zależności od punktu startowego i pory dnia może zająć od trzydziestu do czterdziestu, maksymalnie pięćdziesięciu minut. Na Pustkach Cisowskich-Demptowie raczej nie ma problemów z korkami, uciążliwe może być tylko sąsiedztwo ruchliwej Obwodnicy Trójmiasta.

Tramwaje

W Gdyni tramwaje nie kursują. Zamiast tego mieszkańcy mogą poruszać się po wybranych dzielnicach Gdyni trolejbusami, które dojeżdżają także na Pustki Cisowskie-Demptowo. Niestety są to tylko dwie linie, w związku z czym stanowią one jedynie uzupełnienie dobrze zorganizowanej komunikacji autobusowej. Linie kursujące w dzielnicy to:

 • Linia 28 — łącząca 3 Maja i Pustki Cisowskie,
 • Linia 34 — łącząca Demptowo i Węzeł Franciszki Cegielskiej.

Autobusy

Do Pustek Cisowskich-Demptowa dociera siedem linii autobusowych, będących podstawową formą komunikacji w dzielnicy. Są to następujące linie:

 • Linia S — łącząca Pustki Cisowskie i Sopot Reja,
 • Linia W — łącząca Pustki Cisowskie i Redłowo Szpital,
 • Linia 114 — łącząca Cisową SKM i Cisową SKM,
 • Linia 159 — łącząca Pustki Cisowskie i Chylonię Dworzec PKP,
 • Linia 191 — łącząca Karwiny Tesco i Chylonię Dworzec PKP,
 • Linia 288 — łącząca Rumię Dworzec PKP i Cisową SKM,

Poza wymienionymi liniami, do Pustek Cisowskich-Demptowa dojeżdża także linie nocna N20 łącząca Chwarzno Sokółkę i Karwiny Tesco. Ruch autobusowy odbywa się głównie wzdłuż ulic Demptowskiej, Sakowicza, Chabrowej, Jaskółczej, Jałowcowej i tam też znajdują się najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa nie ma zajezdni, pętli, dworca ani przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej. Najbliższe stacje znajdują się na Cisowej i Chylonii i to tam mieszkańcy udają się, by podróżować po Trójmieście za pomocą transportu kolejowego.

Pustki Cisowskie-Demptowo - ścieżki rowerowe

W Gdyni dotychczas nie powstało zbyt wiele ścieżek rowerowych, chociaż jak zapewniają władze miasta, wkrótce ma się to zmienić i dogonić świetnie zorganizowany pod tym względem Gdańsk. Większość dostępnych na Pustkach Cisowskich-Demptowie tras rowerowych to ścieżki rowerowe leśne w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które oprócz walorów turystycznych mają też znaczenie czysto komunikacyjne, ponieważ można nimi dojechać do Chwarzna, Witomina i Rumii.

W bardziej zurbanizowanej części dzielnicy ścieżki rowerowe przebiegają ul. Kartuską, która prowadzi do posiadającej ścieżki rowerowe i świetnie skomunikowanej z resztą miasta ul. Morskiej, a w dalszej kolejności do ul. Chylońskiej i w przeciwnym kierunku do Obwodnicy Trójmiasta. Na Pustkach Cisowskich-Demptowie znajduje się również kilka sklepów rowerowych i ogólnodostępne stacje naprawy rowerów.

Pustki Cisowskie-Demptowo - główne ulice

Bez wątpienia najważniejszą arterią komunikacyjną dzielnicy jest Obwodnica Trójmiasta, oddzielająca Pustki Cisowskie od Demptowa. Obwodnica ma łącznie 36,6 km, biegnie z Gdyni do Pruszcza Gdańskiego i jest częścią drogi ekspresowej S6 łączącej aglomerację szczecińską, Pomorze Środkowe i Trójmiasto. Równie ważna jest będąca przedłużeniem ul. Jaskółczej i Jałowcowej ul. Marszewska, która łączy Chylonię, Pustki Cisowskie-Demptowo i biegnie w kierunku południowo-zachodnim aż do Wiczlina i gmin podmiejskich.

Dla mieszkańców ważna jest również jedna z centralnych ulic dzielnicy, ul. Chabrowa, przy której znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych i placówek edukacyjnych. Istotna jest również ul. Kartuska, która choć jest niewielkich rozmiarów, to łączy się bezpośrednio z wchodzącą w obręb Chylonii ul. Morską, prowadzącą do centrum miasta.

Planowane duże inwestycje

Najbliższe zaplanowane inwestycje drogowe na Pustkach Cisowskich-Demptowie będą miały charakter głównie rewitalizacyjny. Najważniejszym projektem jest obecnie modernizacja skrzyżowania typu rondo przy ul. Chabrowej, Jaskółczej i Jałowcowej wraz z uregulowaniem ruchu rowerowego i pieszego i budową chodnika aż do skrzyżowania do Leśniczówki Cisowa. W dalszej kolejności ma odbyć się uzupełnienie ciągu pieszo-rowerowego z wymianą starej nawierzchni od skrzyżowania ul. Chabrowej i Jaskółczej wzdłuż ul. Kartuskiej aż do połączenia z drogą rowerową przy ul. Jaskółczej i Kartuskiej.

W najbliższym czasie będzie miała miejsce modernizacja ul. Pawiej pod kątem usprawnienia na niej komunikacji pieszej i rowerowej z dopuszczeniem lokalnego ruchu samochodowego. Na koniec warto wspomnieć o budowie chodników przy ul. Słowiczej, Sakowicza, Jaskółczej i Żurawiej (z możliwą budową skrzyżowania).

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Pustkach Cisowskich-Demptowo jest dobrze zorganizowana, kursują tutaj zarówno trolejbusy, jak i autobusy, ale mieszkańcy wciąż domagają się doprowadzeniu tu większej liczby linii. W celu ulepszenia komunikacji w dzielnicy planowane są liczne inwestycje drogowe, z których skorzystają nie tylko osoby decydujące się na transport publiczny, ale i ci podróżujący samochodami. Mają do dyspozycji dobrze zorganizowaną siatkę ulic i przede wszystkich Obwodnicę Trójmiasta i ul. Marszewską, które zapewniają bezproblemowy dojazd do południowo-zachodnich dzielnic Gdyni i tamtejszych gmin podmiejskich. Dużym ułatwieniem dla mieszkańców jest również bezpośrednie sąsiedztwo świetnie skomunikowanej z całym miastem Chylonii.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola

Niestety obecnie na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa nie ma ani jednego żłobka, a powracający do pracy rodzice najmłodszych dzieci zmuszeni są dowozić swoje pociechy do placówek położonych w pobliskiej Chylonii. Zgodnie z tendencją obowiązującą w całym mieście, znacznie więcej jest przedszkoli, bo aż dwa publiczne przy ul. Demptowskiej i Pustej oraz cztery prywatne przy ul. Pawiej, Gulgowskiego i Demptowskiej. Znajduje się wśród nich przedszkole dwujęzyczne z wykładowym językiem angielskim i elementami metody Montessori.

Szkoły podstawowe

Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną dla nieco starszych dzieci, ta również jest dość uboga. W dzielnicy mieści się tylko jedna publiczna podstawówka, placówek prywatnych nie ma wcale. Szkoła Podstawowa nr 26 im. Orła Białego przy ul. Chabrowej została niedawno odrestaurowana, co cieszy zarówno uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Pomimo tego, że na terenie dzielnicy znajduje się tylko jedna szkoła podstawowa, nie zgłasza się tu problemów z dostępnością miejsc w tej placówce. W komfortowej sytuacje są rodzice dzieci w wieku przedszkolnym. Według danych z 2020 roku, Pustki Cisowskie-Demptowo były jedną z dzielnic, w których do przedszkoli samorządowych dostały się wszystkie zgłoszone dzieci. W związku z tym przedszkola prywatne były jedynie dostępną lecz niekoniecznie wymaganą alternatywą. Oczywisty problem jest jedynie z zakwalifikowaniem do żłobka.

Licea i technika

Niestety na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa nie ma szkół średnich ani wyższych. Uczniowie dojeżdżają do placówek położonych w sąsiednich dzielnicach.

Popularne szkoły

Niełatwo wskazać placówkę edukacyjną, która cieszyłaby się na Pustkach Cisowskich-Demptowie wyjątkową popularnością. Szkół jest niewiele i wszystkie są na zbliżonym, dość dobrym poziomie. Wyróżnić można jedynie Anglojęzyczne Przedszkole Bajkoland przy ul. Demptowskiej. Szkoły prywatne i uczelnie wyższe na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa nie funkcjonują, w związku z czym w dzielnicy nie mieszka zbyt wielu studentów.

Ocena redakcji

Poza liczbą przedszkoli i dostępnych w nich miejsc, oferta edukacyjna dzielnicy jest wyjątkowo uboga. Nie ma tutaj żłobków, szkół średnich ani uczelni, rodziny z dziećmi i nieliczni studenci zmuszeni są dojeżdżać do placówek położonych w sąsiednich dzielnicach, zwłaszcza że wiele placówek na Chylonii jest położonych tuż przy granicy z Pustkami Cisowskimi-Demptowem. Obecnie mieszkańcom szczególnie doskwiera brak żłobków, ale jeśli dzielnica będzie się rozwijać, mogą pojawić się problemy z zapisaniem dziecka także do szkoły podstawowej.

4. Jak się mieszka na Pustkach Cisowskich-Demptowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Pustki Cisowskie-Demptowo to najbardziej zalesiona dzielnica Gdyni, znaczną jej część pokrywają lasy wchodzące w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym nie brakuje terenów rekreacyjnych i szlaków turystycznych różnego typu. To świetne miejsce na to, aby odpocząć na świeżym powietrzu i nie ma nic dziwnego w tym, że na weekend przyjeżdżają tu na spacery mieszkańcy także innych części miasta.

Na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa nie ma basenu, najbliższa pływalnia to Kryta Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Gospodarskiej na Chylonii. Mieszkańcy Pustek Cisowskich-Demptowa mają do dyspozycji kilka siłowni na świeżym powietrzu. Świetnie wyposażona siłownia pod chmurką znajduje się przy ul. Borowikowej, tuż obok kompleksu wielofunkcyjnych boisk. Niestety na terenie dzielnicy nie ma ani jednego klubu fitness.

Na terenie dzielnicy nie ma zbyt wielu terenów rekreacyjnych. Na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajdują się pojedyncze tereny rekreacyjne niewielkich rozmiarów z ławeczkami i stolikami, które są częstymi miejscami spotkań w okresie wiosenno-letnim. Mieszkańcy chcący aktywnie spędzić czas na terenie Pustek Cisowskich-Demptowa mogą jedynie cieszyć się przyrodniczymi walorami tego miejsca. Brak terenów rekreacyjnych jest jednym z największych minusów dzielnicy, wymagającym natychmiastowej poprawy i interwencji władz miasta.

5. Gastronomia i kultura

Na terenie dzielnicy nie ma zbyt wielu miejsc, w których można smacznie zjeść. Niestety po raz kolejny mieszkańcy chcący miło spędzić czas poza domem muszą dojeżdżać na Chylonię, w której można znaleźć restauracje serwujące kuchnie całego świata. Na Pustkach Cisowskich-Demptowie można znaleźć głównie restauracje specjalizujące się w kuchni włoskiej: są to Jolo Pizza i Pizza na Okrągło przy ul. Jaskółczej i Pizza Majk przy ul. Skarbka. Niestety brakuje tutaj także kawiarni i pubów.

Na Pustkach Cisowskich-Demptowo nie ma kina. Najbliższe to Multikino w Rumii i Kino Helios w Centrum Handlowym Riviera w gdyńskiej dzielnicy Działki Leśne. Na terenie Pustek Cisowskich-Demptowo nie działa żaden teatr. Po tego typu rozrywkę warto udać się bezpośrednio do Śródmieścia Gdyni.

Przy ul. Chabrowej działa Biblioteka Pustki Cisowskie - Filia nr 8 oferująca odwiedzającym swój księgozbiór. Obejmuje on książki papierowe oraz audiobooki. Można również skorzystać ze stanowiska komputerowego z dostępem do internetu oraz gier planszowych. Biblioteka organizuje także wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych.

Jak już zostało wspomniane, oferta gastronomiczno-kulturalna na Pustkach Cisowskich-Demptowie nie jest zbyt dobrze rozwinięta, brakuje tu zarówno restauracji, jak i kin, teatrów oraz innych instytucji kultury, a sama biblioteka nie jest w stanie tego zrekompensować. Wieczorami oraz w weekendy mieszkańcy chcący nieco się rozerwać, zwykle decydują się na spędzanie czasu w innych dzielnicach.  

6. Zdrowie

Dane o jakości powietrza na Pustkach Cisowskich-Demptowo pochodzą z miernika GA04 znajdującego się przy ul. Demptowskiej, który ocenia ją dobrze lub nawet bardzo dobrze. Okresowe pojawianie się smogu jest związane z tym, że znaczna część znajdujących się na terenie dzielnicy budynków jest wyposażona w przestarzałą instalację grzewczą. Mieszkańcom, którzy zdecydują się wymienić instalację, miasto dopłaca stosowne fundusze, a do 2024 roku władze zaplanowały wymianę wszystkich pieców kaflowych w mieszkaniach komunalnych na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji PEWIK zapewnia, że pochodząca z podziemnych pokładów kranówka na Pustkach Cisowskich-Demptowo spełnia wszelkie normy sanitarne i ma najwyższą I klasę czystości. W związku z tym, można ją pić nawet bez przegotowania. Wydobywana jest z jednego z ośmiu miejskich ujęć wody i osiemdziesięciu trzech studni głębinowych, ale trafia do mieszkań dopiero po oczyszczeniu za pomocą najnowocześniejszych dostępnych na rynku metod.

Na terenie dzielnicy działa kilka zakładów opieki zdrowotnej. Największe jest, działające na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Centrum Opieki Medycznej VitaMed przy ul. Czeremchowej. Dyżurują tam specjaliści, można przeprowadzić badania diagnostyczne i zapisać się na rehabilitację. Na Pustkach Cisowskich-Demptowie działają także przychodnie specjalistyczne, w tym Gabinet Zdrowej Stopy PodoMed i gabinet dermatologiczny przy ul. Czeremchowej, Gabinet Psychologiczny przy ul. Bławatnej i gabinet stomatologiczny przy ul. Żurawiej. Mieszkańcy często dojeżdżają do przychodni i szpitali prywatnych i publicznych położonych w sąsiadujących dzielnicach.

Jedyna apteka w dzielnicy działa w Pustkach Cisowskich i jest to Apteka Panaceum przy ul. Czeremchowej.

7. Pustki Cisowskie-Demptowo: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Pustki Cisowskie-Demptowo z pewnością nie są handlowym zagłębiem miasta. Nie ma tutaj centrum handlowego. Po większe zakupy mieszkańcy udają się do pawilonów położonych przy ul. Czeremchowej lub do sąsiednich dzielnic. Mieszkańcy Pustek Cisowskich-Demptowa podczas zakupów mają do wyboru kilka sieci supermarketów i dyskontów takich firm jak Żabka, Odido i Stokrotka. Okoliczną mapę handlową uzupełniają też pojedyncze małe, osiedlowe sklepy i sklepu specjalistyczne, np. z branży budowlanej.

Wśród miejscowych punktów usługowych zdecydowanie najwięcej jest salonów fryzjerskich i urody, nie brakuje także fachowców takich jak hydraulicy i specjaliści od instalacji gazowej, banków czy biur księgowych. Niestety poza tym oferta punktów handlowo-usługowych jest dość uboga. Warto tylko wspomnieć, że przy ul. Bławatnej znajduje się Urząd Pocztowy, a przy ul. Jaskółczej ustawiony został paczkomat.

8. Wady i zalety życia w dzielnicy

Zalety:

 • cisza i spokój,
 • wiele terenów zielonych, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy,
 • bezpieczeństwo,
 • niewielkie zagęszczenie ludności,
 • liczba przedszkoli,
 • dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa,
 • Obwodnica Trójmiasta.

Wady:

 • niewiele placówek medycznych,
 • brak żłobków, szkół średnich i wyższych.
 • brak kina, teatru i innych instytucji kultury,
 • słaba oferta gastronomiczna,
 • słabo rozwinięta oferta punktów handlowo-usługowych,
 • odległość od centrum i plaży.

Ocena redakcji

Pustki Cisowskie-Demptowo to prawdopodobnie najbardziej zielona dzielnica Gdyni, a już na pewno najbardziej zalesiona, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców ceniących sobie kontakt z naturą. Ciszę i spokój zaburzają jedynie samochody w bezpośredniej okolicy ruchliwej Obwodnicy Trójmiasta.

Niestety, osoby preferujące bardziej miejski styl życia mogą się tutaj nie odnaleźć, ponieważ brakuje tu instytucji kultury, restauracji, kawiarni i terenów rekreacyjnych, nie zachwyca także infrastruktura handlowo-usługowa. Szczególnie ubogie pod tym względem jest osiedle Demptowo. W celu odwiedzenia tego typu miejsc mieszkańcy muszą dojeżdżać do jednej z sąsiednich dzielnic, zwłaszcza Chylonii (na Pustkach Cisowskich-Demptowie funkcjonuje siedem linii autobusowych i dwie trolejbusowe).

Poważnym problemem jest wyjątkowo uboga oferta edukacyjna, brakuje tutaj żłobków, szkół średnich i wyższych i nic nie wskazuje na to, by najbliższych latach ich liczba miała się zmienić.

Czy Pustki Cisowskie-Demptowo są przyjazne dla zwierząt?

Pomimo tego, że na terenie dzielnicy nie ma wybiegu na psów, to Pustki Cisowskie-Demptowo można uznać za przyjazne zwierzętom, między innymi ze względu na znaczną ilość terenów zielonych, do których można wybierać się na spacery ze swoimi pupilami. Dla miłośników zwierząt ważne jest również to, że znajduje się tutaj położona przy ul. Jaskółczej przychodnia weterynaryjna.

9. O tym się mówi

Według ostatnio przeprowadzonego badania jakości życia w Gdyni, ponad 90% mieszkańców Pustek Cisowskich-Demptowa jest zadowolonych z życia w tym mieście, ale jednocześnie bardzo słabo ocenia samą dzielnicę. Dla władz dzielnicy i miasta był to jasny sygnał, że należy zadbać o rozwój Pustek Cisowskich-Demptowa, w związku z czym mają zamiar to uwzględnić w planach finansowych na kolejne lata.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://mapio.net

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: