Chwarzno-Wiczlino Gdynia

Redakcja

Redakcja

10.06.2020

Jak się mieszka w gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino? Co warto zobaczyć? Sprawdź na GetHome.pl

Chwarzno-Wiczlino to spokojna i cicha dzielnica położona z dala od centrum Gdyni. Pomimo peryferyjnego położenia i, co się z tym wiąże, długich dojazdów do Śródmieścia, jest to jedna z najprężniej rozwijających się części miasta, a średnia wieku mieszkańców jest najniższa w całym Trójmieście. Czy w związku z tym warto zamieszkać na Chwarznie-Wiczlinie?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Chwarzno Wiczlino Gdynia

domy na sprzedaż Chwarzno Wiczlino Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy

Chwarzno-Wiczlino to największa dzielnica Gdyni zajmująca powierzchnię 25,53 km2. Położona jest w zachodniej części miasta i od północy granicy z Pustkami Cisowskimi-Demptowem i Grabówkiem, od wschodu z dzielnicą Witomino-Leśniczówka, Witomino-Radiostacją i Karwinami, od południa z Dąbrową i od zachodu z gminami Żukowo i Szemud, Wejherowem oraz Wzgórzami Chwarznieńskimi. Składa się z dwóch osiedli: Chwarzno i Wiczlino, które jeszcze w latach 70. formalnie były wsiami.

Chwarzno-Wiczlino - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Najnowsze dane statystyczne opublikowane przez miasto Gdynia podają, że Chwarzno-Wiczlino zamieszkują 12 563 osoby, z czego znaczną większość, bo aż 7408, stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Mieszkańcy w wieku przedprodukcyjnym i poprodukcyjnym nie są już tak liczni, bo jest ich odpowiednio 3348 i 1807 osób.

Interesującym zjawiskiem jest wzrost liczby osób zamieszkujących tę dzielnicę, ponieważ od 2015 roku wzrosła ona o około 2000 osób. Jest to nietypowe, ponieważ tendencja w większości gdyńskich dzielnic jest zdecydowanie spadkowa. Zagęszczenie ludności jest jednak najmniejsze w całym mieście, bo wynosi zaledwie 492 osoby na km2 (w przypadku większości dzielnic ten wynik oscyluje wokół 1000-2000 osób lub więcej, nawet do ponad 6000).

Chwarzno-Wiczlino - osiedla

W skład dzielnicy Chwarzno-Wiczlino wchodzą dwa osiedla, które razem stanowią jej nazwę. Są to oczywiście:

Chwarzno - dawna wieś folwarczna rozciągająca się wzdłuż ul. Chwarznieńskiej, obecnie osiedle podmiejskie o zwartej zabudowie: jednorodzinnej i niskiej wielorodzinnej. Znaczną część osiedla zajmują tereny zielone.

Wiczlino - dawna wieś sołecka włączona w obręb Gdyni w latach 70. zeszłego wieku. Obecnie dominują w niej tereny zielone (w tym uprawne) oraz rozproszona zabudowa jednorodzinna. W skład osiedla wchodzi nie tylko dawne centrum wsi (okolice ul. Suchej, Śliskiej i Wiczlińskiej) charakteryzujące się dużym stopniem urbanizacji, ale też część Kolonii Chwaszczyńskiej, Wielka Rola i Wiczlino Wybudowane dzielące się dalej na Zielenisz, Wiczlino Ogród, Patio Róży, Dębową Górę i Niemotowo.

Od kilku lat oba osiedla są systematycznie rozbudowywane zarówno dzięki inwestycjom miejskim, jak i prywatnym inwestorom, głównie deweloperom.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Pomimo tego, że Chwarzno-Wiczlino zamieszkuje blisko 13 tys. osób, to zagęszczenie ludności jest najmniejsze w całej Gdyni, więc nie można uznać tej dzielnicy za zatłoczoną. W związku z tym nie notuje się tutaj problemów z dostępem do placówek zdrowotnych czy znalezieniem miejsca parkingowego, dzięki czemu jest to idealna dzielnica dla rodzin z dziećmi i seniorów, którzy doceniają łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych oraz ciszę i spokój. Znacznie mniej powodów do zamieszkania w Chwarznie-Wiczlinie mają studenci oraz osoby pracujące w centrum miasta, ponieważ dojazd do Śródmieścia Gdyni może zająć nawet godzinę.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Gdynia jest jednym z najlepiej ocenianych przez swoich mieszkańców miast w Polsce, głównie dzięki równowadze między liczbą i dostępnością terenów zielonych i tych bardziej zurbanizowanych. W Chwarznie-Wiczlinie przeważają pierwsze z wyżej wymienionych, choć nie brakuje tu także infrastruktury handlowo-usługowej oraz placówek edukacyjnych.

Zdaniem mieszkańców największą zaletami dzielnicy są cisza, spokój oraz miłe i zżyte ze sobą sąsiedztwo. Należy jednak podchodzić do nich z rezerwą, ponieważ osoby ceniące sobie dynamiczny, miejski styl życia mogą się tutaj nie odnaleźć. Mimo licznych inwestycji dzielnica zachowała swój wiejski charakter widoczny zwłaszcza na Wiczlinie.

Planowany rozwój

Od kilku lat Chwarzno-Wiczlino cieszy się ogromną popularnością wśród deweloperów, który odkryli ogromny potencjał tej dzielnicy, zarówno jeśli chodzi o niezagospodarowane połacie terenu, jak i miejscowe okoliczności przyrody. Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało tu kilkanaście dużych osiedli mieszkaniowych, a w tym roku do oddania mają zostać przygotowane Osiedle Wiczliński Potok przy ul. Wiczlińskiej, Tęczowe Ogrody przy ul. Tęczowej, Fort Forest przy ul. Niemena,  Sokółka Zielenisz przy ul. Staniszewskiego, czy Wiczlino-Ogród przy ul. Filipkowskiego.

Inwestycjom deweloperskim towarzyszą rewitalizacje miejscowych dróg. Planowana jest kompleksowa przebudowa ulic Westy i Posejdona (wraz z kanalizacją deszczową), przebudowa ulic Marsa i Jowisza, remont drogi S6 na wysokości Chwarzna i budowa oświetlenia przy ul. Jana Kazimierza. Mieszkańcy dzielnicy domagają się modernizacji wielu pomniejszych dróg oraz chodników, ponieważ większość z nich jest zaniedbana, a asfalt i płyty chodnikowe rozpadają się. Obecnie w planach nie ma budowy nowych ulic.

Chwarzno-Wiczlino - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Chwarzno-Wiczlino, podobnie jak większość zachodnich dzielnic miasta, nie słynie z atrakcji turystycznych. Turyści właściwie się tutaj nie pojawiają, nawet w celach noclegowych. Zwykle trafiają tu miłośnicy historii Gdyni poszukujący śladów po dawnych budynkach i miejskiej kulturze. Chętnie odwiedzają oni nieliczne gospodarstwa wybudowane jeszcze w czasach, gdy zarówno Chwarzno, jak i Wiczlino były wsiami i sołectwami. Poza tym dużą popularnością cieszą się wycieczki piesze i rowerowe po dzielnicy, która przecież słynie z licznych terenów zielonych. Pozwalają one odpocząć od zgiełku miasta.

Czy Chwarzno-Wiczlino to bezpieczna dzielnica?

Chwarzno-Wiczlino uważane jest za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Gdyni. Zwykle nie zgłasza się tutaj ani poważnych przestępstw, ani wykroczeń, a o bezpieczeństwo mieszkańców dbają policjanci pracujący na Komisariacie Policji Gdynia Chwarzno przy ul. Staniszewskiego. Na terenie dzielnicy znajduje się także Ochotnicza Straż Pożarna oraz EkoPatrol zajmujący się ochroną środowiska oraz zwierząt.

Władze dzielnicy regularnie budują oświetlenie nawet przy najkrótszych okolicznych ulicach, zwłaszcza w okolicy szkół oraz placówek zdrowotnych. Niestety, znaczna część Chwarzna-Wiczlina nie jest objęta monitoringiem miejskim.

Atrakcje dla dzieci

Oferta dla dzieci na Chwarznie-Wiczlinie koncentruje się głównie wokół infrastruktury i aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placów zabaw, z których największe i najnowocześniejsze są położone przy dużych inwestycjach deweloperskich i otwarte dla wszystkich chętnych. Spośród nich warto wymienić obiekty przy ul. Leona Kąkola i Janki Brylla z wydzielonymi miejscami dla młodszych i starszych dzieci.

Na terenie dzielnicy znajduje się także wiele miejsc dla dzieci i dorosłych prowadzących sportowy styl życia. Są to zarówno starodawne, jak i nowoczesne pokryte nawierzchnią bitumiczną boiska, kort tenisowy oraz bieżnie — większość przy szkole przy ul. Filipkowskiego i Wiczlińskiej, gdzie w najbliższym czasie powstanie także kryty basen.

Rodzice mieszkający na Chwarznie-Wiczlinie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem dla swoich dzieci miejsca w placówkach edukacyjnych oraz interesujących zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych, działają tutaj szkoły języka angielskiego, biblioteka oraz instytucje prywatne kierujące swoje działania do najmłodszych i ich opiekunów. Brakuje tutaj jednak dużych ośrodków kulturalnych takich jak kina czy muzea.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Chwarzna-Wiczlina do centrum?

Dojazd z Chwarzna-Wiczlina do centrum miasta zwykle zajmuje około 60 minut. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy - peryferyjne położenie, zły stan większości dróg dojazdowych, a także brak transportu szynowego. Efektem tego jest fakt, że większość mieszkańców preferuje poruszanie się komunikacją samochodową, przez co najważniejsze ulice dzielnicy są zwykle zakorkowane. Poza transportem na własną rękę, do centrum można dojechać jedynie autobusami, dla których w ostatnim czasie powstał specjalny buspas. Nie poprawił on jednak nie sytuacji w dzielnicy.

Tramwaje 

W Gdyni nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Zamiast tego po mieście kursują trolejbusy, z których rocznie korzysta blisko 350 mln pasażerów. Jednak dojeżdżają one tylko do tych dzielnic, do których poprowadzone zostały sieci trakcyjne. Niestety, ze względu na znaczne oddalenie od centrum oraz brak odpowiedniej infrastruktury, nie udało się na Chwarznie-Wiczlinie wybudować słupów oraz linii trakcyjnych niezbędnych do wprowadzenia tutaj transportu trolejbusowego.

Najbliższe przystanki znajdują się na Karwinach oraz Dąbrowie, jednak większość mieszkańców Chwarzna-Wiczlina skazana jest na transport autobusowy oraz samochodowy.

Autobusy

Komunikacja autobusowa na Chwarznie-Wiczlinie jest jedynym dostępnym rodzajem transportu publicznego. Kursują tu zarówno autobusy miejskie, jak i regionalne łączące Gdynię z podmiejskimi gminami zachodnimi, a najważniejsze przystanki zlokalizowane są przy ul. Leona Staniszewskiego (Chwarzno Sokółka) i ul. Chwarznieńskiej (Wiczlino Niemotowo). Linie przejeżdżające przez dzielnicę to:

 • Linia 103 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Obłuże Maciejewicza,
 • Linia 121 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Redłowo Szpital,
 • Linia 140 — łącząca Wiczlino Niempotowo i Gdynię Dworzec Główny PKP,
 • Linia 141 — łącząca Witomino Sosnową i Pogórze Górne,
 • Linia 147 — łącząca Karwiny Tesco 02 i Gdynię Dworzec Główny PKP,
 • Linia 160 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Gdynię Dworzec Główny PKP,
 • Linia 172 — łącząca Wiczlino Niempotowo i Karwiny Tesco 02,
 • Linia 760 — łącząca Wiczlino Działki i Węzeł Franciszki Cegielskiej.

Kursuje tutaj także linia N20  łącząca Chwarzno Sokółkę i Karwiny Tesco 02.

Dworce/zajezdnie

Z powody niekorzystnego położenia z dala od centrum oraz pozostałych ważnych części miasta, na terenie Chwarzna-Wiczlina nie ma dworców ani dużych zajezdni. Znajduje się tutaj jedynie ważna dla mieszkańców dzielnicy pętla autobusowa Chwarzno Sokółka przy ul. Staniszewskiego. Można stąd dojechać, między innymi, do Dworca Głównego.

Chwarzno-Wiczlino - ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe na Chwarznie-Wiczlinie mają charakter wyspowy, trudno się nimi przemieszczać po całej dzielnicy lub poza nią i znajdują się głównie przy szkołach i dużych osiedlach mieszkaniowych (ul. Chwarznieńska, Wiczlińska, Filipkowskiego). Miłośnicy komunikacji rowerowej mogą się jednak cieszyć licznymi szlakami i trasami rowerowymi. Według przewodnika wydanego przez władze miasta przez Chwarzno-Wiczlino przebiega aż sześć tras i są to: Witomino-Chwarzno, Dąbrowa-Chwarzno, Demptowo-Chwarzno, Wielki Kack-Dąbrowa, Karwiny-Obwodnica Trójmiasta i Wiczlino-Chwarzno.

Główne ulice

Przez Chwarzno-Wiczlino przebiegają przynajmniej dwie ważne dla całego miasta ulice i są to: ul. Chwarznieńska (czwarta co do długości ulica w Gdyni) i ul. Wiczlińska (trzecia co do długości). Są to arterie komunikacyjne przebiegające przez kilka dzielnic, w związku z czym są często zakorkowane. Istotna, zwłaszcza ze względu na znajdującą się tam pętlę autobusową, jest również ul. Staniszewskiego.

Planowane duże inwestycje

Najważniejszą planowaną na najbliższe lata inwestycją jest doprowadzenie linii kolejowej do zachodnich części Gdyni, w tym do Chwarzna-Wiczlina. Plan znajduje się w programie strategicznym na lata 2021-2027 i ma być finansowany ze środków Unii Europejskiej. Na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej jest budowa dawno wyczekiwanej obwodnicy Witomina, która łączyłaby ulice Chwarznieńską i Kielecką i tym samym rozładowałaby te i okoliczne zawsze zakorkowane ulice. Znacznie szybciej, bo prawdopodobnie jeszcze w tym roku, odbędzie się remont ulic Westy i Posejdona oraz Marsa i Jowisza.

Ocena redakcji

Organizacja transportu publicznego na Chwarznie-Wiczlinie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mówi się, że zarząd transportu miejskiego nie nadąża za dynamicznym rozwojem dzielnicy i dużymi inwestycjami deweloperskimi, przez co okoliczne ulice oraz drogi dojazdowe są wiecznie zakorkowane, a sytuacji nie pomaga fakt, że większość mieszkańców wciąż preferuje transport samochodowy.

Wszystko ma się zmienić po długo wyczekiwanej budowie obwodnicy Witomina, modernizacji nawierzchni dróg oraz doprowadzeniem do Chwarzna-Wiczlina linii kolejowej, dzięki której na ulicach będzie mniej samochodów.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Chwarznie-Wiczlinie

Na terenie Chwarzna-Wiczlina znajduje się pięć żłobków niepublicznych (ul. bp. Pelczara, Merkurego, Okrężna, Wiczlińska i Filipkowskiego) oferujących opiekę częściową oraz całodzienną i zróżnicowany program nauczania. Część z nich należy do zespołu szkół, tak jest między innymi z placówką przy ul. Filipkowskiego. Oferta przedszkoli w dzielnicy jest wyjątkowo bogata. Działają tu trzy placówki publiczne i dziesięć niepublicznych, wśród których znajdziemy przedszkole dwujęzyczne, kompetencyjne, artystyczne i matematyczne. Trudno oszacować liczbę dostępnych miejsc, ponieważ rokrocznie placówki ustalają nowe limity, ale zwykle szacuje się je na około 150-200 miejsc w żłobkach i nieco ponad 300 w przedszkolach.

Szkoły podstawowe

Na Chwarznie-Wiczlinie znajdują się dwie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kazimierza Demela przy ul. Jowisza i Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Wiczlińskiej (na granicy między Chwarznem-Wiczlinem i Dąbrową). Są to nowoczesne i świetnie wyposażone placówki zapewniające wysoki poziom nauczania, cieszące się popularnością również wśród uczniów z pobliskich dzielnic.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Zwykle nie zgłasza się problemów z dostępnością miejsc w szkołach podstawowych, ponieważ do samej placówki przy ul. Wiczlińskiej  uczęszcza 1250 uczniów. Znacznie więcej problemów ze znalezieniem wolnych miejsc mają rodzice najmłodszych dzieci, ponieważ żłobki i na Chwarznie-Wiczlinie nie są w stanie przyjąć wszystkich chętnych. W dzielnicy wciąż przybywa osiedli mieszkaniowych, a władze miasta i prywatni inwestorzy nie nadążają z otwieraniem nowych placówek.

Licea i technika

Na granicy między Chwarznem-Wiczlinem i Dąbrową znajduje się jedna szkoła średnia i jest to XVII Liceum Ogólnokształcące mające swoją siedzibę pod tym samem adresem, co Szkoła Podstawowa nr 37 i Przedszkole nr 59 - przy ul. Wiczlińskiej. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie, ponieważ od 2019 roku jest zrzeszona w programie Microsoft Flagship School, w ramach którego uzyskała ogromne fundusze na remont placówki, jej wyposażenie oraz różne formy zarządzania oraz wsparcia dla nauczycieli i uczniów.

Popularne szkoły

Dużą popularnością cieszą się obie szkoły podstawowe znajdujące się na terenie Chwarzna-Wiczlina oraz tutejsze liceum ogólnokształcące. Również miejscowe przedszkola wyróżniają się w okolicy różnorodną ofertą edukacyjną i wysokim poziomem nauczania. Niestety, w dzielnicy nie ma szkół wyższych.

Ocena redakcji

Ofertę edukacyjną Chwarzna-Wiczlina należy ocenić jako dobrą, ale niewystarczającą, co wiążę się z tym, że placówki edukacyjne pojawiają i rozwijają się wolniej niż inwestycje deweloperskie. Pomimo dużej liczby żłobków i przedszkoli, wciąż notuje się problemy z dostępnością miejsc. Władze miasta obiecują jednak zwiększyć limity miejsc i sukcesywnie rozbudowywać kolejne placówki.

4. Jak się mieszka na Chwarznie-Wiczlinie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Ze względu na swój podmiejski charakter, Chwarzno-Wiczlino jest jedną z najbardziej zielonych dzielnic Gdyni i znaczną część jej obszaru pokrywają łąki, pola uprawne i lasy. W związku z tym nie ma tutaj zbyt wiele odgórnie wytyczonych parków, ponieważ mieszkańcy mogą cieszyć się swobodnym dostępem do natury wokół siebie na szlakach pieszych, rowerowych oraz trasach do jazdy konno lub na nartach. Jednym z niewielu typowo miejskich parków jest niedawno zmodernizowany Park Chwarzno oraz Rodzinny Ogródek Działkowy "Zielony".

Przy ul. Chwarznieńskiej znajduje się teren rekreacyjny, gdzie mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z boisk do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki plażowej, stołu do ping-ponga i łapaczy piłek, a przy ul. Wiczlińskiej już niedługo znajdzie się działająca przy zespole szkół pływalnia.

Poza spędzaniem czasu na łonie natury aktywni fizycznie mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina mogą uczęszczać do siłowni sieci Zdrofit przy ul. Niemena oraz siłowni zewnętrznej przy ul. Janki Brylla. Miłośnicy intensywnego wysiłku fizycznego mogą sprawdzać się w zawodach thriatlonowych Enea Ironman, których trasa przebiega przez Chwarzno-Wiczlino.

Znaczną  popularnością wśród mieszkańców dzielnicy cieszy się Stajnia Wiczlino Niemotowo oferująca naukę jazdy konnej, oprowadzanie po koniach dla dzieci oraz hotel dla koni.

5. Gastronomia i kultura

Chwarzno-Wiczlino nie jest najważniejszym punktem na kulinarnej mapie Gdyni, ale można tu znaleźć kilka restauracji, w których można smacznie zjeść. Największą popularnością wśród mieszkańców dzielnicy cieszy się kuchnia włoska, której można spróbować w L'Appetito Cuisine and Pasta przy ul. Kamrowskiego i Pizzerii Gattuso przy ul. Staniszewskiego.

Kuchni japońskiej można skosztować w wysoko ocenianym sushi barze Sakura Sushi przy ul. gen. Zaruskiego, a na lunch warto wpaść do Bar & Bistro Lemon Express przy ul. Filipkowskiego i Bistro Oregano przy ul. Staniszewskiego. Niestety, wszystkie te restauracje znajdują dość blisko siebie, przez co mieszkańcy dalej położonych rejonów dzielnicy mogą mieć problem ze znalezieniem miejsca blisko swojego domu.

Niestety, na terenie dzielnicy nie ma kin, jedynie w miesiącach letnich, okazjonalnie, organizowane są pokazy filmowe w ramach kina plenerowego. Na Chwarznie-Wiczlinie nie ma ani jednego teatru. Od kilku lat brakuje także miejskiej biblioteki. Funkcję dzielnicowej placówki tego typu pełnią biblioteki położone na Witominie i Witominie Leśniczówce.

Na Chwarznie-Wiczlinie odczuwa się brak dużych instytucji kulturalnych i nie zapowiada się, by jakiekolwiek nowe miałyby się tutaj pojawić. Mieszkańcy dzielnicy zmuszeni są dojeżdżać do placówek położonych w innych dzielnicach lub zadowalać się wydarzeniami kulturalnymi okazjonalnie organizowanymi w okolicy ich miejsca zamieszkania. 

6. Zdrowie

Jakość powietrza w dzielnicy oceniana jest jako dobra albo bardzo dobra, okazjonalne problemy ze smogiem zdarzają się rzadko i są wynikiem obecności przestarzałych instalacji grzewczych oraz znacznym natężeniu ruchu samochodowego. Na Chwarznie znajduje się miernik jakości powietrza, który zapewnia miarodajny wynik.

Władze miasta zapewniają, że na terenie całej Gdyni można i warto pić wodę z kranu i nie inaczej jest na Chwarznie-Wiczlinie. Dzięki nowoczesnemu sposobowi oczyszczania za pomocą promieniowania lamp UV, miejscowa kranówka posiada I klasę czystości i jest zdatna do picia nawet bez przegotowania.

Mieszkańcy Chwarzna mogą wybierać spośród kilkunastu przychodni oraz klinik i raczej nie narzekają na miejscową służbę zdrowia. Spośród ośrodków mających podpisaną umowę z NFZ warto wymienić Medica Wiczlino przy ul. Wiczlińskiej i Przychodnię Sokółka przy ul. Staniszewskiego, obie przyjmują pacjentów równie prywatnie i oferują szeroki wachlarz usług. Godne uwagi są także Centrum Medyczne Revital przy ul. Chwarznieńskiej, Zakład Rehabilitacji również przy ul. Chwarznieńskiej, Zakątek Agi przy ul. Deszczowej i liczne gabinety stomatologiczne. Pozostałe przychodnie i szpitale prywatne znajdują się w innych dzielnicach.

Na terenie dzielnicy znajdują się trzy duże apteki: Apteka Serdeczna przy ul. Staniszewskiego, Multiapteka Chwarznieńska i Apteka Medica przy ul. Wiczlińskiej, które odpowiadają potrzebom mieszkańców.

7. Chwarzno-Wiczlino: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Według badania przeprowadzonego na początku 2020 roku mieszkańcom Chwarzna-Wiczlina zdecydowanie doskwiera brak dużej galerii handlowej. Najbliższe centra handlowe znajdują się w sąsiednich dzielnicach i nic nie wskazuje, by władze dzielnicy planowały budowę takiego centrum na terenie dzielnicy.

Na terenie dzielnicy nie brakuje supermarketów i dyskontów, znajdują się tutaj Lidl, Biedronka, Odido i kilka Żabek. Ich bogaty asortyment sprawia, że mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina nie musza jeździć po duże zakupy spożywcze do innych dzielnic. Znajdą tutaj także wielkopowierzchniowe sklepy specjalistyczne, np. budowlane.

Na Chwarznie-Wiczlinie znajduje się wiele drobnych punktów handlowo usługowych specjalizujących się w różnych branżach. Szczególnie popularne są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz niewielkie firmy prowadzone przez fachowców oraz hobbystów. Pod tym względem dzielnica jest całkowicie samowystarczalna.

8. Wady i zalety

Zalety:

 • niewielkie zagęszczenie ludności,
 • najniższa średnia wieku mieszkańców,
 • dynamicznie rozbudowujące się osiedla,
 • bezpieczeństwo i służba zdrowia,
 • dużo terenów zielonych,
 • wysoka jakość powietrza oraz kranówki,
 • cisza i spokój.

Wady:

 • zły stan dróg dojazdowych,
 • brak transportu szynowego,
 • częste korki,
 • długi dojazd do centrum,
 • niewystarczająca oferta edukacyjna,
 • wyjątkowo uboga oferta kulturalna.

Ocena redakcji

Chwarzno-Wiczlino to spokojna dzielnica położona z dala od zgiełku miasta, co jest jego wielką zaletą, zwłaszcza dla osób ceniących ciszę i spokój, ale może też być ogromną wadą, ponieważ dojazd do centrum jest wyjątkowo czasochłonny. Jeśli chodzi o komunikację miejską, to dojeżdżają tu tylko linie autobusowe, przez co większość mieszkańców decyduję się na transport samochodowy.

Pomimo tych minusów, liczba ludności Chwarzna-Wiczlina wzrasta, co dostrzegają deweloperzy budujący coraz to nowe osiedla mieszkaniowe. Mieszkańców przyciąga tutaj ogromna liczba terenów zielonych, bezpieczeństwo i sprawnie funkcjonująca służba zdrowia oraz cisza i spokój. Niestety, cieniem kładą się problemy z dostępnością miejsc w placówkach edukacyjnych i uboga oferta kulturalna.

Czy Chwarzno-Wiczlino jest przyjazne dla zwierząt?

Pomimo tego, że na Chwarznie-Wiczlinie nie ma nowoczesnej infrastruktury dla zwierząt, ich właściciele powinni być zadowoleni z mieszkania w tej dzielnicy z powodu bliskości licznych terenów zielonych, w których można bez obaw spędzać czas ze swoimi psimi podopiecznymi. Nie brakuje tutaj także przychodni weterynaryjnej.

9. O tym się mówi

Mieszkańcy od lat domagają się dwóch dużych inwestycji drogowych, a mianowicie budowy obwodnicy Witomina i doprowadzenia do zachodnich części Gdyni transportu szynowego. Oba przedsięwzięcia są na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowe i wzbudzają ogromne emocje wśród osób mieszkających na Chwarznie-Wiczlinie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: