- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Prawo budowlane a Polski Ład - nowe zmiany
W ramach Polskiego Ładu ustawodawca zdecydował się nie tylko na zmiany w PIT ale również - na wprowadzenie zmian w prawie budowlanym.
Mowa m.in. o umożliwieniu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni do 70 mkw. bez konieczności uzyskania pozwolenia.
Zmiany dotyczące budowy domów do 70 mkw.
Aby wprowadzić planowane zmiany, konieczna była nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W związku z tym przygotowano ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a następnie - wydano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Celem ustawodawcy było zapewnienie prostych rozwiązań prawnych, które umożliwią budowę domów jednorodzinnych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tego względu w przypadku budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. zrezygnowano z wymogu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Nie trzeba mieć również kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy - wystarczy zgłoszenie budowy. Inwestor bierze jednak tym samym odpowiedzialność za cały proces na siebie.
Tereny opracowane w MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy
Możliwość budowy domu do 70 mkw. bez pozwolenia na zgłoszenie dotyczy terenów, dla których opracowane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy - co również ma być prostsze i szybsze niż wcześniej.
Organ, który takie pozwolenie wydaje, będzie mieć na to maksymalnie 90 dni. Po jego upływie organ będzie zmuszony do zapłacenia kary. Co istotne, w przypadku budynków mieszkalnych wolnostojących, mających nie więcej niż dwie kondygnacje, o powierzchni zabudowy do 70 mkw., termin ten jest od nowego roku jeszcze krótszy - i wynosi 21 dni.
Należy jednak pamiętać, że obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Nowelizacja jest skierowana do inwestorów, innych uczestników procesu, organów administracji architektoniczno-budowlanej czy organów nadzoru budowlanego i urzędów gmin. Jej skutkiem ma być przede wszystkim przyspieszenie i uproszczenie procesu budowlanego.
Finansowanie nieruchomości z wykorzystaniem kredytu
To jednak nie koniec zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Także kredyt hipoteczny z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym to propozycja rządku skierowana do osób zainteresowanych zakupem lub budową pierwszej nieruchomości - mieszkania i domu.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Zachęcamy do lektury artykułu opracowanego przez naszego eksperta.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!