placement placeholder
placement placeholder

Prawo budowlane a Polski Ład - nowe zmiany

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.02.2022

Jak założenia rządowego Polskiego Ładu wpływają na prawo budowlane? Co się zmieni w obowiązujących przepisach? Sprawdź.

W ramach Polskiego Ładu ustawodawca zdecydował się nie tylko na zmiany w PIT ale również - na wprowadzenie zmian w prawie budowlanym.

Mowa m.in. o umożliwieniu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni do 70 mkw. bez konieczności uzyskania pozwolenia.

Zmiany dotyczące budowy domów do 70 mkw.

Aby wprowadzić planowane zmiany, konieczna była nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W związku z tym przygotowano ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a następnie - wydano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Celem ustawodawcy było zapewnienie prostych rozwiązań prawnych, które umożliwią budowę domów jednorodzinnych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tego względu w przypadku budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. zrezygnowano z wymogu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Nie trzeba mieć również kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy - wystarczy zgłoszenie budowy. Inwestor bierze jednak tym samym odpowiedzialność za cały proces na siebie.

Tereny opracowane w MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy

Możliwość budowy domu do 70 mkw. bez pozwolenia na zgłoszenie dotyczy terenów, dla których opracowane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy - co również ma być prostsze i szybsze niż wcześniej.

Organ, który takie pozwolenie wydaje, będzie mieć na to maksymalnie 90 dni. Po jego upływie organ będzie zmuszony do zapłacenia kary. Co istotne, w przypadku budynków mieszkalnych wolnostojących, mających nie więcej niż dwie kondygnacje, o powierzchni zabudowy do 70 mkw., termin ten jest od nowego roku jeszcze krótszy - i wynosi 21 dni.

Należy jednak pamiętać, że obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Nowelizacja jest skierowana do inwestorów, innych uczestników procesu, organów administracji architektoniczno-budowlanej czy organów nadzoru budowlanego i urzędów gmin. Jej skutkiem ma być przede wszystkim przyspieszenie i uproszczenie procesu budowlanego.

Finansowanie nieruchomości z wykorzystaniem kredytu

To jednak nie koniec zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Także kredyt hipoteczny z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym to propozycja rządku skierowana do osób zainteresowanych zakupem lub budową pierwszej nieruchomości - mieszkania i domu.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Zachęcamy do lektury artykułu opracowanego przez naszego eksperta.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: