- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Sądowe zabezpieczenie nieruchomości - jak znieść?
W określonych sytuacjach na nieruchomości może zostać ustanowione sądowe zabezpieczenie, które uniemożliwi jej ewentualną odsprzedaż lub obciąży ją hipoteką przymusową. Jak znieść sądowe zabezpieczenie tego rodzaju?
Sądowe zabezpieczenie nieruchomości – na czym polega i kiedy jest stosowane?
Wierzyciel lub osoba, która rości sobie prawo do nieruchomości, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie sądowego zabezpieczenia nieruchomości. By było to możliwe, wnioskodawca musi uprawdopodobnić swe roszczenie oraz wykazać, że brak takiego zabezpieczenia utrudni mu lub uniemożliwi dochodzenie należności od pozwanej osoby. Ustanowione zabezpieczenie nie może być jednak przesadnie uciążliwe dla posiadacza nieruchomości.
Co ważne, na tym etapie wnioskodawca nie musi udowadniać swej racji, a jedynie wykazać, że jest ona wysoce prawdopodobna. Sądowe zabezpieczenie nieruchomości może przybrać formę:
- zakazu sprzedaży nieruchomości,
- obciążenia nieruchomości,
- ustanowienia hipoteki przymusowej do kwoty roszczenia.
Jeśli na nieruchomość zostało nałożone sądowe zabezpieczenie, nie oznacza to jednak, że nie można wnioskować o jego zniesienie.
Jak znieść sądowe zabezpieczenie nieruchomości?
Posiadacz nieruchomości, na którą nałożono sądowe zabezpieczenie, ma do wyboru kilka dróg postępowania, by ubiegać się o zniesienie wspomnianego zabezpieczenia.
- Złożenie zażalenia na postanowienie o ustanowieniu zabezpieczenia – by było ono jak najskuteczniejsze, należy podważyć w nim przesłanki, na jakie powołała się osoba wnioskująca o ustanowienie zabezpieczenia. Warto zgromadzić stosowną dokumentację dowodową i dołączyć do zażalenia.
- Wnioskowanie o uchylenie lub o zmianę zabezpieczenia, gdy zmieni się lub zdezaktualizuje przyczyna jego ustanowienia.
- Skorzystanie z depozytu sądowego, w którym złożona zostanie kwota roszczenia, przez co zabezpieczenie na nieruchomości wygaśnie.
Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z jednego z powyższych rozwiązań nie wyklucza skorzystania z kolejnych, gdyby wcześniejsze kroki się nie powiodły. W praktyce wielu pozwanych zaczyna od składania zażaleń, a dopiero, gdy nie zostaną one uwzględnione, wykorzystywane bywają dwa kolejne rozwiązania.
Zażalenie - procedura
Decydując się na złożenie zażalenia, warto skupić się na podważeniu przesłanek wnioskodawcy. Wnioskując o uchylenie lub zmianę zabezpieczenia, można starać się wykazać, że jest to zabezpieczenie zbyt uciążliwe dla pozwanej osoby – na przykład dowodząc, że brak możliwości sprzedaży nieruchomości może skutkować bankructwem.
Wnosząc o ustanowienie depozytu sądowego, należy dysponować kwotą roszczenia, która zostanie zablokowana na sądowym rachunku do czasu rozstrzygnięcia sprawy – gdy sąd rozstrzygnie ją na korzyść wierzyciela, zostaną mu wypłacone środki. Gdyby postępowanie potoczyło się na korzyść dłużnika, odzyska on stosowną część kwoty z depozytu.
Sądowe zabezpieczenie nieruchomości może być wyjątkowo uciążliwe dla jej posiadacza, dlatego też warto wnioskować o jego zniesienie, jeśli jest to możliwe.
Przeczytaj również, na czym polega procedura zasiedzenia nieruchomości.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!