Sądowe zabezpieczenie nieruchomości - jak znieść?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 31.03.2022

Na czym polega sądowe zabezpieczenie nieruchomości? Jak je znieść? Jak złożyć zażalenie, wnioskując o uchylenie lub zmianę zabezpieczenia? Przeczytaj.

W określonych sytuacjach na nieruchomości może zostać ustanowione sądowe zabezpieczenie, które uniemożliwi jej ewentualną odsprzedaż lub obciąży ją hipoteką przymusową. Jak znieść sądowe zabezpieczenie tego rodzaju?

Sądowe zabezpieczenie nieruchomości – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Wierzyciel lub osoba, która rości sobie prawo do nieruchomości, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie sądowego zabezpieczenia nieruchomości. By było to możliwe, wnioskodawca musi uprawdopodobnić swe roszczenie oraz wykazać, że brak takiego zabezpieczenia utrudni mu lub uniemożliwi dochodzenie należności od pozwanej osoby. Ustanowione zabezpieczenie nie może być jednak przesadnie uciążliwe dla posiadacza nieruchomości.

Co ważne, na tym etapie wnioskodawca nie musi udowadniać swej racji, a jedynie wykazać, że jest ona wysoce prawdopodobna. Sądowe zabezpieczenie nieruchomości może przybrać formę:

Jeśli na nieruchomość zostało nałożone sądowe zabezpieczenie, nie oznacza to jednak, że nie można wnioskować o jego zniesienie.

Jak znieść sądowe zabezpieczenie nieruchomości?

Posiadacz nieruchomości, na którą nałożono sądowe zabezpieczenie, ma do wyboru kilka dróg postępowania, by ubiegać się o zniesienie wspomnianego zabezpieczenia

  • Złożenie zażalenia na postanowienie o ustanowieniu zabezpieczenia – by było ono jak najskuteczniejsze, należy podważyć w nim przesłanki, na jakie powołała się osoba wnioskująca o ustanowienie zabezpieczenia. Warto zgromadzić stosowną dokumentację dowodową i dołączyć do zażalenia.
  • Wnioskowanie o uchylenie lub o zmianę zabezpieczenia, gdy zmieni się lub zdezaktualizuje przyczyna jego ustanowienia.
  • Skorzystanie z depozytu sądowego, w którym złożona zostanie kwota roszczenia, przez co zabezpieczenie na nieruchomości wygaśnie.

Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z jednego z powyższych rozwiązań nie wyklucza skorzystania z kolejnych, gdyby wcześniejsze kroki się nie powiodły. W praktyce wielu pozwanych zaczyna od składania zażaleń, a dopiero, gdy nie zostaną one uwzględnione, wykorzystywane bywają dwa kolejne rozwiązania.

Zażalenie - procedura

Decydując się na złożenie zażalenia, warto skupić się na podważeniu przesłanek wnioskodawcy. Wnioskując o uchylenie lub zmianę zabezpieczenia, można starać się wykazać, że jest to zabezpieczenie zbyt uciążliwe dla pozwanej osoby – na przykład dowodząc, że brak możliwości sprzedaży nieruchomości może skutkować bankructwem.

Wnosząc o ustanowienie depozytu sądowego, należy dysponować kwotą roszczenia, która zostanie zablokowana na sądowym rachunku do czasu rozstrzygnięcia sprawy – gdy sąd rozstrzygnie ją na korzyść wierzyciela, zostaną mu wypłacone środki. Gdyby postępowanie potoczyło się na korzyść dłużnika, odzyska on stosowną część kwoty z depozytu.

Sądowe zabezpieczenie nieruchomości może być wyjątkowo uciążliwe dla jej posiadacza, dlatego też warto wnioskować o jego zniesienie, jeśli jest to możliwe.

Przeczytaj również, na czym polega procedura zasiedzenia nieruchomości

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: