- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie powinny być wymiary miejsca parkingowego;
- czy liczba miejsc postojowych jest normowana prawnie;
- jaka powinna być odległość miejsc parkingowych od granicy działki.
Obowiązujące wymiary miejsc parkingowych
W przypadku budownictwa jednorodzinnego liczbę stanowisk postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania. Kluczowe znaczenie ma odległość miejsc parkingowych od okien budynków i granicy działki budowlanej. Pod uwagę należy też wziąć długość i szerokość miejsca parkingowego. Wymiary dopuszczalnych stanowisk zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 14 listopada 2017 r. Ile wynoszą? 1 stycznia 2018 roku weszło z życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Po zmianie przepisów wymiary miejsca parkingowego powinny wynosić co najmniej:
- długość 5 m, szerokość 2,5 m – wymiary miejsca parkingowego dla samochodów osobowych;
- długość 5 m, szerokość 3,6 m – wymiary miejsca parkingowego dla aut użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
- długość 8 m, szerokość 3,5 m – wymiary miejsca parkingowego dla samochodów ciężarowych;
- długość 10 m, szerokość 4 m – wymiary miejsc parkingowych dla autobusów.
W przypadku stanowisk postojowych zlokalizowanych wzdłuż jezdni, wymagana długość i szerokość przedstawia się w następujący sposób:
- 6 m i 3,6 m (z możliwym ograniczeniem do 2,5 m szerokości miejsca parkingowego i zapewnieniem możliwości korzystania z ciągu pieszo-jezdnego) – wymiary miejsca parkingowego dla aut osobowych i użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
- 15 m i 3 m - dla samochodów ciężarowych;
- 19 m i 3 m - dla autobusów.
Na prywatnej działce za właściwe uznaje się następujące wymiary miejsca parkingowego:
- długość miejsca parkingowego powinna wynosić - 5 m
- szerokość miejsca parkingowego - 2,5 m
- w przypadku osób niepełnosprawnych wskazane jest zaprojektowanie stanowiska o szerokości 3,6 m.
Jak wyznaczyć miejsca parkingowe?
Wymiary stanowisk na parkingach określa nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Akty zmieniające wcześniejsze przepisy przyczyniły się do tego, że skończyła się samowola budowlana. Jednocześnie uległy zmianie problematyczne kwestie, jakimi były zbyt ciasne parkingi. Wielkość miejsca parkingowego jest ściśle określona w przepisach prawa. Odpowiada za to zarówno wspomniane rozporządzenie, jak i ust. z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. 2020 poz. 1333.
Odległość miejsc parkingowych od okien i granic działki
Kwestie z tym związane zostały ściśle określone w Dz.U.2022.1225. Zgodnie z obowiązującymi zapisami odległość stanowisk postojowych oraz otwartych garaży wielopoziomowych od okien obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych nie może być mniejsza niż:
1) dla samochodów osobowych:
- 7 m – parking do 10 stanowisk postojowych włącznie;
- 10 m – od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie;
- 20 m – powyżej 60 stanowisk postojowych;
Przeczytaj też: Pozwolenie na budowę garażu: koszt, wniosek i pozwolenie na garaż blaszak
2) dla pozostałych pojazdów:
- 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk włącznie;
- 20 m – powyżej 4 stanowisk postojowych.
Jeśli chodzi o stanowiska postojowe (również zadaszone) i garaże wielopoziomowe otwarte, odległość miejsc parkingowych od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż:
- 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie;
- 6 m – od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie;
- 16 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;
dla samochodów innych niż samochody osobowe:
- 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie;
- 16 m – powyżej 4 stanowisk postojowych.
Odległości parkingu od okien, o których mowa w ust. 1 i 2 (Dz.U.2022.1225) odnoszą się do usytuowania wjazdów do zamkniętego garażu i budynków opieki zdrowotnej, oświaty oraz placów zabaw i boisk dla dzieci. Nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych, które składają się z jednego bądź dwóch stanowisk postojowych. Odległość miejsc parkingowych od granicy działki (wymieniona powyżej) nie obowiązuje w przypadku, gdy sąsiaduje z działką drogową.
Wymiary miejsca parkingowego w garażu podziemnym
W tym przypadku zastosowanie znajdują również analogiczne przepisy. Miejsca parkingowe w garażu podziemnym również podlegają regulacjom prawnym. Stanowiska dla osób niepełnosprawnych powinny być oznaczone kolorem niebieskim i odpowiednim znakiem. Kierującemu autem należy zapewnić odpowiednie warunki, tak by mógł swobodnie z niego wysiąść.
Zaprojektowanie powierzchni miejsca parkingowego wymaga dużej precyzji ze strony projektantów. W końcu nie sposób powiększyć przestrzeni nowo wybudowanego obiektu. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nieco inne standardy niż te, które dotyczą parkingów na otwartej przestrzeni. Istotne znaczenie ma nie tylko rozmiar miejsca parkingowego. Przepisy jasno określają, że parking w garażu podziemnym powinien mieć wysokość co najmniej 2,2 m. Odległość do spodu przewodów instalacyjnych musi wynosić nie mniej niż 2 m.
Jeśli chodzi o minimalne wymiary miejsca parkingowego w garażu podziemnym, są takie same jak w przypadku stanowisk na wolnym powietrzu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami długość nie powinna być mniejsza niż 5 m. Natomiast minimalna szerokość miejsca parkingowego wynosi 2,5 m. Nie bez znaczenia jest także odległość między ścianą a słupem (odpowiednio 0,3 i 0,1 m). Dzięki temu kierowca lub pasażer może swobodnie otworzyć drzwi i wygodnie wysiąść z auta.
Wymiary miejsca parkingowego: podsumowanie
W przypadku samochodów osobowych długość i szerokość stanowiska postojowego wynosi 5 m i 2,5 m. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny być nieco szersze (3,6 m). Z obowiązującymi normami technicznymi muszą zapoznać się zwłaszcza właściciele gruntów pod zabudowę. Warto mieć świadomość, że miejsce parkingowe przed domem powinno być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 3 metry od granicy działki. Dojazdy manewrowe muszą mieć nawierzchnię utwardzoną ze spadkiem na odpływ wody.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
19.04.2024, Dominika Perkowska
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu: czyją własnością jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
W kontekście rynku nieruchomości pojęcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to istotny element, którego zrozumienie jest kluczowe dla osób zainteresowanych nabyciem lub wynajmem mieszkania w takiej formie. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego W kontekście rynku nieruchomości pojęcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to istotny element, którego zrozumienie jest kluczowe dla osób zainteresowanych nabyciem lub wynajmem mieszkania w takiej formie. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wyznacza specyficzną relację między lokatorami a spółdzielnią mieszkaniową, która jest zarządcą nieruchomości. Wyjaśniamy, czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe faktycznie należy do lokatora, czy też istnieją inne aspekty prawne, które warto wziąć pod uwagę? Kiedy wygasa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe?