- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Cyklinowanie parkietu – jak je przeprowadzić?
Drewniana podłoga – choć niezwykle piękna – po pewnym czasie traci swój urok. Najczęściej nie trzeba jej jednak wymieniać, ponieważ wystarczy cyklinowanie. Podpowiadamy, na czym polega ten sposób odświeżania drewnianej okładziny podłogowej. Dowiedz się, jak przywrócić deskom dawny blask.
Cyklinowanie parkietu – kiedy jest możliwe?
Cyklinowanie parkietu jest możliwe, kiedy na okładzinie widoczne są zarysowania czy przetarcia. Uszkodzenia pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie stoją ciężkie meble. Po latach na okładzinie widoczne są wgłębienia powstałe wskutek upuszczania przedmiotów o dużej wadze. Nieprawidłowe usuwanie zabrudzeń również może doprowadzić do zniszczenia okładziny, na przykład powstania na niej przebarwień.
Z tymi problemami poradzisz sobie dzięki cyklinowaniu. Pamiętaj jednak, że odświeżenie drewnianej podłogi nie zawsze jest skuteczne. Renowacja może okazać się niewystarczająca, jeśli parkiet został zalany i zaczął pleśnieć. Deski mają określoną grubość wierzchniej warstwy. Po wielokrotnej renowacji stają się zbyt cienkie, żeby ponownie je naprawić.
Cyklinowanie parkietu – na czym polega?
Cyklinowanie parkietu polega na usunięciu z niego wierzchniej warstwy, co pozwala pozbyć się nieestetycznych zarysowań czy przetarć. Ten rodzaj renowacji jest przeznaczony wyłącznie do drewnianych okładzin, a powtarzać wystarczy go co około 10-20 lat. Czas na odświeżenie połogi zależy od intensywności użytkowania – w przedpokoju i salonie może być to konieczne wcześniej niż w sypialni.
Do przeprowadzenia renowacji parkietu potrzebujesz cykliniarki, którą warto wypożyczyć. Koszt to około 150 zł. Oprócz cykliniarki przydatna będzie również szlifierka do używania na krawędziach. Pod ręką miej też masę szpachlową – to preparat, którym uzupełnisz ubytki w parkiecie.
Jak cyklinować parkiet?
Planujesz przeprowadzić cyklinowanie podłogi samodzielnie? Zadbaj o to, żeby okładzina była czysta, a listwy przypodłogowe – zdemontowane. Renowację rozpocznij od usunięcia wierzchniej, zniszczonej warstwy. Nie dociskaj cykliniarki zbyt mocno – grozi to uszkodzeniem powłoki. Zadbaj o odpowiedni kierunek podczas prowadzenia urządzenia – deski szlifuj wzdłuż.
Po wycyklinowaniu czas na uzupełnienie ubytków – w tym celu wykorzystaj masę szpachlową. Preparat trzeba połączyć z pyłem, który powstał podczas cyklinowania. Po wyschnięciu masy w szparach czas na odkurzenie powierzchni, a następnie wypolerowanie jej oraz zabezpieczenie.
Lakierowanie parkietu – jak przeprowadzić?
Zabezpieczenie drewnianej podłogi jest konieczne. Pozostawienie odsłoniętego surowca to prosta droga do powstania uszkodzeń. Aby zabezpieczyć okładzinę, wykorzystaj lakier.
Do lakierowania parkietu potrzebujesz wałka z krótkim włosiem. Do pokrycia preparatem trudno dostępnych miejsc przyda Ci się pędzel. Najczęściej konieczne jest nałożenie dwóch warstw lakieru. Koniecznie sprawdź, ile czasu trzeba odczekać przed zaaplikowaniem kolejny raz preparatu. Na rynku istnieją lakiery szybkoschnące. Dzięki nim możesz już po dwóch godzinach zaaplikować kolejną warstwę, a tym samym sprawnie przeprowadzić prace renowacyjne.
Artykuł powstał we współpracy z dekoportal.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
20.05.2024, Dagmara Osińska
Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?
Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.
08.05.2024, Dominika Perkowska
Mieszkanie za remont: warunki, wniosek i wykup
Jak dostać mieszkanie komunalne za jego remont? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić i kto może się starać o mieszkanie za remont. Jakie są to lokale, w jakim stanie technicznym, ile trzeba wydać na ich remont? Wszystko zależy od gminy. Obecnie, gdy rynek mieszkaniowy stał się bardzo konkurencyjny, dostęp do własnego lokum jest wyzwaniem dla wielu osób, ale i wynajem nieruchomości staje się coraz trudniej dostępny. Rząd proponuje kilka programów, które mają pomóc obywatelom w drodze do samodzielności mieObecnie, gdy rynek mieszkaniowy stał się bardzo konkurencyjny, dostęp do własnego lokum jest wyzwaniem dla wielu osób, ale i wynajem nieruchomości staje się coraz trudniej dostępny. Rząd proponuje kilka programów, które mają pomóc obywatelom w drodze do samodzielności mieszkaniowej. Jednym z nich jest Mieszkanie za remont. Inicjatywa realizowana jest na poziomie lokalnym i wykorzystuje zaniedbane lokale komunalne, pustostany. Ta strategia pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów mieszkalnych należących do gminy, zapewniając jednocześnie osobom o niskich dochodach dostęp do ekonomicznego i stabilnego wynajmu. W ramach programu istnieje możliwość ewentualnego wykupienia odnowionych nieruchomości w określonych przypadkach. Jak działa program Mieszkanie za remont? Jakie miasta biorą w nim udział? Sprawdzamy!
10.10.2023, Daniel Grzegorzek
Kredyt 2 procent na wykończenie domu lub mieszkania
Od lipca 2023 roku można było ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2 procent, który był jednym z elementów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Pozwalał sfinansować na korzystnych warunkach m.in. wykończenie domu lub mieszkania. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: jakie były warunki programu Bezpieczny Kredyt 2 procent na wykończenie mieszkania lub domu,jakie były warunki programu Bezpieczny Kredyt 2 procent na wykończenie mieszkania lub domu,
03.06.2024, Dominika Perkowska
Kredyt na remont domu i mieszkania: co obejmuje i jaki kredyt będzie najlepszy?
Planujesz remont domu lub mieszkania i zastanawiasz się, skąd wziąć na to fundusze? Kredyt na remont może być doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym sfinansowanie remontu domu, czyli wszelkich prac modernizacyjnych, od drobnych napraw po kompleksowe renowacje. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie obPlanujesz remont domu lub mieszkania i zastanawiasz się, skąd wziąć na to fundusze? Kredyt na remont może być doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym sfinansowanie remontu domu, czyli wszelkich prac modernizacyjnych, od drobnych napraw po kompleksowe renowacje. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie obejmuje taki kredyt i jakie są dostępne opcje na rynku. Jaki kredyt na remont mieszkania i domu wybrać? Czy lepszym okaże się kredyt na remont pod hipotekę, czy może gotówkowa pożyczka na remont? A może zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno i remont domu? Sprawdzamy, który kredyt będzie najlepszy.
27.05.2024, Dominika Perkowska
Kredyt na termomodernizację domu: czy warto wziąć kredyt na termomodernizację z premią?
Planujesz remont domu, aby stały się ciepły i bardziej energooszczędny? Termomodernizacja to krok w stronę niższych rachunków za ogrzewanie i lepszego komfortu życia. Co więcej - to obowiązek właścicieli nieruchomości, wymagany m.in. przez unijną dyrektywę EPBD. Czy warto wziąć kredyt na ociePlanujesz remont domu, aby stały się ciepły i bardziej energooszczędny? Termomodernizacja to krok w stronę niższych rachunków za ogrzewanie i lepszego komfortu życia. Co więcej - to obowiązek właścicieli nieruchomości, wymagany m.in. przez unijną dyrektywę EPBD. Czy warto wziąć kredyt na ocieplenie domu i wymianę kopciucha, zwłaszcza jeśli można skorzystać z premii termomodernizacyjnej? Czym jest kredyt termomodernizacyjny, jakie są korzyści z jego zaciągnięcia oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłaty do termomodernizacji domu? Sprawdzamy!