placement placeholder
placement placeholder

Cyklinowanie parkietu – jak je przeprowadzić?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 21.04.2021

Drewniana podłoga po pewnym czasie traci swój urok. Chcesz dowiedzieć się jak zlikwidować nieestetyczne przetarcia z parkietu? Sprawdź ten artykuł.

Drewniana podłoga – choć niezwykle piękna – po pewnym czasie traci swój urok. Najczęściej nie trzeba jej jednak wymieniać, ponieważ wystarczy cyklinowanie. Podpowiadamy, na czym polega ten sposób odświeżania drewnianej okładziny podłogowej. Dowiedz się, jak przywrócić deskom dawny blask.

Cyklinowanie parkietu – kiedy jest możliwe?

Cyklinowanie parkietu jest możliwe, kiedy na okładzinie widoczne są zarysowania czy przetarcia. Uszkodzenia pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie stoją ciężkie meble. Po latach na okładzinie widoczne są wgłębienia powstałe wskutek upuszczania przedmiotów o dużej wadze. Nieprawidłowe usuwanie zabrudzeń również może doprowadzić do zniszczenia okładziny, na przykład powstania na niej przebarwień.

Z tymi problemami poradzisz sobie dzięki cyklinowaniu. Pamiętaj jednak, że odświeżenie drewnianej podłogi nie zawsze jest skuteczne. Renowacja może okazać się niewystarczająca, jeśli parkiet został zalany i zaczął pleśnieć. Deski mają określoną grubość wierzchniej warstwy. Po wielokrotnej renowacji stają się zbyt cienkie, żeby ponownie je naprawić.

Cyklinowanie parkietu – na czym polega?

Cyklinowanie parkietu polega na usunięciu z niego wierzchniej warstwy, co pozwala pozbyć się nieestetycznych zarysowań czy przetarć. Ten rodzaj renowacji jest przeznaczony wyłącznie do drewnianych okładzin, a powtarzać wystarczy go co około 10-20 lat. Czas na odświeżenie połogi zależy od intensywności użytkowania – w przedpokoju i salonie może być to konieczne wcześniej niż w sypialni.

Do przeprowadzenia renowacji parkietu potrzebujesz cykliniarki, którą warto wypożyczyć. Koszt to około 150 zł. Oprócz cykliniarki przydatna będzie również szlifierka do używania na krawędziach. Pod ręką miej też masę szpachlową – to preparat, którym uzupełnisz ubytki w parkiecie.

Jak cyklinować parkiet?

Planujesz przeprowadzić cyklinowanie podłogi samodzielnie? Zadbaj o to, żeby okładzina była czysta, a listwy przypodłogowe – zdemontowane. Renowację rozpocznij od usunięcia wierzchniej, zniszczonej warstwy. Nie dociskaj cykliniarki zbyt mocno – grozi to uszkodzeniem powłoki. Zadbaj o odpowiedni kierunek podczas prowadzenia urządzenia – deski szlifuj wzdłuż.

Po wycyklinowaniu czas na uzupełnienie ubytków – w tym celu wykorzystaj masę szpachlową. Preparat trzeba połączyć z pyłem, który powstał podczas cyklinowania. Po wyschnięciu masy w szparach czas na odkurzenie powierzchni, a następnie wypolerowanie jej oraz zabezpieczenie.

Lakierowanie parkietu – jak przeprowadzić?

Zabezpieczenie drewnianej podłogi jest konieczne. Pozostawienie odsłoniętego surowca to prosta droga do powstania uszkodzeń. Aby zabezpieczyć okładzinę, wykorzystaj lakier.

Do lakierowania parkietu potrzebujesz wałka z krótkim włosiem. Do pokrycia preparatem trudno dostępnych miejsc przyda Ci się pędzel. Najczęściej konieczne jest nałożenie dwóch warstw lakieru. Koniecznie sprawdź, ile czasu trzeba odczekać przed zaaplikowaniem kolejny raz preparatu. Na rynku istnieją lakiery szybkoschnące. Dzięki nim możesz już po dwóch godzinach zaaplikować kolejną warstwę, a tym samym sprawnie przeprowadzić prace renowacyjne.

 

Artykuł powstał we współpracy z dekoportal.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: