Bałuty Łódź

Redakcja

Redakcja

03.02.2020

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o łódzkich Bałutach? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Bałuty to dzielnica pełna sprzeczności. Od lat uważana jest za ten rejon Łodzi, którego w trosce o własne bezpieczeństwo zdecydowanie należy unikać, ale jednocześnie jest to miejsce, który każdy chce w stolicy województwa łódzkiego odwiedzić. Turyści odnajdują tu wiele zabytków i miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym, a mieszkańcy mogą cieszyć się znaczną ilością terenów zielonych i rekreacyjnych. Dzielnica cały czas się zmienia, a mieszkańcy Bałut robią wszystko by pozbyć się krzywdzącej łatki najgorszej dzielnicy w mieście.

Warto pamiętać, że obecnie Łódź funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu, co w praktyce oznacza, że jest pozbawiona podziału administracyjnego ustanowionego w latach 1960-1992, który zakładał istnienie pięciu dzielnic: Bałut, Polesia, Górnej, Śródmieścia i Widzewa. Od 2012 roku jest on znowu używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi w ramach usprawniania kontaktów z mieszkańcami, którzy cały czas posługują się dotychczasowym nazewnictwem.

Oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na łódzkich Bałutach

oferty domów na sprzedaż na łódzkich Bałutach

1. Informacje ogólne

Położenie Bałut na mapie Łodzi: gdzie leży ta dzielnica?

Współcześnie w Łodzi nie ma oficjalnego podziału administracyjnego. Do 2012 roku miasto było podzielone na 5 rejonów, które w latach 1960-1992 stanowiły odrębne dzielnice. Jednak w świadomości mieszkańców wciąż funkcjonuje dawny podział - ze względu na potrzebę nazywania i określania poszczególnych części miasta. Bałuty obejmują północną część Łodzi, sąsiadując z Polesiem, Śródmieściem i Widzewem. 

Administracyjnie Bałuty dzielą się na 8 osiedli:

 • Bałuty Zachodnie – położone są w północno-zachodniej części miasta, od zachodu graniczą z gminą Aleksandrów Łódzki, a od północy z miastem Zgierz. Na terenie Bałut Zachodnich przeważają tereny przemysłowe i zielone, a zabudowa mieszkalna, m.in. kilkanaście nowoczesnych domów wielorodzinnych o podwyższonym standardzie, zajmuje jedynie niewielką część osiedla.
 • Radogoszcz – osiedle w północnej części Bałut składające się głównie z bloków mieszkalnych wybudowanych głównie w latach 80 XX wieku. Dzieli się na Radogoszcz-Wschód i Radogoszcz-Zachód, a linią graniczną jest ulica Zgierska.
 • Łagiewniki – leżą na północnym krańcu Bałut. Od północy graniczą z gminą Zgierz, a północnego-zachodu z miastem Zgierz. Na terenie Łagiewnik znajdują się zabytki z dawnych czasów, a także największy łódzki obszar leśny, czyli Las Łagiewnicki.
 • Julianów-Marysin-Rogi – to osiedle, które zostało utworzone na potrzeby administracyjne, a w jego skład wchodzi kilka osiedli mieszkaniowych. Największe z nich to te umieszczone w nazwie, czyli Julianów, Marysin oraz Rogi. Na jego terenie położony jest jeden z większych łódzkich parków, czyli park Julianowski, który został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
 • Bałuty-Doły – to osiedle, które powstało w latach 50 XX wieku, położone we wschodniej części dzielnicy Bałuty. Ich granice wyznaczają ulice Strykowska, Źródłowa, Wojska Polskiego, Staszica, Górnicza, Zagajnikowa oraz Inflancka. Na jego terenie znajduje się ASP, a także Instytut Pediatrii Uniwersytetu Medycznego. Osiedle dzieli się na dwie części Doły-Nowopolska oraz Doły-Przemysłowa. Dominuje na nim zabudowa czteropiętrowa, ale można też znaleźć domki jednorodzinne, kamienice, a także bloki dziesięciopiętrowe.
 • Bałuty-Centrum – osiedle położone na południu Bałut graniczące z dzielnicami Polesie i Śródmieście. Jego granice wyznaczają ulice św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Zgierska, Julianowska, Łagiewnicka, Limanowskiego, Zachodnia, Ogrodowa, Drewnowska oraz al. Włókniarzy.
 • Teofilów-Wielkopolska – osiedle znajdujące się południowo-zachodniej części Bałut, którego nazwa pochodzi od wsi Teofilów oraz głównej ulicy na jego terenie – Wielkopolska. Granice osiedla wyznaczają ulice Szczecińska, Aleksandrowska i Limanowskiego.
 • Wzniesień Łódzkich – osiedle położone jest na północno-wschodnim krańcu Bałut. Od wschodu graniczy z gminą Nowosolna, od północy z gminą Stryków, a od północnego wschodu z miastem Zgierz. Zdecydowaną część powierzchni osiedla zajmują pola, łąki, a od zachodu przylega do niego Las Łagiewnicki. Natomiast zabudowa mieszkalna zajmuje niewielką powierzchnię.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na łódzkich Bałutach?

Powierzchnia Bałut wynosi 78,9 km2, co sprawia, że były one drugą co do wielkości dzielnicą w Łodzi. Należały też do najbardziej zaludnionych dzielnic, ale liczba ich mieszkańców, podobnie jak całego miasta, systematycznie maleje. Zagęszczenie ludności na Bałutach wynosi 2 485 os./km2. Na Bałutach aż 58% mieszkańców to osoby w wieku produkcyjnym, 27% stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, a w okresie przedprodukcyjnym jest ich prawie 15%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica?

Krążą legendy, że Bałuty to bardzo niebezpieczny rejon. Kto tak naprawdę mieszka na Bałutach? Wśród mieszkańców znajdują się studenci (szczególnie ASP), rodziny z dziećmi, a także starsi mieszkańcy, którzy spędzili tam całe życie. Z Bałut pochodzą też znani sportowcy (Marcin Gortat) oraz słynni raperzy (O.S.T.R., Zeus, Dwa Sławy). Dla kogo rekomendowany jest ten obszar? Tak naprawdę, na Bałutach może zamieszkać każdy. Obszar ten jest przystosowany zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i studentów oraz osób starszych.  

Zapoznaj się również z informacjami o innych łódzkich dzielnicach:

Planowany rozwój dzielnicy

Bałuty są dużym obszarem, który stale się rozwija. Obecnie prowadzone są 23 inwestycje deweloperskie. Władze Łodzi nieustannie dbają o rozwój miasta, a ich działania nie omijają Bałut. Przeprowadzono m.in modernizację przystanków, przejść dla pieszych, ulic, a także Placu Piastowskiego. Ponadto, wyremontowano ponad 40 ulic osiedlowych. Obecnie trwają prace nad gruntowną modernizacją ul. Wojska Polskiego.

Bałuty: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Bałutach nie brakuje miejsc wartych zobaczenia. W końcu to tam znajduje się osiedle Stare Miasto, które jest najstarszą częścią Łodzi. Ciekawe miejsca na Bałutach to przede wszystkim liczne murale (np. przy ulicy Północnej 47/51, Wspólnej 6, Łagiewnickiej 33 oraz na Rynku Bałuckim 1) i słynna Manufaktura, w której znajdują się nie tylko sklepy i lokale, ale też muzea.

Bałuty to też ważne miejsca pamięci takie, jak Cmentarz Żydowski, Park im. Szarych Szeregów i Pomnik Pękniętego Serca, Muzeum Stacja Radegast, Park Ocalałych i Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a także Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie można poznać wielokulturową tożsamość Łodzi. Na terenie Bałut znajdowało się też Getto Żydowskie.

Czy Bałuty to bezpieczny rejon?

Łódź uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych rejonów w całej Polsce, ale statystyki policyjne tego nie potwierdzają. Natomiast wśród mieszkańców tego miasta krążą różne legendy na temat Bałut. Zgodnie z nimi najlepiej nie pojawiać się na ich terenie po zmroku. Czy Bałuty faktycznie są tak niebezpiecznym rejonem? Tak naprawdę liczba przestępstw popełnianych na ich obszarze nie jest wyższa niż w innych częściach miasta. Na krążące legendy ma wpływ głównie ich historia – na Bałutach mieszkali najbardziej znani przestępcy dawnej Łodzi.

Obecnie Bałuty są rewitalizowane i bezpieczeństwo w tym rejonie wzrasta. Jednak nadal są rejony, w których lepiej zachować ostrożność. Zaliczają się do nich okolice rynku Bałuckiego oraz ulic takich, jak Limanowskiego, Franciszkańska, Zawiszy, Wojska Polskiego i Berka Joselewicza.

Bałuty - atrakcje dla najmłodszych

Na Bałutach z pewnością nie brakuje atrakcji dla dzieci. Przede wszystkim na całym obszarze Bałut można znaleźć odnowione place zabaw i skwery. Natomiast na terenie kompleksu wodnego Arturówek znajduje się Park Linowy oraz Wodny Plac Zabaw dla dzieci.

Kolejnym godnym uwagi miejscem jest łódzka Manufaktura. To nie tylko kompleks handlowo-usługowy, ale też miejsce, gdzie znajdują się lodowisko, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, skatepark, arena laser games a także park naukowy Experymentarium. Na Bałutach znajdują się też sale zabaw, m.in. przy ul. Dolnej 5 i Świtezianki 16.

2. Komunikacja 

Ile trwa dojazd z Bałut do centrum?

Bałuty graniczą ze Śródmieściem - są drugim pod względem wielkości obszarem w Łodzi. Dlatego dojazd do centrum z różnych regionów miasta może się od siebie różnić. Z osiedli Doły, Stare Miasto, Helenów, Żubardź, Żabieniec czy Stare Bałuty do Śródmieścia można dotrzeć w kilka-kilkanaście minut. Natomiast z bardziej oddalonych obszarów dojazd potrwa nawet godzinę.

Tramwaje na Bałutach

Sieć tramwajowa na Bałutach jest dobrze rozbudowana. Kursuje tam kilka linii:

 • 8 (Kochanówki - Cmentarz Zarzew)
 • 16 (Teofilów - Pl. Niepodległości)
 • 13 (Teofilów - Widzew Augustów)
 • 2 (Teofilów - Dworzec Łódź Dąbrowa)
 • 11 (Helenówek - Pl. Niepodległości)
 • 4 (Helenówek - Cmentarz Zarzew)
 • 3 (Marysin Warszawska - Widzew Augustów)
 • 5 (Dworzec Łódź Żabieniec - Chojny Kurczaki)
 • 43 (Północna - Konstantynów/Lutomiersk).

Autobusy na Bałutach

Przez terytorium Bałut kursuje ponad trzydzieści linii autobusowych, które znacznie usprawniają komunikację w mieście, m.in:

 • 51a (Łagiewniki  – Dworzec Łódź Fabryczna)
 • 51b (Dworzec Łódź Fabryczna – Skotniki)
 • 60a (CH Tulipan – Imielnik Nowy)
 • 61 – (Dworzec Łódź Fabryczna – Parzęczewska)
 • 64a (Urząd Skarbowy Widzew – Limanowska)
 • 70 (rondo Powstańców 1863 r. – Instytut CZMP)
 • 73 (Koziny –Radogoszcz Zachód)
 • 76 (Retkinia Kusocińskiego – cmentarz Szczecińska)
 • 83 (pl. Mikulskiego – cmentarz Szczecińska)
 • 84a (Teofilów Rojna –Zielony Romanów)
 • 85b (Dworzec Łódź Fabryczna – Arturówek)
 • 87a (Doły Smutna – Żubardź)
 • 87B (Telefoniczna – Zajezdnia Żubardź)

Najważniejsze przystanki autobusowe znajdują się przy dworcach, są to także Teofilów, Radogoszcz Wschód i Radogoszcz Zachód, Cmentarz Szczecińska oraz Łagiewniki. Autobusy nocne dojeżdżające na Bałuty to z kolei N1a, N1b, N2, N3, N5a, N5b.

Dworce / zajezdnie na Bałutach

Na Bałutach mieści się czwarty co do wielkości w mieście dworzec Łódź-Żabieniec, a także dworzec Łódź Radogoszcz-Zachód. Zatrzymują się tam pociągi dalekobieżne oraz regionalne. W obrębie Bałut znajduje się też stacja kolejowa Łódź Marysin, która obsługuje jedynie pociągi regionalne. Nie brakuje tam też zajezdni autobusowej (Limanowskiego) oraz dworca autobusowego – Dworzec Północny obsługującego autobusy PKS oraz busy przewoźników prywatnych.

Bałuty – ścieżki rowerowe

Aktywni mieszkańcy Bałut mogą być zadowoleni. Na tym obszarze nie brakuje terenów zielonych, przez które prowadzą ścieżki rowerowe. Najważniejszą z nich jest Las Łagiewnicki. Ścieżki rowerowe można również znaleźć przy większych ulicach, np. Zgierskiej, Julianowskiej oraz Inflackiej. Nie brakuje też szlaków przebiegających obok ważnych miejsc historycznych (Plac Pamięci Narodowej, Litzmannstadt Getto, więzienie Radogoszcz, stacja Redegest).

Komunikacja na Bałutach: główne ulice

Przez Bałuty przebiega droga krajowa nr 9 łącząca Łódź z Gdańskiem, Tczewem, Toruniem, Radomskiem, Piotrkowem Trybunalskim i Częstochową, a także droga krajowa nr 72 przebiegająca przez województwo łódzkie i wielkopolskie. Na łódzkich Bałutach ulice warte zapamiętania to przede wszystkim Zgierska, Julianowska, Warszawska, Łagiewnicka, Aleksandrowska, Limanowskieg, Zachodnia oraz Wojska Polskiego.

Planowane duże inwestycje na Bałutach

Nowe inwestycje na łódzkich Bałutach to przede wszystkim gruntowna przebudowa ul. Wojska Polskiego od Franciszkańskiej do Inflanckiej wraz z przedłużeniem linii do stacji kolejowej Łódź-Marysin. Planuje się przygotować nowe jezdnie, chodniki i przystanki, wydzielić torowisko na całej długości trasy, a także stworzyć parking Park&Ride przy ul. Inflanckiej.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Bałut nie narzekają na stan dróg oraz sieć połączeń. Na tym obszarze stale przeprowadzane są remonty i innowacje. Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna umożliwia dojazd w każde miejsce, a do centrum jest niezwykle blisko.

3. Edukacja na Bałutach

Żłobki, przedszkola i szkoły na Bałutach

Na Bałutach znajduje się osiem żłobków publicznych (ulice Chrobrego, Inowrocławska, Świetlana, Tokarzewskiego, Pawia, Harcerzy Zatorowców, Rydzowa i Franciszkańska) i kilka prywatnych. Władzom zależy na dostosowaniu liczby miejsc do liczby chętnych, dzięki czemu żłobek przy Zatorowców zyskał niedawno aż 50 nowych miejsc. Imponująco przedstawia się oferta przedszkoli, bo na terenie dzielnicy działa 36 publicznych placówek i blisko 20 prywatnych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Bałutach?

Jak dotąd nie odnotowano problemów z zapisaniem dziecka do wybranego przedszkola i szkoły podstawowej. Trudniej jest znaleźć miejsce w najbliższym  żłobku, ale i to nie powinno sprawiać rodzicom kłopotu, zwłaszcza jeśli są w stanie dojechać do dalej położonej placówki.

Licea i technika Bałutach

Na obszarze dzielnicy znajduje się 8 państwowych liceów oferujących zróżnicowane programy nauczania (jedna ze szkół jest szkołą mundurową). Dostępne są także zespoły szkół kształcące absolwentów w dziedzinie edukacji technicznej, geodezyjno-technicznej, elektryczno-informatycznej, samochodowej i przemysłu spożywczego.

Popularne szkoły na Bałutach: poznaj renomowane placówki

Wśród szkół średnich na Bałutach na uwagę zasługuje XIII LO im. Marii Piotrowiczowej, które znalazło się na 19 miejscu rankingu liceów w województwie łódzkim. Na tym obszarze działa też kilka uczelni: Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, Akademia Sztuk Pięknych, a także Społeczna Akademia Nauk.

Ocena redakcji

Poziom edukacji na łódzkich Bałutach kształtuje się na wysokim poziomie. Mieszkańcy nie mają problemu z dostępnością miejsc w różnych placówkach. Na terenie Bałut działają żłobki, przedszkola, szkoły średnie, a także uczelnie wyższe.

4. Jak się mieszka na Bałutach

Gęsta zabudowa, przestarzałe instalacje grzewcze i gazowe i emisja komunikacyjna sprawiają, że Bałuty zmagają się z wysokim poziomem smogu. Najgorzej sytuacja wygląda na Teofilowie i Starych Bałutach, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Miasto stara się temu przeciwdziałać poprzez projekt Mia100 kamienic mający za zadanie rewitalizację starych budynków i ich instalacji oraz program dofinansowania zakupu pieców nowej generacji i podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Miejscy urzędnicy oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji przekonują, że łódzka kranówka jest na tyle wysokiej jakości, że bez ryzyka można nią pić bez potrzeby filtrowania. W części północnej, a więc bałuckiej, kranówka w 90% pochodzi ze studni głębinowych i w 10% z Pilicy. Przy ulicach Przyklasztorze i Wycieczkowa znajdują się także ogólnodostępne i cieszące się popularnością wśród mieszkańców ujęcia wód podziemnych.

5. Gastronomia i kultura 

Miłośnicy jedzenia z pewnością znajdą idealne restauracje na łódzkich Bałutach. Popularne lokale gastronomiczne przede wszystkim znajdują się na terenie słynnej Manufaktury. Znajdziemy tam znane sieciówkowe fast foody oraz restauracje z kuchnią z całego świata. Godne polecenia lokale można znaleźć też w innych miejscach. Dobra restauracja na łódzkich Bałutach to m.in. Restauracja Stary Rynek, Szpulka, czy Restauracja Dwa Światy.

Mieszkańcy Bałut nie mogą narzekać na ofertę rozrywkową. W Manufakturze znajduje się popularne kino Cinema City. W tym rejonie nie brakuje też teatrów. Najsłynniejszy z nich to Teatr Muzyczny w Łodzi, czyli najstarsza scena muzyczna w Łodzi, na której wystawiane są spektakle dla dzieci i dorosłych. Na Bałutach znajduje się też Teatr Mały oraz Teatr Psikus.

Na mieszkańców Bałut czeka też rozbudowana sieć bibliotek. Dlatego miłośnicy książek nie będą zawiedzeni. Biblioteka na łódzkich Bałutach składa się aż 19 filii rozrzuconych po różnych osiedlach.

Na Bałutach znajduje się Bałucki Ośrodek Kultury, czyli nowoczesna instytucja kultury. Ma on placówki aż w 4 lokalizacjach i oferuje mieszkańcom zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, literackie, a nawet krawieckie. Z kolei w Manufakturze znajduje się Muzeum Sztuki MS2, gdzie można zobaczyć największą w Polsce Kolekcję Sztuki XX i XXI wieku, a także Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich.

W tym samym miejscu znajduje się też Centrum Nauki Experymentarium, w którym poprzez zabawę można poznać prawa fizyki, chemii i innych nauk.

6. Zdrowie 

Jakość powietrza i poziom smogu na Bałutach

Ogólny stan powietrza na Bałutach jest umiarkowany. W Łodzi raczej nie notuje się przekroczeń dwutlenku siarki, węgla, benzenu, czy metali ciężkich. Znacznie gorzej przedstawia się przekroczenie normy pyłów. Notowane jest ono aż przez 80 dni w roku. Na obszarze Bałut najgorzej jest na Starych Bałutach. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest gęsta zabudowa, ogrzewanie za pomocą paliw stałych, a także emisja komunikacyjna. Jednak władze miasta starają się, aby ograniczyć ten problem.

Przychodnie oraz szpitale publiczne i prywatne na łódzkich Bałutach

Mieszkańcy Bałut nie narzekają na jakość służby zdrowia. Na osiedlu Radogoszcz znajduje się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego. Ten szpital na łódzkich Bałutach ma 8 specjalistycznych poradni, a także przyjmuje pacjentów w czasie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Na Bałutach znajduje się też Instytut Medycyny Pracy im. Prof. Dr med. Jerzego Nofera, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji, a także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na pacjentów czeka też przychodnia na łódzkich Bałutach dostępna na terenie każdego osiedla. Na tym obszarze znajdziemy nie tylko państwowe placówki, ale też przychodnie i szpitale prywatne.

Apteki na łódzkich Bałutach

Na tym obszarze znajduje się rozbudowana sieć aptek. Mieszkańcy nie mają problemu z dostępem do nich. Apteki na łódzkich Bałutach znajdują się na każdym osiedlu. Nie brakuje też placówek całodobowych. Są to Apteka Całodobowa Dr. Max (Zgierska 229), DOZ Apteka dbam o zdrowie (Rydzowa 22), Apteka Rosa (Lutomierska 17) oraz SuperTaniaApteka.pl (Bogusława Limanowskiego 80).

7. Sklepy, hipermarkety

Bałuty: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Handlowym symbolem Bałut jest Manufaktura, które pełni również funkcję kulturalnego centrum dzielnicy. Ponad dwieście sklepów, muzea, klub fitness, plac zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie oraz ponad trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich z najdłuższą fontanną w Europie sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Na Bałutach znajduje się też Centrum Handlowe M1 oraz Pasaż Tesco oraz wiele typowo osiedlowych pasaży handlowo-usługowych.

Na Starych Bałutach znajduje się XIX-wieczny Rynek Bałucki, który odegrał niemałą rolę w historii miasta. Obecnie, po rewitalizacji zakończonej w 2009 roku, znajduje się tam hala targowa zajmująca powierzchnię 8 tys. m2. Działalność prowadzi tam ponad 300 firm. Kolejne znane targowisko Dolna-Ceglana znajduje się niedaleko rynku i specjalizuje się w sprzedaży warzyw i owoców.

8. Wady i zalety mieszkania na Bałutach

Zalety mieszkania na Bałutach:

 • dobry dojazd do centrum,
 • dużo terenów zielonych,
 • centra handlowe,
 • bliskość miejsc historycznych,
 • umiarkowane ceny mieszkań.

Wady mieszkania na Bałutach:

 • obszar Bałut uchodzi za najbardziej niebezpieczny rejon Łodzi,
 • chaotyczna zabudowa,
 • duża liczba zniszczonych i zdewastowanych kamienic.

Czy Bałuty są przyjazne zwierzętom?

Bałuty można uznać za dzielnicę przyjazną zwierzętom między innymi ze względu na ilość terenów zielonych. Na terenie dzielnicy znajdują się trzy profesjonalne wybiegi dla psów: przy Żubardzkiej, Zimnej Wody i Świtezianki oraz dwa hotele dla zwierząt Psia Chatka i Hotel Aleksandry Szymczak. Również coraz więcej restauracji akceptuje nietypowych zwierzęcych gości, a nawet ich zaprasza, wystawiając im w upały miskę z wodą.

9. O tym się mówi

Największe emocje budzi plan inwestycyjny na unijną perspektywę budżetową na lata 2020-2027, który zakłada wykorzystanie przez miasto 6,2 mld złotych. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na rozwój Bałut, zwłaszcza Złotna i Teofilowa. Planowany jest także modernizacja infrastruktury przystankowej, wymiana chodników oraz budowa przejść dla pieszych.

Problemem wciąż jest od dawna remontowana ul. Wojska Polskiego, która w czasie przebudowy jest wiecznie zakorkowana, co utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańcom całej dzielnicy.

Mieszkańcy próbuję także za wszelką cenę skończyć z postrzeganiem Bałut jako dzielnicy chuligaństwa i wandali. W tym celu organizowanych jest wiele projektów zwracających uwagę na kulturalne i historyczne znaczenie Bałut, znane osoby, które stąd pochodzą (Marcin Gortat, O.S.T.R., Zeus, Dwa Sławy) oraz poczucie lokalnej tożsamości wszystkich bałuciarzy i bałuciarek.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: