Widzew Łódź

Redakcja

Redakcja

31.01.2020

Co powinieneś wiedzieć o łódzkim Widzewie? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Widzew jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Łodzi. Brakuje tam jednak zabudowy typowej dla dużych miast. Ta nosi zwarty, miejski charakter tylko w najstarszej części dzielnicy, czyli na Starym Widzewie.

Na pozostałych osiedlach mieszkaniowych dawniej pobudowane zostały bloki z wielkiej płyty, które wciąż są chętnie zamieszkiwane. Na peryferiach Widzewa panuje jeszcze nieco wiejski klimat. Oprócz pól i innych terenów zielonych znajduje się tam jednak wiele domów jednorodzinnych, gdzie odnajdują się młode rodziny z dziećmi.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w łódzkim Widzewie

oferty domów na sprzedaż na łódzkim Widzewie

1. Informacje ogólne

Położenie Widzewa na mapie Łodzi

Mówi się, że Widzew to dzielnica Łodzi, chociaż ta pod względem administracyjnym jest jednolitą gminą miejską. Miasto dawniej było podzielone na 5 dzielnic administracyjnych (Polesie, Śródmieście, Bałuty, Górna, Widzew), a dokładniej w latach 1960–1992. Później w mieście obowiązywał podział na 5 rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta Łodzi, który był zbliżony do tego z dawnych lat.

W 2012 roku jednostki te zostały włączone do struktury organizacyjnej urzędu, a dokładniej jako Oddział ds. Obsługi Mieszkańców w ramach Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami. Łodzianie nadal jednak stosują się do dawnego podziału miasta, więc my również będziemy się nim posługiwać.

Widzew w granice miasta Łodzi został włączony niespełna 100 lat temu. Dawniej był wsią, co mimo ciągłego rozwoju, w niektórych częściach dzielnicy jest zauważalne do dzisiaj. Teren na północno-wschodniej części Widzewa wciąż jest zajmowany przez pola, lasy i nieużytki.

Położenie dzielnicy jest korzystne, bowiem bezpośrednio graniczy ona z centrum miasta. Śródmieście leży na zachód od Widzewa, Bałuty na północny-zachód, natomiast Górna na południowy-zachód. Od wschodu Widzew dzieli granicę z niewielkimi gminami, a w tym z gminą Nowosolna i Andrespol.

Na Widzewie znajduje się dziesięć osiedli administracyjnych.

 • Stary Widzew – ma najbardziej miejski charakter. Oprócz kamienic znajduje się tam zabytkowe osiedle o nazwie Księży Młyn. Znaczna część Starego Widzewa to tereny przemysłowe. Nie brakuje tam jednak parków i punktów usługowo-handlowych.
 • Olechów-Janów – jedno z najszybciej rozwijających się osiedli Widzewa, dlatego chętnie zamieszkują je rodziny z dziećmi oraz single. Oprócz nowoczesnych budynków wielorodzinnych, znajdują się tam bloki z wielkiej płyty.
 • Stoki –  niewątpliwie położenie osiedla jest wyjątkowe, bowiem stanowi ono najwyższy obszar na Wzniesieniach Łódzkich. Osiedle jest świetnie skomunikowane, więc o zamieszkaniu w okolicy powinny pomyśleć zwłaszcza te osoby, które muszą dojeżdżać do pracy. Znajduje się tam m.in. przystanek kolejowy Łódź Stoki.
 • Dolina Łódki – jedno z większych osiedli Widzewa. Nie brakuje tam terenów zielonych, więc jest gdzie wyjść spacer z psem. W okolicy powstaje wiele inwestycji, a w tym nowoczesne osiedla mieszkaniowe.
 • Andrzejów – od wschodu graniczy z gminą Andrespol. Ze względu na położenie na obrzeżach miasta, przeważa tam zabudowa jednorodzinna. Na terenie osiedla mieści się jednak także odnowiona stacja kolejowa Łódź Andrzejów i kilka sklepów.
 • Widzew-Wschód – najmniejsze, ale za to chętnie zamieszkiwane osiedle Widzewa. Dominują tam głownie budynki wielorodzinne, a w tym zarówno stare bloki z wielkiej płyty, jak i nowoczesne apartamentowce. Na terenie osiedla mieszka około 40 tysięcy osób. Dzięki dobrej komunikacji odnajdują się tam zarówno single, jak i rodziny z dziećmi.
 • Mileszki – jedno z najbezpieczniejszych osiedli Widzewa. Zajmuje duży obszar dzielnicy, natomiast jest dość słabo zaludnione. Na trenie osiedla odczuwa się wielski charakter, a to głównie ze względu na istniejącą zabudowę i bliskość terenów zielonych.
 • Zarzew – bardzo spokojna okolica. Na osiedlu znajdują się ogródki działkowe, a także Park Podolski. Można wybrać się tam na spacer czy rolki, dlatego też jest to idealna lokalizacja dla aktywnych.
 • Osiedle nr 33 – choć jest spore pod względem powierzchni, nie ma tam zbyt wielu mieszkańców. Mieszczą się tam fabryki, a także stacja towarowa Łódź Olechów.
 • Nowosolna – jedno z największych pod względem powierzchni osiedli Widzewa, gdzie występuje głównie zabudowa typu podmiejskiego. Znajdują się tam ogródki działkowe, a oprócz tego lasy i łąki. Co ciekawe, część terenu osiedla leży w obrębie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Mieszkańcy dzielnicy podlegają pod Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, który mieści się na ul. Papierniczej.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Widzewie?

Widzew to największa pod względem powierzchni dzielnica Łodzi. Jej teren zajmuje 90,44 km², co stanowi około 30% powierzchni miasta. Na koniec 2018 roku liczba mieszkańców dzielnicy wynosiła 133 855 osób. Zagęszczenie ludności na Widzewie jest stosunkowo niewielkie, bowiem wynosi 1 480 osób/km². Z czego to wynika? Na terenie dzielnicy znajduje się wiele pól, lasów i nieużytków, a także liczne zakłady przemysłowe.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Widzew to miejsce, gdzie każdy powinien się odnaleźć. W okolicy znajduje się wiele przychodni, dzięki czemu osoby starsze, a także rodziny z dziećmi nie mają kłopotu z dostaniem się i dojazdem do lekarza. Na terenie dzielnicy funkcjonuje mnóstwo parków, placów zabaw i niejedna siłownia. Łódź Widzew jest więc idealnym miejscem do zamieszkania dla osób aktywnych. Ze względu na ciągły rozwój, warto tam też inwestować.

Czy Widzew to styl życia Łodzi?

Jak się żyje w dzielnicy? Większość mieszkańców chwali sobie tę lokalizację. Głównie ze względu na spokój i dobrze rozwiniętą komunikację. Jak się mieszka w dzielnicy osobom starszym? Okolica jest bezpieczna, a na dodatek mieści się tam sporo punktów usługowo-handlowych, co zachęca seniorów do zakupu mieszkania.

Na terenie dzielnicy powstały przychodnie i szpitale, więc w przypadku nagłego zachorowania, osoby starsze nie muszą jechać do lekarza na drugi koniec miasta. Widzew to przyjazne miejsce nie tylko dla seniorów, ale także dla rodzin z dziećmi i singli. Znajduje się tam wiele miejsc, gdzie można wyjść na spacer, czy pobiegać.

Planowany rozwój dzielnicy

Mieszkańcy Łodzi mogą zgłaszać pomysły na rozwój dzielnicy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory w ten sposób udało się sfinansować m.in. Psi Park. Widzew od kilku lat rozwija się także w ramach projektu „Łódź buduje dzielnice”. W okolicy regularnie remontowane są stare drogi i przejścia dla pieszych. Inwestycja obejmuje także budowę nowych miejsc parkingowych i infrastruktury rowerowej.

Widzew - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie Widzewa jest sporo miejsc, które warto zobaczyć, a wśród nich liczne zabytki i parki. Najciekawsze z nich to:

 • Muzeum Pałac Herbsta (dawniej Willa Edwarda Herbsta) – otworzono tam Galerię Sztuki Dawnej, a także ogród zimowy nazywany willową palmiarnią.
 • Muzeum Kinematografii w Łodzi – można podziwiać tam plakaty, elementy scenografii, a także inne eksponaty związane z historią kinematografii.
 • Pomnik historii Księży Młyn –  dawniej był tam zespół fabryk włókienniczych z przędzalnią i wysokim kominem fabrycznym. Obecnie budynki mają już prawie 200 lat.
 • Widzewska Galeria Ekslibrisu – można obejrzeć tam ozdobne znaki własnościowe książek, czyli ekslibrisy. Odbywają się tam liczne wystawy autorskie.

Niewątpliwie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie Widzewa, jest Stadion Widzew Łódź, który został otwarty w 2017 roku. Odbywają się tam ligowe rozgrywki łódzkiego klubu piłkarskiego, a także mecze Reprezentacji Polski. Większość wydarzeń na stadionie przyciąga komplet widzów. 

Czy Widzew to bezpieczna dzielnica?

Czy Widzew to bezpieczna dzielnica? Zdaniem okolicznych mieszkańców nawet bardzo, a zwłaszcza na peryferiach. Dla osób, które lubią spokój świetnym miejscem do zamieszkania będzie osiedle Nowosolna, Andrzejów czy też Mileszki. W okolicy znajduje się mnóstwo terenów zielonych, co sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Z kolei dla tych, którym zależy na szybkim dojeździe do centrum, idealną lokalizacją do zamieszkania będzie Stary Widzew, który sąsiaduje ze Śródmieściem.

Atrakcje na Widzewie - oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Widzewie jest dość rozbudowana, co sprawia, że chętnie zamieszkują tam młode rodziny. W okolicy jest wiele parków, gdzie można wybrać się z maluchem na spacer czy wycieczkę rowerową. Na terenie dzielnicy mieszczą się liczne place zabaw, więc najmłodsi nie mogą się tam nudzić. Na Widzewie nie brakuje również sali zabaw. To miejsce, gdzie można wybrać się z dzieckiem w mroźne dni lub zorganizować mu przyjęcie urodzinowe.

Zapoznaj się również z informacjami o innych łódzkich dzielnicach:

stacja kolejowa Widzew Łódź

Dworzec Kolejowy Łódź Widzew

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Widzewa do centrum?

Dojazd z Widzewa do centrum miasta nie powinien zająć zbyt wiele czasu, ponieważ bezpośrednio graniczy on ze Śródmieściem. Na terenie dzielnic kursują zarówno autobusy, jak i tramwaje, więc można dostać się tam na wiele sposobów. Samochodem do Śródmieścia można dojechać już w 15 minut, z kolei przejazd komunikacją miejską między dzielnicami zajmuje około 30 minut. Niestety, w godzinach szczytu na podróż autem trzeba poświęcić o wiele więcej czasu, często ponad pół godziny.

Tramwaje na Widzewie

Na terenie Łodzi kursuje 19 linii tramwajowych. Znaczna część z ich kursuje na Widzew, a w tym:

 • Linia nr 7 - Widzew Augustów - Północna - przejeżdża przez: Puszkina, Przybyszewskiego, pl. Reymonta, Piotrkowską, Mickiewicza, Zachodnią i Ogrodową.
 • Linia nr 9 - Olechów – Zdrowie - kursuje przez: Ofiar Terroryzmu 11 Września, Odnowiciela, Hetmańską, Rokicińską, Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza i Konstantynowską.
 • Linia nr 12 - Stoki - Retkinia - przejeżdża przez: działki, Pomorską, Konstytucyjną, Narutowicza, P.O.W., Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Zieloną, Gdańską, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Bratysławską i Wyszyńskiego.
 • Linia nr 15 - Chojny Kurczaki - Stoki - kursuje przez: Rzgowską, Paderewskiego, rondo Lotników Lwowskich, Żeromskiego, Kopernika, Legionów, pl. Wolności, Pomorską oraz Giewont.

Warto wiedzieć, że tramwaje na terenie Widzewa w godzinach szczytu kursują średnio co 12 minut.

Autobusy na Widzewie

W Łodzi kursują 93 linie autobusowe, z czego 80 z nich to linie dzienne, a 13 to linie nocne. Kilkanaście z nich kursuje na terenie dzielnicy, co sprawia, że jest ona świetnie skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Popularne autobusy na Widzewie to m.in.:

 • Linia nr 54 - Pl. Mikulskiego - Nowosolna - kursuje przez: Nowowęglową, łącznik do Kopcińskiego, Kopcińskiego, Piłsudskiego, Czechosłowacką, Edwarda, Skalną i Pomorską.
 • Linia nr 58A - Dw. Łódź Fabryczna - Stoki Skalna - przejeżdża przez: Rodzin Poznańskich, Rodzin Scheiblerów, Narutowicza, Małachowskiego, Czechosłowacką, szpital CKD, Pomorską, Krokusową, Janosika, Telefoniczną, Pieniny, Giewont oraz Juhasową.
 • Linia nr 75A - Chocianowice Ikea - Dw. Łódź Widzew - kursuje przez: Pabianicką, Starorudzką, Ekonomiczną, Siostrzaną Bartoszewskiego, Demokratyczną, Trybunalską, Kosynierów Gdyńskich, św. Wojciecha, Sternfelda, Kurczaki, Broniewskiego, Kilińskiego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Felińskiego, Przybyszewskiego, Śmigłego-Rydza, Piłsudskiego, Rokicińską, Puszkina i Maszynową.
 • Linia nr 92A - Dw. Łódź Widzew - Dw. Łódź Andrzejów - przejeżdża przez: Maszynową, Puszkina, Rokicińską, Augustów, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładową, Gajcego oraz Szaniawskiego.

Najważniejsze przystanki autobusowe na terenie Widzewa to m.in.: Pomorska - Dworzec Łódź Widzew Stoki, Piłsudskiego – Niciarniana oraz Piłsudskiego - CH Tulipan.

Dworce/zajezdnie

Widzew jest jedną z najlepiej skomunikowanych części miasta. Mieszczą się tam nie tylko zajezdnie tramwajowe, ale także dworce kolejowe. Na terenie dzielnicy mieści się trzeci co do wielkości dworzec PKP - Łódź Widzew. Obsługuje on m.in. linie kolejowe nr 16 (Łódź Widzew – Kutno), nr 17 (Łódź Fabryczna – Koluszki), nr 458 (Łódź Fabryczna – Łódź Widzew) czy 541 (Łódź Widzew – Łódź Olechów). Można dojechać tam autobusami linii nr 69, 75 oraz 82.

Widzew – ścieżki rowerowe

Widzew to dzielnica przyjazna rowerzystom. W ostatnich latach postawiono tam kilka stacji samoobsługowych wypożyczalni rowerów, dzięki czemu na przejażdżki mogą wybrać się nawet te osoby, które nie mają własnego sprzętu. Na terenie Widzewa powstały liczne ścieżki rowerowe, co z pewnością zachęca do aktywności. Co ciekawe, w planach są też projekty nowych tras.

Komunikacja na Widzewie – główne ulice

Przez teren Widzewa, a dokładnie przez jego wschodnią część, ciągnie się autostrada A1 łącząca Łódź z Trójmiastem, Toruniem czy też z Częstochową. Stanowi ona obwodnicę. Dzielnicę przecina również droga krajowa nr 72, którą można dojechać m.in. do Uniejowa, Rogowa, Konina oraz Rawy Mazowieckiej. Przez zachodnią część Widzewa przebiega z kolei droga krajowa nr 14, która przekształca się w Zachodnią Obwodnicę Łodzi.

Jednym z najbardziej intrygujących miejsc na mapie komunikacyjnej Widzewa jest tak zwane skrzyżowanie promieniste, które mieści się na osiedlu Nowosolna. Krzyżuje się tam aż osiem ulic, a w tym ulica Byszewska, Granińska, Pomorska, Jugosłowiańska i Wiączyńska. Warto dodać, że to jedyne w Polsce skrzyżowanie tego typu, które co ciekawe, uznawane jest za zabytek.

Komunikacja na Widzewie – inwestycje drogowe

Jedną z najważniejszych inwestycji na terenie Widzewa w ostatnim czasie jest przebudowa alei Rydza-Śmigłego pomiędzy al. Piłsudskiego, a ul. Przybyszewskiego. Projekt wiąże się z wymianą torowisk i zakupem nowych, niskopodłogowych tramwajów. W ramach przedsięwzięcia przy ul. Zbiorczej mają powstać też nowe wiadukty. Cała inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić jakość podróżowania komunikacją miejską na terenie całego miasta.

Ocena redakcji

Komunikacja na Widzewie jest dobrze rozwinięta, co sprzyja łatwym dojazdom do centrum miasta. Na terenie dzielnicy kursują zarówno autobusy, tramwaje, jak i pociągi, więc jest w czym wybierać. Pojazdy komunikacji miejskiej regularnie wymieniane są na nowsze, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania.

Co roku na Widzewie remontowane są też drogi. Ciągłe inwestycje mają jednak swoje wady. Znaczną część dzielnicy obejmują roboty drogowe, co sprawia, że w godzinach szczytu pojawiają się tam utrudnienia. Korki są zauważalne zwłaszcza w okolicy wyjazdu do centrum.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Widzewie

Na terenie Widzewa powstały liczne żłobki i przedszkola, a wśród nich zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Świetną opinią wśród mieszkańców dzielnicy cieszy się Żłobek nr 29 Miejskiego Zespołu Żłobków. Rodzice chwalą tam profesjonalną opiekę, a także smaczne obiadki.

Spośród placówek prywatnych warto wyróżnić Żłobek Montessori, gdzie uczęszczać mogą dzieci już od 5-go miesiąca życia. Mieści się tam osobna sypialnia dla dzieci niechodzących, co jest jego dużą zaletą. Ciekawe zajęcia znajdują się z kolei w ofercie Akademii Małych Odkrywców, która jednocześnie prowadzi żłobki i przedszkola. Od kilku lat realizowany jest tam program „Dwujęzyczne Dzieci”. Jedną z najlepiej ocenianych placówek niepublicznych na terenie Widzewa jest Przedszkole Kids Club Aniołkowo.

Szkoły podstawowe: edukacja na Widzewie

Najwięcej placówek edukacyjnych na terenie Widzewa to szkoły podstawowe publiczne. Jest ich tam aż kilkanaście. Ze względu na dużą ilość placówek, w dzielnicy nie ma problemu ze znalezieniem wolnego miejsca dla dziecka, co po kolejnej reformie szkolnictwa jest bardzo istotne. W rankingu najlepszych szkół podstawowych w Łodzi na 7 miejscu plasuje się Szkoła Podstawowa nr 12, która uchodzi za jedną z najlepszych w okolicy.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Widzewie?

Wielu mieszkańców zastanawia się czy łatwo dostać się do żłobka na terenie Widzewa, a także czy łatwo dostać się do podstawówki. Biorąc pod uwagę, że w całej dzielnicy mieści się kilkanaście placówek tego typu, nie powinno być z tym problemu. Oczywiście pod warunkiem, że rodzic zgłosi dziecko w odpowiednim terminie. To w jakim czasie odbywa się rekrutacja podane jest na stronie internetowej danej placówki.

Licea i technika na Widzewie: szkoły średnie dzielnicy

Okoliczne licea, jak i technika cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Łodzi. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka szkół ponadgimnazjalnych, a w tym XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera, XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica czy Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja. Na Widzewie mieści się też Zespół Szkół Dla Dorosłych.

Popularne szkoły na Widzewie

Jak już wspomnieliśmy, na terenie Widzewa mieszczą się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Mówi się, że w placówkach niepublicznych poziom nauczania jest nieco wyższy. Wśród rodziców najmłodszych dzieci, najchętniej wybierany jest Żłobek nr 29 Miejskiego Zespołu Żłobków oraz Przedszkole Kids Club Aniołkowo.

Popularne szkoły podstawowe to z kolei Szkoła Podstawowa nr 12 oraz Szkoła Podstawowa nr 139 im. Wojska Polskiego. Jeśli chodzi o licea i technika, dobrą opinią wśród młodzieży cieszy się Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja.

Na terenie Widzewa znajdują się też uczelnie, co sprawia, że jest to dzielnica chętnie zamieszkiwana przez studentów. W pobliżu zlokalizowana jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera oraz Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania. Obie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na terenie dzielnicy jest dość dobrze rozwinięta. Rodzice maluchów spokojnie znajdą tam nawet żłobek. Widzew Łódź to atrakcyjna okolica dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Znajdują się tam liczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, a nawet uczelnia. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera przyciąga do Łodzi wielu studentów, co sprawia, że miasto tętni życiem.

4. Jak się mieszka na Widzewie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Widzew z każdej strony otacza zieleń. Na obszarze dzielnicy mieszczą się zarówno niewielkie skwery, jak i rozległe parki. Najważniejsze z nich to:

 • Park Baden-Powella,
 • Park Źródliska,
 • Park 3 Maja,
 • Park im. gen. M. Zaruskiego,
 • Park nad Jasieniem,
 • Górka Widzewska,
 • Park Widzewski,
 • Park Źródła Olechówki,
 • Park Podolski.

Na terenie Parku Źródliska mieści się palmiarnia, gdzie zebrano kolekcję ponad 130-letnich roślin z 18 gatunków. Niewątpliwie można poczuć tam klimat dżungli. Tuż obok palmiarni powstał też ogródek dydaktyczny, który charakterem przypomina ogród angielski. Wzdłuż alejek ustawiono tam ławki i zabytkowe latarnie. Uroku temu miejsca dodaje fontanna wraz z dekoracyjną altanką.

Widzewskie parki to nie tylko dobre miejsce na odpoczynek, ale także aktywność. Na terenach zielonych powstały siłownie. Można tam też pobiegać. Na Widzewie oprócz stadionu pobudowane zostały liczne boiska (zarówno do gry w piłkę nożną, jak i koszykówkę). W dzielnicy funkcjonuje też kort tenisowy i basen, przez co chętnie zamieszkują tam osoby lubiące sport.

5. Gastronomia i kultura

Restauracje na Widzewie oferują głównie kuchnię polską. Gdzie zjeść w dzielnicy niedrogo, a smacznie? Mieszkańcy polecają restaurację Ganek Bistro, gdzie za niską cenę podają pyszne obiady domowe. Łódź Widzew to duża dzielnica i mieści się tam niejedna dobra restauracja. Bez obaw można zabrać tam na randkę swoją drugą połówkę.

Do miejsc, które warto odwiedzić należy Porky's Bar, Bistro Schabowy czy Mielony, a także La Vende Rosso, gdzie panuje uroczy wystrój. Dobrą opinią wśród mieszkańców dzielnicy cieszy się Pizzeria 105. Łódź Widzew to miejsce, gdzie znajduje się wiele niedrogich restauracji. Wśród nich jest pizzeria Da Grasso, gdzie często chadzają studenci.

Łódź Widzew to istne centrum kultury. Znajduje się tam Dom kultury Ariadna, gdzie odbywają się liczne warsztaty, festiwale i konferencje (głównie na temat regionu i historii). Placówka duży nacisk kładzie na edukację taneczną, która jest realizowana w różnych grupach wiekowych. Okoliczni mieszkańcy mogą wybrać się również do Domu Kultury nr 502, gdzie odbywają się m.in. zajęcia plastyczne, teatralne i sportowe.

W Centrum Handlowym Tulipan mieści się galeria sztuki. W Galeryjce Łódzkiej można nie tylko podziwiać, a także zakupić wyjątkowe obrazy. Na terenie Widzewa znajduje się też kilka ciekawych muzeów. Spośród nich warto wyróżnić Muzeum Pałac Herbsta, a także Muzeum Misji w Łodzi.

Niestety, żeby odwiedzić teatr i kino, mieszkańcy Widzewa muszą wybrać się do Śródmieścia, bowiem w dzielnicy nie ma jeszcze placówek tego typu. W okolicy mieści się jednak niejedna księgarnia i biblioteka. Łódź Widzew to prawdziwy raj dla miłośników dobrej książki.

6. Zdrowie na Widzewie

Mieszkańcy Widzewa nie mogą narzekać na jakość powietrza. Smog pojawia się tam dość rzadko, co regularnie bada okoliczna stacja pomiarowa. Dobrej jakości jest tam też kranówka, dlatego można pić ją bez obaw, zamiast wody mineralnej.

Czy w pobliżu są jakieś przychodnie i szpitale publiczne? Pod tym względem dzielnica jest dobrze rozwinięta. Znajduje się tam m.in.:

 • Centralny Szpital Kliniczny Centrum Kliniczno-Dydaktyczne,
 • Klinika Immunologii, Reumatologii i Alergii,
 • Zakład i Poradnia Genetyki Klinicznej,
 • Ośrodek Psychiatryczny.

W okolicy przyjmuje też niejeden stomatolog. Łódź Widzew to idealne miejsce do życia, dla osób, które chorują przewlekle. Termin oczekiwania na wizytę u specjalisty jest tam stosunkowo krótki. Dla przykładu, na konsultacje w Poradni Reumatologii Klinicznej czeka się tam około 2 miesięcy, a do Poradni Andrologii i Endokrynologii Płodności jeszcze krócej.

W pobliżu najważniejszych przychodni i szpitali mieszczą się apteki, co jest bardzo wygodne zwłaszcza dla osób starszych.

7. Widzew  - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta handlowo-usługowa na Widzewie jest bardzo szeroka. Znajdują się tam zarówno supermarkety, hipermarkety, jak i lokalne targowiska. Najbardziej popularne sklepy to Lidl, Biedronka, Netto, Aldi oraz Mila. Na większe zakupy mieszkańcy dzielnicy mogą wybrać się do Centrum Handlowego Tulipan. Mieści się tam Jysk, Komfort oraz liczne sklepy odzieżowe. Chętnie odwiedzanym miejscem w centrum handlowym jest restauracja Mc Donald oraz tamtejsza pizzeria.

Łódź Widzew ma też swoje targowiska. Na terenie dzielnicy znajduje się Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa S.A., gdzie zawsze można kupić świeże owoce i warzywa. Powstało tam też kilka sklepów ze zdrową żywnością, co zachęca mieszkańców do bycia bardziej eko. Warto wspomnieć, że w okolicy działa się niejeden fryzjer. Łódź Widzew ma również do zaoferowania kilka salonów kosmetycznych.

8. Wady i zalety mieszkania na Widzewie

Zalety:

 • dobre połączenie z centrum miasta,
 • wiele nowych inwestycji,
 • dużo terenów zielonych,
 • rozwinięta oferta zdrowotna,
 • dużo miejsc, które warto zwiedzić.

Wady:

 • duża ilość zakładów przemysłowych,
 • roboty drogowe,
 • korki w godzinach szczytu przy wyjeździe do centrum.

Czy dzielnica Widzew jest przyjazna dla zwierząt?

Widzew to dzielnica, która jest bardzo przyjazna dla zwierząt. Znajduje się tam sporo terenów zielonych, gdzie można wyjść na dłuższy spacer z czworonogiem. Niedawno na Widzewie powstał także Psi Park. Znajduje się tam sporo atrakcji, dzięki czemu zwierzę może się tam wyszaleć. Najciekawsze z nich to tunel, poprzeczka z 3 regulowanymi wysokościami oraz kładka do spacerów. Na terenie Psiego Parku zainstalowano również ławki i kosze na psie odchody. Dla bezpieczeństwa, przestrzeń dla czworonogów została ogrodzona.

9. O tym się mówi na Widzewie

Jednym z wciąż poruszanych tematów wśród mieszkańców dzielnicy jest kwestia związana ze skrzyżowaniem promienistym, które mieści się na osiedlu Nowosolna. Zdaniem wielu osób przejazd tamtędy wymaga od kierowcy nie lada umiejętności, co jest dość problematyczne. Ponieważ krzyżuje się tam aż osiem ulic, nie zawsze da się wybrać inną trasę, aby skrzyżowanie ominąć.

Mieszkańcy Widzewa nie raz apelowali już o jego przebudowę. Urzędnicy twierdzą jednak, że mają związane ręce, gdyż skrzyżowanie uznawane jest za zabytek.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: