Śródmieście Łódź

Redakcja

Redakcja

03.02.2020

Co oferuje mieszkańcom i turystom łódzkie Śródmieście? Sprawdź przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl.

Śródmieście to najmniejsza dzielnica Łodzi, będąca jednocześnie sercem miasta. Ze względu na bliskość ośrodków kultury i rozrywki, chętnie zamieszkują tam zarówno młode, jak i starsze osoby. W okolicy nie brakuje punktów usługowo-handlowych i restauracji, co pozwala prowadzić wygodny tryb życia. Na terenie Śródmieścia sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska. Mieszkańcy dzielnicy bez problemu mogą dostać się nią do pozostałych części miasta.

Łódź jest jednolitą gminą miejską na prawach powiatu. Miasto pod względem administracyjnym nie dzieli się na dzielnice. Co prawda od roku 1960 istniał podział na 5 dzielnic administracyjnych – Śródmieście, Bałuty, Polesie, Górna i Widzew, natomiast zniesiono go w roku 1992.

Od tamtego czasu, aż do 2012 roku miasto dzieliło się na rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta. Po kolejnej reformie organizacyjnej delegatury zostały włączone do struktury organizacyjnej urzędu w charakterze Oddziałów ds. Obsługi Mieszkańców w ramach Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami. Dawny podział na dzielnice wciąż jest zachowany w świadomości okolicznych mieszkańców.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w łódzkim Śródmieściu

oferty domów na sprzedaż w łódzkim Śródmieściu

1. Informacje ogólne

Położenie Śródmieścia na mapie Łodzi

Śródmieście leży w samym centrum Łodzi. Jego położenie pozwala na łatwy dojazd do pozostałych części miasta, co niewątpliwie jest ogromną zaletą. Dzielnica od zachodu graniczy z Polesiem, od północy z Bałutami, od wschodu z Widzewem, natomiast od południa z Górną.

Na terenie Śródmieścia dominuje typowo miejska zabudowa. W starej części Łodzi spotkać można kamienice, a także budynki pofabryczne. Część z nich została odrestaurowana i zaadoptowana na budynki użyteczności publicznej. Na tamtejszym osiedlu mieszkaniowym znajdują się kilkunastopiętrowe wieżowce pobudowane z wielkiej płyty. W centrum mieści się też wiele biurowców, a tym najwyższy budynek w mieście, czyli Red Tower.

Z racji tego, że Śródmieście jest stosunkowo niewielkie, dzieli się je tylko na dwa osiedla administracyjne.

 • Śródmieście-Wschód – zajmuje obszar około 3 km², natomiast zamieszkuje je aż 20 000 łodzian. Ze względu na centralne położenie osiedla, przez jego teren przebiega wiele tras linii komunikacji miejskiej.
  To właśnie tam znajduje się obszar nazywany Nowym Centrum Łodzi, który wciąż podlega modernizacji. Ma on łączyć strefy biznesu, handlu, transportu oraz kultury. Docelowo mają zostać wybudowane tam liczne biurowce, a także obiekty kulturalno-rozrywkowe. Na osiedlu chętnie zamieszkują osoby poszukujące pracy, a także rodziny z dziećmi.

 • Katedralna – zajmuje nieco większy teren niż Śródmieście-Wschód, a jednocześnie ma ponad dwa razy więcej mieszkańców. Znajduje się tam najwyższe osiedle mieszkaniowe w całym mieście. Wieżowce usytuowane są blisko najważniejszych punktów handlowych, co dla tamtejszych mieszkańców jest dużym ułatwieniem.
  Osiedle przyciąga wielu studentów i osób samotnych, głównie ze względu na bliskość uczelni i obiektów kulturalno-rozrywkowych.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Śródmieściu?

Zgodnie z danymi pochodzącymi z Urzędu Statystycznego Łodzi, Śródmieście zajmuje powierzchnię 7,13 km² i jest najmniejszą ze wszystkich dzielnic. Na koniec 2018 roku liczba mieszkańców w centrum wynosiła 64 029 osób. Zagęszczenie ludności na Śródmieściu jest stosunkowo duże, a dokładniej sięga 8 980 osób/km². Atrakcyjność dzielnicy wynika z rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także łatwego dostępu do punktów usługowo-handlowych i centrów rozrywki.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na śródmieściu powinien odnaleźć się każdy, chociaż najchętniej zamieszkują tam osoby, które lubią prowadzić miejski styl życia. W pobliżu jest wiele pubów i innych miejsc, gdzie można wybrać się ze znajomymi na drinka czy też potańczyć. W samym centrum dzielnicy mieści się kilkanaście restauracji, a wśród nich lokale, do których można pójść zarówno na randkę, jak i spotkanie biznesowe.

Mieszkając na Śródmieściu łatwo znaleźć pracę, która pozwoli się rozwijać. W okolicy znajduje się wiele biurowców, a także siedziby dużych korporacji, gdzie regularnie prowadzone są rekrutacje. Na terenie dzielnicy powstało też wiele szkół, co sprawia, że chętnie zamieszkują tam całe rodziny.

Czy Śródmieście to styl życia Łodzi?

Jak się żyje w dzielnicy na co dzień? Większość tamtejszych mieszkańców prowadzi aktywny tryb życia. W okolicy mieści się wiele miejsc kulturalno-rozrywkowych, co zachęca do regularnych wyjść ze znajomymi. Jak się mieszka w dzielnicy osobom, które dopiero się wprowadziły? Trzeba przyznać, że łatwo się tam zaadaptować. Śródmieście to najmniejsza dzielnica Łodzi, dzięki czemu nowi mieszkańcy szybko są w stanie poznać cały jej teren.

Planowany rozwój dzielnicy

Śródmieście bezustannie się rozwija. Jest to zauważalne zwłaszcza w tych okolicach, gdzie powstało tak zwane Nowe Centrum Łodzi. Chociaż duża część inwestycji została już zakończona, jej obszar cały czas jest unowocześniany. W najbliższym czasie na terenie Nowego Centrum Łodzi, ma powstać tunel średnicowy. Ma on być łącznikiem miedzy dworcami Łódź Fabryczna, a Łódź Kaliska.

W dzielnicy wciąż rozwija się także rynek nieruchomości. W okolicy bez problemu można kupić nowe mieszkania. Łódź śródmieście to idealna lokalizacja pod inwestycje. Obecnie deweloperzy budują tam kilka luksusowych apartamentów.

Śródmieście - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Śródmieście to prawdziwe centrum kultury. Na terenie dzielnicy mieści się wiele zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc. Miejsca, które warto odwiedzić będąc w pobliżu to:

 • Plac Wolności – mieści się w samym centrum dzielnicy. Łączy ze sobą ulice: Piotrkowską, Pomorską, Nowomiejską oraz Legionów. W samym jego sercu stoi pomnik Tadeusza Kościuszki, który został odbudowany po wojnie.
 • Pasaż Róży – zaprojektowany przez Joannę Rajkowską przy ulicy Piotrkowskiej 3. To wyjątkowa aranżacja jednego z podwórek, w której główną rolę odgrywają kawałki luster.
 • Galeria Wielkich Łodzian – mieści się na świeżym powietrzu przy ulicy Piotrkowskiej. Tworzą ją rzeźby z brązu, upamiętniające postaci związane z Łodzią.
 • Kompleks kulturalno-artystyczny EC1 – gdzie znajdują się m.in. planetarium i kino sferyczne 3D. Regularnie odbywają się tam wystawy i ciekawe warsztaty.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica?

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica? Według statystyk, z roku na rok kwestia bezpieczeństwa poprawia się w całym mieście. W najważniejszych miejscach dzielnicy zamontowano monitoring, co sprawia, że jest tam spokojniej. Łącznie na terenie całego Śródmieścia zainstalowano już kilkaset kamer, co niewątpliwie daje tamtejszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

Atrakcje na Śródmieściu - oferta dla dzieci

Na Śródmieściu świetnie odnajdują się całe rodziny. Oferta dla dzieci jest tam bardzo rozwinięta, dzięki czemu jest gdzie się z nimi wybrać. Weekend z pociechami można spędzić np. na sali zabaw. Jedna z nich mieści się w Galerii Łódzkiej.

Na terenie dzielnicy znajdują się też place zabaw. Dla dzieci są one idealnym miejscem nie tylko żeby się wyszaleć, ale także, żeby poznać rówieśników. Jednym z największych i najchętniej uczęszczanych placów zabaw w dzielnicy jest ten mieszczący się tuż przy Parku im. Henryka Sienkiewicza. Można wybrać się tam z dzieckiem przy okazji spaceru.

Zapoznaj się również z informacjami o innych łódzkich dzielnicach:

plac wolności

Plac Wolności 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do centrum?

Centrum Łodzi znajduje się na terenie Śródmieścia, dlatego też dojazd w tamte okolice zajmuje niewiele czasu. Aby dojechać samochodem z obrzeży dzielnicy na starówkę trzeba poświęcić od 5 do 10 minut. Czas ten w godzinach szczytu może się jednak nieco wydłużyć. Dłużej zajmuje dojazd do centrum komunikacją miejską. Z terenów najbardziej oddalonych od starówki, czas podróży autobusem lub tramwajem może wynieść nawet ponad 20 minut.

Tramwaje w Śródmieściu

Komunikacja na Śródmieściu jest szeroko rozwinięta. Oprócz autobusów, kursują tam też tramwaje. W całej Łodzi istnieje prawie 20 linii tramwajowych, z czego znaczna ich część kursuje przez centrum.

Najważniejsze z nich to:

 • Linia nr 2 - Dw. Łódź Dąbrowa - Teofilów - przejeżdża przez: Dąbrowskiego, Rzgowską, pl. Niepodległości, Piotrkowską, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnią, Limanowskiego oraz Aleksandrowską.
 • Linia nr 5 - Chojny Kurczaki - Dw. Łódź Żabieniec - kursuje przez: Rzgowską, pl. Niepodległości, Piotrkowską, pl. Reymonta, Przybyszewskiego, Kilińskiego, Franciszkańską, Wojska Polskiego, Zgierską, Limanowskiego i Aleksandrowską.
 • Linia nr 6 - Chojny Kurczaki - Doły - przejeżdża przez: Rzgowską, pl. Niepodległości, Piotrkowską, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnią, Ogrodową, Północną, Nowomiejską, Franciszkańską, Wojska Polskiego i Strykowską.
 • Linia nr 11B - Chocianowice Ikea - Helenówek - kursuje przez: Pabianicką, rondo Lotników Lwowskich, pl. Niepodległości, Piotrkowską, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnią oraz Zgierską.

Autobusy w Śródmieściu

W całym mieście kursuje prawie sto linii autobusowych, z czego aż kilkanaście z nich przejeżdża przez Śródmieście.

Popularne autobusy w dzielnicy to m.in.:

 • Linia nr 51A - DW. Łódź Fabryczna - Łagiewniki - przejeżdża przez: Rodziny Poznańskich, P.O.W, Narutowicza, Uniwersytecką, Strykowską, Wycieczkową oraz Okólną.
 • Linia nr 53B - DW. Łódź Fabryczna - Brzeziny - kursuje przez: Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Wojska Polskiego, Brzezińską, DK nr 72, Łódzką, Kościuszki, św. Anny, Reformacką, Sienkiewicza, Bohaterów Warszawy i Głowackiego.
 • Linia nr 74A - Pl. Niepodległości - Nowe Złotno - przejeżdża przez: Piotrkowską, Sieradzką, Wólczańską, Skrzywaną, Politechniki, Żeromskiego, Więckowskiego, Zieloną, Legionów, Konstantynowską, Unii Lubelskiej, Srebrzyńską, Biegunową, Krakowską, Złotno, Płatowcową, Czołgistów i Fizylierów.
 • Linia nocna nr 6 - Dw. Łódź Dąbrowa - Rondo Powstańców 1863 r. - kursuje przez: Dąbrowskiego, Tatrzańską, Broniewskiego, Paderewskiego, rondo Lotników Lwowskich, Pabianicką, Piotrkowską, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnią, Ogrodową, Północną, Franciszkańską, Wojska Polskiego, Sporną, Zagajnikową oraz Inflancką.

Najważniejsze przystanki autobusowe na terenie dzielnicy to przede wszystkim Kilińskiego, Kościuszki - Mickiewicza, Kościuszki – Zielona, Pomorska - Plac Wolności oraz Pomorska – rondo Solidarności.

Dworce/zajezdnie

Oprócz zwykłych przystanków, na terenie Śródmieścia znajdują się też dworce. W dzielnicy mieści się jedna z największych i najnowocześniejszych stacji kolejowych w kraju - Łódź Fabryczna. Dworzec jest już dość stary - pierwsze przewozy uruchomiono tam już w 1865 roku. Kilka lat temu stacja została jednak zmodernizowana. Inwestycja obejmowała przebudowę całego dworca, dzięki czemu obecnie jest on bardzo funkcjonalny.

Kilka lat temu, na alei Mickiewicza otworzony został dworzec tramwajowy, który obecnie jest głównym centrum przesiadkowym na terenie całej Łodzi. Skupia on dwie osie komunikacyjne miasta, a dokładniej Trasę W-Z łączącą Widzew i Retkinię, a także Łódzki Tramwaj Regionalny łączący Łódź z Pabianicami, Ksawerowem i Zgierzem. Stacja została zadaszona i dobrze oświetlona, co podoba się okolicznym mieszkańcom. Ze względu na wyjątkowy projekt, miejsce to jest rozpoznawalne.

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Śródmieście to przyjazna okolica dla rowerzystów. Na terenie dzielnicy powstały liczne ścieżki rowerowe, co znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. Rowerzyści bez problemu mogą poruszać się m.in. wzdłuż ulic takich jak: Mickiewicza, Kościuszki, Sienkiewicza, Narutowicza i częściowo wzdłuż ulicy Piotrkowskiej.

Na terenie całego miasta funkcjonuje system samoobsługowych wypożyczalni rowerów, co daje możliwość podróżowania jednośladami tym, którzy nie mają własnego sprzętu. Stacje Łódzkiego Roweru Publicznego znajdują się m.in. przy zachodnim i północnym wejściu na dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Okoliczni mieszkańcy chętnie z nich korzystają zwłaszcza w godzinach szczytu.

Komunikacja w Śródmieściu – główne ulice

Niewątpliwie najważniejszą ulicą w Śródmieściu jest Piotrkowska. Biegnie ona w linii prostej od  pl. Wolności aż do pl. Niepodległości i jest uważana za jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Idąc wzdłuż Piotrkowskiej można napotkać liczne sklepy odzieżowe, drogerie, apteki, supermarkety, a także restauracje i kluby. Głównymi arteriami dzielnicy są ulice: Kościuszki, Zachodnia, Uniwersytecka oraz Narutowicza.

Przez wschodnią część dzielnicy biegnie droga krajowa nr 14, która jest jedną z kluczowych tras przelotowych w mieście. Można dojechać nią do autostrady A2 prowadzącej na Poznań lub Warszawę, autostrady A1, która ciągnie się aż do Gdańska, a także do drogi ekspresowej S8, którą można dojechać do Wrocławia.

Komunikacja w Śródmieściu – inwestycje drogowe

Jedną z najważniejszych inwestycji, prowadzonych obecnie na terenie dzielnicy jest budowa tunelu średnicowego, który ma połączyć główne dworce miasta - Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Docelowo ma on przebiegać pod samym centrum Łodzi, co będzie dużym udogodnieniem zarówno dla mieszkańców miasta, jak i przejezdnych.

W 2020 roku mają zostać zakończone prace związane z rewitalizacją ulicy Kilińskiego. Inwestycja obejmuje wymianę chodników, remont przystanków komunikacji miejskiej, a także zmianę geometrii drogi na skrzyżowaniu Kilińskiego - Jaracza. W podobnym czasie powinny zakończyć się również wszelkie prace związane z przebudową ulicy Sienkiewicza.

Ocena redakcji

Chociaż Śródmieście jest dobrze rozwinięte pod względem komunikacyjnym, w godzinach szczytu najlepiej poruszać się tam rowerem. W ten sposób z obrzeży dzielnicy na Plac Wolności i do samego centrum można dostać się już w 5 minut.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

Śródmieście odznacza się dobrze rozwiniętą ofertą edukacyjną. Na terenie dzielnicy mieszczą się liczne żłobki i przedszkola. Bez problemu można znaleźć tam zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne.

Najpopularniejsze żłobki w Śródmieściu to:

 • Żłobek Montessori – prowadzone są tam ciekawe zajęcia, a w tym ćwiczenia muzyczno-ruchowe i plastyczne. Co najważniejsze, tamtejsi opiekunowie wspierają rozwój malucha poprzez znaną metodę Montessori.
 • Żłobek Tęczowy Świat Dziecka - tam opiekunowie do każdego malucha mają indywidualne podejście, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. W planie dnia zawarte są zajęcia rozwijające wyobraźnię muzyczną, plastyczną i przestrzenną, co pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Spośród żłobków publicznych prowadzonych w dzielnicy warto wyróżnić:

 • Żłobek nr 1 Miejskiego Zespołu Żłobków,
 • Żłobek nr 11 Miejskiego Zespołu Żłobków,
 • Żłobek nr 16 Miejskiego Zespołu Żłobków,
 • Żłobek nr 31 Miejskiego Zespołu Żłobków.

Na terenie Śródmieścia funkcjonuje kilkanaście przedszkoli, z czego większa ich część to placówki publiczne. Ciekawą ofertą wyróżniają się przedszkola miejskie, a zwłaszcza:

 • Przedszkole Miejskie nr 5,
 • Przedszkole Miejskie nr 13,
 • Przedszkole Miejskie nr 57,
 • Przedszkole Miejskie nr 71,
 • Przedszkole Miejskie nr 75,
 • Przedszkole Miejskie nr 84,
 • Przedszkole Miejskie nr 100.

W dzielnicy są też przedszkola prywatne. Najpopularniejsze z nich jest to Przedszkole Tęczowy Świat Dziecka, gdzie prowadzone są zajęcia takie jak: rytmika, balet, język angielski czy język niemiecki.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

Na terenie Śródmieścia działają liczne szkoły podstawowe, a wśród nich:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 14 im. Józefa Lompy,
 • Szkoła Podstawowa nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków,
 • Szkoła Podstawowa nr 173 im. Żołnierzy Dywizji Kościuszkowskiej.

Jedną z najbardziej prestiżowych szkół w całej Łodzi jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa British International School Of The University Of Łódź – realizowany jest tam angielski program nauczania. Ponieważ placówka mieści się w budynku uniwersytetu, jej uczniowie mają dostęp do uniwersyteckich laboratoriów, a także obiektów sportowych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Śródmieściu?

Czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola na terenie dzielnicy oraz czy łatwo dostać się do podstawówki? Jeśli rodzić zapisze dziecko do placówki w odpowiednim terminie, nie powinno być z tym problemu. Zwłaszcza w przypadku szkół niepublicznych. Część łodzian uważa jednak, że w okolicy powinno powstać więcej placówek, ponieważ ostatnio w dzielnicy powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych.

Licea i technika w Śródmieściu: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Śródmieścia funkcjonują również licea i technika. Te chętnie są wybierane nie tylko przez mieszkańców dzielnicy, ale i pozostałych części miasta.

Najważniejsze szkoły ponadpodstawowe w Śródmieściu to:

 • III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki,
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej,
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, 
 • XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego,
 • Zespół Szkół Budowlano-Technicznych im. dr. Stefana Kopcińskiego,
 • Zespół Szkół Gastronomicznych,
 • Technikum nr 3.

Popularne szkoły w Śródmieściu

Które szkoły publiczne mają najwyższy poziom nauczania? W rankingu najlepszych miejskich szkół podstawowych w Łodzi na 10 miejscu plasuje się Szkoła Podstawowa nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków. Jest ona jedną z najchętniej wybieranych w okolicy.

Popularne szkoły ponadgimnazjalne, z dobrym poziomem nauczania to z kolei III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, które znajduje się na 4 miejscu w rankingu Łódzkich liceów oraz VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, które zajmuje miejsce 8. Warto wspomnieć, że niedaleko Śródmieścia mieści się I Liceum im. M. Kopernika, które w rankingu jest na pierwszym miejscu.

Które szkoły prywatne są najpopularniejsze na Śródmieściu? Przede wszystkim Niepubliczna Szkoła Podstawowa British International School Of The University Of Łódź, gdzie dzieci mogą nauczyć się nawet kilku języków. Na łódzkim Śródmieściu prężnie funkcjonują też uczelnie, a wśród nich najpopularniejsza - Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Łódzki, Społeczna Akademia Nauk czy Uczelnia Nauk Społecznych.

Ocena redakcji

W Śródmieściu można znaleźć zarówno dobrą szkołę podstawową, jak i ponadpodstawową. Poziom nauczania w tamtejszych palcówkach jest wysoki, co potwierdzają liczne rankingi. Z racji tego, że na terenie dzielnicy mieści się wiele szkół, funkcjonuje tam też niejedna biblioteka. Łódź Śródmieście to bez wątpienia idealne miejsce do nauki. Nawet w samym centrum miasta znajduje się jedna z MBP (Łódź Śródmieście, pl. Wolności 4).

Aby studiować na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej czy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, do miasta co roku przyjeżdża mnóstwo młodych osób. To sprawia, że centrum tętni życiem.

4. Jak się mieszka w Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

W samym centrum Łodzi nie ma zbyt wiele zieleni. Na terenie Śródmieścia znajdują się jednak dwa parki, gdzie można wyjść na spacer czy pobiegać:

 • Park im. Stanisława Staszica w Łodzi – zajmuje powierzchnię ponad 4 ha. Znajduje się tam kilka pomników przyrody. Latem w parku odbywa się wiele wydarzeń, co jest dodatkową atrakcją dla okolicznych mieszkańców.

 • Park im J. Matejki – mieści się tuż przy Szpitalu Klinicznym, dzięki czemu chorzy mogą chodzić na spacery popodziwiać zieleń. To jedyny w mieście ogród o charakterze francuskim. W jego centralnej części w oczy rzuca się równo przystrzyżony trawnik, który otoczony jest różanymi rabatami. Na terenie parku postawiono ławki, na których w ciepłe dni można odpocząć. W północnej części ogrodu znajduje się też fontanna.

Śródmieście to idealna okolica dla tych, którzy lubią sport. Mieszczą się tam liczne siłownie, boiska czy też basen. Bez wątpienia jest tam gdzie poćwiczyć i spotkać się ze znajomymi.

Miejscem uwielbianym przez mieszkańców miasta jest klub Fit and Jump (Łódź, Śródmieście, ul. Pomorska 40). Odbywają się tam zajęcia na trampolinach, które dla wielu osób są ciekawsze niż tradycyjna siłownia. Łódź Śródmieście ma szeroko rozwiniętą ofertę rekreacyjną. Swoje miejsce do ćwiczeń bez problemu znajdą tam zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Na terenie dzielnicy znajduje się niejeden klub fitness. Łódź Śródmieście to świetna lokalizacja dla tych, którzy lubią żyć aktywnie i dbać o swoje zdrowie. Na terenie dzielnicy znajduje się klub znanej polskiej sieci - Energy Fitness (Łódź, Śródmieście, ul. Legionów 16). Można zadbać tam nie tylko o wygląd swojego ciała, ale i samopoczucie.

Dla tych, którzy chcą się odchudzić i zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, w centrum otworzono także Studio Figura (Łódź, Śródmieście, ul. Dowborczyków 17). Na mieszkańców miasta czekają tam nowoczesne urządzenia, profesjonalni dietetycy oraz trenerzy.

5. Gastronomia i kultura

Pod względem kulturalno-rozrywkowym Śródmieście to najbardziej rozwinięta dzielnica Łodzi. Najwięcej ciekawych miejsc mieści się w centrum, przy ul. Piotrkowskiej. Można znaleźć tam mnóstwo kawiarni, barów, a także dobre restauracje. Łódź Śródmieście to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie zjeść w dzielnicy wykwintny obiad? Ekskluzywne dania podaje m.in. Quale Restaurant. W opinii łodzian jest to dobra restauracja na romantyczną kolację. W dzielnicy mieszka wielu studentów, dlatego też powstało tam mnóstwo barów szybkiej obsługi i niejedna pizzeria. Łódź Śródmieście ma swoją restaurację sieci Da Grasso (Łódź, Śródmieście, ul. Tamka 3), gdzie serwują najlepsze dania kuchni włoskiej.

Śródmieście to prawdziwe centrum kultury. Funkcjonuje tam kilka teatrów, a wśród nich:

 • Teatr Wielki,
 • Teatr Nowy,
 • Teatr Powszechny,
 • Teatr im. S. Jaracza,
 • Teatr Muzyczny.
  piotrkowska lodź śródmieście

Restauracje na Ul. Piotrkowskiej

6. Zdrowie w Śródmieściu

Na Śródmieściu jakość powietrza jest zaskakująco dobra. Trzeba jednak wspomnieć, że zimą smog może być tam czasami odczuwalny. Świetną jakość ma też łódzka kranówka. Wiele osób pije ją zamiast wody mineralnej. Czy na terenie dzielnicy mieszczą się apteki, przychodnie i szpitale publiczne? Placówek tego typu jest tam naprawdę sporo. Spośród nich warto wyróżnić Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera, a także Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego.

Kolejki do specjalistów na Śródmieściu są stosunkowo krótkie, dlatego też chorzy mogą liczyć tam na szybką pomoc. Do niektórych poradni można umówić się na wizytę jeszcze tego samego dnia.

7. Śródmieście  - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta usługowo-handlowa na Śródmieściu jest bardzo rozwinięta. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne supermarkety, hipermarkety i sklepy odzieżowe. Zdaniem mieszkańców brakuje tam tylko targowiska ze świeżymi owocami i warzywami.

Największym i najpopularniejszym centrum handlowym w Śródmieściu jest Galeria Łódzka, gdzie oprócz sklepów mieści się 4-poziomowy, zadaszony parking. Wiele butików można znaleźć przechadzając się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Oprócz nich znajduje się tam też niejeden salon kosmetyczny czy fryzjer.

Łódź Śródmieście to miejsce, gdzie wciąż powstają nowe biurowce i apartamentowce. Mieszkańcy centrum mają dostęp do wielu punktów usługowo-handlowych, co znacznie zwiększa komfort ich życia. 

8. Wady i zalety mieszkania w Śródmieściu

Zalety:

 • dobra komunikacja z pozostałymi dzielnicami miasta,
 • bogata oferta handlowo-usługowa,
 • centrum kulturalno-rozrywkowe,
 • mieści się tam US Łódź Śródmieście i Prokuratura Rejonowa Łódź Śródmieście.

Wady:

 • ograniczona liczba terenów zielonych,
 • zakorkowane ulice w godzinach szczytu,
 • niewielka liczba miejsc parkingowych.

Czy dzielnica Śródmieście jest przyjazna dla zwierząt?

Chociaż na terenie Śródmieścia nie ma zbyt wielu terenów zielonych oprócz Parku im. Stanisława Staszica czy Parku im. J. Matejki, dzielnica jest bardzo przyjazna zwierzętom. Już od kilku lat w lokalach mieszczących się w centrum można znaleźć miski z wodą przeznaczone dla czworonogów. To jednak nie wszystko. Jedna z tamtejszych restauracji - Stacja Street Food wprowadziła dodatkowe menu dla psów. Co prawda, to dopiero pierwszy tego typu lokal na terenie Łodzi, ale warto zaznaczyć, że w wielu miastach w Polsce nie ma ich w ogóle.

Pałac Izraela PoznańskiegoPałac Izraela Poznańskiego zwany "łódzkim Luwrem"

9. O tym się mówi w Śródmieściu

Na Śródmieściu dużo mówi się o inwestycjach drogowych. Z jednej strony zwiększają one bezpieczeństwo i jakość podróżowania, z drugiej zaś wiążą się z wieloma utrudnieniami. Jednym z największych realizowanych projektów jest budowa tunelu średnicowego prowadzącego z dworca Łódź Fabryczna w stronę dworca Łódź Kaliska. Prace związane z inwestycją będą trwać jeszcze do 2022 roku.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: