Górna Łódź

Redakcja

Redakcja

31.01.2020

Co warto wiedzieć na temat łódzkiej dzielnicy Górna? Sprawdź kompleksowy poradnik na GetHome.pl

Górna to jedna z pięciu umownych dzielnic Łodzi, która w dużej mierze składa się z dawnych wsi, które w latach 60. XX wieku zostały włączone w obręb miasta. Część najdalej położonych osiedli zachowało swój prowincjonalny charakter, ale obecnie na terenie dzielnicy przeważa zabudowa wielorodzinna z blokami z wielkiej płyty, jedynie wzdłuż najstarszych ulic wciąż stoją stare, podniszczone kamienice.

Górna jest doskonale skomunikowana z centrum oraz pozostałymi dzielnicami Łodzi; znajduje się tam część z najistotniejszych punktów komunikacyjnych miasta, co wyjątkowo cenią sobie studenci oraz osoby pracujące.

Pod względem administracyjnym Łódź jest jednolitą gminą miejską na prawach powiatu. Od 2012 roku w Łodzi oficjalnie nie ma dzielnic, choć wcześniej istniał podział na pięć rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta Łodzi, opracowany na podstawie tego z lat 1960–1992, wedle którego Łódź dzieliła się na pięć okręgów administracyjnych: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. 

Po reformie organizacyjnej z 2012 r. dotychczasowe dzielnice zostały jedynie włączone do struktury organizacyjnej urzędu w Departamencie Obsługi i Administracji, ale mieszkańcy Łodzi wciąż posługują się starą nomenklaturą, w związku z czym my również będziemy to robić.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w łódzkiej dzielnicy Górna

oferty domów na sprzedaż w łódzkiej dzielnicy Górna

1. Informacje ogólne

Położenie na mapie Łodzi

Górna to jedna z pięciu dzielnic Łodzi położona na południu miasta, granicząca na północy z Polesiem, Śródmieściem i Widzewem, ale bez bezpośredniego sąsiedztwa z Bałutami. Zajmuje 71,9 km2, co stanowi 24,4% powierzchni miasta i daje trzeci wynik spośród wszystkich łódzkich rejonów (za Widzewem i Bałutami).

Górna dzieli się na osiem osiedli administracyjnych:

 • Chojny-Dąbrowa – osiedle położone na północy dzielnicy, największe pod względem liczby mieszkańców osiedle Łodzi (ok. 50 000 mieszkańców), dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta,
 • Chojny – jedno z południowych osiedli dzielnicy, na północy graniczące z Górniakiem, na wschodzie z Dąbrową i na zachodzie z Kurakiem, ze względu na dobry dojazd do centrum i znaczną ilość terenów zielonych chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi, przeważająca zabudowa wielorodzinna,
 • Górniak – najbardziej wysunięta na północ i tym samym najbliższa centrum część dzielnicy, zabudowa jest zróżnicowana: od kamienic, po blokowiska, aż po domki jednorodzinne. Znajduje się tutaj słynne targowisko Górniak oraz kilka chętnie odwiedzanych parków,
 • Nad Nerem – osiedle położone nad rzeką Ner, powstałe na dawnych terenach wiejskich o przeważającej zabudowie jednorodzinnej. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele nieużytków, łąk oraz pól uprawnych oraz częściowo położony w dzielnicy Polesie Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta,
 • Piastów-Kurak – osiedle graniczące z Rudą Pabianicką, Starymi Chojnami, Chojnami, Górniakiem i Nowymi Rokiciami z przeważającą zabudową wielorodzinną, a dokładnie blokami z lat 50., 60. i 70. poprzetykanymi licznymi pasami zieleni,
 • Rokicie – dawna podłódzka wieś, część osiedla zachowała swój wiejski charakter poprzez przewagę zabudowy jednorodzinnej, w pozostałych częściach liczne osiedla mieszkaniowe. Jedno z najprężniej rozwijających się osiedli,
 • Ruda – jedno z większych osiedli położone na południu dzielnicy o zróżnicowanej zabudowie, dobrze skomunikowane z resztą miasta.
 • Wiskitno – dawna podłódzka wieś leżąca na południowo-wschodnim skraju miasta o przeważającej zabudowie jednorodzinnej i przewadze terenów zielonych.

Górna – liczba ludności

Według oficjalnych danych miasta Łodzi, Górną zamieszkuje około 170 tys. osób, co daje blisko 2460 osób na kilometr kwadratowy. Wpływ na tak niewielkie zagęszczenie ludności ma wielkość dzielnicy oraz znaczna liczba nieużytków oraz terenów rolnych na jej krańcach. Im bliżej centrum, tym więcej bloków z wielkiej płyty i więcej mieszkańców, choć Górna, tak jak cała Łódź, zmaga się z ujemnym saldem migracji i stopniowym wyludnieniem.

Według danych GUS-u w 2018 roku do Łodzi przybyło 3993 nowych mieszkańców, ubyło zaś 5248 mieszkańców, co daje łączny ubytek rzędu 1255 osób, na Górnej dokładnie 213 mieszkańców. Sprawa wydaje się jeszcze poważniejsza, gdy weźmiemy pod wagę fakt, że od 2005 roku Łódź straciła ponad 60 tys. mieszkańców.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Górna jest szczególnie popularna wśród studentów, ponieważ znajdują się tutaj dwie uczelnie wyższe, a dojazd do pozostałych nie sprawia żadnego problemu. Stare osiedla wybudowane jeszcze w latach 60. i 70. są zamieszkiwane głównie przez seniorów i rodziny z dziećmi, którzy cenią sobie na Górnej ilość terenów zielonych i rekreacyjnych oraz konkurencyjne ceny mieszkań.

Czy Górna to styl życia Łodzi?

Jak się mieszka na Górnej? Raczej dobrze, ponieważ dzielnica z jednej strony zapewnia dogodny dojazd do centrum miasta, a z drugiej spokój oraz tereny zielone. Mieszkańców Górnej nie ominęła także moda na odczarowywanie „miasta meneli”, w związku z czym zarówno oni, jak i łódzcy urzędnicy robią wszystko, by zmienić ten krzywdzący stereotyp poprzez rozwijanie oddolnych inicjatyw prywatnych oraz poprzez liczne projekty publiczne.

Planowany rozwój dzielnicy

Plan inwestycyjny na unijną perspektywę budżetową na lata 2020-2027 zakłada wykorzystanie przez miasto 6,2 mld złotych, z czego ponad cztery mają być wykorzystane na inwestycje komunikacyjne.

Jedna z nich zakłada stworzenie nowych dojazdów do węzłów na autostradach A1 i A2 (w tym przedłużenie Trasy Górna do węzła Łódź Górna) oraz remonty wiaduktów, między innymi tego w ciągu ulic Przybyszewskiego i Dąbrowskiego, który ma być częścią przedłużającego się remontu ulicy Dąbrowskiego.

Zmodernizowana ma być także linia w ciągu Rzgowskiej do pętli Kurczaki oraz Konstantynowskiej do granic miasta. Usprawnieniu transportu w obrębie miasta ma być także zakup nowego taboru tramwajowego i autobusowego oraz budowa parkingów typu „Parkuj i Jedź” oraz integracja kolei z komunikacją miejską. Pozostałe środki mają być przeznaczone na modernizację osiedli, rozwój terenów zielonych oraz walkę ze smogiem.

Górna – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Górna to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Łodzi. Wśród najważniejszych terenów rekreacyjnych warto wymienić między innymi Stawy Jana, park im. Jana Dąbrowskiego czy las Las Ruda-Popioły oraz okolice rzek Nad Nerem, Olechówki czy Augustówki. Z racji tego, że większość terenów znajdujących się obecnie w obrębie dzielnicy jeszcze niedawno była wsiami, klasycznie pojmowane miejskie zabytki znajdują się głównie w jej północnej, bliższej centrum miasta części.

Jest to na przykład Muzeum Włókiennictwa znajdujące się w budynku Białej Fabryki Ludwika Geyera oraz wille należące do XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów takich jak wspomniany Ludwik Geyer czy bracia Steinartowie. Nowoczesną atrakcją dla miłośników nauki jest park naukowo-technologiczny Bionanopark.

Czy Górna to bezpieczna dzielnica?

Łódź nie ma dobrej opinii jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mieszkańców, Górna także nie jest uważana za bezpieczną dzielnicę, choć prowadzonych jest tu wiele programów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Największym problemem są wciąż akty wandalizmu, zwłaszcza zniszczone elewacje budynków oraz parkowe ławki. Na niektórych osiedlach wciąż zdarzają się problemy ze spożywaniem alkoholu w niedozwolonych miejscach oraz zakłócaniem ciszy nocnej.

Atrakcje Górnej: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Górnej jest skierowana głównie dla tych maluchów i ich rodziców, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. W pięknie położonych Stawach Jana znajduje się Park Linowy (kolejny można znaleźć Na Młynku) i Skatepark. Z kolei na Rudzkiej Górze znajduje się sztuczny, działający cały rok tor saneczkowy. Przy Siedleckiej znajduje się sala zabaw Smocza Kraina. Miłośnikom bardziej statecznego trybu życia zabawę zapewnia Ośrodek Kultury Górna i Centrum Kultury Młodych przy Dąbrowskiego i Lokatorskiej.

Na terenie dzielnicy, zwłaszcza w jej centralnej części, znajduje się kilkadziesiąt placów zabaw dla dzieci, zarówno przy osiedlowych skwerach, jak i na większych terenach zielonych. Szczególnie dużo jest ich na osiedlu Chojny-Dąbrowa.

Zapoznaj się również z informacjami o innych łódzkich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Górnej do centrum?

Mieszkańcy Górnej nie mają większych problemów z dojazdem do centrum miasta i poza nie. Z Górniaka, Kuraka i Chojen transport do centrum zajmuje do 20 minut, ale z dalej położonych osiedli, zwłaszcza w godzinach szczytu, może się to wydłużyć nawet do 50 minut. Na obszarze całej dzielnicy działa komunikacja miejska oraz kolejowa, która zapewnia sprawne poruszanie się po mieście.

Tramwaje na Górnej

Tramwaje kursujące na Górnej to m.in.:

 • 1 (Łódź Chojny - Doły)
 • 3 (pl. Niepodległości - Marysin Skrzydlata)
 • 5 (Chojny Kurczaki - Dworzec Łódź Żabiniec)
 • 6 (Chojny Kurczaki - Doły)
 • 11a (Chojny Kurczaki - Helenówek)
 • 14 (Łódź Dąbrowa - Karolew/Retkinia)
 • 15 (Chojny Kurczaki - Stoki)
 • 17 (Chocianowice IKEA - Telefoniczna Zajezdnia)
 • 41 (pl. Niepodległości - Telefoniczna Zajezdnia).

Autobusy na Górnej

Komunikacja autobusowa na Górnej jest doskonale rozwinięta. Znajduje się tutaj kilka z najważniejszych przystanków autobusowych i linii w całym mieście, m.in:

 • 50A (Zdrojowa – pl. Niepodległości)
 • 50B (Tuszyńska – pl. Niepodległości)
 • 57 (Piastów-Kurak – Marysin Stadion)
 • 62 (Bionanoparku –  Insurekcji Kościuszkowskiej)
 • 63 (Piastów-Kurak – Insurekcji Kościuszkowskiej)
 • 68a (Retkinia – Chocianowice IKEA)
 • 68b (Duboisa – Retkinia)
 • 70 (Powstańców 1863 –Instytut CZMP)
 • 71b (Insurekcji Kościuszkowskiej – Park Podolski)
 • 72a (Janów – pl. Niepodległości)
 • 74b (pl. Niepodległości – Huta Jagodnica)
 • 75c (Dworzec Łódź Dąbrowa – Dworzec Łódź Widzew)
 • 77 (Czahary – Dworzec Łódź Fabryczna)
 • 92a (Kolumny – Dworzec Łódź Dąbrowa)
 • 6 (Dworzec Łódź Kaliska – Parzęczewska).

Na Górną dojeżdżają także wybrane autobusy nocne (N3, N4a, N4b, N6, N8).

Dworce/zajezdnie

W Górnej znajduje się dworzec kolejowy Chojny oraz stacja towarowa Dąbrowa Przemysłowa i stacje kolejowe Dąbrowa i Pabianicka. Mieszkańcy bez problemu mogą dojechać do dworców Łódź Kaliska lub Fabryczna komunikacją miejską.

Najważniejsze pętle tramwajowe w dzielnicy – Chocianowice, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa, Chojny Kurczaki i pl. Niepodległości – obsługują znaczną część najważniejszych linii tramwajowych w mieście, podobnie jak zajezdnie autobusowe Bionanopark, Chocianowice IKEA, Chojny Graniczna, Łódź Chojny, Instytut CZMP, Komorniki/Kurczaki, Pabianicka Dubois, park Podolski, Piastów-Kurak, pl. Niepodległości, Stare Rokicie.

Górna – ścieżki rowerowe

Przez Górną przebiega jedna z najpiękniejszych tras rowerowo-biegowych w całej Łodzi. Mimo tego mieszkańcy wciąż aktywnie działają na rzecz  poprawy jakości ścieżek, pasów i prowadnic rowerowych oraz edukacji w zakresie poruszania rowerem po mieście. Miasto udostępnia na swojej stronie mapę ścieżek oraz zapewnia, że część środków unijnych na lata 2020-2027 zostanie przeznaczonych na poprawę infrastruktury rowerowej oraz promocję tego środka transportu między innymi poprzez ciągłe inwestowanie w rozwój Łódzkiego Roweru Publicznego.

Komunikacja na Górnej – główne ulice

Najistotniejsze ulice przebiegające przez Górną to odchodząca od pl. Reymonta ul. Rzgowska oraz zaczynająca się od niej ul. Kolumny (jedna z najdłuższych w Łodzi) oraz biegnąca w stronę Widzewa ul. Dąbrowskiego. Kolejną ważną arterią komunikacyjną jest będąca przedłużeniem Piotrkowskiej ulica Pabianicka. W 2014 r. oddano do użytku tzw. Trasę Górną, czyli Aleję Władysława Bartoszewskiego, która skutecznie odciążyła wcześniej zakorkowane główne ulice dzielnicy.

Komunikacja na Górnej – inwestycje drogowe

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych należy wymienić planowane przedłużenie tzw. Trasy Górnej do węzła Łódź Górna oraz remont wiaduktów, zwłaszcza tych położonych wzdłuż linii kolejowej 540 i ulic Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Władze planują także zmodernizować linię biegnącą ulicą Rzgowską do pętli Kurczaki.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska w Górnej jest dobrze rozwinięta. Liczba linii autobusowych i tramwajowych przebiegająca przez dzielnicę pozwala bezproblemowo dojechać w niemalże każde miejsce w Łodzi oraz poza nią, zwłaszcza jeśli chodzi o miejscowości położone na południe od miasta. Dodatkowo, władze zakładają modernizację dotychczasowej infrastruktury i zbudowanie nowej. Znaczna część środków unijnych na lata 2020-2027 ma zostać przeznaczona na rozwój Górnej.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Górnej

Na terenie Górnej znajduje się siedem żłobków publicznych i  kilkanaście żłobków prywatnych oraz trzydzieści siedem publicznych i szesnaście prywatnych przedszkoli. O ile zapisanie dziecka do najbliższego żłobka może stanowić pewien problem, o tyle tak znaczna liczba przedszkoli sprawia, że miejsc wystarcza dla wszystkich chętnych. Przedszkola na Górnej mają zróżnicowaną ofertę, znajdują się wśród nich także szkoły dwujęzyczne oraz z oddziałami specjalnymi.

Szkoły podstawowe: edukacja na Górnej

Na Górnej znajduje się osiemnaście publicznych szkół podstawowych, część z nich działa w systemie zmianowym, jednak nie jest to regułą. Trzy z nich (o numerach 64, 109 i 162) mają w swojej ofercie edukacyjnej oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim. Działa tu także kilka prywatnych szkół podstawowych, które cieszą się wśród łodzian niemałą popularnością.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Górnej?

Zwykle niełatwo jest zapisać dziecko do najbliższego publicznego żłobka, w związku z czym w przynajmniej częściowym rozwiązaniu tego problemu bezcenna jest rola licznych instytucji prywatnych. Nie ma kłopotów z rekrutacją do przedszkola oraz szkoły podstawowej, zwłaszcza odkąd nie ma już rejonizacji.

Ze względu na ujemne saldo migracji, zwłaszcza wśród młodych osób, Łódź od lat konsekwentnie się wyludnia, więc jeśli ten trend się utrzyma, chętnych będzie coraz mniej.

Licea i technika na Górnej: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy działa siedem liceów ogólnokształcących, kilka szkół prywatnych oraz Zespół Szkół Ekonomii i Usług oraz Zespół Szkół Przemysłu Mody im. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Nie odnotowano problemów z rekrutacją. Na terenie dzielnicy działa także Bursa Szkolna nr 12 zapewniająca wychowankom całodobową opiekę, wyżywienie oraz opiekę psychologa.

Popularne szkoły na Górnej

Według ostatniego rankingu łódzkich szkół średnich (stan na 2019 rok) najwyższe miejsce wśród placówek w Górnej zajęło XXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa, które uplasowało się na ósmej pozycji. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik spośród wszystkich szkół średnich w dzielnicy.

Absolwenci szkół średnich mają w Górnej do wyboru dwie uczelnie wyższe: Wyższą Szkołę Studiów Międzynarodowych i Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności, choć większość studentów wciąż decyduje się na cieszące się znacznie większą popularnością i estymą uczelnie położone na Śródmieściu, czyli Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Górnej kształtuje się dobrze. Poza żłobkami, liczba placówek jest imponująca, zwłaszcza rodzice dzieci w wieku przedszkolnym nie powinni mieć problemów z rekrutacją do wybranego przedszkola. Dodatkowym atutem jest również łatwy dojazd do większości placówek, także tych położonych poza granicami dzielnicy.

4. Jak się mieszka na Górnej? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mieszkańcy Górnej mogą cieszyć się w swojej dzielnicy dużą ilością zieleni, co bez wątpienia jest jej największym atutem.

Ze względu na to, że część jej osiedli jeszcze w latach 60. zeszłego wieku miała status wsi, niektóre jej tereny zachowała swój prowincjonalny charakter, choć nawet w bardziej zurbanizowanych centralnych osiedlach także nie brakuje parków i skwerów, z których najpopularniejsze to Stawy Jana, Las Ruda-Popioły oraz parki im. Dubaniewicza, Dąbrowskiego, Słowackiego, Legionów czy Reymonta.

Do parków przylega także wiele obiektów sportowych takich jak parki linowe, boiska czy sztuczny tor saneczkowy na Rudzkiej Górze. Popularnością cieszą się także siłownie na świeżym powietrzu oraz te zamknięte prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Na terenie dzielnicy nie brakuje również basenów, ponieważ znajduje się także centrum sportu Stacja Nowa Gdynia, Ośrodek Sportu i Rekreacji Angelica oraz kąpielisko Stawy Stefańskiego.

5. Gastronomia i kultura

Górna nie ma opinii kulinarnego zagłębia Łodzi, ale wbrew tej opinii można tu znaleźć wiele godnych polecenia restauracji. Gdzie zjeść w dzielnicy? Miłośnicy kuchni polskiej mogą zawitać do Dworku na Chojnach, kuchni typowo włoskiej do Mare E Monti, domowej do Saskiego Jadła. Dobrą restauracją jest także serwująca kuchnię europejską Filharmonia Smaków, a jedną z najczęściej polecanych kawiarni jest z kolei serwująca pyszną kawę i słodkości Nie Pytaj. Stosunkowo niewiele jest jednak restauracji wegańskich i wegetariańskich.

Obecnie na terenie Górnej nie ma kina, ale przy Ośrodku Kultury Górna działa Teatr Otwarty Grupa robocza. Popularnością cieszy się także Centrum Kultury Młodych – zarówno główny oddział, jak i filia w Dąbrowie.

Na terenie dzielnicy działa Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. St. Reymonta z ośmioma filiami ogólnymi, trzema dla dorosłych, dwiema dla dzieci i dwiema przyszpitalnymi – przy Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika i przy Instytucie CZMP. W poszukiwaniu wrażeń kulturalnych mieszkańcy dzielnicy zwykle jeżdżą na Śródmieście.

6. Zdrowie na Górnej

Na Górnej znajduje się najbardziej skażone smogiem miejsce w Łodzi i jest to Ruda Pabianicka, w której stara zabudowa oraz liczne wzniesienia i dolina rzeki tworzą warunki ku temu, by smog stale unosił się blisko powierzchni ziemi. Z problemami z jakością powietrza zmaga się jednak cała dzielnica, a nawet miasto.

Problem stanowią niedostatecznie uszczelnione przedwojenne kamienice, w których ciepło ucieka wszystkimi szczelinami, przez co do ogrzania budynku trzeba wyprodukować go więcej. Władze próbują z tym walczyć poprzez program Mia100 Kamienic oraz program dofinansowania podłączeń do sieci ciepłowniczej, lub zakupu pieców 5. generacji.

Łódzka kranówka jest uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. Od 2004 r. w 90% jest czerpana ze studni głębinowych, a Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji gwarantuje odpowiedni stan miejskich rurociągów. Potwierdzeniem wysokiej jakości łódzkiej wody jest także fakt, że miastu przybywa ogólnodostępnych ujęć wód poziemnych. 

Najważniejsze przychodnie i szpitale publiczne Górnej to Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika, Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej na Rudzie oraz Miejskie Centrum Medyczne Łódź Górna. Poza tym w obrębie dzielnicy działają także mniejsze państwowe i prywatne placówki medyczne świadczące szeroki zakres usług, a dobrze rozbudowana sieć aptek (również całodobowych) zapewnia stały dostęp do leków i wyrobów medycznych.  

7. Górna: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Górnej powinni bez problemu znaleźć odpowiednie miejsce na zakupy, do dyspozycji mają zarówno liczne sklepy osiedlowe, dyskonty, supermarkety oraz dwa duże centra handlowe i targowiska. Nie brakuje także prywatnych punktów usługowych.

Na duże zakupy warto wybrać się do galerii handlowych Nowa Górna lub Port Łódź. Oba są równie chętnie odwiedzane przez mieszkańców, między innymi ze względu na łatwy dojazd oraz ofertę sklepów i rozległą powierzchnię użytkową, choć Port Łódź ma tę zaletę, że ich strategicznym najemcą jest IKEA.

Na uwagę konsumentów zasługuje także Targowisko Górniak położone między pl. Niepodległości oraz ulicami Wólczyńską i Sieradzką. Znajduje się w hali wybudowanej w 1934 r., która wraz z bazarowymi przyległościami została wyremontowana w 2010 roku, kiedy to w miejscu doraźnych samowolnych budek pojawiły się boksy sklepowe.

Równie popularne targowisko, także niedawno wyremontowane, znajduje się na Czerwonym Rynku położonym w Chojnach między ulicami Leczniczą i Broniewskiego. Znajdują się tam liczne punkty handlowo-usługowe oraz dwa place targowe.

8. Wady i zalety mieszkania na Górnej

Jak się żyje na Górnej?

Plusy:

 • bezproblemowy dojazd do centrum oraz pozostałych dzielnic,
 • stale rozwijająca się siatka połączeń miejskich oraz liczne inwestycje drogowe,
 • umiarkowanie niskie ceny mieszkań,  
 • znaczna ilość terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.

Minusy:

 • uboga oferta kulturalna,
 • stara, chaotyczna zabudowa,
 • duża liczba zniszczonych i zdewastowanych kamienic,
 • zanieczyszczone powietrze.

Ocena redakcji

Górna to dzielnica mająca wiele plusów, przede wszystkim dość niskie ceny mieszkań przy dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej i infrastrukturze handlowo-usługowej oraz dostępnością terenów zielonych i rekreacyjnych. Problemem jest z pewnością uboga oferta kin i teatrów, którą może jednak rekompensować doskonały dojazd do Śródmieścia oraz innych łódzkich dzielnic i podmiejskich miejscowości.

Cenią to sobie zwłaszcza studenci oraz osoby pracujące, które mogą bezproblemowo dojeżdżać do pracy, a po południu cieszyć się spokojem i zielenią wraz ze swoimi rodzinami. Z kolei seniorzy cenią na Górnej sobie względny spokój, łatwy dostęp do opieki medycznej oraz przeznaczone dla nich zajęcia w ośrodkach kultury.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z chaotycznej, dawno już przestarzałej zabudowy jeszcze z lat 50. lub, w przypadku kamienic, nawet z czasów przedwojennych.


Czy Górna jest przyjazna dla zwierząt?

Na Górnej działa hotel dla zwierząt Psy i My, a na targach zewnętrznych Ptak Łódź znajduje się bezpłatne centrum treningowe dla psów z równoważnią, slalomem, pochylnią, tunelem i kładką, jednak poza tym miejscem na Górnej brakuje specjalistycznych wybiegów. Właściciele czworonogów mogą jednak śmiało wyprowadzać je w licznych parkach i skwerach przyjaznych zwierzętom.

9. O tym się mówi na Górnej

Najgorętszym tematem na Górnej jest planowana przebudowa i przedłużenie tzw. Trasy Górnej do ul. Rzgowskiej do projektowanej Konstytucyjnej wraz z podłączeniem do węzła „Romanów” na autostradzie A-1 oraz wzdłuż południowej granicy miasta do granicy z gminą Brójce w rejonie ul. Kalinowskiego. Trasa odciąża inne, dawniej zakorkowane ulice oraz jeszcze bardziej ułatwia dojazd do innych dzielnic oraz poza miasto.

Mówi się także o zaplanowanym na najbliższe lata remoncie wybranych łódzkich osiedli wraz z przylegającą do nich infrastrukturą.

Mówi się, że Łódź przespała ostatnie dwudziestolecie, kiedy to polskie miasta wkraczały w XX wiek, w związku z czym młodzi ludzie decydują się na wyjazd już na etapie wyboru uniwersytetu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla najsłabiej zagęszczonych dzielnic, a Górna zajmuje pod tym względem niechlubne drugie miejsce. Podstawowym zadaniem urzędników jest więc takie rozbudowanie Łodzi, by chciało się w niej mieszkać i do niej wracać.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: