Polesie Łódź

Redakcja

Redakcja

03.02.2020

Co warto wiedzieć na temat łódzkiej dzielnicy Polesie? Sprawdź kompleksowy poradnik na GetHome.pl.

Polesie jest jedną z pięciu dawnych dzielnic Łodzi. Ze względu na bliskość terenów zielonych i szeroką ofertę handlowo-usługową chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Polesie położone jest w zachodniej części miasta, tuż przy łódzkim Śródmieściu, więc jest to idealna lokalizacja pod inwestycje. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, a w tym największy łódzki park, ogród botaniczny oraz ZOO.

Ponieważ pod względem administracyjnym Łódź jest jednolitą gminą miejską, jej obszar nie dzieli się na dzielnice. Dla celów administracyjnych do 2012 r. w mieście istniał podział na 5 rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta Łodzi, natomiast obecnie delegatury są włączone do struktury organizacyjnej urzędu jako Oddział ds. Obsługi Mieszkańców pod Wydziałem Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami w Departamencie Obsługi i Administracji.

Warto wspomnieć, że dawniej miasto było podzielone na dzielnice. W latach 1960–1992 na terenie Łodzi istniało 5 odrębnych jednostek pomocniczych – Polesie, Bałuty, Śródmieście, Widzew oraz Górna. Wielu mieszkańców przyzwyczaiło się do dawnego podziału i nazewnictwa, dlatego też będziemy się nim posługiwać.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w łódzkim Polesiu

oferty domów na sprzedaż w łódzkiej dzielnicy Polesie

1. Informacje ogólne

Położenie Polesia na mapie Łodzi

Polesie to jedna z dawnych dzielnic Łodzi, której położenie jest niebywale malownicze. W okolicy mieści się mnóstwo terenów zielonych, a w tym rozległe parki i skwery. Polesie od północy graniczy z dzielnicą Bałuty, od zachodu z gminą Konstantynów Łódzki, od południa z dzielnicą Górna, a od wschodu ze Śródmieściem. Położenie w pobliżu centrum miasta sprawia, że chętnie zamieszkują tam zarówno rodziny z dziećmi, jak i studenci.

Na terenie dzielnicy mieści się 8 osiedli administracyjnych:

 • Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego – pośród licznych skwerów mieści się tam wiele kamienic i bloków wielorodzinnych. Oprócz tego w okolicy znajduje się niejeden sklep, biblioteka (Łódź, Polesie, ul. Perla 9), apteki i przychodnie NFZ (Łódź, Polesie, ul. Srebrzyńska 75).
 • Karolew-Retkinia Wschód – jedno z najgęściej zaludnionych osiedli na Polesiu. Niemalże cały teren osiedla zajęty jest przez budynki wielorodzinne. Pośród nich rośnie jednak wiele drzew i krzewów, co sprawia że okolica jest dość zielona.
 • Koziny – dobrze rozwinięte, z dominującą zabudową wielorodzinną. Mieści się tam wiele punktów usługowo-handlowych, a w tym: restauracje, pizzeria (Łódź, Polesie, ul. Kasprzaka 26), supermarkety, Miejska Biblioteka Publiczna (Łódź, Polesie, ul. Ossowskiego 4), salony urody i fryzjer (Łódź, Polesie, ul. Okrzei 38).
 • Lublinek-Pienista – doskonałe miejsce dla tych, którzy potrzebują odpoczynku od miejskiego zgiełku. Znajduje się tam mnóstwo terenów zielonych, a w tym lasy, pola, nieużytki i ogródki działkowe. Położenie w pobliżu natury oraz dominująca zabudowa jednorodzinna sprawia, że osiedle ma charakter wiejski.
 • Retkinia Zachód-Smulsko – mieszczą się tam zarówno stare blokowiska, jak i nowe apartamentowce, więc łatwo znaleźć tam swój kąt. W mieszkaniach o podwyższonym standardzie, tuż przy centrum, idealnie odnajdują się single oraz młode małżeństwa. Rodziny z dziećmi i zwierzętami chętnie zamieszkują z kolei bliżej zieleni, w tak zwanych szeregowcach.
 • Stare Polesie – idealna lokalizacja dla tych, którzy chcieliby mieszkać w pobliżu natury, ale jednocześnie mieć dostęp do szerokiej oferty usługowo-handlowej. W okolicy oprócz licznych terenów zielonych znajduje się wiele punktów rekreacyjno-rozrywkowych, sklepy spożywcze, niejedna dobra restauracja, a także Urząd Skarbowy Łódź-Polesie.
 • Zdrowie-Mania – mieści się tam największy park w Łodzi, przez co chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi i osoby posiadające zwierzęta. Osiedle jest dobrze skomunikowane, dzięki czemu do centrum można dojechać stamtąd na wiele sposobów.
 • Złotno – leży tuż przy granicy miasta, w pobliżu Aleksandrowa Łódzkiego. Osiedle mieści się na terenie dawnych wsi i wciąż jest bardzo zazielenione. Z myślą o mieszkańcach utworzono tam ogródki działkowe. Okolica szybko się rozwija, dlatego też deweloperzy chętnie budują tam nowe bloki i apartamentowce.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Polesiu?

Polesie zaraz po Śródmieściu jest najmniejszą dzielnicą Łodzi i zajmuje powierzchnię 45,37 km². Ze względu na bliskość do centrum chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym, single oraz osoby starsze. Liczba mieszkańców Polesia wynosi 133 582 osoby natomiast zagęszczenie ludności 2 944 osoby/km². Większą część populacji stanowią mężczyźni i kobiety w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Polesie to atrakcyjna okolica pod wieloma względami, dlatego też chętnie zamieszkują tam single, studenci oraz całe rodziny. Na terenie dzielnicy mieści się wiele parków, co sprawia, że jest tam gdzie wyjść na spacer z dzieckiem czy też z psem. W Łodzi nie trudno o pracę, przez co często przeprowadzają się tam osoby młode, które chciałyby rozwinąć się zawodowo.

Na terenie dzielnicy mieści się mnóstwo punktów usługowo-handlowych i placówek medycznych. Ponieważ powstało tam wiele przychodni, a także niejedna apteka całodobowa, Łódź Polesie to miejsce gdzie na pewno odnajdą się seniorzy i rodziny z małymi dziećmi.

Czy Polesie to styl życia Łodzi?

Bez wątpienia Polesie to jedna z najchętniej zamieszkiwanych części Łodzi. Jak się żyje w dzielnicy? Mimo ciągłego rozwoju wciąż jest tam spokojnie. Ze względu na bliskość terenów zielonych, okoliczni mieszkańcy mają gdzie odpoczywać na świeżym powietrzu.

Jak się mieszka w dzielnicy osobom starszym? Całkiem wygodnie. W okolicy znajduje się wiele sklepów, dzięki czemu osoby starsze nie mają kłopotów ze zrobieniem sobie zakupów. Na terenie dzielnicy prowadzony jest też dom opieki i klub seniora. Łódź Polesie to miejsce, gdzie starsi mieszkańcy czują się bardzo dobrze, ponieważ mają gdzie wybrać się na spacer i na spotkania z innymi.

Planowany rozwój dzielnicy

Na terenie Polesia znajduje się wiele nieużytków, gdzie deweloperzy w najbliższych latach będą budować nowe osiedla. Ze względu na bliskość do centrum, jest to idealna lokalizacja pod inwestycje. Obecnie w okolicy powstaje kilkanaście osiedli mieszkaniowych o podwyższonym standardzie.

Polesie rozwija się nie tylko pod względem rynku nieruchomości, ale i komunikacji. Ostatnio dużo mówi się o budowie tunelu średnicowego, który ma połączyć ze sobą dwa największe dworce w mieście - Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna. To największa inwestycja tego typu na przełomie ostatnich lat. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli jeszcze szybciej przemieszczać się między poszczególnymi częściami miasta. Planowo inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku.

Polesie - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W całej Łodzi mieści się mnóstwo zabytków i innych ciekawych miejsc, a znaczna ich część zlokalizowana jest na Polesiu. Będąc w okolicy warto wybrać się na rodzinną wycieczkę do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie żyją zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie oraz wydry olbrzymie. Na terenie zoo znajdują się liczne atrakcje dla dzieci, a w tym wyremontowany plac zabaw.

Miłośnicy sportu nie mogą ominąć Atlas Areny, czyli pobliskiej hali sportowo-widowiskowej. Często odbywają się tam mecze siatkówki i koszykówki, a także koncerty, kongresy i wystawy.

Miejsca, które warto zwiedzić:

 • Pałac Karola Poznańskiego,
 • Pałac Rudolfa Kellera,
 • Pałac Maurycego Poznańskiego wraz z Muzeum Sztuki,
 • Willa Leopolda Kindermanna,
 • Willa Józefa Richtera,
 • Willa Jakuba Wiwe,
 • Łódzki Ogród Botaniczny,
 • Port Lotniczy im. Władysława Reymonta ,
 • Park im. Poniatowskiego,
 • Park im. Michała Klepacza.

Z myślą o osobach uprawiających krajoznawstwo i turystykę kwalifikowaną, na terenie Łodzi powstał oddział PTTK Łódź-Polesie.

Czy Polesie to bezpieczna dzielnica?

Czy Polesie to bezpieczna dzielnica? Bez wątpienia jest to jedna z najspokojniejszych części miasta. Mieszka tam wiele rodzin z dziećmi i osób starszych, więc jest tam dość cicho. Cała dzielnica otoczona jest przez parki i niewielkie lasy, przez co, zwłaszcza wiosną, panuje tam prawdziwa sielanka.

Atrakcje na Polesiu - oferta dla dzieci

Jak na Polesiu prezentuje się oferta dla dzieci? Na terenie dzielnicy powstało sporo miejsc, gdzie można wybrać się z całą rodziną. Oprócz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego znajduje się tam Łódzki Ogród Botaniczny i kilka parków. W pobliżu zieleni pobudowano place zabaw dla dzieci, gdzie podczas spaceru najmłodsi mogą się pobawić i poznać rówieśników. Wartym uwagi jest także ogromny Aquapark Fala, który znajduje się tuż przy Parku im. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zapoznaj się również z informacjami o innych łodzkich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Polesia do centrum?

Polesie jest świetnie skomunikowane, a na dodatek granicy ze Śródmieściem, dlatego dojazd na ul. Piotrkowską czy Plac Wolności zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut. Z dzielnicy do centrum można dojechać zarówno autobusem, jak i tramwajem. Przejazd komunikacją miejską nie powinien zająć więcej niż pół godziny.

Do centrum szybciej można dojechać samochodem - przy przeciętnym ruchu, podróż autem trwa około 15 minut. Niestety, w godzinach porannych i popołudniowych czas ten z powodu korków znacznie się wydłuża (czasami nawet do 40 minut).

Tramwaje na Polesiu

Na terenie łodzi kursuje 19 linii tramwajowych dziennych, z czego kilka z nich dojeżdża na Polesie. Najważniejsze z nich to:

 • Linia tramwajowa nr 10B - Olechów - Retkinia - kursuje przez: Ofiar Terroryzmu 11 Września, Odnowiciela, Hetmańską, Rokicińską, Piłsudskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Karolewską, Bratysławską oraz Wyszyńskiego.
 • Linia tramwajowa nr 12 - Stoki - Retkinia - przejeżdża przez: Telefoniczną, działki, Pomorską, Konstytucyjną, Narutowicza, P.O.W., Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Narutowicza, Zieloną, Gdańską, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewską, Bratysławską i Wyszyńskiego.
 • Linia tramwajowa nr 18 (odbywa kursy tylko w dni robocze) - Retkinia - Zajezdnia Telefoniczna - kursuje przez: Wyszyńskiego, Bratysławską, Karolewską, Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Węglową, Tramwajową, Narutowicza, Konstytucyjną oraz Pomorską.

Na Polesiu, tuż przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Popiełuszki mieści się pętla tramwajowa Retkinia, a w pobliżu ulic Włókniarzy, Zielonej i Legionów zapasowa pętla tramwajowa Włókniarzy Legionów, gdzie tramwaje zajeżdżają w razie awarii lub remontów.

Autobusy na Polesiu

Komunikacja miejska to istotny środek transportu dla mieszkańców Łodzi, dlatego też po mieście kursuje prawie 100 linii autobusowych. Popularne spośród nich na Polesiu są:

 • Linia autobusowa nr 64B - Widzew Czajkowskiego - Zachodnia / Limanowskiego - kursuje przez: Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińską, Wałową, Widzewską, Chmielowskiego, Piłsudskiego, Niciarnianą, Czechosłowacką, Edwarda, Krokusową, Pszczyńską, Janosika, Brzezińską, Wojska Polskiego, Sporną, Boya-Żeleńskiego, Obrońców Westerplatte, Wojska Polskiego, Franciszkańską, Organizacji WiN, Bałucki Rynek, Zgierską, Limanowskiego i Zachodnią.
 • Linia autobusowa nr 73 - pl. Wolności - Radogoszcz Zachód - przejeżdża przez: Legionów, Zachodnią, Zgierską, Pojezierską, Włókniarzy oraz 11 Listopada.
 • Linia autobusowa nr 83 - pl. Mikulskiego – cm. Szczecińska - kursuje przez: Wydawniczą, Rodziny Grohmanów, Rodziny Kindermannów, Tuwima, Strugę, Żeromskiego, Więckowskiego, Zieloną, Legionów, Unii Lubelskiej, Borową, Siewną, Złotno, Rąbieńską, Traktorową, Rydzową, Szparagową, Wersalską i Szczecińską.

Na Polesiu znajdują się przystanki autobusowe ważne dla całego miasta, a wśród nich:

 • Włókniarzy - Mickiewicza (Dw. Ł. Kaliska), gdzie zatrzymują się m.in. autobusy linii nr 43A, 43B, 52, 57, 65A, 80, 93, 99 czy N2 i N6,
 • Krzemieniecka - Konstantynowska (ZOO), gdzie zatrzymują się autobusy linii nr 43A, 43B oraz 76.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Łodzi znajdują się trzy dworce autobusowe, z czego jeden z nich na Polesiu. Dworzec PKS Łódź Kaliska mieści się przy ulicy Karolewskiej i jest wyposażony w kasę biletową, informację i poczekalnię dla podróżnych.

W pobliżu zlokalizowany jest również dworzec kolejowy Łódź Kaliska, który jest drugą co do wielkości stacją kolejową w mieście. Pobudowano tam aż nowoczesnych 6 peronów z częściowym zadaszeniem. Dworzec obsługuje m.in. pociągi linii kolejowej nr 14 - Łódź Kaliska – Tuplice, którymi można dojechać do granicy polsko-niemieckiej.

Polesie – ścieżki rowerowe

Polesie to bardzo przyjazna okolica dla rowerzystów. Na terenie dzielnicy powstało wiele ścieżek rowerowych, a na dodatek funkcjonuje tam system samoobsługowych wypożyczalni. Stacje Łódzkiego Roweru Publicznego mieszczą się głownie w pobliżu parków, a jedna z nich znajduje się również na terenie wspomnianego dworca.

Ścieżki rowerowe na Polesiu biegną m.in. wzdłuż ul. Srebrzyńskiej, ul. Krzemienieckiej, ul. Konstantynowskiej, al. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera i al. Unii Lubelskiej.

Komunikacja na Polesiu – główne ulice

Jedną z najważniejszych ulic na terenie Polesia jest ulica Konstantynowska, która stanowi część drogi wojewódzkiej nr 710 łączącej Łódź z Błaszkami. Ważną arterią drogową jest również ulica Bandurskiego, która przebiega tuż przy Atlas Arenie. Kursują tam miejskie autobusy i tramwaje. Przez wschodnią część Polesia biegnie droga krajowa nr 91, która z jednej strony łączy województwo łódzkie ze śląskim, a z drugiej z kujawsko-pomorskim i pomorskim. Można dojechać nią m.in. do Gdańska, Torunia, Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy.

Komunikacja na Polesiu – inwestycje drogowe

Jedną z ważniejszych inwestycji komunikacyjnych na Polesiu jest budowa tunelu średnicowego, który, jak już wspomnieliśmy, ma połączyć ze sobą dwa największe dworce w mieście. Po zakończeniu prac remontowych podróżni będą mogli o wiele szybciej poruszać się miedzy stacjami Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna, co z kolei znacznie zwiększy komfort podróżowania.

Na terenie dzielnicy sukcesywnie modernizowane są stare drogi. W najbliższym czasie wyremontowana ma zostać m.in. ul. Lipowa (od ul. Więckowskiego do ul. Zielonej i od al. 1 Maja do ul. Żeromskiego), z czego najbardziej skorzystają mieszkańcy Starego Polesia.

Ocena redakcji

Komunikacja na Polesiu jest dobrze rozwinięta, co znacznie ułatwia dojazdy do pracy i szkoły pobliskim mieszkańcom. Trzeba jednak przyznać, że na terenie dzielnicy w godzinach szczytu powstają dość duże korki. W godzinach porannych i popołudniowych przejazd do centrum może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Aby uniknąć stania w korkach warto zrezygnować z tras przebiegających przez aleję Włókniarzy lub zdecydować się na dojazdy komunikacją miejską.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Polesiu

Oferta edukacyjna dla najmłodszych mieszkańców Polesia jest dobrze rozwinięta, przez co chętnie przeprowadzają się tam młode rodziny. Na terenie dzielnicy znajduje się kilkanaście placówek publicznych dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Mieszkańcy Polesia mogą skorzystać z oferty Miejskiego Zespołu Żłobków. Na dzieci czeka tam kilka placówek publicznych, a wśród nich: Żłobek nr 10, Żłobek nr 15, Żłobek nr 20, Żłobek nr 21, Żłobek nr 26, Żłobek nr 28 i Żłobek nr 30.

Z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 6 lat w okolicy powstało aż kilkanaście placówek publicznych, a w tym:

 • Przedszkole Miejskie nr 12,
 • Przedszkole Miejskie nr 23,
 • Przedszkole Miejskie nr 56,
 • Przedszkole Miejskie nr 133,
 • Przedszkole Miejskie nr 144,
 • Przedszkole Miejskie nr 154,
 • Przedszkole Miejskie nr 165,
 • Przedszkole Miejskie nr 173,
 • Przedszkole Miejskie nr 174,
 • Przedszkole Miejskie nr 214 z Oddziałami Integracyjnymi.

Na terenie dzielnicy mieszczą się również placówki niepubliczne, a wśród nich prywatne przedszkola i żłobki: Słoneczko, Akuku i Koliberek oraz punkt przedszkolny Igraszka. Niewiele miejskich żłobków i przedszkoli znajduje się w okolicach osiedli Złotno, Zdrowie-Mania oraz osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego. Ich mieszkańcy muszą dowozić dzieci do placówek mieszczących się na Starym Polesiu lub na Lublinku-Pienistej.

Szkoły podstawowe: edukacja na Polesiu

Oferta edukacyjna na Polesiu jest dobrze rozwinięta, a co najważniejsze, poziom nauczania w tamtejszych placówkach jest bardzo wysoki. W okolicy funkcjonuje kilkanaście publicznych podstawówek, a w tym:

 • Szkoła Podstawowa nr 6,
 • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Wandy Chotomskiej,
 • Szkoła Podstawowa nr 40 im. Bohaterów Rewolucji 1905 r.,
 • Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły,
 • Szkoła Podstawowa nr 44 im. prof. Jana Molla,
 • Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka,
 • Szkoła Podstawowa nr 137 im. prof. Aleksandra Kamińskiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 152 im. Elizy Orzeszkowej,
 • Szkoła Podstawowa nr 164 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Na Polesiu mieści się również prywatna Szkoła Podstawowa Łódzkiego Stowarzyszenia Oświatowego. Szkoły podstawowe nr 41 i 44 znalazły się w rankingu najlepszych łódzkich podstawówek – pierwsza z nich na miejscu 5, natomiast druga na 1.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Polesiu

Czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola oraz czy łatwo dostać się do podstawówki? Mieszkańcy Polesia nie powinni mieć z tym problemu. W okolicy mieści się wiele placówek edukacyjnych, zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Rodzice muszą jednak pamiętać, żeby zapisać pociechę do szkoły odpowiednio wcześniej. Dokładne terminy rekrutacji w danym roku szkolnym można znaleźć na stronie internetowej wybranej placówki.

Licea i technika na Polesiu: szkoły średnie dzielnicy

Uczniowie po szkole podstawowej również nie mogą narzekać na ofertę edukacyjną, ponieważ w okolicy znajdują się popularne licea i technika. Spośród publicznych szkół średnich warto wyróżnić: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu łódzkich szkół ponadpodstawowych), XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej.

Dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców dzielnicy cieszy się Technikum Administracyjno-Usługowe oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Popularne szkoły na Polesiu

Na trenie Polesia działają zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne, co spełnia oczekiwania mieszkańców. Rodzice chętnie zapisują dzieci do przedszkoli niepublicznych, a zwłaszcza do Koliberka i Papierowego Wiatraczka. Popularne szkoły wśród podstawówek to z kolei Szkoła Podstawowa nr 44, która znalazła się w rankingu najlepszych łódzkich podstawówek na 1 miejscu oraz Szkoła Podstawowa nr 41. Wśród szkół średnich największym uznaniem cieszy się I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Warto zaznaczyć, że na Polesiu funkcjonują również szkoły wyższe i uczelnie. Najpopularniejsze z nich to Szkoła Wyższa Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu, Wydział Wojskowo-Lekarski oraz Klinika i Zakład Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ocena redakcji

Na terenie Polesia prowadzone są liczne placówki edukacyjne, a w wielu z nich poziom nauczania jest bardzo wysoki. To właśnie na terenie dzielnicy mieści się najlepsza publiczna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące. Rodzice chętnie zapisują najmłodsze dzieci do żłobków i przedszkoli, których w okolicy nie brakuje. Największą popularnością cieszą się placówki prywatne, gdzie prowadzone są ciekawe zajęcia dodatkowe.

4. Jak się mieszka na Polesiu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na terenie dzielnicy funkcjonują liczne parki i skwery, a wśród nich największy w Łodzi – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego, inaczej nazywany Parkiem na Zdrowiu. Wszechobecna zieleń, a także zewnętrzne siłownie i boiska zachęcają do bycia aktywnym na świeżym powietrzu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się obiekty sportowe do gry w piłkę nożną i koszykówkę typu Orlik.

W pobliżu Parku im. marszałka Józefa Piłsudskiego mieści się Aquapark Fala, do którego można wybrać się na basen. Oczywiście działają tam także kluby fitness i niejedna siłownia. Łódź, Polesie to bez wątpienia idealna okolica dla aktywnych.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy smaczny obiad? Świetną opinią wśród łodzian cieszą się restauracje: Tłusty Śledź, Trattoria Domenica oraz Bistro 59. Każdy z lokali ma przytulny wystrój i ciekawe menu. Dobra restauracja mieści się także przy hotelu Borowiecki. W okolicy powstało wiele włoskich restauracji, jedną z najczęściej polecanych jest pizzeria Da Grasso (Łódź, Polesie, al. kard. S. Wyszyńskiego 29).

Łódź to prawdziwe centrum kultury. Na terenie miasta mieści się niejedna galeria sztuki, kino i biblioteka. Wiele ważnych ośrodków kulturalno-rozrywkowych znajduje się na Polesiu. Z pewnością warto odwiedzić tam Teatr Arlekin, Teatr Logos, Teatr Pinokio, Teatr Studyjny i Dom Kultury (Łódź, Polesie ul. Krzemieniecka 2A).

6. Zdrowie na Polesiu

Jakość powietrza na Polesiu jest stale monitorowana – tuż obok Parku im. ks. J. Poniatowskiego mieści się jedna z łódzkich stacji pomiarowych, gdzie bada się m.in. poziom cząsteczek PM10. Jak wynika z dotychczasowych pomiarów, stopień zanieczyszczenia pyłami jest umiarkowany, natomiast zdarzają się dni, kiedy nad miastem unosi się smog.

Jak wygląda kwestia jakości wody? Trzeba przyznać, że łódzka kranówka jest bardzo czysta. Wiele placówek na terenie miasta zdecydowało się zainstalować dystrybutory wody kranowej zamiast zbiorników z wodą mineralną.

Mieszkańcy Polesia nie mają problemów z dostaniem się do lekarza, ponieważ działają tam liczne przychodnie i szpitale publiczne, a w tym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów. Na terenie dzielnicy funkcjonują również gabinety stomatologiczne NFZ.

Łódź, Polesie to idealne miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi i seniorów. W okolicy oprócz przychodni są też apteki, więc po wizycie u lekarza bez problemu można zakupić przepisane lekarstwa. Co najważniejsze, wielu specjalistów w pobliskich placówkach przyjmuje chorych od ręki lub w terminie kilkunastu dni od dnia rejestracji.

7. Polesie  - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Chociaż Polesie nie jest centrum miasta, znajdują się tam liczne supermarkety, hipermarkety i sklepy odzieżowe. Na terenie dzielnicy nie brakuje też targowiska, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa. Zielony Rynek mieści się przy placu Barlickiego i jest otwarty w dni handlowe od godziny 8.00. Mieszkańcy dzielnicy na większe zakupy mogą wybrać się do centrum handlowego Piaski lub centrum handlowego Pasaż Łódzki, gdzie powstało mnóstwo butików i sklepów odzieżowo-obuwniczych znanych marek.

8. Wady i zalety mieszkania na Polesiu

Zalety:

 • łatwy dojazd do centrum,
 • duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • dobrze rozwinięta oferta handlowo-usługowa,
 • liczne atrakcje dla dzieci.

Wady:

 • spore korki w godzinach szczytu (zwłaszcza w okolicach ul. Wróblewskiego, Żeromskiego, Mickiewicza i al. Włókniarzy),
 • hałas pochodzący z Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta,
 • brak wybiegu dla psów.

Czy dzielnica Polesie jest przyjazna dla zwierząt?

Łodzianie, którzy mają czworonoga nie powinni narzekać na brak miejsc do spacerowania. Na terenie Polesia mieści się kilka rozległych parków, gdzie zwierzę może się wybiegać. W dzielnicy funkcjonuje kilka przychodni weterynaryjnych oraz salony pielęgnacji. Zdaniem mieszkańców w okolicy przydałby się jednak jeszcze psi wybieg.

9. O tym się mówi na Polesiu

Jednym z głównych tematów wśród mieszkańców Polesia są korki, jakie w godzinach szczytu tworzą się na terenie całej Łodzi. Miasto uznawane jest za jedno z najbardziej zakorkowanych w kraju, przez co coraz więcej osób decyduje się na przejazdy komunikacją miejską. Na terenie Polesia zatory tworzą się głownie w okolicach alei Włókniarzy, dlatego też w godzinach porannych i popołudniowych łodzianie starają się wybierać alternatywne trasy.

Od kilku lat wiele mówi się także o rewitalizacji Polesia, którą Urząd Miasta przeprowadza w ramach programu "Łódź buduje dzielnice". Ta obejmuje budowę dodatkowych miejsc parkingowych, ścieżek rowerowych, remonty ulic i przejść dla pieszych. Część inwestycji ma przyczynić się do zmniejszenia problemu korków.

Warto wspomnieć, że Urząd Miasta Łódź-Polesie, a dokładniej Centrum Obsługi Mieszkańców mieści się przy ul. Krzemienieckiej, natomiast Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie w dzielnicy Górna, przy ul. Dąbrowskiego.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: