Kostuchna Katowice

Redakcja

Redakcja

14.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Kostuchna? Sprawdź kompleksowy poradnik na GetHome.pl

Kostuchna to jedna z 22 dzielnic Katowic, położona po południowej stronie miasta. Charakteryzuje się architekturą podmiejską – dawniej stanowiła głównie miejsce zamieszkania dla robotników pobliskich kopalni. Z drugiej strony liczne zakłady przemysłowe także ukształtowały charakter tej dzielnicy. Dzisiaj pozostało już po nich jedynie wspomnienie.

Dzielnica ta jest popularna wśród mieszkańców, także dzięki niskim cenom nieruchomości. Niedawno ukończona inwestycja Kostuchna Park to luksusowe apartamenty w cenie od 4050 złotych za metr kwadratowy. To prawie dwa razy taniej od przeciętnej ceny mieszkań w Katowicach. Z drugiej strony jest to dzielnica dość mocno oddalona od Śródmieścia, przez co często ma opinię sypialni dla miasta. Oferuje jednak podstawowe usługi niezbędne dla rodzin z dziećmi czy seniorów.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Kostuchny na mapie Katowic

Kostuchna położona jest w zespole dzielnic południowych i stanowi południową granicę miasta z Tychami. Granice dzielnicy są ciężkie do wyznaczenia w terenie. Przebiegają przez osiedla mieszkaniowe i ulice. Na zachodzie ciągną się wzdłuż torów kolejowych, na północy przez fragment ulicy Bażantów. Dzielnica graniczy z czterema innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:

 • od północy z Piotrowicami-Ochojcem,
 • od zachodu z: Zarzeczem i Podlesiem,
 • od wschodu z Murckami.

Kostuchna ma powierzchnię 8,59 km2, co sprawia, że jest to jedna z większych dzielnic Katowic – pod względem powierzchni zajmuje 6 miejsce. Na terytorium Kostuchny znajduje się osiedle Boże Dary, które ma charakter typowo robotniczy i powstało wokół kopalni węgla o tej samej nazwie. Często wyróżnia się także osiedle Bażantowo, które stanowi młodszą część dzielnicy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Kostuchnie?

Według Rady Dzielnicy Kostuchna, na terenie dzielnicy mieszkało na początku 2020 roku 11 387 osób, co stanowi 3,26% ogólnej populacji Katowic. Zagęszczenie ludności wynosi 1326 osób na kilometr kwadratowy. Kostuchna jest jedną z tych dzielnic, w których nie występuje problem depopulacji. Liczba mieszkańców stale tu wzrasta. W 2013 roku mieszkało tu 9291 osób, a w 2005 roku liczba mieszkańców wynosiła 8182.

Podział mieszkańców ze względu na wiek produkcyjny przedstawia się następująco:

 • 17% - osoby w wieku przedprodukcyjnym (0-14 lat),
 • 69% - osoby w wieku produkcyjnym (15-59 dla kobiet i 15-64 dla mężczyzn),
 • 14% - osoby w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn).

Kostuchna jest więc dzielnicą, gdzie udział młodzieży jest wyższy niż udział seniorów. Jest to druga, najbardziej młodniejąca jednostka terytorialna Katowic. Jedynie Zarzecze uzyskuje nieznacznie lepszy wynik.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wśród mieszkańców dzielnicy przeważają rodziny z dziećmi. Ta grupa bardzo chwali sobie Kostuchnę. Do dyspozycji jest bardzo spora liczba przedszkoli. Cisza i spokój ułatwiają wychowywanie najmłodszych, a pobliskie tereny zielone są idealnym miejscem na spacery. Młode rodziny mogą być także zainteresowane nowymi inwestycjami w dobrych cenach, dzięki czemu kupno nowego domu w Kostuchnie jest prostsze i daje więcej możliwości. Poza nowymi blokami, dość duży odsetek zabudowań stanowią tu domy jednorodzinne czy kilkurodzinne – dwupiętrowe domki lub szeregówki.

Nieco mniejsze zainteresowanie Kostuchną wykazują seniorzy i studenci. Głównym powodem jest duża odległość od centrum Katowic i większości uczelni. W pobliżu znajduje się tylko Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa. Jeśli jednak komuś nie przeszkadza konieczność długich dojazdów i szuka nieruchomości w atrakcyjnej cenie, to Kostuchna z pewnością będzie ciekawym wyborem.

Czy Kostuchna to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy? Mieszkańcy wskazują jako zaletę mieszkania na Kostuchnie bardzo wysokie bezpieczeństwo. Sąsiedzi stanowią lokalną, bardzo zżytą społeczność, która stara się dbać o swoją okolicę. Oznacza to, że wbrew wielu opiniom, Kostuchna nie jest jedynie sypialnią miasta, a ciekawą dzielnicą o małomiejskim charakterze. Mieszkańcy najbardziej skarżą się na:

 • trudne dojazdy do centrum,
 • brak rozbudowanej oferty spędzania wolnego czasu,
 • wysokie ceny towarów w sklepach i usług.

Z pewnością wynika to także z niezbyt rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej.

Planowany rozwój dzielnicy

W Kostuchnie nie planuje się wielu inwestycji. Większość z nich dotyczy rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej. Rozbudowana ma być ulica Jaskrów, czy połączenie ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów. Tym samym, ma się poprawić bezpieczeństwo komunikacyjne na drogach. W planach jest także wielofunkcyjne boisko, a na terenie Przedszkola nr 42 mają zostać zamontowane gry chodnikowe. Widać, że Kostuchna stara się powiększać ofertę atrakcji dla dzieci.

Kostuchna - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Kostuchna nie jest miejscem pełnym atrakcji. Brakuje tu zabytków, choć niektóre z obiektów w dzielnicy przypominają o dawnych wydarzeniach. Odwiedzić trzeba koniecznie Pomnik Powstańców Śląskich, czy Grób Nieznanego Powstańca.

Ciekawą atrakcją jest powstałe niedawno rozlewisko między Murckami i Kostuchną. Miejsce szybko stało się popularne wśród licznego, leśnego ptactwa i zwierzyny, co sprawiło, że rozlewiskiem zainteresowali się miłośnicy przyrody i geologii. Będąc na Kostuchnie, warto także zdobyć drugi, najwyższy szczyt Katowic. Mowa o kostuchnowskiej hałdzie - sięga ona 339 m n.p.m. i wiedzie do niej szlak turystyczny.

Czy Kostuchna to bezpieczna dzielnica?

Według mieszkańców Katowic, jest tu najbezpieczniej ze wszystkich dzielnic. Najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami w dzielnicy są:

 • przekraczanie dozwolonej prędkości,
 • nieprawidłowe parkowanie,
 • nielegalne wysypiska śmieci.

Atrakcje Kostuchny: oferta dla dzieci

Na terenie Kostuchny znajduje się kilka placów zabaw dla dzieci. Najbardziej popularne i najwyżej oceniane wśród rodziców są miejsca przy:

 • ul. Skoczylasa 4,
 • skrzyżowaniu ul. Bażantów z ul. Wieżową,
 • ul. Pijarskiej 3.

Znajduje się tutaj o wiele więcej placów zabaw dla dzieci, ale starszych i mniej zadbanych. Kostuchna nie ma bardzo bogatej oferty dla dzieci, ale warto zobaczyć, co proponuje rodzicom Miejski Dom Kultury w Kostuchnie. Możemy tu zapisać pociechę na lekcje malarstwa czy tańca nowoczesnego.

2. Komunikacja na Kostuchnie

Komunikacja w Kostuchniee jest słabym punktem tej dzielnicy. Choć nie można powiedzieć, że dzielnica jest odcięta od reszty Katowic, to jednak zdecydowanie liczba przejeżdżających tędy autobusów mogłaby być większa. W najbliższych okolicach nie ma także dużej infrastruktury komunikacyjnej – węzłów drogowych czy przesiadkowych. To wszystko sprawia, że Kostuchna nie jest miejscem odpowiednim dla osób, które cenią sobie szybkość dojazdu do pracy.

Ile trwa dojazd z Kostuchny do centrum?

Z Kostuchny (okolice parafii Trójcy Przenajświętszej) do katowickiego Rynku przejdziemy bez korków w ok. 20 minut. Do wyboru mamy aż trzy trasy, w tym jedną ciągnącą się głównie ulicą DK86. W godzinach szczytu, około 16:00, czas ten może wzrosnąć nawet do 50 minut. Nieco krócej, bo 45 minut, zajmie trasa wyżej wspomnianą drogą krajową, ale musimy nadłożyć 5 kilometrów. Na terenie Kostuchny nie ma korków. Pojawiają się one dopiero na wyjeździe z dzielnicy – na drodze DK81 na stronie zachodniej i DK86 na wysokości Doliny Trzech Stawów.

Dojazd do centrum za pomocą komunikacji miejskiej także zajmie nam ok. 50 minut. Dużą zaletą jest bezpośrednie połączenie z przystankiem Katowice Dworzec. Musimy się jednak szykować na wynoszący około 8 minut spacer. Jednak dojazd do centrum jednośladem może być nie lada wyzwaniem dla osoby, która na co dzień jeździ rowerem jedynie na krótkich trasach. Przez ul. Generała Zygmunta Waltera-Jankego zajmie to nam ok. 40 minut.

Tramwaje na Kostuchnie

Na Kostuchnie nie ma linii tramwajowych.

Autobusy na Kostuchnie

Komunikacja miejska bazuje tu na autobusach. Kluczowe przystanki autobusowe to: Kostuchna Skrzyżowanie i Kostuchna Kościół. Przez teren dzielnicy przejeżdża jednak tylko kilka linii autobusowych, które nie zapewniają transportu w każdy rejon Katowic. Najczęściej wybierane przez mieszkańców autobusy mają numery:

 • 36 z Ligoty Akademików do Tych Towarowej,
 • 37 z Katowic Dworca do Mikołowa Dworca PKP,
 • 689 z Murcek Szybu Stanisława do Katowic Dworca,
 • 695 z Szopienic Szpitala Geriatrycznego do Mikołowa Dworca PKP.

Dworce/zajezdnie

Na Kostuchnie nie ma czynnego dworca kolejowego. Zabytkowy budynek z 1868 roku sprawował swoją funkcję do 1994 roku. Tory w tym miejscu obsługują głównie ruch towarowy i bardzo rzadko pasażerski. Obecnie trwają rozmowy dotyczące wyburzenia starego budynku dworca.

Kostuchna - ścieżki rowerowe

Przez Kostuchnę biegnie tylko jedna ścieżka rowerowa, oznaczona przez miasto numerem 1. Ciągnie się od Tych, przecina ul. Szarych Szeregów i biegnie przez lasy aż do Doliny Trzech Stawów. Swój koniec ścieżka rowerowa ma przy ul. Korfantego. Na terenie Kostuchny znajdziemy jednak aż kilka stacji wypożyczalni rowerów.

Komunikacja na Kostuchnie - główne ulice

W okolicach Kostuchny nie ma dróg wojewódzkich ani krajowych. Największe ulice to: ul. Armii Krajowej, biegnąca w relacji północ-południe oraz ul. Szarych Szeregów, łącząca zachód ze wschodem. Nieco mniejsze, ale równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania transportu, są ulice: Kałuży, Stabika i Bukszpanowa.

Komunikacja w Kostuchniee – inwestycje drogowe

Planowane są trzy inwestycje drogowe z budżetu miasta. Największą jest budowa drogi łączącej ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów. Koszt budowy to ok. pół miliona złotych. Ponad połowę tańsza jest budowa drogi z infrastrukturą towarzyszącą ul. Jaskrów. Ścieżka rowerowa ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ulicami: Jankego, Napierskiego, Szarych Szeregów i Stabika. Przebudowane ma zostać całe skrzyżowanie.

Ocena redakcji

Komunikacja na Kostuchnie nie przypomina tej, którą widzimy w dużym mieście. Brak dużych węzłów komunikacyjnych sprawia, że mieszkańcy Kostuchny pracujący w Śródmieściu mogą mieć sporo problemów z codziennymi dojazdami. Komunikacja autobusowa także mogłaby być lepsza – brakuje tu połączeń z innymi dzielnicami Katowic oraz częstszych przejazdów w kierunku Śródmieścia.

3. Edukacja na Kostuchnie

Żłobki i przedszkola na Kostuchnie

Na terenie Kostuchny funkcjonują aż cztery żłobki:

 • Klub Maluszka Gwiazdolandia przy ul. Stabika 34, który oferuje 44 miejsca,
 • żłobek niepubliczny z oddziałem integracyjnym Akademia Pierwszych Kroków przy ul. Armii Krajowej 268, który oferuje 12 miejsc,
 • Empatia przy ul. Jaronia 2, która oferuje 60 miejsc,
 • oddział żłobka miejskiego przy ul. Boya-Żeńskiego 30A, który oferuje 80 miejsc.

Nie zapominajmy, że w razie potrzeby, nieco nad północną granicą Kostuchny znajdują się także trzy inne placówki dla dzieci do 3. roku życia.

Na Kostuchnie, przy ul. Koraszewskiego 6, mieści się bardzo duże Miejskie Przedszkole nr 41, które ma aż 10 grup. Dają one możliwość nauki nawet 250 dzieciom. Dodatkowo w dzielnicy znajduje się kilka prywatnych placówek, takich jak:

 • Przedszkole Logopedyczno-Artystyczne Brzdąc przy ul. Sołtysiej 119, gdzie opiekę znajdzie ok. 45 maluchów,
 • Akademia Wesołego Przedszkolaka przy ul. Armii Krajowej 268, które oferuje ok. 100 miejsc,
 • Dziecięcy Ogród Możliwości przy ul. Dziewanny 12, który oferuje ok. 50 miejsc,
 • przedszkole językowe Mundo Marino przy ul. Pijarskiej 5, które oferuje ok. 100 miejsc.

Poza tym, na granicy Kostuchny z innymi dzielnicami znajduje się wiele innych przedszkoli, do których rodzice mogą składać podania.

Szkoły podstawowe: edukacja na Kostuchnie

Na Kostuchnie znajdują się dwie szkoły podstawowe. Szkoła Podstawowa nr 38 przy ul. Wantuły 11 może pomieścić 720 uczniów. Szkoła nr 29 im. Żwirki i Wigury przy ul. Kazimierza Lepszego 2 oferuje miejsca 240 uczniom. Warto także wspomnieć, że Szkoła Podstawowa nr 29 zajmuje 16. miejsce wśród wszystkich placówek tego typu w Katowicach. Oferuje bardzo dobry poziom nauczania i kameralną atmosferę. Każdy rocznik ma tu tylko jeden oddział.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Kostuchnie?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Według statystyk liczby mieszkańców, dzieci do 3. roku życia mieszka tu około 400. Placówki dla takich maluchów oferują natomiast około 200 miejsc. Oznacza to, że połowa rodziców musi szukać miejsca dla swoich pociech w innych rejonach miasta. Nawet obecność żłobków na granicy Kostuchny nie likwiduje problemu braku możliwości zapewnienia opieki.

Przedszkolaków w dzielnicy mieszka około 550. Placówki wymienione wyżej oferują dokładnie tyle miejsc. Nie zapominajmy, że tuż nad ul. Armii Krajowej znajdują się jeszcze inne, prywatne przedszkola. Wygląda więc na to, że dzielnica zapewnia odpowiednią opiekę dzieciom do 7. roku życia.

Uczniów szkoły podstawowej na Kostuchnie jest ok. 1100. Szkoły gwarantują miejsce dla około 960 dzieci, a więc trochę zbyt mało. Rodzice muszą więc szukać placówek w innych rejonach miasta. Przy samej granicy znajduje się także Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych. Placówka jednak ostatnimi czasy nie cieszy się dobrymi opiniami.

Licea i technika na Kostuchnie: szkoły średnie dzielnicy

Do najbliższego liceum jest stąd dość daleko, ale przy ul. Boya-Żeleńskiego 96 mieści się dawny Zespół Szkół nr 4 im. Tomasza Klenczara. Obecnie jest to Technikum nr 15, które uczy zawodu technika spedycji, ekonomii, chłodnictwa i klimatyzacji czy lotniskowych służb operacyjnych. Szkoła ma bardzo wiele dobrych opinii i jest uważana za nowoczesną i komfortową.

Popularne szkoły na Kostuchnie

Bardzo popularnym wśród rodziców miejscem jest przedszkole Dziecięcy Ogród Możliwości, które mieści się w sporej willi z własnym ogrodem. Placówka uczy według wskazówek Montessori – bardzo popularnej obecnie metody nauczania.

Popularną szkołą jest także Szkoła Podstawowa nr 29. Jest dobrze oceniana zarówno przez uczniów, jak i rodziców. Niestety z powodu dość dużej odległości od centrum Kostuchny, wiele osób wybiera drugą szkołę w dzielnicy.

Ocena redakcji

Edukacja na Kostuchnie stoi na całkiem wysokim poziomie, choć można zauważyć tu pewne braki. Niewystarczająca liczba miejsc w żłobkach zmusza rodziców najmłodszych dzieci do szukania opieki w innych rejonach miasta. Młodzież, która chciałaby uczyć się w ogólniakach, musi dojeżdżać codziennie dość daleko. Można jednak z czystym sercem powiedzieć, że przedszkola w Kostuchnie oferują dobry poziom edukacji i wystarczającą liczbę miejsc. Dobrą opinią cieszą się również szkoły podstawowe.

4. Jak się mieszka na Kostuchnie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Kostuchna pełna jest zieleni. Niemal całą część południową i wschodnią dzielnicy zajmują lasy. Znajduje się tu kilka stawów – w tym także miejsca dla wędkarzy. Kolonia Boera graniczy z bardzo sporym kompleksem leśnym. Taka ilość zieleni niemal na wyciągnięcie ręki sprawia, że obecność parków miejskich nie jest konieczna. Mimo to, toczą się rozmowy z Urzędem Miasta o stworzeniu naturalnego parku przy ul. Wantuły.

Miłośnicy aktywności fizycznej z pewnością polubią miejsce przy skrzyżowaniu ulic Witkiewicza i Smugowej. Mieści się tam siłownia zewnętrzna z wieloma, atrakcyjnymi sprzętami. Standardową siłownię na Kostuchnie znajdziemy przy ulicy Łopianowej 10. Przy ul. Wantuły 11 możemy pograć w siatkówkę plażową na dwóch, dobrze wyposażonych boiskach. Z kolei w pobliżu północnej granicy znajduje się Centrum Sportowe Bażantowo – miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców. Oferta ośrodka jest bardzo bogata. Poza siłownią i basenem możemy tam skorzystać z:

 • kortów tenisowych,
 • kręgielni,
 • boiska do squasha,
 • hali sportowej.

Oferowane zajęcia z fitnessu na Kostuchnie są niezwykle popularne w całym mieście. W budynku Bażantowa mieści się też restauracja i spa. W piłkę nożną możemy pograć na profesjonalnym boisku MOSiR przy ul. Boya-Żeleńskiego 96C. Warto także zapisać się na zajęcia pływania na basenie Kostuchna, gdzie lekcje prowadzą instruktorzy ze szkoły pływania Plusk. Nie można także zapomnieć o bardzo popularnym stoku narciarskim - Sopelku przy ul. Sołtysiej 49.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Mieści się tu kilka bardzo dobrych restauracji, które są popularne wśród mieszkańców. Warto wymienić chociażby:

 • restaurację Myśliwską przy ul. Sołtysiej 142,
 • restaurację Anna Maria przy ul. Szarych Szeregów 42,
 • Rogacza przy ul. Szarych Szeregów 29.

Znajdziemy tutaj także kilka pizzerii. Najlepsze opinie mają: La Tavola na granicy dzielnicy przy ul. Bażantów 6/3 oraz Gaspacho Burger&Pizza przy Armii Krajowej 417B. Przysmaków kuchni japońskiej możemy skosztować w Tokyo 2 Go. Warto także udać się na obiad do Verony, która nie jest restauracją, a raczej barem. Zjemy tu bardzo dobrą pizzę.

Przy ul. Boya-Żeleńskiego 83 znajduje się centrum kultury Południe, które oferuje możliwość wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Weźmiemy tu udział w warsztatach malarstwa szpachelkowego lub wysłuchamy śpiewanych bajek. Niedaleko granicy, ale już na Dąbrowie, mieści się drugi oddział tego domu kultury z nieco inną ofertą. Przy ul. Szarych Szeregów 62 znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna, w której stale przybywa nowości czytelniczych. Niestety na tym kończy się oferta kulturalna Kostuchny. Bo najbliższego teatru musimy jechać kilka kilometrów na północ. Do kina możemy iść w Tychach lub w katowickiej Ligocie.

6. Zdrowie na Kostuchnie

Według serwisu aqicn.org najbliższa stacja pomiarowa jakości powietrza znajduje się w Tychach przy ul. Tołstoja 1. Powietrze jest tu stanowczo lepsze niż w centrum Katowic, ale dalej w miesiącach jesienno-zimowych może powodować nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Wskaźnik zanieczyszczenia PM2.5 może tu wzrosnąć nawet powyżej 150, co oznacza, że smog jest tu częstym zjawiskiem i zimą nie należy zbyt często otwierać okien. Kranówka z kolei jest tu bardzo dobra, podobnie jak w całych Katowicach. Rada Katowic i Rada Dzielnicy Kostuchna zalecają picie jej zamiast wody butelkowanej.

Przy ul. Boya-Żeleńskiego 77 mieści się NZOZ Revital System Medyczny. Umówimy się tu do wielu specjalistów, w tym kardiologa, ginekologa czy diabetologa. Przy ul. Szarych Szeregów znajduje się z kolei centrum medyczne Profmedical, oferujące prywatną opiekę zdrowotną. Mieszkańcy często odwiedzają także Signum – przychodnię mieszczącą się tuż przy północnej granicy. Swoje prywatne praktyki prowadzą w Kostuchnie endokrynolog oraz internista. Świat Akupunktury to natomiast bardzo popularne miejsce leczenia bólu polegające na rehabilitacji i akupunkturze. Na terenie dzielnicy znajdują się dwie bardzo dobre apteki – Salix i Pod Kwiatami. Rozmieszczone są na północy i południu, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy mają dobry dostęp do oferty aptecznej.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Choć na Kostuchnie nie ma żadnego centrum handlowego ani wielkiego hipermarketu, mieszkańcy nie powinni mieć problemów ze zrobieniem zakupów. Znajdziemy w dzielnicy sporo supermarketów, takich jak Carrefour Market, czy Intermarche (tuż przy północnej granicy). Do dyspozycji są też dyskonty i sklepy osiedlowe. Przy ul. Szarych Szeregów 3A znajduje się bardzo dobrze wyposażony Lidl. Brakuje tu tylko targowiska, gdzie można by kupić zawsze świeże warzywa czy owoce. Niektóre małe sklepy oferują jednak nowalijki wprost od rolnika. Infrastruktura handlowa w dzielnicy jest w pełni wystarczalna do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańców. Na większe zakupy musimy się wybrać do innej dzielnicy.

Infrastruktura usługowa także jest tu całkiem dobrze rozwinięta. Bez problemu skorzystamy z usług fryzjera na Kostuchnie. Mieści się tu kilka salonów kosmetycznych i salonów urody. Możemy także pójść do spa. Z wysłaniem listu czy odebraniem awiza także nie będziemy mieć problemów. Na Kostuchnie są aż trzy placówki pocztowe, rozlokowane po trzech stronach dzielnicy.

8. Wady i zalety zamieszkania na Kostuchnie

Plusy:

 • oferta edukacyjna dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej,
 • niskie ceny nieruchomości,
 • sporo zieleni,
 • bogata oferta rekreacyjna,
 • sporo placówek gastronomicznych,
 • jakość powietrza lepsza niż w centrum Katowic.

Minusy:

 • niewiele atrakcji dla mieszkańców i dzieci,
 • trudny dojazd do centrum,
 • niewystarczająca liczba żłobków,
 • brak liceum,
 • niewiele obiektów kulturalnych,
 • brak pobliskiego centrum handlowego.

Ocena redakcji

Kostuchna jest dzielnicą oddaloną od centrum miasta i jest to dość mocno widoczne – w szczególności przy ocenie infrastruktury komunikacyjnej czy handlowo-usługowej. Dzielnica zapewnia wystarczającą jakość usług opiekuńczo-edukacyjnych czy zdrowotnych. Niestety, po zastrzyk doznań kulturalnych musimy pojechać w kierunku Śródmieścia lub bliżej – do Tych. Nie da się ukryć, że Kostuchna jest miejscem, które dopiero się rozwija. Dodatkowo mieszkańcystarają się wspierać swoją dzielnicę poprzez ciekawe projekty w Budżecie Obywatelskim. 

9. O tym się mówi na Kostuchnie

Bardzo emocjonującym tematem wśród mieszkańców jest podział formalny katowickiej Kostuchny na dwie osobne dzielnice. Wyłączone ma zostać osiedle Bażantowo. Powodem pojawienia się takiego konceptu jest zwiększenie liczby inwestycji w Bażantowie, które stanowi nowszą część dzielnicy. Mieszkańcy starszej części wskazują, że cierpi na tym budżet całej jednostki terytorialnej, a południowa część Kostuchny jest bardzo często zaniedbywana. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: