Ligota-Panewniki Katowice

Redakcja

Redakcja

16.07.2020

Jak się mieszka w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki? Co warto zobaczyć? Sprawdź na GetHome.pl

Ligota-Panewniki to jedna z największych dzielnic Katowic, zarówno pod względem wielkości, jak i liczby mieszkańców. To niegdyś bardzo stara wieś, której początki datuje się na połowę XIV wieku. Słynie z domów studenckich i szpitali, których w okolicy jest wiele. Jakie warunki zapewnia mieszkańcom dzielnica? Czym się charakteryzuje?

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Ligoty-Panewnik na mapie Katowic

Dzielnica należy do Zespołu dzielnic zachodnich miasta Katowice, a jej położenie na mapie znajduje się na najbardziej zachodniej części stolicy Górnego Śląska. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się zamieszkać na terenach tej jednostki administracyjnej mają stosunkowo blisko do Gliwic czy Rudy Śląskiej. Wyjazdowych tras z Ligoty-Panewnik jest zresztą wiele i z łatwością można z nich skorzystać.

Ligota-Panewniki graniczy administracyjnie z dzielnicą Piotrowice-Ochojec, oraz Załęska Hałda-Brynów. W niedalekiej odległości znajduje się również Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Dzielnica jest oddalona około 7 kilometrów od centrum Katowic, natomiast najbardziej wysunięty punkt na zachód (osiedle Stare Panewniki) leży od Śródmieścia 14 kilometrów. Praktycznie z każdej części można do części centralnej udać się jednak komunikacją miejską.

Na dzielnicę Ligota-Panewniki składają się następujące osiedla:

 • Ligota – największa część dzielnicy. W części Stara Ligota dominuje głównie stara zabudowa, często jedno lub wielorodzinna. W Nowej Ligocie w latach 50 i 60 powstały bloki z tzw. wielkiej płyty i to one zdominowały tamtejszy krajobraz. To głównie w tej części dzielnicy znajdują się szpitale.

 • Zadole – niegdyś osiedle to należało do Piotrowic. Na miejscu ulokowane są akademiki dla studentów Uniwersytetu Śląskiego. Znajdują się tam również osiedla bloków i wieżowców z wielkiej płyty, ale także część, którą zdominowały domki jednorodzinne (powstałe w latach 70-tych ubiegłego wieku).

 • Kokociniec – osiedle mieszkaniowe, które do Katowic włączono w 1951 roku. W latach 80-tych powstała tam duża część mieszkalna składająca się z wieżowców (łącznie 12 budynków). Kokociniec graniczy z Rudą Śląską.

 • Panewniki – do 1951 roku była to samodzielna gmina wiejska, włączona do granic administracyjnych miasta. Otoczona lasami i rzekami, graniczy z Ligotą, Chorzowem i Rudą Śląską. Część Katowic bogata w walory turystyczne, rekreacyjne i tereny zielone. Na terenie Panewnik znajduje się m.in. miasteczko akademickie.

 • Nowe Panewniki – wyróżniona część Panewnik ze względu na nową zabudowę jednorodzinną, która pojawiła się na jej terenie na początku XX wieku. Przed 1951 rokiem część ta była siedzibą władz Urzędu Gminy Panewniki.

 • Stare Panewniki – najstarsza część Panewnik. Dominuje tam głównie stara i zabytkowa zabudowa.

 • Wymysłów – jedna z granicznych części dzielnicy Ligota-Panewniki. Charakteryzuje się głównie wielorodzinną zabudową, blokami ale również familokami (czyli starszymi typami bloków mieszkalnych, przeznaczonych dla pracowników fizycznych w manufakturach).

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Ligocie-Panewnikach?

Jak już wspominaliśmy wyżej, Ligota-Panewniki to jedna z największych dzielnic Katowic. Liczba mieszkańców tego miejsca to prawie 32 000 osób. Oznacza to, że tylko Śródmieście i Osiedle Tysiąclecia są większe.

Jeżeli chodzi natomiast o zagęszczenie ludności, to ze względu na dużą powierzchnię (11 km²) i sporo obszarów leśnych w granicach administracyjnych dzielnicy, ten parametr nie jest wysoki – wynosi około 2500 osób/km², co klasyfikuje Ligotę-Panewniki w środku stawki (średnia dla Katowic to 1700 mieszkańców na km²).

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Ligota-Panewniki to miejsce, które rekomendowane jest głównie dla osób lubiących spokój. Na pewno w zachodnich, zalesionych częściach dzielnicy dobrze odnajdą się seniorzy. Dla nich szczególnie korzystne może być również to, że w pobliżu znajduje się sporo szpitali i placówek medycznych. Rodziny również mogą korzystać z oferty dzielnicy, ale ze względu na dłuższy dojazd do centrum dla nich polecane są raczej centralne okolice tej jednostki administracyjnej (np. Ligota).

Oczywiście, z oferty tej dzielnicy korzystają też studenci, którzy zamieszkują w pobliskich akademikach. Studiujący na wydziałach medycznych mają natomiast bardzo blisko do samego terenu uczelni.

Czy Ligota-Panewniki w Katowicach to styl życia?

Osoby, które planują kupić lub wynająć mieszkanie w tej części Katowic sprawdzają często, jak się żyje w dzielnicy. Mieszkańcy podkreślają, że dzielnica jest stosunkowo spokojna, a sąsiedzi są życzliwi i sympatyczni. Duży i zróżnicowany teren Ligoty-Panewnik to z pewnością zaleta. Różnorodność sprawia, że osoby lubiące spokojne i oddalone tereny mogą wybrać Panewniki, natomiast ci, którzy chcą być bliżej centrum Katowic i wolą większe skupiska ludzi – powinni wybrać Ligotę.

Kolorytu dzielnicy nadają również studenci, którzy korzystają z licznych atrakcji i mieszkań w domach studenckich (akademikach). Warto podkreślić również, że Ligota-Panewniki pełna jest osób, które mieszkają na terenie dzielnicy (a niegdyś osobnych miejscowości) od wielu pokoleń. Zdecydowana część mieszkańców na pytanie: „jak się mieszka w dzielnicy Ligota-Panewniki?” odpowie: „pozytywnie”!

Planowany rozwój dzielnicy

Za rozwój dzielnicy Ligota-Panewniki w dużym stopniu odpowiada rada dzielnicy Ligota-Panewniki mieszcząca się przy ul. Franciszkańskiej 25. Inwestycje w tamtym rejonie planuje również miasto Katowice. Do jednych z głównych należy węzeł Ligota należący do Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych, czyli projektu systematyzującego komunikację publiczną w rejonie.

Poza tym planowane są inwestycje w miejsca parkingowe, remonty obiektów edukacyjnych, sportowych i rekreacyjnych, ale również tak strategiczne wydatki jak modernizacja kluczowych dróg czy rozbiórka starego i postawienie nowego mostu przez Kłodnicę. Dla osób, które chcą zamieszkać w dzielnicy dobrą informacją jest fakt, że pojawiają się nowe mieszkania. Ligota-Panewniki będzie się więc mocno rozwijać.

Ligota-Panewniki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Ze względu na długą historię Ligota-Panewniki to miejsce bogate w atrakcje architektoniczne. Na dzielnicy znajdziemy pamiątki architektury modernistycznej, takie jak m.in. stare dworki. Turystów przyciąga przede wszystkim Klasztor Franciszkanów powstały w latach 1903-1908. Pielgrzymi przyjeżdżają też do Kalwarii Panewnickiej, będącej połączeniem pamiątek religijnej i fantastycznej przyrody.

Ta zresztą również jest wielką atrakcją dzielnicy. Ogromne lasy i przecinające je rzeki są sposobem na spokojne spędzenie czasu. Natomiast zimą ogólnopolską sławą cieszy się bożonarodzeniowa szopka w Panewnikach.

Czy Ligota-Panewniki to bezpieczna dzielnica?

Według przeprowadzonych badań, 88% mieszkańców dzielnicy czuje się na jej terenie bezpieczne. To efekt patroli, które widoczne są na ulicach. Poczucie bezpieczeństwa osób mieszkających na terenie Ligoty-Panewnik po części pokrywa się ze statystykami policyjnymi. Funkcjonariusze przedstawiają dane, z których wynika, że Ligota-Panewniki plasuje się w środku stawki pod względem liczby przestępstw i wykroczeń w Katowicach. Odpowiadając więc na pytanie, czy Ligota-Panewniki to bezpieczna dzielnica, można powiedzieć, że umiarkowanie tak.

Atrakcje na Ligocie-Panewnikach - oferta dla dzieci

Na terenie Ligoty, Panewnik i pozostałych osiedli dzielnicy znajdują się liczne place zabaw dla dzieci. Niektóre powiązane są z tamtejszymi spółdzielniami mieszkaniowymi, inne to z kolei obiekty miejskie takie jak plac zabaw na placu Miast Partnerskich (ul. Świdnicka 20). Oferta dla dzieci jest szeroka i bogata – nie tylko w standardowe miejsca do zabaw, ale też takie jak np. Strefa Aktywnego Wypoczynku dla całych rodzin, czy tamtejszy dom kultury (Ligota-Panewniki, Miejski Dom Kultury Ligota, ul. Franciszkańska 33).

Dzieci i ich rodzice nie powinni mieć więc problemu z odnalezieniem miejsc do zabaw. Co ważne, zawsze można uzupełnić „ofertę” zielonymi częściami dzielnicy i wycieczką rowerową.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Ligoty-Panewnik do centrum?

Czas jaki trzeba przeznaczyć na podróż do centrum z Ligoty-Panewnik zależy od wielu czynników. Dużo dłużej będzie trwała ta z Panewnik. Ligota jest osiedlem położonym jednak bliżej centralnej części miasta. Dla przykładu – czas przejazdu do centrum w godzinach szczytu ze Starych Panewnik samochodem to około 20 minut. Korzystając z transportu publicznego trzeba liczyć nawet godzinę.

Z kolei jazda komunikacją z terenów Ligoty to około 26 minut. Podróż samochodem nie powinna potrwać więcej niż 10-15 minut. Widać więc, że na tak dużym obszarze jak dzielnica Ligota-Panewniki czas dojazdu zależy od punktu rozpoczęcia podróży.

Autobusy na Ligocie-Panewnikach

Jeżeli chodzi o autobusy, to sytuacja jest tu dużo lepsza. Przystanki autobusowe rozlokowane są w najważniejszych punktach dzielnicy takich jak skwery, Klasztor Franciszkanów, domy studenckie czy szpitale. Komunikacja ta to zresztą nie tylko konieczność dla samych mieszkańców, ale również osób, które np. korzystają z medycznej oferty Ligoty-Panewnik.

Jakie autobusy poruszają się po dzielnicy? Są to następujące linie: 9, 10, 12, 13, 36, 37, 46, 48, 51, 138, 154, 238, 292, 657, 912, 913. Zarządza nimi ZTM (Zarząd Transportu Metropolitarnego) i można nimi dotrzeć zarówno do innych części Katowic, jak i pozostałych miast Aglomeracji Śląskiej takich jak Chorzów, Ruda Śląska czy nawet oddalone Gliwice.

Mieszkańcom polecane jest korzystanie z komunikacji, bo ruch samochodów jest dość wzmożony. Wiele osób żartuje, że na terenie dzielnicy nawet rower stanie w korku.

Dworce/zajezdnie w Ligocie-Panewnikach

Ligota-Panewniki to najczęściej przystanek przejazdowy dla linii autobusowych. Z tego względu nie ma tam ostatecznych postojów dla pojazdów komunikacji miejskiej lub zajezdni (ta znajduje się w centrum Katowic). Na terenie dzielnicy funkcjonują jednak dworce.

Jednym z nich jest stacja Katowice-Ligota, które obsługuje około 2-3 tysięcy pasażerów na dobę. Jest bardzo ważnym punktem zarówno pasażerskiej, jak i towarowej komunikacji kolejowej na terenie Aglomeracji Śląskiej. Stacja ta znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 1 i stanowi jeden z priorytetowych szlaków komunikacyjnych dla mieszkańców dzielnicy.

Ligota-Panewniki – ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe i trasy, które można pokonywać na jednośladzie to ważny temat dla mieszkańców dzielnicy. Ta część Katowic, która jest m.in. bogata w leśne trakty rowerowe. Zamieszkali tam ludzie bardzo chętnie spędzają czas w ten sposób i korzystają z uroków przyrody, poruszając się na dwóch kółkach.

Jeżeli chodzi o miejskie ścieżki rowerowe, to najważniejszą inwestycją jest trakt pomiędzy Centrum Przesiadkowym „Ligota”, a ul. Medyków. Droga ta ma aż 1,5 kilometra długości. Władze Katowic podkreślają, że dla mieszkańców rower to środek transportu do pracy i do domu, a więc nie oszczędzają na inwestycjach. W 2019 roku na rozbudowę traktów rowerowych w Ligocie-Panewnikach przeznaczono 1,5 miliona złotych.

Komunikacja w Ligocie-Panewnikach – główne ulice

Najważniejszą drogą wewnętrzną, znajdującą się w dzielnicy Ligota-Panewniki jest ul. Ligocka (będąca przedłużeniem Mikołowskiej, a następnie przechodzi w Piotrowicką i Armii Krajowej). Droga ta łączy praktycznie wszystkie części dzielnicy. Żeby dojechać do Panewnik, trzeba odbić w ulicę Panewnicką, która jest drugim strategicznym traktem osiedlowym. Ul. Piłsudskiego i Owsiana służą z kolei do wyjazdu z miasta.

Największym traktem drogowym jest z kolei droga krajowa nr 81, która przebiega na obrzeżach Ligoty-Panewniki. Nazywana jest „wiślanką”, bo łączy Katowice z Wisłą. Jej trasa prowadzi przez Aglomerację Śląską (m.in. Żory), a całkowita długość drogi to 60 kilometrów.

Komunikacja na Ligocie-Panewnikach – inwestycje drogowe

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych w rejonie dzielnicy Ligota-Panewniki wymienia się między innymi połączenie ulicy Panewnickiej z Koszykową, budowa parkingów miejskich (na dzielnicy niestety brakuje postojów dla samochodów), a także przedłużenie ul. Bocheńskiego. Najważniejsze inwestycje związane są jednak z ruchem rowerowym i skupiają się wokół traktów dla ruchu pieszego i rowerowego właśnie.

Ocena redakcji

Władze Katowic od wielu lat intensywnie rozbudowują trakty rowerowe. Ta sytuacja ma miejsce również w Ligocie-Panewnikach. Coraz więcej dróg prowadzi zarówno do samego Śródmieścia, jak i łączy poszczególne rejony danej dzielnicy. Trzeba przyznać, że to bardzo pozytywny krok w rozwoju tej śląskiej miejscowości.

Lokatorów dzielnicy niepokoi natomiast dużo mniejszy nakład na inwestycje drogowe, związane z ruchem samochodów. Niestety, brak parkingów i miejsc postojowych odbija się czkawką, bo wiele osób parkuje swoje samochody na terenach zakazu postoju. Wraz z rozwojem kolejnych osiedli mieszkaniowych (nowe cały czas tworzą się w Ligocie-Panewnikach) problemem jest też przejazd przez osiedle, bo tworzą się spore korki. Mieszkańcy chcą większego zaangażowania miasta w rozbudowę tras samochodowych i mają ku temu powody.

Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to dużym minusem jest brak tramwajów. Znacznie rozładowałyby korki w tamtym rejonie. Całe szczęście mieszkańcy nie muszą jednak narzekać na niskie natężenie linii autobusowych, a dodatkowa trasa kolejowa umożliwia przejazd z miejsca pracy do domu w komfortowych i dość szybkich warunkach.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Ligocie-Panewnikach

Jak wygląda oferta edukacyjna dla najmłodszych dzieci na Ligocie-Panewnikach? Spójrzmy najpierw na żłobki. Te znajdują się głównie w Ligocie oraz Starej Ligocie. Trzeba powiedzieć, że wybór jest naprawdę szeroki. Od miejskich placówek (Zadole 24A) przez prywatne instytucje (niektóre z dotacją miejską) takie jak:

 • Przedszkole/Żłobek Domino;
 • Żłobek Wesołe Misie;
 • Żłobek Akademia Malucha;
 • Żłobek Elementarz.

Równie szeroki wybór mają rodzice, którzy wysyłają swoje pociechy do przedszkola. Poza wspomnianymi placówkami dostępne dla mieszkańców są jeszcze:

 • Przedszkole Miejskie nr 80;
 • Przedszkole Niepubliczne Sezamkowo;
 • Przedszkole Niepubliczne Skrable;

oraz kilka innych placówek. Tak szeroki wybór jest konieczny, ponieważ Ligota-Panewniki jest oddalona od centrum i ogranicza dostęp do tamtejszych okolic. Mieszkańcy mogą jednak korzystać również z oferty ościennych dzielnic w zależności od potrzeb i dostępnych miejsc.

Szkoły podstawowe: edukacja w Ligocie-Panewnikach

Dla starszych dzieci na dzielnicy dostępne są szkoły podstawowe. Ich liczba jest dość rozbudowana jak na wielkość dzielnicy. Dzieci z Ligoty i Panewnik uczęszczają więc do następujących placówek:

 • Szkoła Podstawowa nr 8 (ulica Hetmańska 8);
 • Szkoła Podstawowa nr 34 (ulica Zielonogórska 3);
 • Szkoła Podstawowa nr 9 (ulica Panewnicka 172);
 • Szkoła Podstawowa nr 64 (ulica Medyków 64),

Dwie pierwsze szkoły obejmują swoim terenem Ligotę, natomiast dwie ostatnie Panewniki.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Ligocie-Panewnikach?

Rodzice najmłodszych dzieci pytają się, czy łatwo dostać się do żłobka w Ligocie-Panewnikach? Wszystko zależy od momentu złożenia aplikacji. Duże znaczenie ma również punktacja. Oznacza to, że dzieci, których opiekunowie płacą podatki w Katowicach mają większe szanse na dostanie się do żłobka w rejonie zamieszkania. Ten również będzie sprawdzany. Miasto Katowice sporą wagę przykłada do opieki nad niepełnosprawnymi i im będzie dużo prościej z otrzymaniem miejsca w żłobku. Podobnie sprawy mają się z przedszkolami.

A czy łatwo dostać się do podstawówki? Tu obowiązuje rejonizacja, więc dzieci z dzielnicy nie powinny mieć problemu z rozpoczęciem podstawowej edukacji. Natomiast w przypadku przyjezdnych będzie dużo ciężej, bo szkoły są dość mocno obciążone.

Licea i technika w Ligocie-Panewnikach: szkoły średnie dzielnicy

Choć kilka lat temu trwały przymiarki do całkowitej likwidacji tej szkoły średniej, to licea w Katowicach mają swoje przedstawicielstwo na Ligocie-Panewnikach. Jest nią Liceum Ogólnokształcące nr 7 przy ul. Panewnickiej 13. W szkole można uczyć się czterech języków, w pięciu klasach tematycznych. Wśród nich jest profil ogólny, biol-chem oraz klasa geograficzno-społeczna.

Jeżeli chodzi o technika, to osoby mieszkające w Ligocie-Panewnikach mogą korzystać z oferty Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 (Mikołowska 131) oraz Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych (nr 18, ulica Armii Krajowej nr 84).

Popularne szkoły w Ligocie-Panewnikach

Ligota-Panewnikich charakteryzuje się dość rozwiniętą ofertą edukacyjną, również dla dorosłych. Znajdują się tam popularne szkoły, które przyciągają mieszkańców Katowic, ale też całej Aglomeracji Śląskiej. Oferta ta jest dość rozbudowana również dla małoletnich mieszkańców.

Jeżeli chodzi o szkoły prywatne, to dużą popularnością cieszy się Academy (szkoła z możliwością nauki osób z autyzmem) przy ul. Zielonogórskiej 1. COOL SCHOOL - Licencjonowana Szkoła Języków Obcych przy Rolnej 43C to z kolei ciekawa oferta dla osób chcących szybko podszkolić języki obce.

Uczelnie to natomiast konik dzielnicy. Jej krajobraz zdominowały akademiki, a na jej terenie swoje budynki ma Śląski Uniwersytet Medyczny – jeden z najlepszych w kraju. Jednak nie tylko wyższe szkoły publiczne swoją siedzibę mają na Ligocie-Panewnikach, ale też takie jak Międzynarodowa Akademia Kosmetyki i Biznesu CosmoBelle przy Waltera Jankego 14.

Ocena redakcji

Trzeba powiedzieć, że w porównaniu do niektórych dzielnic Katowic, Ligota-Panewniki ma rozbudowaną ofertę edukacyjną. Zwraca tu uwagę spora liczba żłobków i przedszkoli. Być może władze powinny zastanowić się nad przeniesieniem szkół podstawowych, a szczególności ponadpodstawowych w rejon tej dzielnicy, gdyż ułatwiłoby to edukację dla mieszkańców. Nie ma jednak wielkiego problemu z dostaniem się do szkół.

Poza tym dzielnica ma bogatą ofertę szkół prywatnych i uczelni wyższych. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą zbyt bardzo oddalać się z domu, aby postawić na edukację. Akademiki sprawiają natomiast, że dzielnica przyciąga studentów. Problemem dla niektórych może być jednak oddalenie od Uniwersytetu Śląskiego.

4. Jak się mieszka w Ligocie-Panewnikach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Parki i zieleń to wielki atut dzielnicy. Jeden z największych umiejscowiony jest na terenie Zadola. To Park Zadole przy ul. Wczasowej. Miejsce to ma amfiteatr, gdzie odbywają się lokalne imprezy. Poza tym w parku można znaleźć również skatepark, boiska, korty tenisowe i ścieżki rowerowe. Słynie z osiedla akademickiego w pobliżu. Łączna powierzchnia tego miejsca to prawie 8 hektarów i jest dzięki temu jednym z trzech największych, zielonych miejsc rekreacyjnych w Katowicach.

Z kolei przy ul. Medyków znajduje się Park Przyszpitalny, w którym często siły zbierają pacjenci okolicznych placówek medycznych. Trzeba pamiętać również, że większa część Ligoty i Panewnik otoczona jest przez rekreacyjne lasy, gdzie z pewnością łatwo odetchnąć pełną piersią. Co więcej, w okolicach parków powstała również tężnia solankowa.

Na dzielnicy działają liczne siłownie. Wśród nich są kluby fitness (Ligota-Panewniki, Smart Gym, ul. Wodospady 4), ale też wiele obiektów takich jak zewnętrzna siłownia (Ligota-Panewniki, Małpi Gaj, ul. Kijowska 97K). Rekreację sportową gwarantuje też ORW Zadole przy ul. Wczasowej 8 (zarządzane przez MOSiR). Jeżeli chodzi natomiast o basen, to dotychczasowy został wyłączony z użytkowania w 2011 roku, ale w 2021 roku planowane jest otwarcie nowego obiektu w Parku Zadole.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy Ligota-Panewniki? Dobra restauracja znajduje się w wielu częściach tego rejonu Katowic. Jeżeli chodzi o restauracje, które podbijają serca mieszkańców i turystów to zdecydowanie są to Pierogarnia Sielanka (ul. Koszalińska 10) oraz La Vineria (ul. Panewnicka 88). Warto zaznaczyć, że lokatorzy zwracają uwagę na dobre restauracje (Ligota-Panewniki ze względu na liczbę studentów ma bardzo rozwiniętą gastronomię). Z myślą m.in. o żakach powstała zresztą Rimini Pizzeria (Ligota-Panewniki, ul. Piotrowicka 79/1).

A czy Ligotę i Panewniki można nazwać centrum kultury? Z pewnością ma ku temu predyspozycje. Miejski Dom Kultury Ligota-Panewniki to historyczne miejsce powstałe w 1910 roku. Organizuje wiele kulturalnych wydarzeń, w środku znajduje się biblioteka, muzeum i okresowa galeria sztuki. Na mapie Ligoty-Panewnik stanowi bardzo ważny punkt. Jeżeli chodzi o kino, to mieszkańcy najbliżej mają do Heliosa (ul. Kościuszki 229), natomiast najbliższy teatr to Teatr Żelazny przy Armii Krajowej 40.

6. Zdrowie w Ligocie-Panewnikach

Zanim przejdziemy do omawiania szerokiej oferty medycznej dzielnicy, sprawdźmy jaką ma jakość powietrza. Ogólnie jest ona dość dobra. Coraz rzadziej występuje tam smog. Ligota i Panewniki są o tyle bezpieczne, że otaczają je liczne lasy i punkty zielone, oczyszczające skład powietrza z pobliskich kopalń (np. Halemby). Natomiast katowicka kranówka jest w pełni bezpieczna i można ją śmiało pić.

Przychodnie i szpitale publiczne to natomiast największa sława dzielnicy. Jeżeli chodzi o szpitale, to w Ligocie-Panewnikach swoją siedzibę mają:

 • Centralny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Medyków 14)
 • Okręgowy Szpital Kolejowy (ul. Panewnicka 65)
 • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (ul. Medyków 16)

Oczywiście, na miejscu znajduje się też przychodnia (Ligota-Panewniki ma cztery takie punkty – dwie miejskie przychodnie, centrum medyczne i NZOZ). Umiejscowienie związane ze szpitalami i przychodniami sprawiło, że praktycznie co krok można znaleźć apteki. Na każdym osiedlu jest przynajmniej jedna apteka (Ligota-Panewniki ułatwia mieszkańcom dostęp do medykamentów).

7. Ligota-Panewniki - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Czy na terenie Ligoty-Panewnik znajdują się jakieś supermarkety i hipermarkety? Tak, przy ulicy Panewnickiej znajduje się Auchan, na Ligocie znajdziemy też Aldi, Netto czy Lewiatana. Są też mniejsze sklepy (Ligota-Panewniki pełna jest przedsiębiorczych osób, starających się rozkręcić lokalny biznes).

Osoby mieszkające na dzielnicy mają również możliwość skorzystania z targowiska. Licznie prowadzone tam sklepy i kramy oferują zarówno owoce i warzywa, jak i artykuły tekstylne, ubrania czy wiele innych rzeczy. Nie ma problemu również jeżeli ktoś chce skorzystać z takich usług jak kosmetyczka czy fryzjer (Ligota-Panewniki ma na swoim terenie ponad 10 punktów tego typu).

A gdzie znajduje się poczta? Ligota-Panewniki ma podobne punkty w wielu częściach dzielnicy, ale zwykle są to agencje pocztowe. Największe oddziały Poczty Polskiej to z kolei UP nr 6 Katowice i UP nr 19 Katowice.

8. Wady i zalety mieszkania w Ligocie-Panewnikach

Zalety:

 • dużo zieleni i parków,
 • rozwinięta infrastruktura rowerowa,
 • świetna baza medyczna,
 • spora liczba żłobków,
 • różnorodna infrastruktura mieszkalna,
 • dostęp do ciekawych miejsc kultury i architektury.

Wady:

 • brak tramwajów,
 • spora odległość do centrum,
 • problem z parkingami,
 • brak basenu,
 • duża powierzchnia sprawia, że wiele punktów jest od siebie oddalonych.

Czy dzielnica Ligota-Panewniki jest przyjazna dla zwierząt?

Dzielnica jest zdecydowanie przyjazna zwierzętom. Świadczy o tym fakt, że swoją siedzibę ma tam niejeden weterynarz. Ligota-Panewniki oferuje też czworonożnym mieszkańcom możliwość korzystania z trzech dużych wybiegów dla psów, oraz pomniejszych – usytuowanych w lokalnych parkach.

9. O tym się mówi w Ligocie-Panewnikach

Szczególnie dużo uwagi mieszkańcy poświęcają inwestycjom drogowym. Lokalni aktywiści nie chcą dopuścić do zbyt dużego natężenia ruchu, a nawet piszą petycje do prezydenta o interwencje w tej sprawie. Oczywiście, głosy ludzi skupiają się też wokół obietnicy ruchu tramwajowego i budowy basenu. Na ogół ludzie z Ligoty i Panewnik są bardzo przyjaźnie nastawieni do nowych sąsiadów, aktywując społecznie całą dzielnicę. Biorąc pod uwagę, że łącznie liczba osób, które tam zamieszkują przypomina średniej wielkości miasto, jest to dość ważne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: