- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Załęże Katowice
Załęże to jedna z północnych dzielnic Katowic, charakteryzująca się wysokim stopniem zurbanizowania. Jej największą zaletą jest wyjątkowo dobra lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia oraz bliskość arterii komunikacyjnych. Niestety wiąże się z to z niewielką liczbą terenów zielonych oraz częstymi korkami. Jak się mieszka w dzielnicy Załęże? Sprawdzamy.
Sprawdź ogłoszenia: Dom Katowice
1. Informacje ogólne
Położenie Załęża na mapie Katowic
Załęże leży w północno-zachodniej części miasta. Od strony zachodniej graniczy z Chorzowem (dzielnice Klimzowiec i Chorzów-Batory), od wschodu ze Śródmieściem, od południa z Osiedlem Witosa i Załęską Hałdą, a od północy z Osiedlem Tysiąclecia i Dębem (granicę wyznacza środkowe koryto rzeki Rawy).
Załęże zajmuje powierzchnię 3,39 km2 i rozciąga się wzdłuż ul. Gliwickiej. Dzielnica jest zróżnicowana pod wzglęgem zabudowy. Mieszkania na sprzedaż Katowice na Załężu znajdują się zarówno w familiokach, starych kamienicach, blokach z wielkiej płyty, jak i nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Załężu?
Załęże zamieszkuje 9064 osób. Siedemnaście procent mieszkańców dzielnicy jest w wieku przedprodukcyjnym, sześćdziesiąt jeden procent w wieku produkcyjnym i dwadzieścia dwa procent w wieku poprodukcyjnym. Zagęszczenie ludności wynosi 2674 osób na km2, co jak na katowickie dzielnice jest wynikiem średnim.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Załęże w większości zamieszkują ludzie młodzi: studenci i rodziny. Z pewnością przyciąga ich tutaj świetna lokalizacja, liczba arterii komunikacyjnych i dobrze zorganizowana komunikacja miejska, umożliwiająca dojazd zarówno do centrum, jak i obowodnic czy obszarów peryferyjnych. Zobacz: wynajem mieszkań Katowice.
Czy Załęże to styl życia Katowic?
Załęże to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która przez lata rozwijała się w kierunku przemysłowym. Po zamknięciu kopalni lub pozostawieniu ich w stanie upadłości, Załęże przekształciło się w strefę mieszkalno-usługową. Pamięć o przemysłowej przeszłości dzielnicy wciąż jest jednak żywa i szczególnie widoczna w przeważającej tu porobotniczej zabudowie.
Jak się mieszka na Załężu? Z biegiem lat coraz lepiej, Władze miasta dbają o rozwój infrastruktury miejskiej i regularną modernizację ulic. Wybudowano nowoczesne centrum handlowe i kino, a co najważniejsze - zaczęto wykorzystywać potencjał dzielnicy. Na szczególne wyróżnienie zasługują liczne obiekty sportowe, z których jeden - Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Bugla, należy do najnowocześniejszych w Polsce.
Planowany rozwój dzielnicy
Załęże od kilku lat dynamicznie się rozwija. Mieszkańcy starają się aktywnie włączyć w prace związane z rozwojem dzielnicy. Składają wiele przemyślanych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Najnowsze inwestycje skupiają się na poprawie jakości życia obywateli, usprawnieniu ruchu drogowego, rewitalizacji zieleni miejskiej oraz najważniejszych budynków użyteczności publicznej.
Wiele z planowanych inwestycji skupia się na zazielenieniu dzielnicy. Wśród tego typu projektów warto wymienić kupno architektury miejskiej w Parku Mościckiego, stworzenie małego skweru pomiędzy Drogową Trasą Średnicową a ul. Gliwicką, rewitalizację placu na Osiedlu Janasa-Ondraszka oraz Placu Londzina. Godne uwagi są również inicjatywy oddolne, mające na celu integrację mieszkańców dzielnicy.
Załęże — atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Podobnie, jak w całych Katowicach, zaletą Załęża jest zabytkowa architektura, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku. Odwiedzając dzielnicę warto wybrać się na spacer ul. Gliwicką, przy której znajduje się kilkadziesiąt familioków i kamienic w stylu secesyjnym. Przy okazji warto przyjrzeć się klasycystycznemu Pałacowi w Załężu, który dawniej był częścią folwarku, a obecnie znajduje się w nim prywatny szpital. Perłą dzielnicy jest neogotycki kościół św. Józefa, który zachował swoje oryginalne wyposażenie.
Z mieszkania na Załężu powinni być zadowoleni wielbiciele street-artu. Co roku, w maju organizowany jest Katowice Street Art Festial, w ramach którego zjeżdżają się artyści z całego świata, i ozdabiają wybrane okoliczne budynki ciekawymi muralami.
Czy Załęże to bezpieczna dzielnica?
Władze miasta dokładają wszelkich starań, aby poprawić poziom bezpieczeństwa w dzielnicy. Organizowane są częste patrole, na głównych arteriach wymieniono kamery monitoringu.
Atrakcje Załęża: oferta dla dzieci
Największą atrakcją dla najmłodszych na Załężu jest wodny plac zabaw w Parku Załęskim, zlokalizowany obok Młodzieżowego Domu Kultury. Sale zabaw można znaleźć również w Centrum Handlowym Załęże. Dużą popularnością cieszą się pokazy filmowe dla dzieci, organizowane regularnie w kinie IMAX.
2. Komunikacja na Załężu
Ile trwa dojazd z Załęża do centrum?
Z racji tego, że Załęże sąsiaduje ze Śródmieściem, dojazd do centrum zajmuje zwykle kilkanaście do dwudziestu minut, choć należy brać uwagę to, że w godzinach szczytu przejazd ul. Gliwicką może być utrudniony. W tych godzinach poleca się podróże komunikacją miejską, zwłaszcza tramwajową. Należy liczyć się też z wysokim poziomem hałasu.
Tramwaje na Załężu
Na Załężu kursują cztery linie tramwajowe, z których najważniejsza i najbardziej oblegana jest linia Katowice-Chorzów Batory. Tramwaje zatrzymują się w tej dzielnicy przy siedmiu przystankach: Załężu Bocheńskiego, Załężu Dwór, Załężu Kościele, Załężu Pośpiecha, Załężu Szkole, Załężu Wiśniowej, Załężu Domu Kultury (po cztery linie) oraz Załężu Janasa (jedna linia).
Linie tramwajowe zatrzymujące się na Załężu to:
- Linia 7 — łącząca Zawodzie Zajezdnię i Bytom Plac Sikorskiego,
- Linia 11 — łącząca Katowice Plac Miarki i Łagiewniki Zajezdnię,
- Linia 13 — łącząca Katowice Plac Wolności i Siemianowice Plac Skargi,
- Linia 20 — łącząca Szopienice Pętlę i Chorzów Batory Zajezdnia.
Autobusy na Załężu
Mieszkańcy Załęża mogą w swojej dzielnicy podróżować sześcioma autobusowymi liniami dziennymi i jedną nocną (7N), które zatrzymują się przy ośmiu przystankach autobusowych: Załężu Domu Kultury (pięć linii), Załężu Janasa (cztery linie), Załężu Wiśniowej (trzy linie) oraz Załężu Bocheńskiego, Załężu Dwór, Załężu Kąpielisku Bugla, Załężu Stacji Kolejowej, Załężu Parku Technologicznym oraz Załężu Pośpiecha (po jednej linii).
Linie autobusowe dojeżdżające do tej dzielnicy to:
- Linia 70 — łącząca Borki Pętlę i Obroki Elkop,
- Linia 7 — łącząca Katowice Plac Wolności i Zabrze Goethego,
- Linia 7N — łącząca Zabrze Goethego i Katowice Dworzec,
- Linia 51 — łącząca Ligotę Akadmiki i Osiedle Tysiąclecia Pętlę,
- Linia 109 — łącząca Janów Ośrodek Bolinę i Osiedle Witosa Pętlę,
- Linia 138 — łącząca Osiedle Tysiąclecia Pętlę i Ochojec Szpital,
- Linia 900 — łącząca Katowice Cmentarz Komunalny i Katowice Cmentarz Komunalny (pętla).
Dworce/zajezdnie
Na terenie dzielnicy nie ma dworca, jednak mieszkańcy mogą korzystać z niezwykle popularnej stacji kolejowej Katowice Załęże, przy której zatrzymują się pociągi regionalne Kolei Śląskich. Najważniejsza linia kolejowa to linia nr 137 Katowice-Legnica, która jest fragmentem międzynarodowej magistrali E 30. Z racji tego, że Załęże jest dzielnicą przejazdową, nie ma tutaj przystanków początkowych oraz końcowych komunikacji miejskiej, choć zdarzają większe przystanki PKS.
Załęże: ścieżki rowerowe
Na Załężu nie ma zbyt wiele ścieżek rowerowych. Jednak te, które są już wybudowane, pozwalają dojechać do centrum miasta oraz jego południowych dzielnic. Jest to zasługą czerwonego szlaku rowerowego nr 103, zaczynającego się w Parku Śląskim i kończącego w Lasach Panewnickich oraz ścieżki rowerowej ciągnącej się wzdłuż ul. Gliwickiej. Pozostałe ścieżki mają znaczenie typowo lokalne. Mieszkańcy domagają się ich rozbudowy, zwłaszcza że na Załężu znajduje się kilka wypożyczalni katowickiego roweru miejskiego.
Załęże: główne ulice
Zdecydowanie najważniejszą ulicą na Załężu jest ul. Gliwicka, prowadząca od Śródmieścia do granicy z Chorzowem, wzdłuż której rozciąga się cała dzielnica. Załęże otaczają trzy ważne szlaki komunikacyjne: autostrada A4 (ul Kochłowicka, na granicy z Załęską Hałdą), Drogowa Trasa Średnicowa (droga szybkiego ruchu łącząca sześć śląskich i górnośląskich miast), droga krajowa nr 79. Dla przepustowości wszystkich arterii komunikacyjnych i usprawnienia transportu drogowego, kluczowe są ul. Kochłowicka i Bracka, które łączą je w jeden węzeł drogowy. Tam tez znajdują się najważniejsze punkty handlowo-usługowe.
Komunikacja na Załężu: planowane inwestycje drogowe
Inwestycje drogowe na Załężu skupiają się głównie na poprawie bezpieczeństwa na drogach oraz rewitalizacji wybranych ciągów komunikacyjnych i rozbudowie infrastruktury rowerowej. Pieszych najbardziej powinna zainteresować budowa pięciu przejść wyposażonych w aktywne znaki drogowe oraz rewitalizacja chodników przy ul. Gliwickiej.
Zmotoryzowani mieszkańcy czekają na zapowiedzianą budowę nowych miejsc postojowych przy ul. 18 sierpnia oraz budowę przejazdów rowerowych przez ul. Bocheńskiego i ul. Gliwicką.
Ocena redakcji
Transport publiczny na Załężu jest bardzo dobrze zorganizowany. Mieszkańcy mają do wyboru komunikację tramwajową, autobusową oraz kolejową, które umożliwiają bezproblemowe poruszanie się zarówno po Katowicach, jak i poza nimi - ze szczególnym uwzględnieniem konurbacji górnośląskiej. Równie dobrze funkcjonuje transport drogowy. Przez Załęże przebiega wiele kluczowych dla miasta oraz regionu arterii komunikacyjnych. Niestety, przez to dzielnica jest często zakorkowana, choć niedawny remont ul. Gliwickiej nieco poprawił sytuację. Rozbudowy wymaga sieć ścieżek rowerowych.
Stacja kolejowa Katowice Załęże
3. Edukacja na Załężu
Żłobki i przedszkola na Załężu
Na Załężu znajduje się tylko jeden żłobek - placówka prywatna przy ul. Gliwickiej.
Szkoły podstawowe: edukacja na Załężu
Na terenie dzielnicy znajdują się dwie publiczne szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa Nr 22 im. Juliusza Słowackiego i Szkoła Podstawowa Nr 20 oraz jedna placówka prywatna: Omega.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Załężu?
Niestety na Załężu nie ma zbyt wiele placówek edukacyjnych dla najmłodszych. Czy łatwo się dostać do żłobka? Jest to bardzo trudne, ponieważ znajduje się tutaj tylko jedna placówka, w której liczba miejsc jest ograniczona. W związku z tym większość mieszkających tu rodzin jest zmuszona dojeżdżać do żłobków, położonych w innych dzielnicach. Przedszkoli i szkół podstawowych jest już więcej, dzięki czemu poprawia się sytuacja rodziców nieco starszych dzieci, których bez problemu można zapisać do wybranej placówki.
Licea i technika na Załężu: szkoły średnie dzielnicy
Na terenie dzielnicy nie ma liceum ogólnokształcącego. Kandydaci do szkół średnich mogą na Załężu uczęszczać jedynie do Zespołu Szkół Nr 7 im. Stanisława Mastalerza, w skład którego wchodzą Technikum nr 7, Branżowa Szkoła I stopnia i Branżowa Szkoła II stopnia.
Ocena redakcji
Oferta edukacyjna Załęża nie jest bogata, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się tutejsze przedszkola i szkoły podstawowe.
4. Jak się mieszka na Załężu? Parki i rekreacja w dzielnicy
Na Załężu nie brakuje miejsc, w których można aktywnie spędzić czas. Najważniejszym obiektem sportowym jest Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Bugla, w którym można znaleźć dwa pełnowymiarowe głębokie baseny, trzeci do nauki pływania, brodzik dla dzieci, jacuzzi na siedemdziesiąt osób, zjeżdżalnię, plażowe boiska do piłki nożnej i siatkówki, betonowe stoły do ping-ponga, siłownię na świeżym powietrzu, boisko orlik.
Uwielbiany przez młodzież i dorosłych jest również Ośrodek Sportowy Gliwicka, którego infrastrukturę stanowi boisko orlik, boisko wielofunkcyjne, wodny plac zabaw, sala wielofunkcyjną oraz stoły do ping-ponga. Obiektem przeznaczonym typowo dla młodzieży jest basen przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Zarębskiego. W dzielnicy nie brakuje także siłowni oraz klubów fitness. Warto pamiętać, że na terenie Załęża działa Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „Start”.
Załęże jest dzielnicą o dużym stopniu zurbanizowania, nie znajduje się tutaj zbyt wiele zieleni. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą wybrać się na spacer do Parku Załęskiego, w którym znajduje się plac zabaw oraz minicentrum sportowe lub w okolice Placu Londzina czy Skweru Stanisława Barei.
5. Gastronomia i kultura
Na Załężu przeważają restauracje serwujące tradycyjną kuchnię polską, ze szczególnym wyróżnieniem kuchni śląskiej oraz śródziemnomorskiej. Gdzie zjeść w dzielnicy? Dobre restauracje można znaleźć oczywiście przy ul. Gliwickiej, choć nie brakuje ich także przy ul. Żeliwnej i Bocheńskiego. Ul. Gliwicka to popularne miejsce spotkań osób mieszkających również w innych dzielnicach. Znajduje się tutaj mnóstwo kawiarni zarówno prywatnych właścicieli, jak i typowo sieciówkowych.
Choć Załęże nie jest tak obfite w ośrodki kultury, jak sąsiadujące z nim Śródmieście, jego mieszkańcy nie narzekają na brak miejsc, w których mogą miło spędzić czas. Największą popularnością cieszy się najstarszy multipleks w Katowicach - Punkt 44 przy ul. Gliwickiej 44, w którym znajduje się kino Cinema City, kino IMAX. Funkcję lokalnego centrum kultury pełni Młodzieżowy Dom Kultury.
6. Zdrowie na Załężu
O wysoką jakośi załęskiej kranówki dbają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Woda w mieście pochodzi z ujęć powierzchniowych i przechodzi wyjątkowo rygorystyczne kontrole jakości, w związku z czym nadaje się do picia bez wcześniejszego przegotowania. Zaleca się jedynie regularne zgłaszanie spółkom mieszkaniowym potrzebę kontroli stanu instalacji hydraulicznej w budynkach.
Wskaźniki jakości powietrza na Załężu wykazują, że problemy ze smogiem zdarzają się sporadycznie. Powietrze na Śląsku jest często zanieczyszczone przez obecność wielkiego przemysłu, ale na Załężu smog pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym i jest wynikiem obecności przestarzałych instalacji gazowych oraz popularności pieców typu kopciuch. Obecnie promowana jest idea wymiany pieców na ich nowocześniejsze odpowiedniki.
Na Załężu znajduje się kilka niewielkich przychodni i szpitali publicznych i prywatnych. Warto wymienić NZOZ Szpital Avimed, przychodnię CenterMed i Centrum Medyczne Tommed. Tak, jak w całym mieście, także i tutaj nie brakuje klinik dentystycznych, a potrzebne leki można kupić w kilku aptekach zlokalizowanych oczywiście w okolicach ul. Gliwickiej.
7. Załęże: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Najważniejszym punktem handlowym na terenie dzielnicy jest Centrum Handlowe Załęże, w którym znajduje się ponad sto sklepów i hurtowni. Poza tym w galerii znajduje się też trzypoziomowy parking na ponad siedemset miejsc, co doceniają mieszkające w pobliżu osoby. W dzielnicy nie brakuje także popularnych hipermarketów.
Na Załężu kwitnie indywidualna przedsiębiorczość, ponieważ wiele osób prowadzi małe osiedlowe sklepy spożywcze oraz specjalistyczne. Większość punktów handlowo-usługowych zlokalizowana jest przy ul. Gliwickiej, Bocheńskiego i Żeliwnej. Właśnie tam najłatwiej jest znaleźć dobrego fryzjera, księgowego czy hydraulika.
Na Załężu znajduje się jedno z najpopularniejszych katowickich targowisk. Bazar przy ul. Pukawca to targowisko wielobranżowe, choć najwięcej w nim stoisk odzieżowych i spożywczych. Można tam również coś zjeść i skorzystać z wielu usług.
8. Wady i Zalety mieszkania na Załężu
Zalety:
- dobrze zorganizowana komunikacja miejska,
- szybki i łatwy dojazd do centrum,
- bliskość ważnych regionalnych ciągów komunikacyjnych,
- liczba punktów handlowo-usługowych,
- liczba obiektów sportowych.
Wady:
- częste korki,
- niewiele placówek edukacyjnych,
- niewiele terenów zielonych.
Przez wiele lat Załęże rozwijało się wokół dwóch dużych ośrodków przemysłowych, jakimi były nieczynne obecnie Kopalnia Kleofas i Huta Baidon, które determinowały sposób rozbudowy dzielnicy.
Obecnie jej największą zaletą jest doskonała lokalizacja oraz świetnie rozwinięta komunikacja miejska i liczba arterii komunikacyjnych, dzięki którym nawet mimo korków mieszkańcy mogą swobodnie poruszać się po mieście także w godzinach szczytu. Jest to szczególnie ważne dla mieszkających tu rodzin z dziećmi, ponieważ liczba placówek edukacyjnych na Załężu wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Czy Załęże to dzielnica przyjazna dla zwierząt?
Niestety na terenie Załęża nie ma zbyt wielu punktów handlowo-usługowych, klinik weterynaryjnych oraz infrastruktury dla zwierząt. Jedyna tego typu placówka to VetLap Polskie Laboratoria Weterynaryjne, świadcząca usługi w zakresie badań laboratoryjnych dla zwierząt domowych oraz gospodarskich. Pewnym ułatwieniem dla mieszkających na Załężu miłośników zwierząt może być to, że część załęskich restauracji akceptuje obecności ich pupili na terenie swoich obiektów.
9. O tym się mówi na Załężu
Od wielu lat na terenie dzielicy mówi się o problemie niewystarczającej ilości placówek oświatowych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
27.10.2021, Redakcja
Nikiszowiec - historyczne osiedle Katowic
Nikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianoNikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianom, a wciąż tętni pełnią życia jako jedno z najważniejszych osiedli stolicy województwa śląskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Załęska Hałda Katowice
Załęska Hałda-Brynów to świetnie skomunikowana zachodnia dzielnica Katowic, kojarząca się jednoznacznie z kopalnią Wujek, wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija., wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija.
20.07.2020, Redakcja
Osiedle Tysiąclecia Katowice
Osiedle Tysiąclecia jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odleg jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odległych czasów i początki datuje na XVII wiek. Przed rozpoczęciem budowy Osiedla Tysiąclecia znajdowały się tu głównie pola uprawne oraz pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Wełnowiec Katowice
Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która do tej pory zachowała swój industrialny wygląd. Pomimo typowo przemysłowej historii można tam znaleźć dużą ilość terenów zielonych i nowszych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy najbardziej doceniają bezproblemowy dojazd do centrumbezproblemowy dojazd do centrum