- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Chcesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie i o czym pamiętać przy jej tworzeniu.
Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży M?
Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu.
Należy wskazać m.in.:
- metraż mieszkania,
- rodzaj, liczbę i powierzchnię pokoi,
- stan prawny nieruchomości – zarówno lokalu, jak i gruntu,
- rodzaj zabudowy – np. bliźniacza, szeregowa, blok, kamienica czy apartamentowiec,
- technologię budowy – wielka płyta, cegła, drewno lub pustak ceramiczny,
- rok budowy nieruchomości,
- liczbę kondygnacji w budynku,
- informacje na temat termoizolacji,
- adres lokum,
- rodzaj ogrzewania,
- wyposażenie mieszkania, np. w meble i sprzęt,
- piętro, na którym znajduje się lokal,
- stan techniczny budynku, części wspólnych i mieszkania – nowe, wymagające remontu lub po gruntownym remoncie,
- formę i termin zapłaty,
- cenę (całkowitą i za 1 m2) oraz ewentualną możliwość jej negocjacji,
- termin dostępności mieszkania,
- preferowaną formę kontaktu,
- informacje dotyczące czynszu,
- dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców: np. klimatyzacja, taras, balkon, ogródek, miejsce parkingowe, winda, piwnica, okna antywłamaniowe, podjazd dla niepełnosprawnych czy komórka lokatorska.
Dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania zawiera również opis lokalizacji. Ważne jest, aby potencjalny nabywca wiedział, jak będzie mógł dojechać ze swojego lokum do ważnych części miasta, np. centrum, miejsca pracy czy głównych arterii. Warto wskazać, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, dworce oraz zajezdnie autobusowe.
Nie powinno także zabraknąć informacji na temat najbliższej okolicy nieruchomości. Jej atrakcyjność w oczach nabywców może podnieść bliskość punktów infrastruktury społecznej, w tym przychodni, aptek, urzędów, szkół, banków, centrów handlowych, restauracji, a także terenów zielonych, obiektów rekreacyjnych i sportowych.
Jak krok po kroku napisać ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?
Jeśli nie wiesz, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, warto najpierw zobaczyć przykłady ofert opublikowanych w serwisach ogłoszeniowych. Wzór może stanowić dobrą inspirację, jednak nie należy korzystać z niego bezrefleksyjnie. Jeśli ktoś opisał swoje lokum jako przestronne, słoneczne i dobrze zlokalizowane, niekoniecznie musi to dotyczyć każdego mieszkania.
Pisanie ogłoszenia o sprzedaży warto starannie zaplanować i poświęcić na to, co najmniej kilka godzin. Najważniejsze informacje o nieruchomości znajdziesz w księdze wieczystej.
Następnie dobrze jest określić docelową grupę nabywców, którym chcesz sprzedać lokum. Od tego będzie zależeć, jakie jego zalety warto podkreślać w ogłoszeniu. Na inne walory nieruchomości zwracać będzie uwagę np. student, emeryt, singiel, a jeszcze na inne młoda rodzina z dziećmi. Od charakterystyki docelowego nabywcy zależy także optymalne miejsce umieszczenia ogłoszenia – w serwisach internetowych, lokalnej prasie, na tablicach ogłoszeniowych itp.Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, aby było skuteczne? Przede wszystkim powinno być ono przejrzyste, proste w zrozumieniu i przyciągać uwagę. Warto zadbać o chwytliwy tytuł, który jednocześnie zawiera najważniejsze informacje o lokum oraz wskazuje jego główną zaletę – np. 2-pokojowy apartament w Kołobrzegu z widokiem na morze.
Po tytule przychodzi pora na to, aby napisać krótki, kilkuzdaniowy wstęp. Powinny w nim znajdować się kluczowe informacje oraz atuty lokalu. Następnie można już przejść do dalszej części ogłoszenia. Powinno ono być niezbyt długie, a także napisane w zwięzły i konkretny sposób. Warto stosować wypunktowania, pogrubienia, podkreślenia i nagłówki.
Ogłoszenie nie może również zawierać przesadzonych, infantylnych (np. „śliczne mieszkanko”) lub nieprawdziwych określeń. Warto być szczerym i nie ukrywać wad lokalu. Niektóre z nich można przedstawić jako zalety – np. nieumeblowanie mieszkania stwarza możliwość jego indywidualnego urządzenia przez nowych właścicieli.
Jak wzbogacić ogłoszenie o sprzedaży?
Dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania warto wzbogacić o treści graficzne czy multimedialne. Można zaprezentować potencjalnym nabywcom zdjęcia każdego pomieszczenia, widoku z okna, a także budynku z zewnątrz. Fotografie powinny być ostre, wyraźne, dobrze doświetlone i ukazywać stan faktyczny. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług fotografa. Trzeba pamiętać, aby przed wykonywaniem zdjęć posprzątać lokum i stworzyć w nim ciepły nastrój.
Ogłoszenie o sprzedaży M można także wyróżnić poprzez wzbogacenie go o fotografie i nagrania video z drona. Pozwoli to nie tylko zaprezentować samą nieruchomość, lecz także jej najbliższe otoczenie. Warto ponadto rozważyć dodanie do ogłoszenia mapki okolicy mieszkania, która prezentuje najważniejsze punkty miejscowości.
Skuteczne ogłoszenie o sprzedaży – dlaczego jest ważne?
Dobrze napisane ogłoszenie o sprzedaży jest jak wizytówka – zarówno mieszkania, jak i sprzedającego. Można dzięki niemu nie tylko zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu, lecz także zaoszczędzić czas potrzebny na prezentowanie mieszkania i odpowiadanie (mailowo czy telefonicznie) na pytania zainteresowanych osób.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, aby było skuteczne. Pamiętaj o umieszczeniu w nim najważniejszych i zgodnych z prawdą informacji, a także wzbogaceniu o zdjęcia czy materiał wideo. Dodaj przyciągający tytuł i zwróć uwagę na atuty nieruchomości – ważne dla nabywców z grupy docelowej. Przed opublikowaniem ogłoszenia nie zapomnij sprawdzić go pod kątem błędów. Poszukaj także inspiracji, przeglądając dostępne w internecie przykłady ogłoszeń o sprzedaży M.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
24.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Umowa przedwstępna sprzedaży działki: wzór w PDF i DOC
Chęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzóChęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzór udostępniamy w artykule.
17.03.2023, Redakcja
Jak krok po kroku odsprzedać mieszkanie?
Odsprzedaż mieszkania może być dobrym sposobem na zysk. Czym jest taka transakcja i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Przeczytaj i dowiedz się. Na czym polega odsprzedaż mieszkania? Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.
15.03.2023, Redakcja
Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania?
Lokalizacja mieszkania należy do najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu lokum. Co w największym stopniu wpływa na jej atrakcyjność? Sprawdź. Dobra lokalizacja mieszkania – czyli jaka? Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby będą mieli np. studenci, rodziny z dziećmi, a jeszcze inne seniorzy.