1. Blog

Pośrednik nieruchomości – czy warto go zatrudnić?

Podziel się

Iwona Czarkowska
24.06.2019

Wiele osób próbuje sprzedać mieszkanie czy dom bezpośrednio, bez pomocy agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, aby zaoszczędzić na prowizji, jaką pobiera ona za swoje usługi. Uważają, że praca takiego agenta sprowadza się do wywieszenia banneru z ofertą na płocie lub balkonie i wstawieniu ogłoszenia o sprzedaży na kilku portalach internetowych. A to mogą przecież zrobić sami!

W rzeczywistości wykwalifikowany pośrednik nieruchomości robi o wiele więcej. Warto rozważyć zatrudnienie go, aby sprzedaż przebiegła szybko i sprawnie, a kwota, za jaką ostatecznie „pójdzie” nieruchomość, okazała się satysfakcjonująca na tyle, że prowizja pośrednika nieruchomości przestanie być problemem. Ile bierze pośrednik obrotu nieruchomościami? Kwoty nie są stałe i zależą od zakresu pracy, jaką wkłada on w sprzedaż domu, czy mieszkania.

Szukasz domu w Trójmieście? Zobacz: domy na sprzedaż Gdynia

prowizja pośrednika nieruchomości

Ile bierze pośrednik nieruchomości?

Nie ma sztywno ustalonej kwoty prowizji, jaką pobierają agencje obrotu nieruchomościami za pracę swoich agentów. Może ona wynosić zarówno 3%, jak i 10%. Najczęściej wyższa jest przy sprzedaży ziemi, która wymaga większych nakładów na reklamę i marketing, i trwa dłużej niż w przypadku domu czy mieszkania. Często wiąże się też z dłuższymi podróżami, które odbywa agent, aby prezentować ziemię kolejnym chętnym na jej zakup.

Płacąc wyższą prowizję, sprzedający może jednak liczyć na więcej. W ramach prowizji pośrednika nieruchomości agencja często zapewnia na przykład usługi dekoratora wnętrz, który sugeruje, jakie zmiany mogą wpłynąć na to, że cena sprzedaży będzie wyższa. Nie chodzi tu oczywiście o generalny remont. Ale już samo przestawienie mebli w salonie lub usunięcie zbędnych przedmiotów na przykład z blatu w kuchni może sprawić, że pomieszczenia te będą prezentować się w oczach potencjalnych nabywców o wiele korzystniej.

Sztab specjalistów na nasze usługi gethome

Sztab specjalistów na nasze usługi

Pośrednik nieruchomości współpracuje nie tylko z dekoratorami wnętrz. Dobra agencja ma kontakt z wieloma specjalistami, których usługi są bardzo przydatne przy sprzedaży mieszkania. Są to na przykład inspektorzy budowlani, prawnicy, doradcy kredytowi, malarze. Agencje współpracują również z fotografami, którzy wykonają profesjonalne zdjęcia podkreślające atuty mieszkania czy domu.

Marketing agencyjny jest również bardziej skuteczny niż ten, który sprzedający może przeprowadzić na własną rękę. Nie warto więc zastanawiać się, ile bierze pośrednik. Pytanie powinno raczej brzmieć, ile sprzedający może zyskać za tę kwotę.

Co warto wiedzieć o wrocławskim Starym Mieście? Podpowiadamy.

Sieć zweryfikowanych chętnych

Agencja ma dostęp nie tylko do gotowej listy specjalistów, których usługi mogą być pomocne przy sprzedaży nieruchomości. Ma również w swojej bazie klientów, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom i może skontaktować sprzedającego z kupującymi. Agencyjni klienci są już zweryfikowani. Na czym ta weryfikacja polega?

Przede wszystkim pośrednik nieruchomości może sprawdzić, czy klient ma faktycznie zdolność kredytową. Dodatkowo, jeśli prezentował mu już kilka nieruchomości wie, czego ten poszukuje. Nie będzie marnował czasu sprzedającego, jeśli wie, że jego mieszkanie nie jest w stanie zainteresować potencjalnego kupca, ponieważ posiada wady, które zdyskwalifikowały już kilka podobnych lokali. Może to być na przykład zbyt wąski korytarz, nieustawny pokój albo widok na pobliską pętlę autobusową.

Ponadto pośrednicy często dzielą się między sobą informacjami na temat klientów, dzięki czemu liczba potencjalnych nabywców może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Sprawdź również oferty mieszkań na sprzedaż w Szczecinie

klienci posrednika nieruchomosci prowizja

Minimum formalności

Zastanawiając się nad tym, ile bierze pośrednik i czy warto go zatrudnić, trzeba wziąć pod uwagę, że sprzedaż nieruchomości nie sprowadza się wyłącznie do znalezienia chętnego na nasz dom czy mieszkanie. To dopiero początek.

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy wstępnej, a potem właściwego aktu sprzedaży w biurze notarialnym. Coraz częściej również umowy wstępne są podpisywane w obecności notariusza – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi spora zaliczka. Jeśli ktoś sprzedaje swoją nieruchomość bezpośrednio, musi znaleźć notariusza i umówić się na termin dogodny dla obydwu stron transakcji. Trzeba też dostarczyć wcześniej wszystkie dokumenty niezbędne do podpisania aktu sprzedaży.

Każda agencja współpracuje z biurem notarialnym. Pośrednik dba o to, aby notariusz otrzymał dokumenty i uzgadnia termin dogodny dla obydwu stron. Stara się również o wyciągi z ksiąg wieczystych i zaświadczenia ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, aby kupujący miał pewność, że nabywana nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki oraz zaległości w płaceniu czynszu.

Prowizja pośrednika nieruchomości często traktowana jest jako zbędny koszt przy sprzedaży. Tymczasem korzyści, jakie niesie skorzystanie z jego usług, przewyższają oszczędności przy sprzedaży bezpośredniej.

Iwona Czarkowska

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.