placement placeholder
placement placeholder

Czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.04.2021, Data aktualizacji: 10.11.2022

Sprzedajesz mieszkanie i chcesz skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości? Poznaj zalety współpracy z agentem nieruchomości.

Spora część osób w Polsce wciąż próbuje sprzedać mieszkanie czy dom bezpośrednio, bez pomocy agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Robią to przede wszystkim z błędną myślą o zaoszczędzeniu na prowizji, jaką pobiera ona za swoje usługi.

Wielu osobom może wydawać się, że praca agenta sprowadza się jedynie do wywieszenia reklamy z ofertą, publikacji ogłoszenia o sprzedaży na kilku portalach internetowych i prezentacji nieruchomości, co mogą przecież zrobić sami! Jednak w rzeczywistości dobry pośrednik nieruchomości robi o wiele więcej, a jego pomoc może być kluczowa, jeśli zależy nam na pewnej, szybkiej i bezpiecznej transakcji sprzedaży lub wynajmu mieszkania.

Wciąż jednak pojawia się wiele zapytań dotyczących pracy pośrednika nieruchomości. Jaką prowizję pobiera pośrednik w obrocie nieruchomościami? Czym dokładnie zajmuje się agent nieruchomości? Ile kosztuje współpraca z nim? Czy powinien posiadać specjalną licencję? Odpowiadamy.

prowizja pośrednika nieruchomości

Czy opłaca się skorzystać z usług biura nieruchomości?

Przede wszystkim warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości ze względu na jego dokładną znajomość lokalnego rynku nieruchomości, a także panujących na nim trendów. Co więcej, pośrednicy nieruchomości współpracują nie tylko z dekoratorami wnętrz. Dobra agencja ma kontakt z wieloma specjalistami, których usługi są bardzo przydatne przy sprzedaży mieszkania czy przy szukaniu osób zainteresowanych najmem. Są to na przykład inspektorzy budowlani, prawnicy, doradcy kredytowi czy nawet malarze.

Agencje współpracują również z fotografami, którzy wykonają profesjonalne zdjęcia podkreślające atuty mieszkania czy domu. Prowadzone przez nich działania marketingowe są również bardziej skuteczne niż te, które sprzedający może przeprowadzić na własną rękę.

Sztab specjalistów na nasze usługi gethome

Sieć zweryfikowanych klientów

Agencja nieruchomości ma dostęp nie tylko do gotowej listy specjalistów, których usługi mogą być pomocne przy sprzedaży nieruchomości. Ma również w swojej bazie klientów, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom i może skontaktować sprzedającego z gronem zainteresowanych. Co więcej, agencyjni klienci są już zweryfikowani. Na czym ta weryfikacja polega?

Przede wszystkim pośrednik nieruchomości może sprawdzić, czy klient ma faktycznie zdolność kredytową. Dodatkowo, jeśli prezentował mu już kilka nieruchomości, to wie, czego dokładnie poszukuje klient i jakie są jego preferencje względem rynku nieruchomości. Nie będzie marnował czasu sprzedającego, jeśli ma świadomość, że jego mieszkanie nie jest w stanie zainteresować potencjalnego kupca, ponieważ na przykład ma wady, które zdyskwalifikowały już kilka podobnych lokali. Może to być na przykład zbyt wąski korytarz, nieustawny pokój albo niekorzystny widok na pobliską pętlę autobusową, czyli aspekty, które nie zawsze wydają się takie oczywiste.

Ponadto pośrednicy często dzielą się między sobą informacjami na temat klientów, dzięki czemu liczba potencjalnych nabywców może wzrosnąć nawet kilkukrotnie i znacząco zwiększyć nasze szanse na szybką i owocną transakcję.

Gwarancja szybkiej i bezpiecznej transakcji

Zastanawiając się nad tym, ile bierze pośrednik i czy warto go zatrudnić, trzeba wziąć pod uwagę, że sprzedaż nieruchomości nie sprowadza się wyłącznie do znalezienia chętnego na nasz dom czy mieszkanie. To dopiero początek.

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy wstępnej, a potem właściwego aktu sprzedaży w biurze notarialnym. Coraz częściej również umowy wstępne są podpisywane w obecności notariusza – zwłaszcza gdy w grę wchodzi spora zaliczka. Jeśli ktoś sprzedaje swoją nieruchomość bezpośrednio, musi znaleźć notariusza i umówić się na termin dogodny dla obydwu stron transakcji. Trzeba też dostarczyć wcześniej wszystkie dokumenty niezbędne do podpisania aktu sprzedaży.

Z pewnością warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości, gdy chcemy mieć pewność bezpiecznego przebiegu procesu sprzedaży domu czy mieszkania. Formalności przy transakcji związanej z obrotem nieruchomościami mogą nastręczać wielu problemów, stąd pomoc doświadczonego agenta może okazać się nieoceniona. 

Każda agencja współpracuje z biurem notarialnym. Pośrednik dba o to, aby notariusz otrzymał dokumenty i uzgadnia termin dogodny dla obydwu stron. Stara się również o wyciągi z ksiąg wieczystych i zaświadczenia ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, aby kupujący miał pewność, że nabywana nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki oraz zaległości w płaceniu czynszu.

Prowizja pośrednika nieruchomości często traktowana jest jako zbędny koszt przy sprzedaży. Tymczasem korzyści, jakie niesie korzystanie z jego usług, znacznie przewyższają oszczędności przy sprzedaży bezpośredniej.

Pośrednik zajmie się:

 • sprawdzeniem stanu prawnego nieruchomości,
 • przygotowaniem wypisu z ewidencji gruntów i budynków,
 • pobraniem wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • przygotowaniem umowy przedwstępnej, gdy jest wymagana,
 • skompletowaniem dokumentacji niezbędnej do umowy warunkowej lub przenoszącej własność,
 • sporządzeniem protokołu wydania nieruchomości.

klienci posrednika nieruchomosci prowizja

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

Wciąż jednak wiele osób zastanawia się nad kwestią kosztów i tym, jak wysoka może być prowizja, którą pobiera pośredni nieruchomości. Jak się okazuje, nie ma sztywno ustalonej kwoty prowizji, jaką pobierają agencje obrotu nieruchomościami za pracę swoich agentów. Może ona wynosić zarówno 3%, jak i 10%. Najczęściej wyższa jest przy sprzedaży ziemi, która wymaga większych nakładów na reklamę i marketing, i trwa dłużej niż w przypadku domu czy mieszkania. Często wiąże się też z dłuższymi podróżami, które odbywa agent, aby zaprezentować obiekt kolejnym chętnym na jej zakup.

Płacąc wyższą prowizję, sprzedający może jednak liczyć na więcej. W ramach prowizji pośrednika nieruchomości agencja często zapewnia na przykład usługi dekoratora wnętrz, który sugeruje, jakie zmiany mogą wpłynąć na to, że cena sprzedaży będzie wyższa. Nie chodzi tu oczywiście o generalny remont, ale już samo przestawienie mebli w salonie lub usunięcie zbędnych przedmiotów na przykład z blatu w kuchni może sprawić, że pomieszczenia te będą prezentować się w oczach potencjalnych nabywców o wiele korzystniej.

Rodzaje umów z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Decydując się usługi agenta w zakresie sprzedaży lub wynajmu naszej nieruchomości należy podpisać umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest to umowa określająca obowiązki pośrednika nieruchomości, które zobowiązuje się wykonywać. Należy zawrzeć ją formie pisemnej. Do wyboru mamy 2 rodzaje umów pośrednictwa: umowę otwartą oraz umowę na wyłączność.

Umowa otwarta pozwala przede wszystkim na współpracę z więcej niż jedną agencją nieruchomości. Oznacza to, że nasze mieszkanie lub dom może pojawić się w ofercie kilku agencji nieruchomości. Ta forma umowy jest bardzo popularna w Polsce, jednak posiada również wiele minusów. Przede wszystkim lokal, który jest oferowany przez kilku pośredników różnych agencji, nie stanowi tak atrakcyjnego obiektu do promocji dla agencji, jak nieruchomość oferowana na wyłączność.

To z kolei jest możliwe przy podpisaniu umowy na wyłączność. Wówczas pośrednik ma większą pewność, że jego poświęcony czas oraz włożona praca w sprzedaż nieruchomości zostaną realnie wynagrodzone. Co więcej, agencje nieruchomości starają się, aby w przypadku umów na wyłączność pośrednik posiadał ograniczoną grupę klientów, dając im tym samym większe wsparcie i poszerzoną ofertę usług.

Korzyści ze współpracy z pośrednikiem nieruchomości – podsumowanie

Chociaż zatrudnienie pośrednika w obrocie nieruchomościami wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji (jej wysokość zależy od systemu prowizyjnego konkretnego biura), to korzyści ze współpracy z doświadczoną agencją mogą być tego warte.

Co można zyskać, korzystając z pomocy agenta nieruchomości?

 • Profesjonalne przygotowanie oferty, dzięki znajomości branży nieruchomości i obowiązujących trendów.
 • Pomoc przy realnej wycenie nieruchomości.
 • Promocję oferty sprzedaży w miejscach niedostępnych dla osób prywatnych.
 • Zweryfikowanych, dopasowanych klientów (biura dysponują swoimi bazami).
 • Odpowiednie przygotowanie lokalu: home staging, profesjonalna sesja zdjęciowa.
 • Kontakt z klientami zainteresowanymi ofertą – po stronie agenta.
 • Prezentacja oferty i mieszkania / domu – po stronie agenta.
 • Wsparcie przy negocjacji ceny.
 • Pomoc w uzyskaniu dokumentów urzędowych i sądowych.
 • Gwarancję bezpieczeństwa transakcji.
 • Wsparcie przy finalizacji transakcji.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: