- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak negocjować cenę mieszkania lub domu?
Zakup mieszkania należy do jednej z najważniejszych inwestycji. z kluczowych czynników przy zakupie nieruchomości jest przede wszystkim jej cena. Skuteczne negocjowanie ceny sprawi, że w portfelu może zostać nawet kilkanaście tysięcy złotych więcej. Jak negocjować, aby kupić nieruchomość jak najtaniej?
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polegają negocjacje cenowe i jakich argumentów używać,
- jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym,
- jak negocjować z deweloperem.
Inwestowanie w nieruchomości wiąże się zazwyczaj z bardzo dużymi kwotami. Kupujący coraz częściej zastanawiają, czy jest możliwość negocjacji ceny, a także - jak negocjować cenę mieszkania na własną rękę. Nieważne przy tym, czy ktoś kupuje nowe mieszkanie od dewelopera, czy nieruchomość na rynku wtórnym - o ile nie trafi się na wyjątkowo wymagającego i upartego sprzedającego, niemal zawsze można uzyskać atrakcyjniejsze warunki dla samego siebie.
Określ swój cel negocjacji cenowych
Przed rozpoczęciem przygotowań do negocjacji, warto odpowiedzieć na pytanie: ile jest się w stanie zainwestować pieniędzy? Przede wszystkim na samym początku warto określić kwotę, którą można przeznaczyć na zakup mieszkania. Następnie, jeśli nie dysponuje się takimi pieniędzmi, przyda się zbadanie zdolności kredytowej i już na tym etapie określenie wysokości raty kredytu.
Jest to ważny punkt wyjściowy przy negocjacjach - deweloperzy często oferują zniżki tym, którzy posiadają już pewną wiedzę na ten temat i są zdecydowani na zakup, zwłaszcza za gotówkę. Jeśli potencjalnemu nabywcy brakuje stosunkowo niewiele, by kupić mieszkanie bez konieczności posiłkowania się kredytem, dla dewelopera może być to ważny argument. Podobnie będzie zresztą w przypadku zakupu mieszkania „z drugiej ręki” – sprzedający zazwyczaj wolą klientów gotówkowych, ponieważ dzięki temu ryzyko, że nie dojdzie do transakcji, jest znacznie mniejsze.
Cel negocjacji cenowych warto jednak ustalić nawet wtedy, gdy konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Kupujący może np. dążyć do obniżenia ceny wyjściowej o 5 proc. Najczęściej cel negocjacji należy jednak określić już po wyborze konkretnej nieruchomości – tak, by wiedzieć, do jakiego momentu negocjacje mają sens.
Jak negocjować cennę mieszkania na rynku wtórnym?
Z reguły negocjowanie ceny mieszkania na rynku wtórnym jest znacznie łatwiejsze niż na rynku pierwotnym. Zazwyczaj naprzeciwko kupującego zasiada osoba, której zależy tak samo na szybkiej i bezproblemowej transakcji. Taka osoba jest również przygotowana na ewentualność negocjacji.
Jak negocjować cenę domu lub mieszkania z właścicielem? Jeszcze przed pierwszym spotkaniem i prezentacją mieszkania, warto zapytać się o pułap do negocjacji ceny. Następnie podczas oglądania nieruchomości zalecana jest obserwacja wszystkich szczegółów, które mogą być dobrymi argumentami podczas rozmowy.
Warto zwrócić uwagę na ściany, czy wymagają malowania, czy podłoga jest do wymiany, a może warto zmienić grzejniki na nowe. Ponadto ważną rolę odgrywa stan techniczny oddawanego mieszkania tzn. czy ściany są krzywe, czy wymagają wyrównania oraz stan okien. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, to także jest poważny argument do negocjowania niższej ceny.
Przed negocjacjami z właścicielem mieszkania do sprzedaży warto również zorientować się najpierw w cenie podobnych lokali – jeśli okaże się, że mieszkania w zbliżonej lokalizacji i analogicznym standardzie są znacznie niższe, będzie to dobry argument w negocjacjach o obniżenie ceny.
Czytaj więcej: Negocjacja ceny na rynku wtórnym
Jak negocjować cenę mieszkania z pośrednikiem?
Niekiedy kupujący nie negocjuje jednak ceny z właścicielem nieruchomości, a z reprezentującym go pośrednikiem. W takim przypadku negocjacje mogą być nieco trudniejsze; pośrednik jest profesjonalistą, któremu sprzedający płaci za to, by reprezentował jego interesy – również w kwestii ceny transakcyjnej. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że wynagrodzenie pośrednika to zazwyczaj określony procent od kwoty, za którą zbywca sprzeda mieszkanie. Tym samym w interesie pośrednika jest, by nie opuszczać zbyt mocno ceny.
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym?
Nieco trudniejsze jest negocjowanie ceny mieszkania z rynku pierwotnego. Tutaj może pojawić się pewien problem, ponieważ przedsiębiorcy zawsze uparcie dążą do sprzedania mieszkania po jak najwyższej cenie. Co nie znaczy, że szanse na negocjacje są nierealne - wbrew pozorom, deweloperzy zazwyczaj zawyżają cenę, aby stworzyć dobre pole do negocjacji.
Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że mimo chęci maksymalizacji zysku, czasem wystarczy jedynie… zapytać przedstawiciela dewelopera o możliwość uzyskania rabatu. Dość często deweloperzy, zdając sobie sprawę z tego, że klienci prawdopodobnie będą chcieli negocjować cenę, specjalnie nieco zawyżają kwotę wyjściową – a jednocześnie są gotowi do obniżenia ceny do pożądanego przez siebie poziomu wyłącznie na podstawie zapytania klienta.
Co jednak jeśli deweloper nie chce opuścić ceny po tym, jak klient zapyta o rabat? Potencjalny nabywca może na przykład spróbować uzyskać od dewelopera coś w zamian – czyli na przykład darmową komórkę lokatorską czy dodatkowe miejsce postojowe. Dzięki temu klient nie zapłaci wprawdzie mniej za mieszkanie, ale i tak zaoszczędzi sporo pieniędzy – zwłaszcza że koszt komórki lokatorskiej wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych, natomiast miejsca postojowego – od 10 do nawet 50 tys. zł (w hali garażowej).
Negocjacja ceny mieszkania – ile procent jest akceptowalne?
Przed przystąpieniem do negocjacji warto mieć świadomość, ile procent ceny wyjściowej można maksymalnie utargować; niezależnie od tego, czy sprzedającym jest deweloper, czy osoba fizyczna, kupujący raczej nie może liczyć na zniżkę w wysokości np. 20 czy 30 proc. (chyba że w wyjątkowych sytuacjach). Najczęściej nabywca może utargować ok. 5 proc. ceny ofertowej; w niektórych przypadkach (choć raczej, jeśli chodzi o rynek wtórny) możliwe jest obniżenie kwoty żądanej przez sprzedającego o 10 proc. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj zbywca mieszkania z góry zakłada, jaką kwotę może maksymalnie opuścić – i jest mało prawdopodobne, by zszedł z ceny jeszcze mocniej.
Jak negocjować cenę mieszkania lub domu: podsumowanie
Negocjacja ceny mieszkania nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza jeśli nieruchomość została wcześniej odpowiednio wyceniona, a cena transakcyjna odpowiada realnej wartości mieszkania. Z tego względu warto być przygotowanym do rozmowy i podać dobre argumenty, które mogą przekonać sprzedającego do opuszczenia ceny.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
12.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej?
Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej, aby była ważna, musi nie tylko mieć odpowiednią formę i zawierać określone informacje, ale też — zostać zatwierdzona przez zarząd ROD. Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej transakcji? Z tego artykułu dowiesz się:Z tego artykułu dowiesz się:
23.01.2023, Redakcja
Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?
Kupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugKupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugiej ręki”, można liczyć na usunięcie ukrytych wad mieszkania w ramach rękojmi? Kiedy obowiązuje i co obejmuje? Wyjaśniamy.
02.01.2023, Redakcja
Jak sfinansować zakup mieszkania?
Niestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakNiestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakup mieszkania? Sprawdź poniższe zestawienie
12.06.2024, Artykuł gościnny
Decyzja o mieszkaniu: kupować czy wynajmować? Pełna analiza od Otomistrz
Dylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowDylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowo ludzi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom obu opcji, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.