- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak pośrednicy widzą sprzedaż używanych mieszkań?
Ostatnie lata na pewno były pomyślne dla rynku używanych mieszkań w Polsce. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2015 r. nowych właścicieli znalazły 92 833 lokale „z drugiej ręki”. W kolejnych latach notowano jeszcze lepsze wyniki. Statystyki GUS-u mówią, że roczna sprzedaż lokali na rynku wtórnym wyniosła 100 719 (2016 r.), 112 848 (2017 r.) oraz 122 382 (2018 r.).
Chcesz sprzedać swoje M? Sprawdź, jakie są formalności przy sprzedaży mieszkania
W związku z prognozowanym spowolnieniem gospodarczym pojawiają się jednak wątpliwości, czy tak dobre wyniki sprzedażowe na rynku wtórnym są możliwe do utrzymania w najbliższym czasie. Warto sprawdzić, jak perspektywy sprzedaży używanych mieszkań oceniają osoby na co dzień stykające się z rynkiem wtórnym. Mowa o pośrednikach w obrocie nieruchomościami. Narodowy Bank Polski niedawno poprosił tych ekspertów o prognozy dotyczące sprzedaży używanych „M” i cen takich lokali.
Prognozy agentów mówią o stabilnej sprzedaży mieszkań
Przed zaprezentowaniem wyników badania przeprowadzonego wśród pośredników rynku nieruchomości warto nadmienić, że odbyło się ono w czerwcu 2019 r. Narodowy Bank Polski zapytał o oczekiwania rynkowe grupę 209 pośredników nieruchomości i zarządców wynajmem działających na terenie 16 miast wojewódzkich.
Jedno z najważniejszych pytań skierowanych do agentów nieruchomości dotyczyło tego, jak oceniają oni perspektywy sprzedaży używanych mieszkań w kolejnych 12 miesiącach (tzn. od połowy 2019 r. do połowy 2020 r.). Ankietowani eksperci następująco ocenili perspektywy sprzedażowe dla całego kraju:
- wzrost sprzedaży powyżej 10% - 7% odpowiedzi
- wzrost sprzedaży wynoszący (6% - 10%) - 12% odpowiedzi
- wzrost sprzedaży wynoszący (0% - 5%) - 23% odpowiedzi
- brak zmian poziomu sprzedaży - 34% odpowiedzi
- spadek sprzedaży wynoszący (0% - 5%) - 17% odpowiedzi
- spadek sprzedaży wynoszący (6% - 10%) - 5% odpowiedzi
Powyższe wyniki wskazują, że większość respondentów oczekuje stabilizacji poziomu sprzedaży używanych mieszkań lub ogólnopolskiego wzrostu popytu o mniej niż 5%. Odpowiedzi na pytanie dotyczące rocznych perspektyw sprzedaży używanych lokali z sześciu największych miast wyglądają następująco:
- wzrost sprzedaży powyżej 10% - 5% odpowiedzi
- wzrost sprzedaży wynoszący (6% - 10%) - 7% odpowiedzi
- wzrost sprzedaży wynoszący (0% - 5%) - 29% odpowiedzi
- brak zmian poziomu sprzedaży - 32% odpowiedzi
- spadek sprzedaży wynoszący (0% - 5%) - 15% odpowiedzi
- spadek sprzedaży wynoszący (6% - 10%) - 10% odpowiedzi
Oczekiwania pośredników dotyczące sprzedaży używanych „M” na terenie metropolii są podobne do ogólnopolskich prognoz. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku sześciu dużych miast nieco większa część respondentów spodziewa się niewielkich wzrostów sprzedaży wynoszących do 5% rocznie.
Prognozy pośredników raczej nie mówią o spadkach cen
Podczas czerwcowej ankiety, pośrednicy rynku nieruchomości udzielili również odpowiedzi na temat swoich oczekiwań związanych z roczną zmianą cen używanych lokali (do połowy 2020 r.). W przypadku całej Polski, prognozy agentów wyglądały następująco:
- wzrost cen powyżej 10% - 7% odpowiedzi
- wzrost cen wynoszący (6% - 10%) - 21% odpowiedzi
- wzrost cen wynoszący (0% - 5%) - 27% odpowiedzi
- brak zmian cenowych - 27% odpowiedzi
- spadek cen wynoszący (0% - 5%) - 16% odpowiedzi
- spadek cen wynoszący (6% - 10%) - 1% odpowiedzi
Powyższe wyniki sugerują rozbieżność oczekiwań cenowych pośredników. Mniej więcej taka sama część ankietowanych osób oczekuje stabilizacji cen używanych „M”, rocznego wzrostu do 5% oraz zmian wynoszących min. 6% w skali roku. Warto odnotować niewielki udział odpowiedzi związanych ze spadkami cen.
Czytaj także: Jak koronawirus wpłynął na rynek nieruchomości?
Nieco inaczej wyglądają oczekiwania pośredników dotyczące rocznych zmian cen używanych mieszkań na terenie sześciu krajowych metropolii (patrz poniżej):
- wzrost cen powyżej 10% - 5% odpowiedzi
- wzrost cen wynoszący (6% - 10%) - 10% odpowiedzi
- wzrost cen wynoszący (0% - 5%) - 34% odpowiedzi
- brak zmian cenowych - 29% odpowiedzi
- spadek cen wynoszący (0% - 5%) - 19% odpowiedzi
- spadek cen wynoszący (6% - 10%) - 2% odpowiedzi
Jeżeli chodzi o największe rynki wtórne, to pośrednicy częściej oczekują tylko niewielkich wzrostów cen wynoszących do 5% (od połowy 2019 r. od połowy 2020 r.). To ciekawa prognoza zważywszy na fakt, że w metropoliach bardziej odczuwalne są wzrosty cen gruntów. Podwyżki kosztów zakupu działek pośrednio wpływają również na sytuację rynku wtórnego.
W tym kontekście warto pamiętać, że na terenie metropolii ceny używanych „M” dotychczas podążały za stawkami dotyczącymi rynku pierwotnego.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
24.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Umowa przedwstępna sprzedaży działki: wzór w PDF i DOC
Chęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzóChęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzór udostępniamy w artykule.
30.03.2023, Redakcja
Jak dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Chcesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie i o czym pamiętać przy jej tworzeniu. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży M? Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu. Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu.
17.03.2023, Redakcja
Jak krok po kroku odsprzedać mieszkanie?
Odsprzedaż mieszkania może być dobrym sposobem na zysk. Czym jest taka transakcja i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Przeczytaj i dowiedz się. Na czym polega odsprzedaż mieszkania? Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.