placement placeholder
placement placeholder

Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 12.07.2023

Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej, aby była ważna, musi nie tylko mieć odpowiednią formę i zawierać określone informacje, ale też — zostać zatwierdzona przez zarząd ROD. Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej transakcji?

Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej, aby była ważna, musi nie tylko mieć odpowiednią formę i zawierać określone informacje, ale też — zostać zatwierdzona przez zarząd ROD. Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej transakcji?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób można nabyć działkę ROD,
  • jakie elementy powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży działki ROD,
  • jakie dodatkowe opłaty trzeba ponieść po zawarciu umowy przeniesienia prawa do działki.

Prawo do użytkowania działki: w jaki sposób można nabyć działkę ROD?

Zakup działki ROD różni się od zakupu zwykłej działki rekreacyjnej. Wszystko ze względu na fakt, że działkę ogrodową można jedynie dzierżawić; niemożliwe jest nabycie jej na własność. 

W jaki sposób można zatem zyskać prawo do użytkowania działki ROD? Nabycie praw do działki ROD może nastąpić na dwa sposoby:

  1. poprzez zawarcie umowy dzierżawy działki z zarządem ROD,
  2. przez zawarcie umowy przeniesienia praw i obowiązków do działki z dotychczasowym dzierżawcą.

Umowa dzierżawy działki z zarządem ROD jest bezsprzecznie opcją znacznie korzystniejszą dla nabywcy ze względu na niższe koszty — przyszły działkowiec musi jedynie uiścić wpisowe oraz opłatę inwestycyjną. Problem polega jednak na tym, że zawarcie umowy z zarządem jest znacznie trudniejsze. Aby to było możliwe, potencjalny dzierżawca musi najpierw znaleźć wolną działkę na terenie ROD (której nikt inny nie dzierżawi), co zdarza się stosunkowo rzadko.

Jeśli jednak przyszły działkowiec znajdzie taki teren, musi złożyć podanie o członkostwo w Polskim Związku Działkowców, a następnie wypełnić deklarację członkowską. Dopiero później możliwe jest podpisanie umowy dzierżawy działki. Stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się w niej, że działka zostaje przekazana dzierżawy do użytkowania na czas nieokreślony, a dodatkowo nowy działkowiec może pobierać z niej pożytki przez cały ten czas - pod warunkiem, że działka jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem (zabronione jest np. prowadzenie działalności gospodarczej na działce ROD czy zamieszkiwanie terenu).

Znacznie częściej dochodzi jednak do przeniesienia praw do działki, a nabywca zawiera umowę z dotychczasowym działkowcem. 

Czytaj również: Jak znaleźć i sprawdzić numery działek?

Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej: co musi zawierać?

Jak napisać umowę kupna-sprzedaży działki ogrodowej? Po pierwsze — umowa przeniesienia praw do działki musi mieć formę pisemną. Nie jest jednak wymagana forma aktu notarialnego; konieczne jest jedynie notarialne poświadczenie podpisów stron umowy. W związku z tym nabywca musi uiścić opłaty notarialne przy zakupie działki ogrodowej. W przypadku odpłatnego przeniesienia praw maksymalna stawka taksy notarialnej wynosi 300 zł. 

Warto też wspomnieć, że umowa przeniesienia praw do działki zawsze musi być sporządzona w trzech egzemplarzach; jeden z nich jest składany do zarządu ROD, razem z wnioskiem o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki ogrodowej.

Wzór umowy sprzedaży działki ogrodowej udostępniają liczne Rodzinne Ogródki Działkowe na swoich stronach internetowych. Jeśli ktoś jednak chce taką umowę przygotować samodzielnie, powinien pamiętać o zamieszczeniu w niej odpowiednich informacji. Do najbardziej podstawowych należą data i miejsce zawarcia umowy, dane osobowe stron (imiona i nazwiska, numery PESEL, numery i serie dowodów osobistych, adresy zamieszkania) oraz dane dotyczące przedmiotu działki (numer, lokalizacja, powierzchnia) oraz przedmiotu umowy (przeniesienie praw do działki). 

Należy również pamiętać, by w umowie zawrzeć zobowiązania obu stron. Zbywca powinien zobowiązać się, że przekaże działkę (wraz z ewentualnymi nasadzeniami itd.) w wyznaczonym terminie; nabywca z kolei, że będzie użytkował działkę zgodnie z jej przeznaczeniem. Oprócz tego w umowie kupna działki ROD powinny znaleźć się również odpowiednie oświadczenia. Dotychczasowy dzierżawca musi m.in. oświadczyć, że nie zalega z żadnymi opłatami na rzecz Polskiego Związku Działkowców i ROD czy że wszelkie nasadzenia i obiekty znajdujące się na terenie działki są jego własnością. Zbywca musi natomiast oświadczyć, że nie przysługuje mu prawo do innej działki ogrodowej ROD, a nabywany teren chce wykorzystać wyłącznie do wypoczynku, rekreacji czy prowadzenia upraw ogrodniczych.

Sprawdź również: Jak znaleźć właściciela działki?

Umowa przedwstępna sprzedaży działki ogrodowej: kiedy warto ją zawrzeć?

Zanim dojdzie do zawarcia umowa kupna-sprzedaży działki ROD, strony mogą zdecydować się na zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD. Takie rozwiązanie może w niektórych sytuacjach okazać się konieczne — np. w momencie, gdy zakup działki ogrodowej ma być sfinansowany kredytem. W takim wypadku natychmiastowe zawarcie transakcji jest niemożliwe, a strony muszą poczekać najpierw na pozytywną decyzję kredytową wydaną przez bank. Umowa przedwstępna działki pełni funkcję rezerwacyjną, ale warto podkreślić, że strony, co do zasady, zobowiązują się do zawarcia w przyszłości (najczęściej do określonej daty) umowy przyrzeczonej. Z tego względu w umowie przedwstępnej nie tylko muszą znaleźć się wszystkie podstawowe dane (czyli m.in. dane osobowe, dane dotyczące działki, informacje o przedmiocie umowy), ale też — warunki umowy przyrzeczonej. 

Czytaj więcej: Umowa przedwstępna sprzedaży działki

Formalności po zawarciu umowy sprzedaży działki ROD

Nabywca działki ogrodowej musi mieć świadomość, że po przeniesieniu prawa do działki ROD konieczne jest jeszcze dopełnienie odpowiednich formalności — w tym zatwierdzenie przeniesienia tego prawa przez zarząd ROD. Oprócz tego nowy dzierżawca musi zapłacić podatek od zakupu działki ogrodowej.

Podatek PCC 3 - zakup działki ogrodowej wzór
Zakup działki ogrodowej wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przeciwieństwie jednak do zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, w przypadku którego stawka podatku PCC wynosi 2 proc., kupno działki ROD wiąże się z uiszczeniem podatku PCC w wysokości 1 proc. wartości transakcji.

Sprawdź również: Uzbrojenie działki - jaka procedura i koszty? oraz Podatek od sprzedaży działki - ile wynosi?

Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej: podsumowanie

Aby kupić działkę ROD — a raczej, nabyć prawa do jej użytkowania — należy albo zawrzeć umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD, albo umowę przeniesienia praw z dotychczasowym dzierżawcą. Umowa zakupu działki ogrodowej z osobą prywatną musi zawierać określone elementy, takie jak m.in. dane stron, działki, przedmiot umowy oraz oświadczenia i zobowiązania stron. Po zawarciu umowy nabywca musi jeszcze złożyć do zarządu wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki oraz uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Edyta Wara-Wąsowska

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: