placement placeholder
placement placeholder

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone w spółdzielni lub banku?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 10.04.2024

Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone? Kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego? Zweryfikuj czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni lub banku!

Kupno mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji życiowych, która wiąże się z wieloma formalnościami i odpowiedzialnościami. Jednym z kluczowych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, jest sprawdzenie, czy mieszkanie nie jest obciążone długami wobec spółdzielni mieszkaniowej lub banku. Warto sprawdzić, czy nieruchomość jest zadłużona. Zakup mieszkania obciążonego długami wiąże się ze sporym wyzwaniem i może mieć przykre konsekwencje dla przyszłego właściciela. Jak to sprawdzić?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • w jaki sposób nieruchomość może być obciążona finansowo,
  • jak sprawdzić, czy kupowane mieszkanie nie jest zadłużone,
  • gdzie szukać informacji o kupowanej nieruchomości.

Gdzie może być zadłużone mieszkanie?

W trakcie poszukiwania mieszkania na rynku wtórnym istotne jest nie tylko znalezienie wymarzonej lokalizacji i odpowiedniej wielkości nieruchomości, ale również dokładne sprawdzenie ewentualnych zaległości finansowych związanych z danym mieszkaniem. Zadłużenie lokalu może występować w różnych instytucjach lub organach, co może wpłynąć na dalsze kwestie związane z zakupem i użytkowaniem nieruchomości. Przed przystąpieniem do finalizacji transakcji ważna jest wiedza, gdzie dokładnie może być zadłużone mieszkanie oraz jakie konsekwencje to za sobą niesie. Najważniejsze, co trzeba sprawdzić, to:

  • bank – mieszkanie może być obciążone zaległościami kredytowymi w banku, jeśli poprzedni właściciel korzystał z kredytu hipotecznego lub innych form finansowania nieruchomości;
  • spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa – zadłużenie może również występować w spółdzielni mieszkaniowej, na przykład w formie zaległych opłat członkowskich, czynszu czy innych należności związanych z użytkowaniem nieruchomości;
  • podatek od nieruchomości – kolejnym miejscem, gdzie może pojawić się zadłużenie, jest organ podatkowy, który może nakładać kary za nieuregulowane podatki od nieruchomości, w tym podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste oraz inne lokalne opłaty;
  • inne opłaty za mieszkanie – nieopłacone mogą być także rachunki, które nie są wliczone w czynsz, na przykład za dostawę prądu i zużycia licznikowe.

Jak sprawdzić mieszkanie, czy nie jest zadłużone?

Istnieje kilka kluczowych kroków oraz dokumentów, które są przydatne w procesie weryfikacji, zapewniając potencjalnemu nabywcy pełne bezpieczeństwo finansowe. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, warto przejść przez wszystkie te kroki, by mieć pewność, że po czasie nie spotkają nas żadne „niespodzianki”.

Podstawowym krokiem przy sprawdzaniu zadłużenia mieszkania jest analiza księgi wieczystej nieruchomości (numer księgi wieczystej powinien udostępnić właściciel mieszkania). W dziale II – „Własność” znajdziemy informacje o aktualnych właścicielach nieruchomości oraz ewentualnych pełnomocnictwach czy uregulowanych sprawach spadkowych. Kolejny krok to przejrzenie działu III, gdzie zawarte są informacje o ewentualnych obciążeniach nieruchomości, takich jak prawa osób trzecich, na przykład dożywocie. Warto zwrócić szczególną uwagę na dział IV księgi wieczystej – „Hipoteka”, gdzie zarejestrowane są wszelkie zobowiązania poprzednich właścicieli lub dewelopera. Analiza księgi wieczystej stanowi niezbędny element weryfikacji stanu zadłużenia mieszkania, zapewniając potencjalnemu nabywcy większe bezpieczeństwo finansowe.

Warszawa kawalerki na sprzedaż

Dla pełnego przekonania co do stanu obciążenia hipoteką wybranej nieruchomości oraz sprawdzenia, czy nie złożono wniosku o wpis hipoteki, zaleca się odwiedzenie odpowiedniego działu rejestru ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, który ma właściwość nad daną nieruchomością. Przeczytaj też: Jak sprawdzić księgę wieczystą (wpis, numer, po adresie)

  • Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone w spółdzielni mieszkaniowej

Jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni lub wspólnocie? Warto osobiście odwiedzić spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę, do której przynależy mieszkanie i uzyskać informacje dotyczące opłat czynszowych za konkretną nieruchomość. Pozwoli to, upewnić się, że mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym. Alternatywnie można poprosić sprzedającego o aktualne zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych wystawione przez odpowiednią instytucję. Takie dokumenty zawierają również szczegółowe informacje o właścicielach nieruchomości, jej położeniu, powierzchni oraz stanie technicznym.

Nie przegap: Jak negocjować cenę mieszkania lub domu? 

Wizyta w spółdzielni będzie też konieczna, jeśli lokal nie ma założonej księgi wieczystej. Należy złożyć wniosek do administracji spółdzielni o wystawienie formalnego zaświadczenia ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami. Mając taki dokument od spółdzielni, będziemy mieli pewność, czy na nieruchomości nie występuje zadłużenie lub czy nieprowadzona jest egzekucja komornicza. 

  • Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone w organach podatkowych

Warto sprawdzić stan uregulowania płatności cywilnoprawnych związanych z nieruchomością, takich jak opłata za użytkowanie wieczyste czy podatek od nieruchomości. Pamiętajmy, że po przejęciu własności nieruchomości wszystkie te zobowiązania przechodzą na nowego właściciela. Przed finalizacją umowy warto również upewnić się, czy w mieszkaniu, które zamierzamy nabyć, nie ma zameldowanych osób. W celu uzyskania tej informacji należy skontaktować się z wydziałem meldunkowym urzędu gminy.

  • Inne zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami za mieszkanie

Poza wymienionymi już aspektami warto poprosić właściciela nieruchomości o inne zaświadczenia o płatnościach. Zwróćmy uwagę na rachunki za prąd, gaz, wodę, c.o., telefon stacjonarny, Internet czy telewizję kablową i upewnijmy się, że na nieruchomości nie ciąży żadne zadłużenie. Ma to duże znaczenie, gdyż w przypadku zadłużenia dostawcy mediów mogą uzależnić zawarcie nowej umowy od uregulowania wcześniejszych zaległości finansowych. 

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone: podsumowanie

Chcąc kupić mieszkanie z rynku wtórnego, należy sprawdzić, czy taka nieruchomość nie jest zadłużona. Analiza księgi wieczystej jest podstawowym krokiem, umożliwiającym poznanie stanu prawnego nieruchomości oraz ewentualnych zobowiązań poprzednich właścicieli. Wizyta w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie pozwala uzyskać informacje dotyczące opłat czynszowych, a także zdobyć zaświadczenie o braku zadłużeń. Warto również skontaktować się z organem podatkowym, aby upewnić się, czy uregulowano opłaty związane z daną nieruchomością. Warto też poprosić właściciela o zaświadczenia dotyczące innych płatności, takich jak prąd, gaz czy media, pozwoli to nam uniknąć potencjalnych kłopotów z dostawcami usług. Dokładne sprawdzenie wszystkich tych elementów zapewni pełne bezpieczeństwo finansowe przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: