placement placeholder
placement placeholder

Jak znaleźć mieszkanie dla studenta?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 07.07.2023, Data aktualizacji: 24.08.2023

Wakacje to dla studentów nie tylko okres odpoczynku, ale także czas poszukiwana nowego lokum na kolejny rok akademicki. Rynek nieruchomości w miastach uniwersyteckich jest z reguły zróżnicowany, dzięki czemu studenci mogą wybierać między pojedynczymi pokojami na stancji, kawalerkami i wieloosobowymi mieszkaniami o dużym metrażu. Wszystko zależy od oczekiwanego standardu, lokalizacji i budżetu, jaki planują przeznaczyć na wynajem. Jak znaleźć i kiedy szukać mieszkania na studia?

Wakacje to dla studentów nie tylko okres odpoczynku, ale także czas poszukiwana nowego lokum na kolejny rok akademicki. Rynek nieruchomości w miastach uniwersyteckich jest z reguły zróżnicowany, dzięki czemu studenci mogą wybierać między pojedynczymi pokojami na stancji, kawalerkami i wieloosobowymi mieszkaniami o dużym metrażu. Wszystko zależy od oczekiwanego standardu, lokalizacji i budżetu, jaki planują przeznaczyć na wynajem. Jak znaleźć i kiedy szukać mieszkania na studia?

Z tego artykuły dowiesz się m.in.:

  • jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, szukając mieszkania dla studenta,
  • jakie są najlepsze sposoby na poszukiwanie mieszkania dla studenta,
  • w jakim okresie najlepiej szukać mieszkania dla studenta. 

Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

Jak znaleźć mieszkanie na studia? Dla studentów rozpoczynających studia, którzy często nie znają dobrze miasta, znalezienie odpowiedniego lokum może stanowić prawdziwe wyzwaniem. Jak znaleźć mieszkanie dla studenta? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Lokalizacja nieruchomości

Większość osób, które planują wynająć mieszkanie, w pierwszej kolejności patrzy na lokalizację, czyli bliskość uczelni. Mimo że rozwiązanie wydaje się rozsądne, w przypadku dużych miast może stwarzać pewne problemy, Po pierwsze siedziby wydziałów często znajdują się w centrum miasta, co oznacza wyższą cenę lub gorszy standard przy niższym czynszu. Po drugie nowoczesne kampusy często lokalizowane są na obrzeżach miasta. Może więc okazać, że dzielnica, którą w pierwszym odruchu uznałeś za mało atrakcyjną, będzie najlepszym wyborem. Z pewnością warto więc rozejrzeć się po mapie miasta i zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się Twój wydział i jakie przystanki znajdują się w pobliżu.

Cena i umowa najmu

Kolejnym czynnikiem, który na decyzję o wyborze lokalu, jest cena najmu. W tym miejscu warto zapytać właściciela mieszkania o następujące kwestie:

  • jaka jest wysokość czynszu;
  • jakie media są wliczane w czynsz;
  • czy obowiązują dodatkowe opłaty za dostęp do internetu lub wywóz śmieci;
  • w jaki sposób ogrzewane jest mieszkanie;
  • ile wynosi kaucja.

Przed spotkaniem na oglądanie mieszkania zorientuj się także, ile kosztują mieszkania w okolicy. Mając te informacje, łatwiej Ci będzie ocenić atrakcyjność danej oferty. Upewnij się także, że w przygotowanej przez właściciela umowie są zawarte wszystkie dane związane z kosztem użytkowania lokalu, a także czas trwania i warunki wypowiedzenia umowy.

Wyposażenie i standard mieszkania

Czasy, w których mieszkanie dla studenta Łódź było utożsamiane ze starym lokalem z nieszczelnymi oknami i zniszczonymi meblami dawno minęły. Studenci coraz częściej zwracają uwagę na standard wykończenia oraz wyposażenie, które umożliwia im wygodne korzystanie z nieruchomości. Wśród niezbędnych sprzętów powinny znaleźć się wygodne łóżko, biurko, szafa do przechowywania rzeczy oraz pralka i lodówka.

Poszukiwanie mieszkania dla studenta

Niezbędny jest także szybki internet oraz kuchnia lub aneks kuchenny. Wyższy standard zazwyczaj oznacza nieco większą cenę. Warto się jednak nad nią zastanowić lub poszukać podobnego lokalu ciut dalej od centrum.

Jak szukać mieszkania na studia?

Studenci poszukujący mieszkania na wynajem w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie mogą to robić różnymi kanałami. Pierwszym i często najbardziej skutecznym jest pytanie wśród znajomych. Wiele osób ma rodzinę w różnych częściach Polski lub akurat zwalnia wynajmowane mieszkanie. Niewykluczone, że w ten sposób uda Ci się znaleźć tani, sprawdzony lokal u życzliwych właścicieli.

Mieszkania pod wynajem studentom ogłaszane są także w internecie. Istnieje wiele serwisów, które pośredniczą w wymianie ogłoszeń o najmie nieruchomości. Wystarczy, że wpiszesz Mieszkanie dla studenta Gdańsk, a wygodny system filtrów pozwoli Ci łatwo posortować interesujące oferty względem lokalizacji, ceny lub powierzchni. 

Choć w dobie internetu gazety zeszły na drugi plan, wiele osób, szczególnie właścicieli starszej daty, właśnie tam publikuje oferty dotyczące wynajmu dla studentów. W celu znalezienia ciekawej nieruchomości najlepiej przeglądać rubryczkę "ogłoszenia" w gazecie lokalnej. Wadą takiego sposobu poszukiwań jest mniejszy wybór ofert i brak zdjęć, które pozwolą Ci ocenić atrakcyjność nieruchomości. Oferty dotyczące mieszkania dla studenta we Wrocławiu lub innym mieście akademickim znajdziemy także na tablicach ogłoszeń na uczelni, lub w budynku administracji osiedla studenckiego.

Wynajem mieszkania dla studentów. Jakie oferty znajdziemy w ogłoszeniach?

Szukający mieszkania student ma zwykle do wyboru trzy opcje: akademik, wynajem pokoju lub mieszkanie dla studenta. Pierwsza opcja jest zazwyczaj najtańsza. Prywatny lub uczelniany akademik nie zawsze jednak spełnia oczekiwane standardy. Sporą wadą może być współdzielenie przestrzeni kuchni i łazienki. Wiele zależy także od współlokatorów, na których trafimy. Plusem jest dogodna lokalizacja w pobliżu uczelni i niska cena.

Innym rozwiązaniem jest wynajem pokoju. Może to być stancja dla studenta lub pokój w mieszkaniu studenckim, które dzielimy z innymi osobami. Oznacza to większą prywatność oraz dostęp do przestrzeni wspólnej, z której korzysta znacznie mniej osób. Student ma także większy wybór, jeśli chodzi o lokalizację, standard i cenę pokoju. Współdzieląc koszty z innymi osobami, może pozwolić sobie na mieszkanie, które trudniej byłoby wynająć samemu.

Samodzielne lokum to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Wynajem całego mieszkania  związany jest jednak z większymi wydatkami. Najtańszą opcją jest wynajem kawalerki, choć i takie lokum dla pojedynczej osoby może oznaczać większe koszty. Przejdź do: kawalerka do wynajęcia Warszawa.

Popularną praktyką wśród studentów jest wynajem mieszkania dla kilku osób w obrębie paczki znajomych. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy możliwość korzystania z większego metrażu oraz mamy pewność co do lokatorów, którzy dzielą z nami przestrzeń kuchni i łazienki.

Wnętrze mieszkania dla studenta

Kiedy szukać mieszkania na studia?

Każdy, kto choć raz wpisał w wyszukiwarkę frazę mieszkanie wynajem Kraków wie, że najlepsze oferty znikają jak ciepłe bułeczki. Dotyczy to także innych popularnych ośrodków akademickich. Wydaje się więc, że najlepiej jest podpisać umowę najmu, jak najszybciej. Z drugiej strony większość studentów w czasie wakacji wraca w swoje rodzinne strony lub wykorzystuje lato na podróże i nie chce ponosić kosztów związanych z utrzymaniem niezamieszkałego mieszkania.

Jak zachować zdrowy rozsądek i kiedy zacząć szukać mieszkania na studia? Praktyka pokazuje, że najlepszą porą na poszukiwania mieszkania na wynajem jest pierwsza połowa września lub końcówka sierpnia. To także dobry okres, aby znaleźć miejsce w akademiku lub zebrać grono znajomych na mieszkanie w kilka osób i wspólnie szukać atrakcyjnej oferty.

Jak znaleźć mieszkanie dla studenta: podsumowanie

Zróżnicowany rynek mieszkań do wynajęcia dla studentów daje spore możliwości w zakresie wyboru lokum. Wśród najczęściej wybieranych nieruchomoci znajdują się samodzielne lub współdzielone mieszkania. Studenci zwracają uwagę na takie kwestie jak bliskość uczelni, warunki najmu oraz standard nieruchomości. Mieszkanie można znaleźć w sieci lub korzystając z pomocy znajomych albo pośrednika. Za miesiące, w których warto rozejrzeć się za mieszkaniem, uważane są sierpień i wrzesień. Wówczas ofert jest najwięcej, a studenci nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania przez wakacje.

Sprawdź również: 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Marta Gług

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: