placement placeholder
placement placeholder

Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Gdańsku?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 17.08.2021, Data aktualizacji: 10.07.2023

Która dzielnica Gdańska jest najlepsza na mieszkanie studenta? Gdzie w Trójmieście szukać nieruchomości? Sprawdź ranking dzielnic!

Gdańsk, uznawany za jedno z najpiękniejszych miast Polski, jest popularnym miejscem dla studentów, którzy szukają ciekawej oferty edukacyjnej. Z bogatą historią, kulturalnymi atrakcjami i dynamicznym życiem, Gdańsk oferuje wiele możliwości dla młodych ludzi, którzy pragną znaleźć swoje wymarzone mieszkanie studenckie. Czy to malownicze zaułki Starego Miasta, nowoczesne osiedla wzdłuż brzegu Motławy, czy spokojne dzielnice na obrzeżach miasta – wybór jest szeroki. Gdzie są najlepsze mieszkania dla studentów w Gdańsku? Jakie akademiki oferują gdańskie uczelnie wyższe? Jak wygląda sytuacja w sąsiednich Gdyni i Sopocie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • gdzie znajdują się wydziały gdańskich uczelni,
  • jakie są najbezpieczniejsze dzielnice Gdańska,
  • gdzie student szuka mieszkania w Gdańsku.

Mieszkania dla studenta: gdańskie uczelnie

Przyszli studenci, szukając miejsca do zamieszkania w Gdańsku na okres studiów, mają do wyboru trzy opcje. Pierwsza to zakup lokalu, jednak ceny nieruchomości oraz zazwyczaj znikoma zdolność kredytowa sprawia, że na to rozwiązanie decyduje się tylko promil młodych ludzi. Zdecydowanie częściej wybierają oni mieszkania na wynajem lub domy studenckie, czyli popularne akademiki. Głównym kryterium jest lokalizacja – chodzi przecież o to, żeby maksymalnie ułatwić sobie dojazd na wydział uczelni, a przy tym uzyskać okolicę pełną rozrywki i rozbudowanej infrastruktury. Żeby więc podjąć decyzję o miejscu zamieszkania, warto wiedzieć, gdzie są umiejscowione poszczególne gdańskie uczelnie i co mają do zaoferowania swoim studentom.

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański to największa pomorska uczelnia, która tradycję wyższego kształcenia kultywuje już od ponad 50 lat. Założoną 20 marca 1970 roku gdańską uczelnię tworzy obecnie 11 wydziałów, na których studiuje w sumie ponad 25 tysięcy studentów. Studiują oni na kierunkach licencjackich i magisterskich UG w systemie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Kadra naukowa Uniwersytetu Gdańskiego liczy ponad 1700 pracowników naukowo-dydaktycznych, a kierunki takie jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do czołówki w Polsce.

Szczególną rolę odgrywa także położenie uczelni nad Morzem Bałtyckim, bowiem to właśnie w zakresie aktywności i badań związanych z morzem uczelnia odnosi znaczące sukcesy naukowe, umacniając tym samym pozycję lidera w tym zakresie naukowym. Wysoki poziom kształcenia oraz dobra infrastruktura Uniwersytetu Gdańskiego sprawiają, że szkoła od lat notowana jest także w ogólnoświatowych rankingach, takich jak QS World University Ranking czy Times Higher Education (THE) World University Ranking.

Na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje 11 wydziałów:

  • Wydział Biologii (ul. Wita Stwosza 59);
  • Wydział Chemii (ul. Wita Stwosza 63);
  • Wydział Ekonomiczny (ul. Armii Krajowej 119/121, Sopot);
  • Wydział Filologiczny (ul. Wita Stwosza 51);
  • Wydział Historyczny  (ul. Wita Stwosza 55);
  • Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (ul. Wita Stwosza 57);
  • Wydział Nauk Społecznych (ul. Jana Bażyńskiego 4);
  • Wydział Oceanografii i Geografii (al. Marszałka Piłsudskiego 46, Gdynia);
  • Wydział Prawa i Administracji  (ul. Jana Bażyńskiego 6);
  • Wydział Zarządzania (ul. Armii Krajowej 101, Sopot);
  • Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed (ul. Abrahama 58).

Wydziały Uniwersytetu Gdańskiego

Wydziały Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie i Gdyni

Większość z wydziałów zlokalizowana jest w okolicach Kampusu Głównego przy ul. Jana Bażyńskiego. Jednak część z nich umiejscowiona jest też nie tylko po Gdańsku, ale również po innych częściach Trójmiasta – w Gdyni i Sopocie.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Gdański Uniwersytet Medyczny to jeden z czołowych uniwersytetów medycznych w Polsce. Uczelnia wyróżnia się nowoczesnym ośrodkiem akademickim, a także wysokim potencjałem naukowym i rozwojowym. Uniwersytet powszechnie nazywany GUMed jest jedynym uniwersytetem medycznym wybranym do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni w rankingu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. To zasługa w dużej mierze doświadczonych zespołów badawczych oraz szerokiego zakresu i jakości prowadzonych badań naukowych.

Gdański Uniwersytet Medyczny tworzą 4 wydziały, na których w sumie studiuje ponad 6000 tysięcy studentów. To uczelnia, która uchodzi za najbardziej umiędzynarodowioną placówkę wyższą na Pomorzu. Określenie to wynika z faktu, że ponad 900 studentów to zagraniczni przyjezdni. Dobra infrastruktura, a także wysoki poziom nauczania z pewnością przyciągają przyszłych medyków do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym funkcjonują 4 wydziały:

  • Wydział Lekarski (ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a);
  • Wydział Farmaceutyczny (al. Gen. J. Hallera 107);
  • Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej (ul. Tuwima 15);
  • Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii (ul. Abrahama 58).

Wydziały Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Wydziały są wyposażone w doskonałą infrastrukturę i są położone w Gdańsku oraz w Gdyni. Kampus Główny zlokalizowany jest w gdańskiej dzielnicy Aniołki. Kampus Farmacja znajdziemy w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, z kolei kampus UCMMiT (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) zlokalizowany jest w Gdyni, w dzielnicy Orłowo.

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska została założona w 1904 roku i ma ponad 100-letnią tradycję kształcenia studentów kierunków technicznych. To jedna z najbardziej renomowanych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczelnia nazywana powszechnie Polibudą Gdańską znajduje się w gronie 8 polskich uczelni sklasyfikowanych w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanym również Rankingiem Szanghajskim. Co więcej, w 2017 roku Komisja Europejska przyznała PG prawo do posługiwania się prestiżowym logo HR Excellence in Research, które świadczy o tym, że gdańska placówka gwarantuje najwyższe warunki pracy i rozwoju dla badaczy w Europie.

Na 8 wydziałach Politechniki Gdańskiej działa ponad 37 kierunków I i II stopnia, które w sumie studiuje ponad 15 tysięcy studentów. Wrażenie robi również liczba nauczycieli akademickich, których na PG jest około 1300. Społeczność akademicka to również wielu studentów z zagranicy. Szacuje się, że na Politechnice Gdańskiej studiują studenci aż z 70 krajów. Dużym atutem uczelni są również liczne Centra Naukowe i Badawczo-Wdrożeniowe, a także doskonała lokalizacja w otoczeniu zieleni.

Na Politechnice Gdańskiej funkcjonuje 9 wydziałów:

  • Wydział Architektury (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Chemiczny (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Elektroniki i Automatyki (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Mechaniczny (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (ul. Gabriela Narutowicza 11/12);
  • Wydział Zarządzania i Ekonomii (ul. Gabriela Narutowicza 11/12).

Wydziały Politechniki Gdańskiej

Wydziały znajdują się na Kampusie Głównym oraz w jego pobliżu, a dojedziemy tam bardzo szybko komunikacją miejską z centrum miasta. Blisko zlokalizowane liczne przystanki autobusowe i tramwajowe umożliwiają szybki dojazd również z innych części Gdańska oraz całego Trójmiasta.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Akademia Muzyczna w Gdańsku jest renomowaną, artystyczną uczelnią publiczną, która funkcjonuje od 1947 roku. Pierwotnie została utworzona zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie. Obecnie Akademia Muzyczna imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku oferuje studia na 4 wydziałach, na których naukę pobiera w sumie ponad 700 studentów.

Akademia Muzyczna w Gdańsku – wydziały:

  • Wydział I – Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki (ul. Łąkowa 1-2);
  • Wydział II – Instrumentalny (80-743 Gdańsk ul. Łąkowa 1-2);
  • Wydział III – Wokalno-Aktorski (80-743 Gdańsk ul. Łąkowa 1-2);
  • Wydział IV – Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu (80-743 Gdańsk ul. Łąkowa 1-2).

Wydziały Akademii Muzycznej w Gdańsku

Wydziały Akademii Muzycznej w Gdańsku zlokalizowane są na Kampusie Głównym w dzielnicy Śródmieście. Dobra lokalizacja w centrum miasta oraz przemyślana infrastruktura względem licznych środków komunikacji miejskiej, umożliwiają studentom Akademii szybki transport z różnych części stolicy Pomorza.

Akademik Gdańsk: ceny, oferta i lokalizacja

Akademiki to jedne z najczęstszych wyborów studentów pod względem miejsca zamieszkania. Jest to wynik przede wszystkim niskiego kosztu wynajmu, co znacząco obniża koszty życia, a także dobrej infrastruktury. Akademiki w Gdańsku są zazwyczaj zlokalizowane w atrakcyjnej części miasta – tuż przy uczelni lub w jej bliskim położeniu albo z bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym. Wszystko po to, aby studenci mogli bezproblemowo i szybko dojechać na zajęcia. 

Akademiki: Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański dysponuje 9 akademikami. 4 domy studenckie położone są blisko Kampusu Głównego, a dokładnie w dzielnicy Oliwa, na ulicy Polanki. Domy studenckie znajdują się również w Sopocie: na ul. Armii Krajowej 111 (dom 7), na ul. Podwale Przedmiejskie 20 (dom 6), a także w gdańskiej dzielnicy Brzeźno, na ul. Chodkiewicza 14 (dom 11). Do dyspozycji studentów i doktorantów jest około 1150 miejsc, które podzielone są na jedno, dwu i trzypokojowe segmenty. 

Ceny miesięcznego najmu w pokoju wieloosobowym to koszt rzędu 460-550 zł. Za pokój jednoosobowy przyjdzie nam zapłacić od 510 do 620 zł. Wniosek o miejsce w akademiku należy złożyć przez stronę internetową.

Akademiki: Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Oferta dotycząca akademickich akademików GUMedu dotyczy tylko studentów stacjonarnych. Dla nich przygotowane są 4 domy studenta na ul. Dębowej 11. Obiekt nosi nazwę Centrum Hotelowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Akademiki podzielone są tu na 2-osobowe i 3-osobowe pokoje, za które studenci medycyny w Gdańsku zapłacą miesięcznie od 420 do 1300 zł. Najdroższe pokoje to te jednoosobowe z łazienką, lodówką, mikrofalą oraz czajnikiem.

Akademiki: Politechnika Gdańska

Studenci Politechniki Gdańskiej mogą skorzystać z akademików uczelnianych, które znajdziemy w 3 lokalizacjach stolicy Pomorza. Na osiedlu Traugutta znajduje się pięć domów studenckich, na osiedlu Wyspiańskiego – sześć, a także jeden w dzielnicy Brzeźno Gdańsk. Akademiki te są dostępne nie tylko trakcie trwania roku akademickiego, ale również w okresie wakacyjnym.

Pierwszeństwo mają studenci Politechniki Gdańskiej, którzy studiują stacjonarnie i są w trudnej sytuacji materialnej. Ceny miesięczne za wynajem w domach studenckich to 360 zł (pokój 2-osobowy bez łazienki) do 620 (pokój 1-osobowy z własną łazienką).

Akademiki: Akademia Muzyczna w Gdańsku

Zespół Akademików Akademii Muzycznej w Gdańsku tworzą 3 domy studenckie, a dokładniej 2 budynki – Dom Sonata i Dom Muzyka położone na ul. Łąkowej 1/2 oraz Dom Studenta AM na placu Wałowym 15A. Jednak mianem akademików określa się tylko Dom Studenta AM oraz Dom Sonata, bowiem Dom Muzyka uchodzi za hotel, w którym pokoje możemy wynajmować na doby.

Ceny miesięczne za wynajem w akademikach wynoszą od 370 do 540 zł. Dom Muzyka Gdańsk – doba hotelowa kosztuje z kolei od 180 zł. W przypadku Akademików Akademii Muzycznej w Gdańsku wniosek o miejsce tak jak w poprzednich lokalizacjach, składa się przez oficjalną stronę internetową.

Mieszkania dla studentów: Gdańsk. Gdzie najlepiej mieszkać w Gdańsku?

Drugą popularną opcją, na którą decydują się studenci, jest wynajem pokoju lub mieszkania. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na większą prywatność. W akademiku trudno o własną przestrzeń, zwłaszcza gdy pokój jest dzielony z innymi współlokatorami. Należy jednak pamiętać, że wynajem mieszkania lub pokoju wiąże się już ze znacznie większymi kosztami niż wynajem akademika.

Dodatkowo wyzwaniem staje się wybranie odpowiedniej lokalizacji, która będzie nie tylko spełniała nasze osobiste wymagania, ale także zapewni szybki dojazd na uczelnię i do pozostałych obszarów Gdańska. Która dzielnica w Gdańsku jest najlepsza do mieszkania dla studenta? Sprawdź nasz ranking dzielnic!

mieszkanie na wynajem dla studenta w Gdańsku

Mieszkania dla studentów: Gdańsk Oliwa

Oliwa to dzielnica, w której zlokalizowana jest największa uczelnia w Gdańsku, czyli Uniwersytet Gdański. Jest to tzw. zielony region stolicy Pomorza ze względu na ogromny udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni jednostki. Dużą popularnością cieszą się tu również Park Oliwski oraz Gdański Ogród Zoologiczny. Dalsza odległość Oliwy od centrum miasta jest dla jednych atutem – ze względu na spokój i brak hałasów oraz korków, a dla innych jednak pewnym utrudnieniem. Z Oliwy do centrum dojedziemy w około 30 min, wykorzystując SKM lub za pomocą samochodu, co dla studentów może stanowić pewną wadę. Atutem natomiast są ceny nieruchomości w tej okolicy – choć w ostatnich latach również wzrosły.

Mieszkania do wynajęcia w Oliwie są relatywnie niskie względem pozostałych dzielnic stolicy Pomorza. Średnie ceny mieszkań dla studenta zaczynają się od 2200 zł za kawalerkę. Mieszkania 2- i 3-pokojowe to już miesięczny koszt rzędu od 2500 do 3500 zł.

Mieszkania dla studentów: Gdańsk Aniołki

Aniołki Gdańsk to kolejna dzielnica popularna wśród studentów gdańskich uczelni. Szczególną popularnością cieszy się ona wśród studentów medycyny, bowiem właśnie tutaj zlokalizowany jest Kampus Główny Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Sprawdź wynajem mieszkania w Aniołkach.

Mieszkania dla studentów: Gdańsk Wrzeszcz

Wrzeszcz to niezwykle popularna dzielnica, nie tylko wśród studentów. Doskonałe połączenie komunikacyjne i drogowe z centrum miasta oraz innymi dzielnicami znacząco wpływają na jego atrakcyjność. Tu również zlokalizowane są takie obiekty jak: Park Doliny Jaśkowej, Opera Bałtycka oraz galerie m.in.: Galeria Metropolia, Manhattan czy Galeria Bałtycka. Ceny mieszkań na wynajem we Wrzeszczu zaczynają się już od 2000 zł za kawalerkę w skali miesiąca. Ceny lokalnych kawalerek to zakres od 1900 do 3600 zł (te są już w naprawdę wysokim standardzie). Lokale 2- i 3-pokojowe to oferty od 2500 do 4500 zł miesięcznie.

Mieszkania dla studentów: Gdańsk Śródmieście 

Śródmieście to jak niemal w każdej dużej metropolii, kluczowa dzielnica, będąca centrum usługowym i komunikacyjnym. To również zazwyczaj najbardziej pożądana część każdego miasta, co z pewnością potwierdzi każdy gdańszczanin. Gdańskie Śródmieście jest dzielnicą, gdzie znajdują się takie obiekty jak: Stare Miasto, Bazylika Mariacka, Forum Gdańsk, Stacja Kolejowa Gdańsk Główny, Muzeum II Wojny Światowej czy Narodowe Muzeum w Gdańsku. Tak duża atrakcyjność dzielnicy sprawia, że mieszkania do wynajęcia w gdańskiej dzielnicy Śródmieście należą do najdroższych. Cena wynajmu kawalerki w skali miesiąca to średnio 2000-3000 zł. Najtańsze mieszkania 2-pokojowe to 3000 zł, natomiast 3-pokojowe – około 4000 zł. Jednak ceny te nikogo nie dziwią bowiem to najlepiej skomunikowana i rozplanowana dzielnica stolicy Pomorza. Tu również zlokalizowana jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Mieszkania i kawalerki dla studentów: Gdańsk Żabianka, Zaspa, Przymorze

Oprócz gdańskich dzielnic, na których bezpośrednio zlokalizowane są największe uczelnie, warto rozważyć wynajem mieszkania również w innych dzielnicach. Do najczęściej wybieranych należą: Żabianka, Zaspa i Przymorze. Są to miejsca dobrze skomunikowane z resztą dzielnic oraz oferujące tanie mieszkania do wynajęcia w Gdańsku. Wszystkie trzy zlokalizowane są na północ od centrum miasta, blisko wspomnianych już wcześniej Oliwy i Wrzeszcza.

Zaspa, Żabianka i Przymorze to osiedla powszechnie określane jako blokowiska. To właśnie tu powstawały liczne bloki z wielkiej płyty i to właśnie tutaj, a dokładniej na Przymorzu zlokalizowany jest słynny Falowiec (jeden z najdłuższych budynków mieszkalnych w Europie). Duża liczba dostępnych mieszkań wpływa na znacznie niższe ceny wynajmu. Z kolei ogromne osiedla mieszkaniowe zapewniają dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz szeroką ofertę usługową. Ponadto duża część tych terenów została zrewitalizowana i wyróżnia się także obszernymi terenami zielonymi, wieloma obiektami rekreacyjnymi oraz bliskością morza. To sprawia, że te trzy dzielnice stanowią wartą rozważenia alternatywę dla uczelnianych dzielnic Gdańska. 

Sprawdź:

Mieszkania studenckie Gdańsk: wynajem czy akademik?

Wielu przyszłych studentów, wybierając miejsce na studenckie życie, zastanawia się: akademik czy mieszkanie? Jeśli decydujące są fundusze – wybór jest prosty. Domy studenckie, choć z roku na rok podnoszą ceny, są nieporównywalnie tańsze w stosunku do wynajmu mieszkań. Mają jednak swoje wady. Przede wszystkim ograniczone miejsca powodują, że nie każdemu uda się uzyskać zakwaterowanie. Decydować może między innymi sytuacja finansowa studenta.

Ponadto mieszkańcy DS-ów muszą przygotować się na nieco niższy komfort – wspólna łazienka czy kuchnia nie każdemu będzie odpowiadać. Najem mieszkania w tej sytuacji wydaje się dużo lepszych rozwiązaniem, choć też sporo droższym. Komfort ma jednak swoją cenę. Prywatność, mieszkanie w pojedynkę lub z bliskimi przyjaciółmi, wygoda, cisza i spokój to coś, za co być może warto zapłacić więcej.

Ostatecznie dla wielu studentów najważniejsza jest lokalizacja i komunikacja z innymi częściami miasta. Warto zamieszkać w okolicy, w której powstają nowe mieszkania. Takie dzielnice są najbardziej nastawione na rozwój, a co za tym idzie – rośnie w nich dostęp do wszelkich usług czy rozrywek. Takie przemyślenia mogą mieć jednak tylko ci, którzy zdecydują się wynająć mieszkanie na własną rękę.

Mieszkanie dla studenta w Gdańsku: podsumowanie

Gdańsk oferuje różnorodne lokalizacje, które spełnią różne preferencje i potrzeby, a wśród 35 dzielnic na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma jednak co ukrywać, że największą popularnością cieszą się: Śródmieście, Aniołki, Oliwa czy Wrzeszcz. Są to jedne z najlepiej skomunikowanych dzielnic, które dodatkowo znajdują się blisko uczelni. Jest to idealny wybór dla studentów, którzy nie chcą tracić czasu na długie dojazdy na swój wydział.

Wobec usytuowania gdańskich uczelni wyższy nie dziwi fakt, że inne dzielnice takie jak: Strzyża, Nowy Port, Jasień, Morena, Młyniska czy Wzgórze Mickiewicza nie cieszą się aż taką popularnością. Warto jednak przejrzeć także ich ofertę. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi linkami:

Sprawdź także 

Bez względu na wybór, Gdańsk oferuje dostęp do szerokiej gamy instytucji edukacyjnych, atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, co sprawia, że życie studenckie tutaj jest pełne energii. Nie brakuje także restauracji i barów, obiektów sportowych czy terenów zielonych, choć nadal dla wielu największą atrakcją są gdańskie plaże. Warto je mieć w swojej okolicy, jeśli rzeczywiście słuchanie szumu morskich fal wydaje się nam świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: