- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Komu szkodzi gruntowy problem?
Powołanie specjalnego parlamentarnego zespołu do spraw uregulowania statusu gruntów pod budynkami spółdzielczymi zwróciło uwagę na jeden z największych problemów krajowej „mieszkaniówki”. Mowa o wątpliwościach prawnych, które dotyczą działek pod wieloma budynkami spółdzielczymi.
Nie tylko problem stolicy
Ostrożne szacunki wskazują, że niejasnym stanem prawnym cechują się grunty, na których krajowe spółdzielnie wybudowały ponad 100 000 mieszkań.W samej Warszawie wspomniany problem dotyczy około 100 spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, a także 400 ha działek. Krajowe media informują, że niewyjaśniony stan prawny gruntów pod blokami jest kłopotem dla osób, które chcą wykupić spółdzielcze własnościowe mieszkanie, założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo sprzedać takie prawo bez księgi osobie potrzebującej kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, że prawne kontrowersje związane z działką pod blokiem mają znaczenie w jeszcze innych sytuacjach.
Lokatorskiego mieszkania nie można będzie wykupić
Wpływ nieuregulowanego stanu prawnego gruntów na posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to temat, który jest dość często poruszany. Jeżeli natomiast chodzi o utrudnienia dla osób posiadających spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, to aspekt związany z niejasną sytuacją gruntów pod blokiem jest rzadziej omawiany.
W związku z powyższym, warto nadmienić, że problemy prawne dotyczące gruntu pod blokiem uniemożliwiają wykupienie mieszkania lokatorskiego na własność. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania w prawo odrębnej własności lokalu. Takiej własności nie można uzyskać, ponieważ wiąże się ona z udziałem w gruncie, co do statusu którego istnieją poważne wątpliwości.
Problemy z wkładem mieszkaniowym
Spółdzielcy zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny problem, który w związku z gruntowym bałaganem obecnie dotyczy posiadaczy spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Mowa o sytuacji osób, które chciałyby się pozbyć wspomnianego prawa i otrzymać zwaloryzowany wkład mieszkaniowy. Warto przypomnieć, że wniesienie takiego wkładu stanowiło i wciąż stanowi wymóg dla osób ubiegających się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania.
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2001 Nr 4 poz. 27) wskazuje, że wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa będzie skutkowało wypłatą wartości rynkowej mieszkania, którą następnie spółdzielnia pomniejsza o swoje zobowiązania związane z budową, nominalną kwotę umorzenia państwowego kredytu lub dotacji, koszty wyceny oraz ewentualne zaległości dotyczące opłat eksploatacyjnych. Taki korzystny dla byłego spółdzielcy wariant rozliczeń jest możliwy w razie wystawienia mieszkania spółdzielczego na przetarg po wygaśnięciu lokatorskiego prawa do niego. Problem polega na tym, że spółdzielnie ze względu na wątpliwości prawne nie chcą organizować przetargu dotyczącego sprzedaży lokalu w bloku stojącym na działce o wątpliwym statusie prawnym.
W razie opisywanych trudności, możliwy jest tylko alternatywny wariant rozliczenia związanego z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Takie rozliczenie obejmuje wkład mieszkaniowy zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu, który powinien zostać pomniejszony o koszty wyceny oraz ewentualne zaległości dotyczące opłaty eksploatacyjnej. Warto podkreślić, że drugi wariant rozliczenia wkładu można zastosować tylko wtedy, gdy znalazła się już inna osoba zainteresowana lokatorskim prawem. Niestety, dość często okazuje się, że na takiego chętnego trzeba nieco poczekać, co opóźnia rozliczenia i zwrot pieniędzy. Wynika to z faktu, że w obecnych warunkach spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania wielu osobom nie wydaje się szczególnie atrakcyjne.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!