placement placeholder
placement placeholder

Na czym polega mieszkanie w abonamencie?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.03.2023

Jakie są zalety i wady mieszkania w abonamencie? Czym się różni taka forma od tradycyjnego wynajmu? Przeczytasz na portalu GetHome.

Na rynku nieruchomości nie brakuje rewolucyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest mieszkanie w abonamencie. Co to znaczy? Mieszkanie na abonament stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. Rewolucyjna idea powstała z myślą o zapewnieniu najemcy większego bezpieczeństwa. Przede wszystkim znika ryzyko, że właściciel nieruchomości wypowie umowę najmu, np. z powodu zmiany sytuacji życiowej czy ekonomicznej. 

Mieszkania dostępne w abonamencie są w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęty AGD i RTV. Mają też zapewniony dostęp do Wi-Fi. Najemca może zgłaszać wszelkie usterki do serwisu. Lokatorowi przysługuje także opieka administratora, możliwość zmiany lokalizacji i metrażu wynajmowanego mieszkania. Może tego dokonać w trakcie trwania umowy. Nieruchomości w abonamencie zostały wybudowane specjalnie na ten cel i są opłacalne w modelu subskrypcyjnym. Taka forma wynajmu lokali zaczęła funkcjonować w Polsce od niedawna. 

W jakich miastach można skorzystać z usługi?

Mieszkania na abonament są dostępne w największych miastach Polski. Z opcji wynajmu nieruchomości w formie abonamentu mogą skorzystać nie tylko warszawiacy, ale też mieszkańcy Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Poznania czy Gdańska. Usługa zyskuje na popularności i dla wielu osób jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Bez większego problemu można znaleźć mieszkanie w abonamencie w Warszawie. W atrakcyjnej lokalizacji usytuowane są np. lokale oferowane przez Resi4Rent. Dostępne lokale różnią się między sobą metrażem, rozkładem pomieszczeń, usytuowaniem względem stron świata i rodzajem umeblowania. 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania w abonamencie we Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku. Wybrane lokum można wynająć bez pośredników i prowizji, z gwarancją niezmiennych warunków umowy. Oferowane mieszkania usytuowane są zazwyczaj w bliskiej odległości od centrum oraz terenów rekreacyjnych. W pobliżu znajduje się wszystko, co jest niezbędne do komfortowego życia. Z pewnością spełnią oczekiwania osób poszukujących tymczasowego zakwaterowania w świetnym punkcie komunikacyjnym. Miesięczna opłata abonamentowa uzależniona jest od czynników, takich jak: lokalizacja czy powierzchnia użytkowa. 

Jakie są różnice między mieszkaniem w abonamencie a tradycyjnym wynajmem?

Każdy najemca jest zobligowany do regulowania czynszu w terminie i utrzymania lokalu we właściwym stanie technicznym. Spoczywa na nim obowiązek eksploatacji mieszkania w sposób określony w umowie najmu. Większość najemców poszukuje określonych warunków mieszkaniowych i niezmiennej wysokości czynszu. Dla niektórych osób priorytetem jest znalezienie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji. Czym różni się mieszkanie na abonament od tradycyjnego najmu? 

W takiej formule dostępne są nieruchomości położone w centralnych częściach miast i najlepiej skomunikowanych miejscach. Można z nich korzystać po wykupieniu subskrypcji. Mieszkania na abonament wyróżniają się podwyższonym standardem i są gotowe do zamieszkania po podpisaniu umowy. W niektórych z nich można korzystać z darmowej sieci Wi-Fi oraz klimatyzacji. W ramach opłaty abonamentowej dostępne są liczne udogodnienia, tj. całodobowa ochrona i monitoring budynku. Wszelkie naprawy leżą po stronie wynajmującej firmy. Istnieje możliwość wynajmu lokum na krótszy okres (np. na pół roku) i zmiany lokalizacji w ramach wyższego pakietu.

W przypadku tradycyjnego najmu podpisywana jest zazwyczaj długoterminowa umowa, na okres min. 12 miesięcy. Część mieszkań znajduje się w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Przy tradycyjnym modelu część napraw leży po stronie lokatora. Istnieje też konieczność kontaktu z właścicielem mieszkania po wystąpieniu awarii. Wynajmującym może być osoba prywatna lub przedsiębiorca. Można też wymienić punkty łączące oba rozwiązania. W obu przypadkach wynajmujący pobiera kaucję, a lokator ponosi opłaty także opłaty za media. Niezależnie od rodzaju najmu, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i sprawdzić lokal, w jakim planujemy zamieszkać.

Dla kogo mieszkanie w abonamencie?

Przede wszystkim to idealna opcja dla osób, których nie stać na zakup mieszkania i nie mających zamiaru wiązać się długoterminową umową. Mieszkaniowa subskrypcja sprawdzi się zwłaszcza w przypadku częstej zmiany miejsca zamieszkania. Z takiej formy wynajmu mieszkań chętnie korzystają ludzie młodzi, mający problem ze spełnieniem warunków najmu okazjonalnego. Do tej grupy można zaliczyć rodziny z dziećmi, cudzoziemców czy wielbicieli zwierząt. Bez wątpienia to doskonała propozycja dla osób, które poszukują lokalu na strzeżonym osiedlu. 

Mieszkanie w abonamencie – zalety i wady 

Skorzystanie z takiej formy wynajmu przynosi szereg wymiernych korzyści. Do najważniejszych zalicza się możliwość:  

  • zamieszkania w atrakcyjnej lokalizacji – mieszkania budowane są w miejscach zapewniających dostęp do rozbudowanej infrastruktury;
  • korzystania z pełni wyposażonych lokali mieszkalnych i dodatkowych benefitów, tj. ochrona czy monitoring;
  • znalezienia wymarzonego lokum w nowoczesnym budynku;
  • dopasowania lokum do potrzeb dzierżawcy i podpisania elastycznej umowy o najem instytucjonalny;
  • zgłaszania problemów technicznych do biura obsługi klienta;
  • załatwiania wszelkich formalności w prosty i szybki sposób – dostęp do panelu zarządzania rozliczeniami;
  • zmiany standardu lub metrażu – w przypadku, gdy obecny przestaje odpowiadać dzierżawcy.

Spośród nielicznych minusów mieszkania na abonament należy wymienić, takie jak: 

  • dostępność lokali – obecnie zlokalizowane są wyłącznie w dużych miastach;
  • brak możliwości zakupu – nawet po długim czasie wynajmowania;
  • wymagana kaucja – jej wysokość zależy od firmy, z którą podpisywana jest umowa;
  • weryfikacja finansowa – sprawdzanie, czy osoba zainteresowana wynajmem posiada odpowiednie środki na czynsz

Podsumowanie 

Mieszkania abonamentowe to specyficzny model wynajmu, który cieszy się coraz większą popularnością. Wielu osobom daje poczucie wolności i anonimowości. Z innowacyjnej formy wynajmu chętnie korzystają ludzie młodzi, którzy cenią sobie niezależność. Dzierżawcy nie muszą się martwić nagłym wypowiedzeniem umowy, pod warunkiem, że nie naruszają rażąco jej zapisów. Niewątpliwym atutem takiego mieszkania jest także uregulowanie kwestii remontowych oraz brak konieczności prowadzenia żmudnych negocjacji z prywatnym właścicielem. Z minusów tego typu rozwiązania warto wymienić weryfikację finansową i wymagane opłaty za niektóre usługi. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: