- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów. Gdzie nie wydasz fortuny?
Znalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Jakie są najtańsze miasta w Polsce? Sprawdź na GetHome.pl.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- w jakim mieście można znaleźć mieszkanie na studencką kieszeń;
- gdzie zamieszkać i studiować, by nie przepłacić;
- jakie dzielnice Warszawy zaliczane są do najtańszych.
Najdroższe i najtańsze miasta dla studentów
Do największych i popularnych ośrodków akademickich należy Warszawa, Kraków, Poznań oraz Wrocław. Wynajem mieszkania w największych miastach staje się coraz droższy.
Szacuje się, że w samej stolicy Polski kształci się ok. 250 tys. żaków. Drugie miejsce pod względem liczby studentów i wysokich cen mieszkań zajmuje Kraków. W roku akademickim 2022/2023 studiowało tutaj ok. 128 tys. osób. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się również miasta tj. Poznań i Wrocław, na terenie których funkcjonuje wiele znanych uczelni publicznych i prywatnych.
Zobacz: mieszkanie na wynajem Poznań.
Ze względu na wysokie koszty życia, nie każdego stać na studiowanie w największych aglomeracjach. Dlatego znaczna część żaków decyduje się na zamieszkanie i dalszą edukację w miastach, takich jak: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Olsztyn czy Toruń. Do zdecydowanie tańszych ośrodków akademickich można też zaliczyć Kielce, Rzeszów, Bydgoszcz, Białystok, Łódź czy Lublin. W niektórych z wymienionych miast mieszkania są nawet dwukrotnie tańsze niż w Warszawie czy Krakowie.
Najtańsze miasta do życia w Polsce
Jeśli chodzi o nieruchomości na sprzedaż z rynku pierwotnego, na podium znajduje się Zamość, Grudziądz oraz Nowy Sącz. Tanie i nowe mieszkania można też nabyć w Bytomiu, Świętochłowicach czy Przemyślu. Na rynku wtórnym najtańszy jest również Bytom, Jastrzębie-Zdrój oraz Grudziądz. Tanie mieszkania z „drugiej ręki” można też znaleźć w Piekarach Śląskich i Wałbrzychu. Biorąc pod uwagę ceny wynajmu, najtańszy jest Tarnobrzeg. Jednak nie znajdziemy tam zbyt wielu ofert. Do miast z tanimi lokalami na wynajem można też zaliczyć Grudziądz, Jastrzębie-Zdrój, Chełm, Rudę Śląską oraz Suwałki.
Najtańsze dzielnice Warszawy
Stolica Polski słynie niezmiennie z najwyższych cen w Polsce. Mowa zarówno o koszcie wynajmu, jak i zakupie mieszkania własnościowego. Najdroższe są mieszkania zlokalizowane w dzielnicach centralnych. Zaliczyć do nich można Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Wolę czy Ochotę. Najwięcej zapłacimy za mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum Warszawy. Bardziej przystępne ceny obowiązują w dzielnicach oddalonych od serca miasta i gorzej skomunikowanych z pozostałymi częściami stolicy. Kawalerka na wynajem Warszawa to średnio koszt 2700 zł.
W jakiej dzielnicy Warszawy są najtańsze mieszkania? Z reguły można je znaleźć na obrzeżach miasta. Najtańsze mieszkanie na wynajem Warszawa są dostępne w następujących lokalizacjach.
- Rembertów – dzielnica słynie z licznych terenów zielonych i zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza wśród osób studiujących na Akademii Sztuki Wojennej. Na rynku najmu w Rembertowie można znaleźć mieszkania zróżnicowane pod względem powierzchni czy wyposażenia. Obowiązują tu ceny atrakcyjniejsze niż w prestiżowych lokalizacjach Warszawy.
Mieszkania do wynajęcia Rembertów
- Wawer – to również dzielnica, która znana jest z licznych terenów zielonych. Można stąd dotrzeć do centrum miasta Szybką Koleją Miejską. Mieszkania do wynajęcia na warszawskim Wawrze poszukują zazwyczaj studenci z ograniczonym budżetem.
- Białołęka – na przestrzeni ostatnich lat dzielnica bardzo się rozwinęła. Charakteryzuje się nowoczesną zabudową mieszkalną. Mieszkania do wynajęcia na Białołęce wybierają najczęściej studenci kształcący się na UKSW i Wojskowej Akademii Technicznej.
- Wesoła – słynie z wyjątkowego mikroklimatu. Ceny nieruchomości w tej dzielnicy nie są również zbyt wygórowane. Wynajem w Wesołej stanowi budżetowe rozwiązanie.
Wynajem mieszkania Warszawa Wesoła
- Ursus – jest dzielnicą dobrze skomunikowaną z centrum miasta. Charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą oraz niższymi cenami mieszkań. Wynajem w Ursusie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza znaczna odległość od centrum Warszawy.
Najtańsze miasta nad morzem
Wiele osób zastanawia się nad kosztami zamieszkania na polskim wybrzeżu. Okazuje się, że ceny nieruchomości rosną nie tylko w największych aglomeracjach. Jeśli chodzi o Pomorze Wschodnie, najdrożej jest w Sopocie. Mieszkanie do wynajęcia Gdańsk i Gdynia będą nieco tańsze. Umiarkowane ceny obowiązują w miejscowościach oddalonych nieco od morza, tj. Reda i Rumia. Najtańsze są mieszkania w Słupsku usytuowanym ok. 20 km od plaży w Ustce.
Duży kontrast cenowy występuje także na Pomorzu Zachodnim. Najdroższe są nieruchomości w Mielnie, Świnoujściu i Ustroniu Morskim. W ostatnich latach znacznie podrożały również mieszkania w Kołobrzegu czy Władysławie. Umiarkowane ceny nieruchomości można znaleźć w Koszalinie. Jakie jest najtańsze miasto nad morzem? Przystępne ceny nieruchomości obowiązują m.in. w nadmorskim Darłowie oddalonym zaledwie 4 km od plaży w Darłówku.
W jakim mieście są najtańsze mieszkania do wynajęcia?
W tej kategorii bezkonkurencyjny wydaje się Tarnobrzeg. Jednak dostępnych ofert mieszkań na wynajem jest tam jak na lekarstwo. Pod tym względem lepiej przestawia się Grudziądz. Najtaniej można też wynająć mieszkanie w Jastrzębiu-Zdroju, Chełmie, Rudzie Śląskiej oraz Suwałkach. Jeśli chodzi o studentów, dużą popularnością cieszą się mieszkania na wynajem Białystok, Olsztyn, Toruń, Kielce, Rzeszów, Łódź oraz Bydgoszcz. Wymienione aglomeracje są zróżnicowane pod względem rynku najmu.
Wynajem w Białymstoku
Mieszkania do wynajęcia można znaleźć praktycznie na każdym osiedlu. Dużym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się lokale usytuowane w sąsiedztwie Rynku Kościuszki. Na szczególną uwagę zasługują także mieszkania położone na osiedlu Piasta oraz Sienkiewicza. Lokalny rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Polsce.
Wynajem na Kortowie w Olsztynie
Znane osiedle znajduje się w południowej części miasta. Na jego terenie mieści się jeden z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich. Nie dziwi zatem fakt, że mieszkania zlokalizowane na Kortowie cieszą się największym powodzeniem wśród studentów.
Mieszkania do wynajęcia Olsztyn
Wynajem w Toruniu
Najdroższe są mieszkania na Bydgoskim Przedmieściu, czyli obszarze rozciągającym się na zachód od Starego Miasta. Studenci poszukujący budżetowych rozwiązań decydują się najczęściej na wynajem mieszkania dwu- lub trzypokojowego, które współdzielą z większą ilością osób. Popularne mieszkania na wynajem Toruń zlokalizowane na Rubinkowie lub Bydgoskim Przedmieściu.
Wynajem w Kielcach
Nie bez powodu mieszkania w tym mieście cieszą się dużą popularnością wśród żaków. W Kielcach usytuowane są uczelnie tj. Politechnika Świętokrzyska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Studenci wybierają dość często lokalizacje centralne i osiedla, z których mogą szybko dojechać do kampusów.
Wynajem w Rzeszowie
Na terenie miasta akademickiego funkcjonuje m.in. Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. Studenci poszukują najczęściej nieruchomości zlokalizowanych na osiedlach tj. Staroniwa, Drabinianka, Baranówka lub Kopisko.
Mieszkanie do wynajęcia Rzeszów
Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów: podsumowanie
Komfortowe mieszkania w przystępnej cenie można znaleźć głównie w mniejszych aglomeracjach. Najdroższe są nieruchomości na sprzedaż i wynajem zlokalizowane w dużych ośrodkach akademickich. Na preferencyjne ceny mogą liczyć studenci, którzy zdecydują się zamieszkać na obrzeżach lub peryferiach największych miast. Mowa nie tylko o mieszkania na wynajem Kraków czy Warszawa, ale też o Rzeszowie, Toruniu czy Kielcach.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.