placement placeholder
placement placeholder

Największe błędy przy sprzedaży działki – jak ich unikać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 28.10.2022

Jakie są największe błędy przy sprzedaży działki? Co możesz zrobić, aby ich uniknąć? Sprawdź razem z GetHome.

Grunty zazwyczaj stanowią bardzo dobrą lokatę kapitału, a niekiedy pozwalają uzyskać wręcz atrakcyjny zarobek. Sprzedaż działki wcale nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że wielu właścicieli popełnia w tym procesie błędy, które utrudniają znalezienie kupca. Dowiedz się, jakie to błędy i jak sprzedać działkę z sukcesem.

Wycena działki za metr

W branży nieruchomości bardzo często przelicza się cenę na metr kwadratowy. Ma to zastosowanie w przypadku większości mieszkań czy domów, ale przy działkach już niekoniecznie. Całkowita powierzchnia parceli często ma mniejsze znaczenie, niż może się wydawać. Kupca interesuje bowiem przede wszystkim to, co będzie mógł na niej zmieścić. Dlatego ważniejsze są chociażby wymiary czy proporcje. Bardzo długa, ale bardzo wąska działka budowlana jest praktycznie bezużyteczna. Za to taka, która ma tę samą powierzchnię, ale za to lepsze proporcje, będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna.

Zbyt duże oczekiwania finansowe

Pokrewny błąd to błędna wycena działki – oczywiście na wyrost. Często jest to właśnie efektem brania pod uwagę wyłącznie jej powierzchni i pomijania mankamentów. Niejednokrotnie sprzedający sugerują się również cenami w okolicy, co może być mylące. Jeśli widzisz ogłoszenie o sprzedaży działki za określoną kwotę, nie oznacza to, że wycena jest w tym przypadku właściwa. Jeśli parcela przez dłuższy czas pozostaje w rękach pierwotnego właściciela, oznacza to, że nie jest wystarczająco atrakcyjna dla kupców. Nawet jeśli Twój sąsiad sprzeda swoje grunty i powie Ci, jaką kwotę za nie uzyskał, pamiętaj, że wcale nie musi to być prawdą!

sprzedaż działki

Zaniedbanie stanu działki

Sprzedaż działki budowlanej, która jest zaniedbana, również nie jest dobrym pomysłem. Wówczas najprawdopodobniej albo będziesz musiał poważnie zejść z ceny, albo będziesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego kupca. Wśród wielu osób pokutuje pogląd, że nie warto inwestować w coś, co jest przeznaczone na sprzedaż. W rzeczywistości jest jednak wręcz odwrotnie. W większości przypadków posprzątanie czy skoszenie parceli to niewielki koszt w porównaniu z korzyściami, jakie można dzięki temu uzyskać. Na zadbaną działkę szybciej znajdziesz kupca, a często będzie on również skłonny zapłacić znacznie wyższą cenę. Jeśli wycena działki sugeruje, że jest to produkt „premium”, właśnie tak powinna się ona prezentować!

Cena bez możliwości negocjacji

W niektórych przypadkach właściciele wolą czekać na idealnego kupca w nieskończoność niż zejść trochę z ceny. Ogłoszenia z informacją „bez możliwości negocjacji” zwykle cieszą się minimalnym zainteresowaniem, szczególnie że ceny takich gruntów zwykle są zawyżone. Rynek niekiedy może „dogonić” oczekiwania właściciela, ale tak naprawdę jest to nie do przewidzenia. Zdarza się wręcz, że ceny na rynku spadają, a sprzedający nadal pozostaje przy swoim. Problem polega na tym, że na rynku nieruchomości zmiany postępują relatywnie wolno. Nie da się więc od razu zauważyć, gdy tendencja ulega zmianie.

Zawyżona wycena działki bez możliwości negocjacji z góry zniechęca nabywców. Może to więc sprawić, że problemy ze znalezieniem kupca utrzymają się nawet wtedy, gdy stawki rynkowe wzrosną. Długo utrzymujące się ogłoszenia natomiast nie tylko potrafią się „opatrzyć”, ale też sugerują, że oferta jest nieatrakcyjna (skoro nikt inny nie chciał z niej skorzystać). Kupujący mogą pomyśleć, że sprzedawca jest nieuczciwy lub parcela musi mieć jakieś ukryte wady, dlatego nawet nie warto się nią interesować. W związku z tym jej sprzedaż będzie jeszcze trudniejsza.

Sprzedaż działki. Krok po kroku.

Sprzedaż działki tylko w całości

Oczekiwania kupców co do gruntów budowlanych nie są tajemnicą. Większość kupców poszukuje działek o powierzchni 700-1000 m2, najlepiej o regularnym kształcie. Jeśli planują oni budowę domu, najpewniej będą chcieli ją zacząć jak najszybciej. Ponadto liczą się z funduszami i chcą ograniczyć formalności do minimum. Dlatego znalezienie chętnego na dużą działkę, którą można podzielić na mniejsze jest tak trudne. Owszem, można to uznać za inwestycję, jednak zakup dużej parceli, jej podział, a następnie odsprzedaż to długotrwały i zawiły proces, w dodatku niedający gwarancji zysku. Dlatego jeśli chcesz sprzedać swoje grunty, to Ty musisz zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Jeśli podzielisz większy teren na kilka atrakcyjnych parceli, bardzo możliwe, że sprzedasz je na pniu. Ponadto finalnie zarobisz więcej!

Podsumowanie

Jak sprzedać działkę? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim jej odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać, że parcela musi być atrakcyjna dla kupującego, a lenistwo i niedbalstwo zazwyczaj nie popłacają. Niezwykle ważna jest też adekwatna wycena działki. Bez odpowiedniej wiedzy może to być trudne, ale dogłębna analiza rynku (z uwzględnieniem nie tylko lokalizacji czy powierzchni działek, ale też ich innych cech) pomoże Ci zaproponować uczciwą cenę, która przełoży się na zadowalającą transakcję.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: