- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Największe błędy przy sprzedaży działki – jak ich unikać?
Grunty zazwyczaj stanowią bardzo dobrą lokatę kapitału, a niekiedy pozwalają uzyskać wręcz atrakcyjny zarobek. Sprzedaż działki wcale nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że wielu właścicieli popełnia w tym procesie błędy, które utrudniają znalezienie kupca. Dowiedz się, jakie to błędy i jak sprzedać działkę z sukcesem.
Wycena działki za metr
W branży nieruchomości bardzo często przelicza się cenę na metr kwadratowy. Ma to zastosowanie w przypadku większości mieszkań czy domów, ale przy działkach już niekoniecznie. Całkowita powierzchnia parceli często ma mniejsze znaczenie, niż może się wydawać. Kupca interesuje bowiem przede wszystkim to, co będzie mógł na niej zmieścić. Dlatego ważniejsze są chociażby wymiary czy proporcje. Bardzo długa, ale bardzo wąska działka budowlana jest praktycznie bezużyteczna. Za to taka, która ma tę samą powierzchnię, ale za to lepsze proporcje, będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna.
Zbyt duże oczekiwania finansowe
Pokrewny błąd to błędna wycena działki – oczywiście na wyrost. Często jest to właśnie efektem brania pod uwagę wyłącznie jej powierzchni i pomijania mankamentów. Niejednokrotnie sprzedający sugerują się również cenami w okolicy, co może być mylące. Jeśli widzisz ogłoszenie o sprzedaży działki za określoną kwotę, nie oznacza to, że wycena jest w tym przypadku właściwa. Jeśli parcela przez dłuższy czas pozostaje w rękach pierwotnego właściciela, oznacza to, że nie jest wystarczająco atrakcyjna dla kupców. Nawet jeśli Twój sąsiad sprzeda swoje grunty i powie Ci, jaką kwotę za nie uzyskał, pamiętaj, że wcale nie musi to być prawdą!
Zaniedbanie stanu działki
Sprzedaż działki budowlanej, która jest zaniedbana, również nie jest dobrym pomysłem. Wówczas najprawdopodobniej albo będziesz musiał poważnie zejść z ceny, albo będziesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego kupca. Wśród wielu osób pokutuje pogląd, że nie warto inwestować w coś, co jest przeznaczone na sprzedaż. W rzeczywistości jest jednak wręcz odwrotnie. W większości przypadków posprzątanie czy skoszenie parceli to niewielki koszt w porównaniu z korzyściami, jakie można dzięki temu uzyskać. Na zadbaną działkę szybciej znajdziesz kupca, a często będzie on również skłonny zapłacić znacznie wyższą cenę. Jeśli wycena działki sugeruje, że jest to produkt „premium”, właśnie tak powinna się ona prezentować!
Cena bez możliwości negocjacji
W niektórych przypadkach właściciele wolą czekać na idealnego kupca w nieskończoność niż zejść trochę z ceny. Ogłoszenia z informacją „bez możliwości negocjacji” zwykle cieszą się minimalnym zainteresowaniem, szczególnie że ceny takich gruntów zwykle są zawyżone. Rynek niekiedy może „dogonić” oczekiwania właściciela, ale tak naprawdę jest to nie do przewidzenia. Zdarza się wręcz, że ceny na rynku spadają, a sprzedający nadal pozostaje przy swoim. Problem polega na tym, że na rynku nieruchomości zmiany postępują relatywnie wolno. Nie da się więc od razu zauważyć, gdy tendencja ulega zmianie.
Zawyżona wycena działki bez możliwości negocjacji z góry zniechęca nabywców. Może to więc sprawić, że problemy ze znalezieniem kupca utrzymają się nawet wtedy, gdy stawki rynkowe wzrosną. Długo utrzymujące się ogłoszenia natomiast nie tylko potrafią się „opatrzyć”, ale też sugerują, że oferta jest nieatrakcyjna (skoro nikt inny nie chciał z niej skorzystać). Kupujący mogą pomyśleć, że sprzedawca jest nieuczciwy lub parcela musi mieć jakieś ukryte wady, dlatego nawet nie warto się nią interesować. W związku z tym jej sprzedaż będzie jeszcze trudniejsza.
Sprzedaż działki tylko w całości
Oczekiwania kupców co do gruntów budowlanych nie są tajemnicą. Większość kupców poszukuje działek o powierzchni 700-1000 m2, najlepiej o regularnym kształcie. Jeśli planują oni budowę domu, najpewniej będą chcieli ją zacząć jak najszybciej. Ponadto liczą się z funduszami i chcą ograniczyć formalności do minimum. Dlatego znalezienie chętnego na dużą działkę, którą można podzielić na mniejsze jest tak trudne. Owszem, można to uznać za inwestycję, jednak zakup dużej parceli, jej podział, a następnie odsprzedaż to długotrwały i zawiły proces, w dodatku niedający gwarancji zysku. Dlatego jeśli chcesz sprzedać swoje grunty, to Ty musisz zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Jeśli podzielisz większy teren na kilka atrakcyjnych parceli, bardzo możliwe, że sprzedasz je na pniu. Ponadto finalnie zarobisz więcej!
Podsumowanie
Jak sprzedać działkę? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim jej odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać, że parcela musi być atrakcyjna dla kupującego, a lenistwo i niedbalstwo zazwyczaj nie popłacają. Niezwykle ważna jest też adekwatna wycena działki. Bez odpowiedniej wiedzy może to być trudne, ale dogłębna analiza rynku (z uwzględnieniem nie tylko lokalizacji czy powierzchni działek, ale też ich innych cech) pomoże Ci zaproponować uczciwą cenę, która przełoży się na zadowalającą transakcję.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.