placement placeholder
placement placeholder

Ogłoszenie o sprzedaży działki – co powinno zawierać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.10.2022

O czym należy pamiętać, przygotowując ogłoszenie o sprzedaży działki? Jakie elementy powinno zawierać? Sprawdź razem z ekspertami portalu GetHome.

Dobre ogłoszenie o sprzedaży działki to jeden z ważniejszych czynników sukcesu, jeśli chodzi o relatywnie szybkie znalezienie kupca i uzyskanie dobrej ceny. Zakup gruntów to bardzo ważna decyzja, dlatego kupujący nierzadko wnikliwie studiują ogłoszenia i oczekują szczegółowych informacji. Dowiedz się, co powinno zawierać dobre ogłoszenie sprzedaży działki.

Najważniejsze parametry dotyczące działki

Poszukiwanie działki do kupienia to często żmudny proces obejmujący wiele miesięcy przeglądania ogłoszeń, telefonów do właścicieli i oględzin nieruchomości. Nabywcy często mają wyidealizowane pojęcie o gruntach i szukają idealnej parceli. Niejednokrotnie im dłużej przeszukują rynek, tym bardziej specyficzne stają się ich wymagania. W związku z tym postanawiają nie tracić czasu na niekompletne czy niestarannie sporządzone ogłoszenia.

Najważniejsze w ogłoszeniach działek są konkretne informacje. Kupujący oczekują faktów. Warto więc przed przystąpieniem do sprzedaży terenu zgromadzić wszystkie kluczowe dokumenty i zweryfikować dotyczące go dane. Zanim opublikujesz ogłoszenie, warto się upewnić co do:

  • lokalizacji, numeru i powierzchni działki, jej przeznaczenia, ewentualnej zabudowy,
  • danych dotyczących tożsamości właściciela lub współwłaścicieli,
  • uregulowanej sytuacji prawnej nieruchomości,
  • braku obciążeń na nieruchomości (np. hipoteki),
  • zapisów mówiących o służebności drogi dojazdowej (mowa tu o sytuacji, w której właściciel działki został sądownie zobowiązany do udostępnienia dojazdu do drogi publicznej sąsiadowi).

Warto też pozyskać zawczasu wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – potencjalny nabywca będzie mógł się dzięki temu upewnić co do przeznaczenia działki oraz obowiązujących na niej ograniczeń. Uzyska również informacje na temat okolicznej infrastruktury i planów rozwojowych oraz inwestycyjnych.

Każde ogłoszenie sprzedaży działki powinno zawierać takie podstawowe dane jak:

  • powierzchnia,
  • wymiary po obrysie,
  • numer (położenie gruntu),
  • przeznaczenie ziemi (działka rekreacyjna, budowlana, rolna, leśna itp.),
  • symbol oznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • miejsca przyłączy mediów.

Nabywcę należy też powiadomić, czy działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej, czy też ustanowiona jest służebność. Dołączenie do ogłoszenia mapy z zaznaczonymi wszystkimi kluczowymi elementami ułatwi kupującemu zorientowanie się w przestrzeni.

Idealny wzór ogłoszenia sprzedaży działki będzie zawierał zwięzły i konkretny opis jej najważniejszych cech oraz walorów. Poza danymi wymienionymi powyżej warto w nim zawrzeć jak najwięcej dodatkowych informacji, które dadzą nabywcy szczegółowy obraz sytuacji i pomogą mu podjąć decyzję. Jakie to informacje?

Ukształtowanie terenu działki.

Rodzaj gruntu i kształt działki

Wśród nieruchomości gruntowych można wyróżnić między innymi rolne, siedliskowe, budowlane czy rekreacyjne. Od typu działki zależy natomiast użyteczność terenu z punktu widzenia kupca i możliwość jego zagospodarowania zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego informacje tego typu muszą bez wątpienia znaleźć się w ogłoszeniu.

Bardzo ważny jest również kształt działki – nietypowa parcela jest znacznie trudniejsza do zagospodarowania. Większość nabywców poszukuje gruntów w kształcie kwadratu lub proporcjonalnego prostokąta. Te wąskie, płytkie czy o nieregularnym kształcie cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem.

Ukształtowanie terenu

Na możliwość zagospodarowania działki według określonej koncepcji zdecydowanie wpływa też ukształtowanie terenu. Jeśli jest on bardzo nierówny, wyboisty, nabywca będzie prawdopodobnie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z niwelacją terenu. Podobnie jest, jeśli na działce znajduje się duży spadek. W niektórych przypadkach nietypowe ukształtowanie może być atutem, ale dotyczy to szczególnie działek rekreacyjnych. Zawsze należy również poinformować nabywcę, jeśli parcela znajduje się na terenie osuwiska czy też terenie zalewowym, ponieważ może to uniemożliwiać uzyskanie pozwolenia na budowę.

Warunki zabudowy

Jeśli działka nie jest objęta MPZP, powinien dla niej zostać wydany dokument nazywany warunkami zabudowy. Informacje o zawartych w nim zapisach należy natomiast umieścić w ogłoszeniu sprzedaży działki. Determinuje to bowiem formę i kształt zabudowy oraz inne ważne czynniki, w tym np. maksymalną powierzchnię zabudowy działki czy minimalną odległość budynków od jej granicy.

Dostęp do drogi publicznej

Każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej – czy to bezpośrednio, czy też za pośrednictwem drogi wewnętrznej lub służebności ustanowionej na sąsiedniej parceli. Dlatego w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości trzeba koniecznie zawrzeć informacje związane z dojazdem i jego warunkami.

Uzbrojenie

Działki uzbrojone (czyli z dostępem do mediów) zapewniają potencjalnemu nabywcy zdecydowanie niższe koszty i prostszą procedurę przygotowania terenu do budowy. Jeśli działka jest nieuzbrojona, należy koniecznie zaznaczyć to w ogłoszeniu. Istotne będzie również wskazanie możliwości uzyskania pełnego uzbrojenia.

Ogrodzenie

Jeśli działka jest ogrodzona, warto o tym wspomnieć. Solidne i estetyczne ogrodzenie to bowiem duże ułatwienie dla kupującego, a także zmniejszenie kosztów zagospodarowania terenu. W ogłoszeniu powinny się też znaleźć zdjęcia, na których typ i stan płotu są dobrze widoczne.

Zadrzewienie

W ogłoszeniu powinno się też zaznaczyć, gdzie na działce znajdują się drzewa i wskazać ich gatunek oraz wysokość. Będzie to często wymagało dopasowania koncepcji zagospodarowania działki – szczególnie jeśli zadrzewienie jest znaczne. Obecność drzew może być ogromnym atutem parceli, ale także przeszkodą. Dlatego jest to jedna z ważniejszych informacji w ogłoszeniu działki.

Warunki do korzystania z odnawialnych źródeł energii

Coraz więcej osób planując budowę domu, nastawia się na montaż np. paneli fotowoltaicznych czy innych systemów pozwalających na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a tym samym zredukowanie kosztów utrzymania budynku. Jeśli na działce panują dobre warunki do montażu tego typu urządzeń, na pewno warto to zaznaczyć w ogłoszeniu sprzedaży.

Ogłoszenie o sprzedaż działki. Dowiedz się, co w nim zawrzeć.

Interesujący tytuł

Ogłoszenia sprzedaży działki są w pierwszej kolejności oceniane przez potencjalnych nabywców pod kątem tytułów. Dlatego warto zadbać o atrakcyjność nagłówka. Powinien być bardzo konkretny. Warto wskazać w nim także największy atut działki lub jej nietypowy atrybut – w ten sposób więcej osób zaintryguje się na tyle, by przeczytać ogłoszenie.

Cena działki

Cena działki jest nie mniej ważna. Jeśli zależy Ci na relatywnie szybkiej sprzedaży, kluczem jest trafna wycena. Atrakcyjna propozycja sprzedaży zawsze spotka się z zainteresowaniem, ale zbyt niska kwota podana w ogłoszeniu może wzbudzać podejrzenia co do uczciwości oferty. Zawsze warto też zawrzeć informację o możliwości negocjacji. Wielu nabywców z góry odrzuca oferty, jeśli właściciele nie chcą negocjować.

Zdjęcie główne oraz zdjęcia ofertowe

Zdjęcie główne powinno zachęcać do przyjrzenia się ofercie – najlepiej więc, gdy przedstawia działkę w najkorzystniejszym możliwym świetle. W ogłoszeniu należy też zawrzeć szczegółową dokumentację fotograficzną parceli oraz mapy, rysunki sytuacyjne i inne przydatne materiały graficzne, które zapewnią potencjalnemu nabywcy komplet informacji o nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na:

  • umieszczanie zdjęć w ogłoszeniu w logicznej sekwencji,
  • stan działki – powinna być zadbana i pozbawiona śmieci czy innych zbędnych elementów,
  • porę, w której robione są zdjęcia – w zależności od pogody i pozycji słońca może się ona prezentować mniej lub bardziej atrakcyjnie.

Warto też zadbać oto, aby zdjęcia pozwalały dojrzeć największe atuty Twojego gruntu.

Dopracowany opis

Opis to kolejny ważny element ogłoszenia sprzedaży działki. Powinien być szczegółowy, a jednocześnie zwięzły. Należy darować sobie wszelkie nieobiektywne sformułowania i określenia – kupującego interesują przede wszystkim fakty. W opisie należy uwzględnić wszystkie wymienione wyżej kluczowe i dodatkowe informacje. Dla większej czytelności przynajmniej część danych można zawrzeć w punktach.

Informacje o możliwości kontaktu

Brak dokładnych informacji o możliwości kontaktu to dość częsty problem w ogłoszeniach o sprzedaży działek. Jednocześnie jest to jedna z najważniejszych rzeczy! Nie zapomnij o dodaniu informacji kontaktowej (np. numeru telefonu) oraz wskazaniu preferowanej formy kontaktu. Dzięki temu potencjalny nabywca nie zniechęci się, próbując uzyskać dodatkowe informacje o działce, a Tobie będzie łatwiej obsłużyć wszelkie zgłoszenia.

Podsumowanie

Dobrze skonstruowane ogłoszenie o sprzedaży działki zdecydowanie pomaga w znalezieniu kupca i uzyskaniu dobrej ceny. Dlatego warto poświęcić na to trochę czasu. Należy się przy tym skupiać na rzeczowych i konkretnych informacjach. Gdzie zamieścić ogłoszenie o sprzedaży działki? Najlepszym miejscem są ogólnotematyczne oraz branżowe serwisy ogłoszeniowe. Warto wykorzystać też portale społecznościowe i fora internetowe. Niekiedy dobrym pomysłem jest umieszczenie ogłoszenia w lokalnej prasie lub na tablicy ogłoszeń.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: