- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Nikiszowiec - historyczne osiedle Katowic
Nikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianom, a wciąż tętni pełnią życia jako jedno z najważniejszych osiedli stolicy województwa śląskiego.
Nikiszowiec - historia osiedla Katowic
Katowickie osiedle Nikiszowiec powstało na początku XX wieku. Było to specjalnie wybudowane osiedle dla górników pobliskiej kopalni o nazwie “Giesche”. Budowa osiedli mieszkaniowych dla górników była wówczas popularnie stosowaną praktyką, szczególnie w miastach, w których prace górnicze były prowadzone na dużą skalę. W ten sposób, zapewniano górnikom możliwość przeprowadzenia się wraz z rodzinami blisko miejsca pracy. Z kolei, nazwa osiedla “Nikiszowiec” wzięła się od położonego w pobliżu szybu kopalnianego “Nickisch” (dziś szyb Poniatowski).
To, co szczególnie wyróżnia górnicze osiedle to niezwykła zabudowa. Architektami odpowiedzialnymi za projekt osiedla byli Emil i Georg Zillmannowie - twórcy wielu niezwykłych budowli. Ich głównym celem było stworzenie nie tylko osiedla o funkcji mieszkalnej, ale przede wszystkim stworzenie małego samowystarczalnego miasta ze szpitalem, szkołami, kościołem, lokalami usługowymi oraz innymi obiektami ułatwiającymi codzienne życie rodzinom górników. W tym celu bardzo dokładnie zaplanowano rozłożenie miasta i stworzoną zabudowę niemal niezmienną po dziś dzień.
Nikiszowiec osiedlem tradycji
Obecnie Nikiszowiec to wciąż osiedle tętniące pełnią życia. Wchodzi ono w skład dzielnicy Janów-Nikiszowiec i pełni funkcję osiedla mieszkaniowego. Niezwykle trwale zachowana zabudowa miasta została wpisana już w 1978 roku do rejestru zabytków. Z kolei w 2011 roku osiedle uzyskało status Pomnika Historii. Na osiedlu wciąż odbywają się przemarsze Orkiestry Dętej Kopalni Wieczorek w Barbórkę czy słynny Jarmark na Nikiszu, który przyciąga tłumy zainteresowanych.
Dużą zasługą w ponownym włączeniu osiedla w życie Katowic było podjęcie licznych projektów rewitalizacji, które miały na celu przywrócenie blasku dawnego osiedla górniczego. Jednak to co najistotniejsze to fakt, że charakterystyczna zabudowa nie uległa niemal żadnym zmianom. Wciąż stoją tu te same, lecz odrestaurowane budynki z historyczną czerwona cegłą oraz liczne tereny zielone. Osiedle wyróżnia się także innymi walorami, które zachęcają nowych mieszkańców Katowic do zainteresowania się lokalną ofertą rynku nieruchomości.
Życie na katowickim osiedlu
Z pewnością dużym atutem osiedla jest długotrwała historia oraz wkład w rozwój Katowic. Stolica województwa zapewnia mieszkańcom dostęp do rozbudowanego rynku pracy i licznych udogodnień, które znacznie wpływają na jakość życia mieszkańców. Osiedle Nikiszowiec jest osiedlem dobrze skomunikowanym z pozostałymi rejonami Katowic, dzięki komunikacji miejskiej, ścieżkom rowerowym oraz bliskości kluczowych dróg. Jedną z nich jest autostrada A4, która umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy najważniejszymi ośrodkami miejskimi w południowej części Polski.
Osiedle wciąż oferuje bliski dostęp do licznych punktów usługowych, infrastrukturę edukacyjną i o wiele większy spokój niż w przypadku osiedli tworzących centrum miasta. Nikiszowiec, dzięki swoim walorom i bogatej historii cieszy się także popularnością wśród turystów, którzy bardzo często szukają tu mieszkania do wynajmu Katowice, co znacznie podnosi renomę osiedla względem innych jednostek miasta.
Szukasz katowickiej nieruchomości? Zapoznaj się z bogatą ofertą portalu gethome.pl:
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Załęska Hałda Katowice
Załęska Hałda-Brynów to świetnie skomunikowana zachodnia dzielnica Katowic, kojarząca się jednoznacznie z kopalnią Wujek, wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija., wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija.
20.07.2020, Redakcja
Osiedle Tysiąclecia Katowice
Osiedle Tysiąclecia jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odleg jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odległych czasów i początki datuje na XVII wiek. Przed rozpoczęciem budowy Osiedla Tysiąclecia znajdowały się tu głównie pola uprawne oraz pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Wełnowiec Katowice
Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która do tej pory zachowała swój industrialny wygląd. Pomimo typowo przemysłowej historii można tam znaleźć dużą ilość terenów zielonych i nowszych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy najbardziej doceniają bezproblemowy dojazd do centrumbezproblemowy dojazd do centrum
20.07.2020, Redakcja
Osiedle Witosa Katowice
Osiedle Witosa to jednostka pomocnicza nr 8, naleząca do zespołu dzielnic północnych. Osiedle mieszkaniowe im. Wincentego Witosa powstało na terenie historycznej gminy Załęże, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Pierwsze wzmianki na temat dzielnicy pochodzą z XVII wieku. Później powstała tu kopalnia węgla kamiennego oraz linia kolejowa ze Świętochłowic do Mysłowic. Po II wo. Osiedle mieszkaniowe im. Wincentego Witosa powstało na terenie historycznej gminy Załęże, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Pierwsze wzmianki na temat dzielnicy pochodzą z XVII wieku. Później powstała tu kopalnia węgla kamiennego oraz linia kolejowa ze Świętochłowic do Mysłowic. Po II wojnie światowej zostało wybudowane