placement placeholder
placement placeholder

Pozwolenie na budowę garażu: koszt, wniosek i pozwolenie na garaż blaszak

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 05.10.2023

Budowa garażu czy wiaty wymaga przejścia przez pewne formalności. Dowiedz się, jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu i postawić go legalnie.

Pozwolenie na budowę garażu: koszt, wniosek i pozwolenie na garaż blaszak
Potrzebujesz na swojej działce bezpiecznego miejsca do przechowywania samochodu, rowerów czy sprzętu ogrodowego? Dobrym rozwiązaniem może być tzw. garaż blaszak. Pozwolenie na budowę tego typu obiektu nie zawsze jest wymagane. Warto jednak dokładnie poznać przepisy przed rozpoczęciem budowy. Dowiedz się, kiedy i jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu blaszanego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy trzeba mieć pozwolenie na garaż blaszany,
  • kiedy można budować garaże bez pozwolenia na budowę,
  • jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu,
  • ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu.

Czy na garaż trzeba mieć pozwolenie?

Pierwsza ważna kwestia związana z formalnościami niezbędnymi przy chęci wybudowania nowego obiektu na swojej działce dotyczy pozwolenia. Na budowę garażu nie zawsze trzeba mieć pozwolenie – czasami wystarczy dokonanie zgłoszenia budowy. Od czego to zależy? Kluczowym czynnikiem jest powierzchnia zabudowy. Obowiązkowo trzeba mieć pozwolenie na budowę garażu powyżej 35m2.

Mniejsze obiekty można budować jedynie na zgłoszenie. Wiele osób zastanawia się, czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie tak samo, jak na garaż murowany. Odpowiedź jest prosta – tak. Zakres formalności, które należy zrealizować przed budową, jest taki sam, bez względu na wykorzystaną technikę i materiały. W związku z tym pozwolenie na garaż blaszany powyżej 35m2 jest wymagane.

Pozwolenie na budowę garażu jest proste!

Ponadto pozwolenie na garaż blaszany jest niezbędne niezależnie od jego powierzchni, jeśli na Twojej działce stoją już inne obiekty na zgłoszenie (np. dom do 70m2, budynek gospodarczy), a po budowie garażu ich liczba przekroczy dwa na każde 500 m2 działki. Również rozbudowa domu o garaż wymaga pozwolenia!

Jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu?

Zamierzasz wybudować duży garaż murowany lub garaż blaszany? Pozwolenie na budowę trzeba uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na działce. Jak to zrobić? Procedura jest taka sama jak w przypadku chęci wzniesienia każdego innego obiektu budowlanego. W związku z tym jest ona znana każdemu, kto kiedykolwiek ubiegał się np. o pozwolenie na budowę domu.

Wniosek o pozwolenie na postawienie garażu blaszanego należy złożyć w starostwie powiatowym (lub w urzędzie miasta, jeśli działka znajduje się na terenie miasta na prawach powiatu, a w Warszawie w urzędzie dzielnicy) na druku urzędowym. Jak wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę garażu? Wzór znajdziesz zarówno w urzędzie, jak i w sieci.

Aby uzyskać pozwolenie na garaż, trzeba dołączyć do wniosku również wymagane dokumenty. Są to:

  • oświadczenie wnioskodawcy o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • wypis z rejestru gruntów dla swojej działki oraz działek sąsiednich oraz wyrys z mapy ewidencji gruntów;
  • 4 egzemplarze projektu budowy garażu wraz z opisami, uzgodnieniami, pozwoleniami itp.;
  • warunki techniczne uzyskane od dostawców mediów;
  • oświadczenie projektanta oraz sprawdzającego o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
  • dokumenty poświadczające uprawnienia projektantów i zaświadczenia o wpisie do właściwej izby samorządu zawodowego.

Pamiętaj! Jeśli zamierzasz wybudować garaż, pozwolenie na budowę musisz uzyskać przed rozpoczęciem prac na działce. Tak samo jest w przypadku budowy na zgłoszenie.

Pozwolenie na budowę garażu – koszty

Ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu? Koszt wydania samego pozwolenia jest zerowy, ale pozostałe formalności zwykle wiążą się z dodatkowymi opłatami. Aby uzyskać pozwolenie na budowę garażu, trzeba przedstawić w urzędzie jego projekt sporządzony przez architekta z odpowiednimi uprawnieniami. Jego cena to mniej więcej 1500-3000 zł. Dodatkowe koszty trzeba też zwykle ponieść w związku z pozyskaniem map geodezyjnych czy też wypisów i wyrysów z rejestru gruntów dla swojej działki. Łącznie to kolejne kilkaset złotych.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu blaszanego, nie jest zatem jednoznaczna, ale zwykle w związku z prowadzonymi formalnościami trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Ile czeka się na pozwolenie na budowę garażu blaszanego?

Jeśli Twój garaż wymaga pozwolenia na budowę, musisz poczekać na otrzymanie pozytywnej decyzji przed rozpoczęciem prac. Ile czeka się na jej wydanie? Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, organ administracyjny (najczęściej starosta) ma na to 65 dni od momentu otrzymania wniosku. Po wydaniu decyzji trzeba jeszcze poczekać 14 dni na jej uprawomocnienie. Jeśli decyzja o przyznaniu pozwolenia będzie odmowna, wnioskodawca ma również 14 dni na złożenie odwołania do organu wyższego rzędu (najczęściej wojewody).

Pozwolenie na budowę garażu zależy od charakteru samego przedwsięzięcia.

Zgłoszenie budowy garażu lub wiaty – jak przebiega?

Jeśli pozwolenie na blaszak lub innego rodzaju garaż czy wiatę nie jest wymagane, wystarczy dokonać jedynie zgłoszenia budowy. Jest to znacznie prostsza procedura. W tym celu należy złożyć w urzędzie (starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy – dokładnie tak samo jak w przypadku chęci uzyskania  pozwolenia na budowę) wniosek wraz z:

  • projektem garażu – rysunki muszą przedstawiać usytuowanie garażu na działce, jego rzut, przekrój oraz elewację;
  • oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • dodatkowymi dokumentami, których zakres jest uzależniony przede wszystkim od lokalizacji inwestycji (np. pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej itp.).

W zgłoszeniu należy też określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, czyli opisać, z czego będzie wykonany i jak będą przeprowadzane roboty.

Pozwolenie na budowę garażu: podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie, jest złożona. Jedno jest pewne – kwestia wymaganych formalności nie zależy od tego, z jakich materiałów chcesz zbudować garaż. Kluczowa jest tu jego wielkość. Garaże i budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymagają pozwolenia, ale liczba tego typu obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Może się więc zdarzyć, że nawet na mniejszy obiekt będzie wymagane pozwolenie. Uzyskasz je, składając wniosek w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy – dokładnie tak samo, jak np. pozwolenie na budowę domu. Szukasz odpowiedniego terenu na budowę garażu, domu lub inne przedsięwzięcie?

Sprawdź aktualne oferty sprzedaży działek w Krakowie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Anna Baczewska

Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: